Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prašoma išslaptinti bylą, kurioje Prunskienė išteisinta kaip nebendradarbiavusi su KGB

K.Prunskienė
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / K.Prunskienė
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga prašo išslaptinti valstiečių liaudininkų lyderės, buvusios žemės ūkio ministrės, pretenduojančios į prezidento postą, Kazimiros Prunskienės bylą, kurioje ji išteisinta kaip nebendradarbiavusi su sovietų saugumu.

Savaitgalį posėdžiavusi Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Taryba pirmadienį išplatintame pareiškime „primygtinai prašo“ Vilniaus apygardos teismą (VAT) išslaptinti K.Prunskienės 2003 metų civilinę bylą.

„Manome, kad negali būti slepiami asmenų, kurie balotiruojasi Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose, biografijos faktai. Esame pasipiktinę teismų praktika, kai bylose, susietose su KGB, Lietuvos Respublikos įstatymais paskelbtos nusikalstama organizacija, veikla liudytojais kviečiami buvę KGB kadriniai darbuotojai ir jų parodymai laikomi patikimais“, – teigiama pareiškime.

Buvę politiniai kaliniai ir tremtiniai teigia, kad VAT bylą įslaptino dėl to, nes teisme K.Prunskienės naudai liudijo buvę KGB kadriniai darbuotojai, kuriuos esą reikia apsaugoti.

2002 m. rugsėjį tuometinė Seimo narė K.Prunskienė kreipėsi į VAT, prašydama panaikinti ankstesnį teismo sprendimą dėl bendradarbiavimo su sovietų KGB. Vilniaus apygardos teismas 2003 metų pavasarį paskelbė, jog nėra įrodymų, kad K.Prunskienė slapta bendradarbiavo su KGB.

1992 m. rugsėjo 14 d. Aukščiausiojo Teismo civilinių bylų kolegija buvo pripažinusi K.Prunskienę sąmoningai bendradarbiavus su KGB. Tuomet pripažinta, kad KGB jai buvo suteikęs Šatrijos slapyvardį.

Buvusiems politiniams kaliniams ir tremtiniams VAT byloje užkliuvo ir tai, kad raštas, kuris nurodomas, kaip pasižadėjimas bendradarbiauti, nebuvo registruotas archyvuose. Todėl esą negali būti traktuojamas, kaip patikimas dokumentas.

„Aukščiausiajam Teismui buvo pateikti ir kiti dokumentai – asmens ir darbo bylos apie K.Prunskienės bendradarbiavimą su KGB (...) – bet Vilniaus apygardos teismas jų nelaikė įrodymais. Aukščiausiosios Tarybos–Atkuriamojo Seimo komisijos KGB veiklai tirti pirmininkui Baliui Gajauskui bei jo pavaduotojui Kazimierui Motiekai, kurie teismui pateikė daug medžiagos apie bendradarbiavimą, Vilniaus apygardos teismas neleido dalyvauti bylos svarstyme ir atėmė iš jų teisę skųsti teismo sprendimą. Turbūt teismui patikimesni liudininkai atrodė KGB kadriniai darbuotojai“, – svarstoma pirmadienį išplatintame pareiškime.

K.Prunskienė ne kartą yra teigusi, kad neva jos pasirašytas pasižadėjimas bendradarbiauti su KGB yra falsifikatas, o ją sukompromituoti siekė „žinomi KGB darbuotojai, kuriems tiesiogiai vadovavo du iš Maskvos KGB viršūnių specialiai tam į Vilnių atsiųsti pareigūnai“.
 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min