Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 13d. 11:32 , Atnaujinta: 2021 gegužės 13d. 14:07

Prastėja COVID-19 situacija Kaune: NVSC rekomenduoja stabdyti kontaktinį ugdymą, savivaldybė sprendimą žada penktadienį

Ekskursija po Kauno „Nuodėmių gatvę“
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Ekskursija po Kauno „Nuodėmių gatvę“
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) atkreipia dėmesį, kad nors skelbiama, jog Lietuvoje COVID-19 atvejų skaičiaus augimas yra sustojęs ir pandemijos augimo pagreitis pirmą kartą po dviejų mėnesių pertraukos tapo neigiamas, turėtume ir toliau išlikti budrūs ir laisvėjančiomis karantino sąlygomis ir toliau laikytis nustatytų reikalavimų bei higienos taisyklių. NVSC taip pat pažymi, kad šios savaitės pradžioje Kauno mieste net 14-oje ugdymo įstaigų užfiksuoti aktyvūs protrūkiai, todėl specialistai rekomenduoja stabdyti pradinių klasių ugdymo procesą dviem savaitėms, rašoma pranešime žiniasklaidai. Kauno savivaldybė spredimą žada pateikti penktadienį.

Juolab kad kai kurių apskričių savivaldybėse, pavyzdžiui, Šiaulių, Klaipėdos, Kauno, pastarąją savaitę sergamumo rodikliai šoktelėjo. Tad Nacionalinis visuomenės sveikatos centras ir toliau imasi priemonių, padedančių valdyti sudėtingą epidemiologinę situaciją.

Gegužės pradžioje daugelyje Klaipėdos apskrities savivaldybių 14 dienų sergamumo rodiklis viršijo 200 naujų atvejų 100 tūkst. gyventojų ribą ir toliau sparčiai didėja. Didžiausias sergamumas Klaipėdos apskrityje fiksuojamas Skuodo r. savivaldybėje – gegužės 12 d. duomenimis, 14 dienų rodiklis siekė 280 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Sergamumas auga ir Kretingos rajone bei Palangos mieste. Klaipėdos mieste per dvi savaites sergamumo rodiklis išaugo nuo 188 atvejų 100 tūkst. gyventojų (balandžio 26 d. duomenys) iki 247 atv. 100 tūkst. gyventojų (gegužės 12 d. duomenys). Pastarąją savaitę išaugo sergamumas ir Neringos, rodiklis siekia 247 atvejus 100 tūkst. gyventojų. Palankiausia situacija kol kas Klaipėdos rajone, kur sergamumas jau keletą savaičių mažėja.

Atliekami epidemiologiniai tyrimai atskleidžia, kad Klaipėdos regione padaugėjo protrūkių įmonėse, pagrindinio ugdymo įstaigose, fiksuojami protrūkiai ir kultūros įstaigose. Ugdymo įstaigose protrūkių skaičius Klaipėdos apskrityje nėra išaugęs (gegužės 12 d. duomenimis, apskrities ugdymo įstaigose registruoti 5 aktyvūs protrūkiai), tačiau daugėja atvejų, kai po kontakto su sergančiuoju ugdymo įstaigoje izoliuojama visa grupė ar klasė vaikų. Taip pat pastaruoju metu padaugėjo atvejų, kurie susiję su neformaliojo ugdymo veikla, sporto būreliais. Nemažai nustatoma ir įvežtinių atvejų. Dažniausiai liga diagnozuota atvykusiems iš Egipto, Vokietijos, Norvegijos, Švedijos.

Šiaulių apskrityje Akmenės rajone sergamumas gegužės 12 d. duomenimis, išlieka aukščiausias visoje Šiaulių apskrityje ir, gegužės 12 d. duomenimis, siekia 588,5 atv. 100 tūkst. gyventojų. Šiaulių mieste sergamumo rodiklis išaugo nuo gegužės 4 d. užfiksuotų 352 iki 412 atv. 100 tūkst. gyventojų, Radviliškio rajone – nuo 336 iki 509 atv. 100 tūkst. gyventojų. Sergamumas didėja ir Kelmės bei Šiaulių rajonuose. Mažiausias sergamumo lygis, neviršijantis 200 atv. 100 tūkst. gyventojų, Šiaulių apskrityje išlieka Joniškio rajone.

Protrūkių skaičius apskrityje gegužės mėnesį išaugo dvigubai – šiuo metu užfiksuoti 42 aktyvūs (t. y. tebesitęsiantys) protrūkiai. Protrūkiai kilo įvairiose gamybos įmonėse, maisto pramonės, paslaugas teikiančiose įmonėse. Per pastarąją savaitę daugėja židinių ir protrūkių ugdymo įstaigose.

Kaunui rekomenduota stabdyti kontaktinį ugdymą

Kauno apskričiai priklausančiose savivaldybėse taip pat matyti sergamumo COVID-19 liga padidėjimo tendencija. Praėjusią savaitę 14 dienų sergamumo rodiklis, lyginant su ankstesne savaite, stipriai išaugo. Gegužės 12 d. duomenimis, Kauno mieste šis rodiklis pasiekė 801 atv. 100 tūkst. gyventojų, tuo tarpu ankstesnės savaitės pradžioje – 644 atv. 100 tūkst. gyventojų. Šioje apskrityje protrūkiai daugiausiai fiksuojami įvairiose prekybos ir paslaugų įmonėse, organizacijose, visgi didžioji dalis protrūkių kyla šeimose.

Šios savaitės pradžioje Kauno mieste net 14-oje ugdymo įstaigų užfiksuoti aktyvūs protrūkiai. COVID-19 atvejai nustatyti 10-tyje pagrindinių ir 4-iose pradinėse mokyklose. Iš viso užregistruoti 68 COVID-19 ligos atvejai, susirgo 66 vaikai ir 2 pedagogai. Kauno mieste net 58-iose mokyklose iš 80-ties vyksta aktyvus pagal pradinio ugdymo programą ugdomų mokinių savanoriškas profilaktinis kaupinių tyrimo metodu testavimas tam, kad ugdymo procesą galima būtų vykdyti kontaktiniu būdu. Kitose apskrities savivaldybėse savanoriškame mokinių testavime dalyvauja po keletą ugdymo įstaigų. Beveik visos savivaldybės yra atsisakiusios 5–11 klasių mokinių testavimo ir yra nusprendusios užbaigti šiuos mokslo metus nuotoliniu būdu.

123RF.com nuotr./Mokykla
123RF.com nuotr./Mokykla

Dėl tokios nepalankios epidemiologinės situacijos NVSC Kauno departamentas rekomendavo Kauno savivaldybei stabdyti pradinių klasių ugdymo procesą dviem savaitėms, sugrįžtant į nuotolinį mokymą.

NVSC specialistai primena, kad visgi didelę reikšmę pandemijos suvaldymui turi žmonių sąmoningumas. Džiugu matyti didėjančius pasiskiepijusių asmenų skaičius, tačiau nederėtų pamiršti, kad kol pasieksime tikrai pakankamą skiepijimo apimties lygį, turime išlikti budrūs, atsargūs ir atsakingi – apsaugos priemonių naudojimas, atstumų laikymasis, tinkama rankų higiena vis dar turi išklikti kasdiene mūsų gyvenimo dalimi.

Dėl tolesnio pradinukų ugdymo Kaune sprendimai bus priimami penktadienį

Dėl tolesnio pradinukų ugdymo Kaune bus sprendžiama penktadienį, gavus naujausius kaupinių tyrimų rezultatus, BNS sakė savivaldybės atstovė po Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) rekomendacijos grįžti į nuotolinį ugdymą.

„Ši savaitė mums yra trečioji atliekant kaupinius. Tai nuo rytojaus rezultatų, nes jau bus visose mokyklose atlikti trečiojo karto kaupiniai, ir tada matysime, ar yra mažėjimas, ar yra stabili situacija, ar yra didėjimas – nuo to priklausys mūsų sprendimai“, – sakė Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Eglė Andriuškienė.

Pasak jos, NVSC rekomendacija savivaldybei nėra naujiena, nes dėl jos į centrą kreipėsi pati savivaldybė, matydama prastesnius ankstesnio tyrimo rezultatus.

Savivaldybės atstovės teigimu, Kaunas yra vienintelis miestas, kur pradinukai mokomi klasėse, o tai lėmė ir nustatytų atvejų kaupiniuose kiekį.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgitos Šiugždinienė teigė, jog bus dedamos visos pastangos, kad pradinukai liktų mokyklose.

„Ministerija gavo signalų apie vaikų testavimo rezultatus. Nuolat bendraujame su savivaldybe, kuri valdo situaciją. Jei situacija neblogės, bus siekiama, kad vaikai toliau mokytųsi mokykloje“, – BNS perduotame komentare teigia ministrė.

„Tam ir vykdomas testavimas, kad situacija būtų valdoma, susirgę vaikai laikinai pereitų į nuotolinį ugdymą, tačiau mokyklos toliau dirbtų. Saugus sugrįžimas ir vaikai klasėse išlieka prioritetas“, – pabrėžė ji.

Savivaldybės atstovės teigimu, Kaunas yra vienintelis miestas, kur pradinukai mokomi klasėse tiek daug mokyklų, o tai lėmė ir nustatytų atvejų kaupiniuose kiekį.

Pirmojo testavimo metu iš 1,7 tūkst. kaupinių 52 buvo teigiami, antrąją, ištyrus per 1,9 tūkst. kaupinių, nustatyti 42 teigiami.

„Tai nuo šios savaitės rezultatų labai priklausys, kokie bus sprendimai“, – sakė E.Andriuškienė.

Pasak jos, pirminiai šios savaitės rezultatai kol kas nuteikia teigiamai, tačiau jie gauti dar ne iš visų mokyklų.

A.Andriuškienės teigimu, priklausomai nuo to, ar bus matomas ženklus pagerėjimas, ar kitos tendencijos, gali būti tiek pasilikta prie esamos tvarkos, tiek imamasi įvairių kitų išeičių.

Jos manymu, visiškas perėjimas į nuotolinį ugdymą yra mažai tikėtinas, nes Kaunas nėra blogiausioje padėtyje.

„Su mokyklomis esame aptarę kelis scenarijus – tiek dalinį nuotolinį, tiek visišką nuotolinį, tiek srautų išskirstymą, tiek tam tikrų klasių išleidimą į nuotolį – visokius variantus esame apkalbėję. Bendruomenė žino, kad turi kalbėtis su tėveliais, juos nuteikti, kad tokia situacija gali būti“, – kalbėjo viena iš savivaldybės administracijos vadovių.

Anot jos, paliekant moksleivius klasėse ir juos toliau testuojant, galima užtikrinti didesnę viruso plitimo kontrolę.

Savo sprendimus savivaldybė derina su NVSC, o jų rekomendacija dviem savaitėms stabdyti kontaktinį ugdymą būtų būtina, jeigu paaiškėtų, kad reikia tokių priemonių imtis.

NVSC duomenimis, šios savaitės pradžioje Kauno mieste 14-oje ugdymo įstaigų užfiksuoti aktyvūs protrūkiai. COVID-19 atvejai nustatyti dešimtyje pagrindinių ir keturiose pradinėse mokyklose.

Iš viso užregistruoti 68 COVID-19 ligos atvejai, susirgo 66 vaikai ir du pedagogai.

Kauno mieste 58-iose mokyklose iš 80-ties vyksta aktyvus pagal pradinio ugdymo programą ugdomų mokinių savanoriškas profilaktinis kaupinių tyrimo metodu testavimas tam, kad ugdymo procesą galima būtų vykdyti kontaktiniu būdu.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Žiniasklaidai išplatintas pranešimas spaudai, publikuojamas be redakcijos įsikišimo rubrikoje „Pranešimai“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

21:34
03:06
00:15

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min