Dabar populiaru
Publikuota 2017 07 10, 09:00

Prasiskolinusio politiko sėkmė: nusipirko loftą, kurį įrengė iš valstybės pinigų mitusi įmonė

Aiškėja naujų buvusio aplinkos viceministro, kuravusio atliekų sritį, Almanto Petkaus sąsajų su dešimtis milijonų eurų iš šios srities gavusia įmone. Pasirodo, jog „šiukšlynų milijonieriaus“ Vytauto Banio bendrovė įrenginėjo buvusio viceministro loftą Vilniuje. Tai pripažįsta ir pats A.Petkus.
A.Petkus turi loftą Vilniuje
A.Petkus turi loftą Vilniuje / 15min nuotr.

15min jau skelbė, kad „Tvarkos ir teisingumo“ partijai kontroliuojant Aplinkos ministeriją, dešimtys milijonų eurų nukeliavo į verslo struktūras, kuriose sukasi su šia partija siejamas verslininkas Vytautas Banys. 15min surinkti duomenys rodo, kad V.Banio ranka seniai maitina A.Petkų. Būtent iš V.Banio statybų verslo mitusi A.Petkaus įmonė politikui išdavė daugiau nei 200 tūkst. eurų paskolą, kurios „tvarkietis“ nesivargina grąžinti.

Tačiau pasirodo, kad buvusio įtakingo politiko sąsajų su V.Banio įmone yra ir daugiau.

Visi „Šiukšlynų milijonierių“ tekstai – specialiame polapyje.

Vos išėjęs iš ministerijos nusipirko loftą

A.Petkus viceministru buvo iki 2014 metų vasaros. Jis paliko viceministro postą po „juodojo sąrašo“ istorijos, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė pareikalavo, kad Vyriausybėje nebeliktų būrio viceministrų.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Almantas Petkus
Luko Balandžio / 15min nuotr./Almantas Petkus

Tuomet jau buvo aiškūs visi atliekų rūšiavimo gamyklų statybų konkursų laimėtojai, tarp kurių buvo ir V.Banio bei jo verslo partnerių įmonės. Ir tai dar ne viskas. Dauguma konkursų laimėtojų – nuo Vilniaus iki Klaipėdos – teturėjo po vieną ar kelis darbuotojus ir, suprantama, nebuvo pajėgūs pastatyti milžiniškų atliekų rūšiavimo kompleksų. Taigi prireikė subrangovo. Taip dar neseniai merdėjusi V.Banio šeimos kontroliuojama įmonė „Versina“ tapo keturių gamyklų statytoja.

„Versina“ statė Vilniaus, Klaipėdos, Marijampolės ir Šiaulių gamyklas. Bendra šių viešųjų pirkimų vertė – 80,8 mln. eurų. Kiek tiksliai atiteko „Versinai“ – neaišku, mat daugelyje projektų ji nebuvo vienintelė subrangovė. Tačiau apyvartos rodikliai įspūdingi.

15min žiniomis, 2014 metų spalį A.Petkus įsigijo lofto tipo patalpas Vilniaus Naujamiesčio rajone, Vytenio gatvėje. Sandorio vertė nėra aiški. 2016 metais į Seimą kandidatavusio A.Petkaus deklaracijoje Vyriausiosios rinkimų komisijos puslapyje nėra nurodyto nei vieno sandorio, nors jie turėjo būti deklaruoti.

Pats politikas anksčiau 15min teigė, kad sandorius yra deklaravęs, tačiau jie nėra matomi viešai: „Sandorius aš deklaravau. Gal jūs paprasčiausiai nematote, kai žiūrite per viešąją erdvę, o VMI ir STT mato.“

15min turimais duomenimis, A.Petkus loftą Vilniuje pirko iš įmonės „Inmatsis“. Įdomu ir tai, kad tuo metu, kai pirko nekilnojamąjį turtą, politikas buvo nemenkai įsiskolinęs, deklaracijose jis nurodo 2010 metais iš savo verslo gavęs 770 tūkst. litų (223 tūkst. eurų) paskolą.

Loftą įrenginėjo V.Banio vadovaujama įmonė

Beje, pats buvęs viceministras prieš išeidamas į politiką dirbo V.Banio verslo struktūroje. 1999 m. telšiškis mechanikas A.Petkus dirbo įmonės „Vėtrūnėlė“ transporto vadybininku, metais vėliau – tos pačios įmonės direktoriumi. „Vėtrūnėlė“ jau keletą metų žinoma kitu pavadinimu – „Versina“. Beje, A.Petkus ir V.Banys jau seniai yra tiesioginiai verslo partneriai ir nuo 2005 metų kartu turi įmonės „Želvaičių valda“ akcijų.

Aiškėja, kad A.Petkaus loftą Vilniuje įrenginėjo būtent V.Banio vadovaujama įmonė „Versina“. Ta pati įmonė, kuri statė atliekų rūšiavimo gamyklas. Ta pati įmonė, kurioje kadaise dirbo pats A.Petkus.

15min nuotr./Vytautas Banys
15min nuotr./Vytautas Banys

Tai 15min pripažino ir pats A.Petkus, sakydamas, kad įmonė „Versina“ buvo jo pasirinkimas.

„Nesupratau klausimo, ar yra kažkoks skirtumas, kokia statybos kompanija įrengė“? – sakė A.Petkus, paklaustas, kodėl būtent „Versina“ įrenginėjo jo loftą.

Paklausus, kodėl buvo pasirinkta ši kompanija, žinant jo glaudžius ryšius su V.Baniu, A.Petkus teigė: „Taip pasirinkau asmeniškai ir tiek, taigi kaip fizinis asmuo pats renkuosi, kas man paslaugas teikia.“

Paklaustas, kokia kaina buvo sumokėta už įrengimą ir kada vyko remontas, A.Petkus atsakė: „Rinkos kaina. Prieš metus tai buvo.“

Viešai prieinamais Registrų centro duomenimis, A.Petkaus patalpų Vytenio gatvėje vidutinė rinkos vertė dabar yra daugiau nei 90 tūkstančių eurų.

Paskola, kurią žada grąžinti „kažkada“

Tai anaiptol nėra vienintelis buvusio aplinkos viceministro A.Petkaus ryšys su V.Baniu. 15min anksčiau skelbė, kad A.Petkaus kišenes 2010 metais smarkiai papildė jo paties verslas, kurio pagrindinis pajamų šaltinis visada buvo V.Banio įmonės.

Kandidatuodamas į Seimą 2012 metais, jis deklaravo būtent tada gavęs net 770 tūkst. litų (223 tūkst. eurų) paskolą iš savo bendrovės „Transefektas“. Kaip senesnėse deklaracijose nurodo pats politikas, 223 tūkst. eurų Seimo narys iš savo įmonės pasiskolino 2010 m. balandžio 1-ąją. Bet „Transefektas“ labai solidžią pinigų sumą savo vieninteliam akcininkui paskolino tada, kai labai vargiai galėjo tai padaryti.

2010 m. sausio 25 d., pora mėnesių iki sandorio datos, Šiaulių apygardos teismas „Transefektui“ iškėlė restruktūrizavimo bylą. Kaip nurodoma teismo nutartyje, procesas pradėtas „Transefekto“ direktoriaus prašymu – dėl „laikinų finansinių sunkumų“. Paprastai tariant, „Transefektas“ prašė teismo leidimo restruktūrizuotis dėl skolų naštos ir jį gavo. O tada skolų spaudžiama įmonė savo savininkui nutarė paskolinti sumą, sunkiai suvokiamą bendrovės finansinės padėties kontekste.

A.Petkus interviu 15min tvirtino paskolą iš „Transefekto“ paėmęs ne 2010 m., o keleriais metais anksčiau.

„Nejuokaukit. 2006 m. Tai deklaracijos persikelia pastoviai. Paskola yra, jeigu aš neklystu, 2005 ar 2006 metų“, – tvirtino A.Petkus.

Paaiškinti, kodėl tai tik 2010 m. atsispindėjo jo turto deklaracijose, politikas nepajėgė. „Tai kažkas negerai“, – žvelgdamas į nuosavą turto deklaraciją sakė A.Petkus.

A.Petkus pripažino gautos paskolos taip ir negrąžinęs. „Tai, aš iš tos [paskolos] praktiškai nieko nesu grąžinęs“, – teigia „tvarkietis“.

Kodėl finansinių sunkumų ištikta jo įmonė nepaprašė grąžinti skolos? A.Petkus to taip pat nepaaiškino. Bet užsiminė, esą šios skolos grąžinimas jam yra ne pagal kišenę. „Aš nesu grąžinęs tos paskolos, nes mano pajamos neleidžia to dalyko daryti šiandien“, – sakė A.Petkus.

Pašnekovas tikino paskolą ketinęs investuoti į nekilnojamąjį turtą, bet tam esą sukliudė krizė.

Pasiteiravus, kur dabar yra iš „Transefekto“ pasiskolinti pinigai, politikas atkirto, esą tai jo asmeninis reikalas. Iki šiol iš esmės nejudintą paskolą politikas žada grąžinti. Jo paties žodžiais – „kažkada“.

Nors A.Petkus teigė, kad jo pajamos neleidžia jam grąžinti skolos, aiškėja, kad jis jau gerokai po paskolos iš savo įmonės gavimo rado lėšų lofto Vilniuje pirkimui ir remontui.

„Vėtrūna“ perėmė A.Petkaus įmonės skolas

Niekaip negrąžinama paskola iš savo įmonės taip par dar ne viskas. 15min anksčiau rašė, jog finansiniai dokumentai taip pat išduoda, kad V.Banio bendrovė „Vėtrūna“ ėmėsi lengvinti A.Petkaus verslą slegiančią skolų naštą. 2011 m. kovą, A.Petkui būnant Seimo nariu ir jau gavus solidžią paskolą iš savo įmonės, „Vėtrūna“ perėmė „Transefekto“ paskolos iš „Swedbank“ mokėjimą beveik 211 tūkst. litų sumai, o 2012 m. sausį tą patį padarė jau su 240 tūkst. litų suma.

Susipažinęs su duomenimis apie „Vėtrūnos“ pagalbą „Transefektui“, A.Petkus 15min tikino, esą V.Banio įmonė buvo ne tik jo verslo kreditorė, bet ir skolininkė.

„Todėl, kad jinai skolinga buvo „Transefektui“ už įvairias paslaugas. Čia buvo restruktūrizavimo plane visi šitie dalykai“, – tvirtino A.Petkus.

Apie tai, kas susijęs su MBA gamyklų statybomis, galite pamatyti specialiame 15min žemėlapyje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min