Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pratybų metu Lietuvos ir Lenkijos pasieniečiai gaudė tariamus banko plėšikus

Lietuvos valstybės siena
VSAT nuotr. / Lietuvos valstybės siena
Šaltinis: 15min
0
A A

Suvalkų mieste Lenkijoje trys kaukėti asmenys, pagrasinę daiktu, panašiu į pistoletą, apiplėšė banką. Iš įvykio vietos nusikaltėliai nuvažiavo tamsios spalvos „Audi“ markės automobiliu, praneša Valstybės sienos apsaugos tarnyba.

Dideliu greičiu važiuojančią bėglių mašiną mėgino stabdyti Lenkijos sienos apsaugos Podliasko rinktinės pasieniečiai, tačiau vairuotojas ignoravo reikalavimą sustoti ir spruko. Juos persekiojančių Lenkijos pareigūnų užspeisti bėgliai staiga pakeitė maršrutą ir nuvažiavo valstybės sienos link. Kaimyninės šalies pareigūnai paprašė leidimo nusikaltėlius persekioti Lietuvos teritorijoje. Netrukus veiksmas persikėlė į šios šalies pasienį.

Pagal tokią legendą ketvirtadienį vyko bendros Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Lazdijų rinktinės bei Lenkijos sienos apsaugos Podliasko rinktinės pasieniečių pratybos.

Jose mokytasi koordinuoti bendrus abiejų šalių pasieniečių veiksmus esant ekstremaliai situacijai – nusikaltėlių persekiojimui dviejų valstybių teritorijose. Į pagalbą sienos apsaugos pareigūnams buvo kviečiami Lietuvos ir Lenkijos policijos ekipažai, papildomai blokavę kelius, kuriais galėjo sprukti nusikaltėliai.

Civiliais drabužiais vilkėję Lietuvos VSAT pareigūnai imitavo banko apiplėšimą Suvalkuose ir spruko nuo juos persekiojusių kolegų lenkų. Po gerą pusvalandį trukusių gaudynių „plėšikai“ pasuko Lietuvos sienos link ir netrukus įvažiavo į Lietuvą ties Vartelių kaimu netoli Vištyčio.

Koordinuojant bendrus veiksmus su policija, buvo blokuoti aplinkiniai keliai, o „nusikaltėlius“ ėmėsi persekioti Lazdijų rinktinės pasieniečiai bei leidimą tęsti gaudynes Lietuvoje gavę Lenkijos pareigūnai.

Pagaliau bėglių Audi įkliuvo kelyje Vištytis – Kalvarija, kai VSAT pareigūnai panaudojo priverstinio stabdymo priemonę, vadinamąjį „ežį“. Dyglių pradurtomis padangomis banko „plėšikai“ dar sugebėjo nuvažiuoti pusšimtį metrų. Iš automobilio iššokęs vyras leidosi bėgti, bet buvo sulaikytas pasieniečių tarnybinio šuns. Kitus automobiliu vykusius asmenis panaudoję jėgą sulaikė Lazdijų rinktinės Kalvarijos užkardos bei Specialiosios paskirties būrio pareigūnai.

Panašias pratybas VSAT Lazdijų rinktinės bei Lenkijos sienos apsaugos Podliasko rinktinės pareigūnai buvo surengę prieš metus. Tuomet abiejų šalių pareigūnai gaudė tariamus pažeidėjus, sprukusius iš Lietuvos į Lenkiją ir atgal.

Pasak pratybų organizatorių Lazdijų pasieniečių, jose praktiškai organizuojamas ir patikrinamas dviejų valstybių pareigūnų gebėjimas operatyviai reaguoti į susidariusią situaciją, koordinuoti bendrus veiksmus vykdant persekiojimą, mokėti laiku ir tiksliai keistis informacija.

Lietuvos ir Lenkijos pasienyje dažnai būna ir realių įvykių, panašių į ketvirtadienį naudotą pratybų legendą. Pastaruoju metu čia neretai vyksta prabangių automobilių gaudynės, kurie ką tik būna pavogti Vakarų Europos šalyse. Jų vairuotojai per Lenkiją bando tokias mašinas atvaryti į Lietuvą ir dažniausiai stabdomi pasieniečių bando sprukti. Pavyzdžiui, vien rugsėjo pabaigoje per dvi savaites VSAT Lazdijų rinktinės pareigūnai sulaikė tris Vokietijoje pavogtus prabangius automobilius: 2009 m. pagamintą Audi A6, 2008 m. laidos BMW X5, 2007 m. laidos BMW740i.

2008 m. lapkritį Lietuvos pasieniečių persekiotas automobilis BMW, kuriuo buvo gabenama kontrabanda, įlėkė į Lenkijos teritoriją, nuslydo nuo kelio ir kelis kartus vertėsi. Įvykio vietoje kartu dirbo abiejų šalių pasieniečiai, o pagal VSAT Lazdijų rinktinės pareigūnų pateiktą informaciją iš įvykio vietos pasprukusį vairuotoją Lenkijos teritorijoje sulaikė šios šalies pasieniečiai.

104 kilometrų ilgio Lietuvos siena su Lenkija yra Europos Sąjungos bei Šengeno vidaus siena.

Čia nėra atliekami nuolatiniai pasienio tikrinimai, neveikia buvę pasienio kontrolės punktai, tačiau abiejų šalių pareigūnai pasirinktinai bet kada gali sustabdyti ir patikrinti per valstybės sieną vykstančias transporto priemones bei asmenis.

Kaip rodo praktika, tokie patikrinimai ir nuolatinė atitolinta sienos kontrolė yra reikalinga, nes laisvu judėjimu Šengeno vidaus erdvėje suskubo naudotis ne tik paprasti keliautojai, bet ir nusikaltėliai, mėginantys gabenti Vakarų Europoje pavogtus automobilius, kontrabandines cigaretes ar narkotines medžiagas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min