Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 04 09

Prekyba Ariogalos vaikais: drąsus 14-metis gali sutraukyti nusikaltėlių voratinklį

Trejus metus policija stebėjo, kaip į užsienį daryti nusikaltimų vežami Ariogalos vaikai, tačiau ikiteisminių tyrimų dėl to nepradėdavo arba vos pradėjusi turėdavo nutraukti, nes be vaikų liudijimų nepavykdavo surinkti įrodymų. Tačiau šįkart, atrodo, sužibo viltis, kad gali pavykti rasti prekeivius vaikais. Dėl prekybos Ariogalos vaikais pradėtas naujas ikiteisminis tyrimas.

15min jau rašė, kad per trejus pastaruosius metus Ariogaloje gyvenantys vaikai penkis kartus buvo sučiupti nusikaltę užsienyje.

2013-aisiais ši problema gal ir neatrodė rimta, nes vaikas buvo pagautas Austrijoje bandantis pavogti vinilinę plokštelę. Tačiau dabar vaikų teisių specialistai ne juokais sunerimę – Ariogalos vaikai vis dažniau vežami dalyvauti ginkluotuose juvelyrinių dirbinių parduotuvių apiplėšimuose.

Suprasti akimirksniu

  • Per trejus metus į užsienį nusikalsti Ariogalos vaikai vežti 5 kartus
  • Policijai iki šiol nepavyko ištirti, kas vežė vaikus
  • Vaikai parodymus duoti atsisakydavo
  • Šiemet kovą pradėtas naujas tyrimas dėl prekybos vaikais
  • Į nusikaltėlių nagus šįkart viliotas keturiolikmetis

Mama: „Juos net veža į Palangą apmokyti“

Pernai lapkritį nusikaltėliai nusitaikė į naują auką – keturiolikmetį Ariogalos gyventoją Tomą (vardas pakeistas dėl nepilnamečių teisinės apsaugos, – red past.).

Kaip 15min pasakoja to vaiko mama (vardas ir pavardė redakcijai žinomi, bet neviešinami dėl nepilnamečių teisinės apsaugos), pernai lapkritį jos sūnus staiga trims dienoms pradingo.

„Jis buvo dingęs iš namų trims paroms lapkritį. Tada ir išlindo galai. Jis tas dienas buvo Ariogaloje, pas prastos reputacijos pilnametį draugą ir jis grįžęs socialinei darbuotojai pasisakė, kad per tas dienas sulaukė tokio viliojimo. Man pačiai pasakė mažiau, nes bijojo turbūt. Man jis tik pasisakė, kad siūlė išvažiuoti. Nei kur, nei kas – jokių smulkmenų. Jis baiminosi, kad aš kam nors apie tai papasakosiu ir jam bus blogai“, – sakė paauglio mama.

Jis man sakė, kad kitą vaiką, kai vežė, tai iš pradžių nuvežė į Palangą apmokyti. Tie vaikai viską žino, dėl ko juos veš ir ką jie ten darys, – sakė mama.

Pasak jos, Tomas greičiausiai atviresnis buvo ne šeimoje, o policijoje ir Vaiko teisių ir apsaugos tarnyboje.

„Kiek aš supratau, jam buvo aiškiai pasakyta, kad vežtų nusikalsti. Jis man sakė, kad kitą vaiką, kai vežė, tai iš pradžių nuvežė į Palangą apmokyti. Tie vaikai viską žino, dėl ko juos veš ir ką jie ten darys“, – įsitikinusi mama.

Atgrasė kitų patirtis ir mamos rūpestis

Ji džiaugiasi, kad sūnų Tomą nuo kelionės į užsienį greičiausiai atgrasė kitų vietos vaikų patirtis.

„Aš manau, kad jis gal nesusigundė dėl to, kad iš kaimo vienas jo pažįstamas vaikas jau yra išvežtas ir Austrijoje dabar uždarytas laukia teismo. Gal jam tai pavyzdys ir gal bijo jau tokio likimo“, – svarstė ji.

Mama pasakojo, kad tie Ariogalos vaikai, kurie jau buvo išvežti nusikalsti užsienyje, šeimose buvo nelabai prižiūrimi.

„Kiek man žinomos tos šeimos, tai taikosi į tuos vaikus, kurių tėvai geriantys buvo, kurie neturėjo prabangesnio gyvenimo – telefono ar kompiuterio. Kreipia dėmesį ir į tokius, kurie vakarais valkiojasi po miestą. Tai lyg ženklas, kad tėvams tie vaikai nelabai rūpi“, – kalbėjo moteris.

Tomo mama tikina, kad ir jos vaiką nusikaltėliai, ko gero, pirmiausia „pradangino“ trims dienoms dar Lietuvoje stebėdami, kaip elgsis ji pati.

„Aš iš karto paskelbiau paiešką, o tai turbūt irgi šiek tiek atgrasė“, – spėjo ji.

Aš manyčiau, kad policija viską žino, kas ten juos veža, bet nepagavę už rankos negali nieko padaryti, – sako mama.

Po pabėgimo iš namų Tomą akyliau stebi ne tik mama, bet ir socialiniai darbuotojai, mokykla, kuri mamai skambina, jei sūnus praleidžia nors vieną pamoką. Pagalbą vaikui teikia „Caritas“.

Nusikalsti užsienyje vilioto paauglio mama įsitikinusi, kad policija seniai žino, kas miesto vaikus veža į užsienį, tačiau kol kas nelabai daug gali padaryti.

„Čia, Ariogaloje, žolė labai paplitusi, su tais išvežimais daug istorijų. Aš manyčiau, kad policija viską žino, kas ten juos veža, bet nepagavę už rankos negali nieko padaryti. Dar ir vaikai bijo pasakyti, kad juos kalbina važiuoti. Man atrodo, jei tie vaikai mažiau bijotų, prabiltų, tai ir sustotų. Reikia, kad vaikai kalbėtų. Jei visi tyli, tai be jų ne kažką padarys. Aš pati savo sūnui sakiau, kad kalbėtų, bet ar jis atviravo, aš nežinau“, – atsiduso moteris.

Pradėtas tyrimas

Greičiausiai Tomas pareigūnams iš tikrųjų papasakojo daugiau nei mamai. Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos viršininkas Ramūnas Sarapas patvirtino, kad kovo pabaigoje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl prekybos vaikais ir vaikų pardavimo.

Tiesa, ar tyrime yra įtariamųjų, jis tikino negalintis atskleisti.

Anksčiau ikiteisminis tyrimas dėl prekybos Ariogalos vaikais yra pradėtas tik kartą. Tuomet jį vykdė Raseinių policija, tačiau pritrūkus duomenų tyrimas buvo nutrauktas be rezultato.

O ariogaliečiai vaikai vis dažniau buvo pagaunami nusikaltę užsienyje.

Raseinių Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Regina Klevinskienė sako, kad penki Ariogalos atvejai greičiausiai susiję, nes ir vaikai, ir jų tėvai tarpusavyje bendrauja, vaikai mokėsi toje pačioje Kauno mokykloje nuotoliniu būdu.

„Tikrai nebuvo įsigilinta, nei kas organizavo jų išvežimą, nei kas parūpino jiems dokumentus, nesiaiškinta, kokiu transportu jie išvyko, kokia tai gauja, kas juos įkurdino viešbučiuose, kas už juos ten mokėjo. Iš tikrųjų, kai nėra aiškumo, gimsta sąmokslo teorijos. Mes turime savo įtarimus, bet juos turi įrodyti teisėsauga. Deja, nė vienas atvejis nėra iki galo išaiškintas“, – apgailestavo ji.

Dabar R.Klevinskienė vėl tiki, kad prekyba Ariogalos vaikais vis dėlto gali būti ištirta.

Vilties vaiko teisių apsaugos specialistei suteikia ir tai, kad vasario pabaigoje Raseinių rajono policijos komisariato viršininku tapo ilgametis nepilnamečių inspektorius Marijus Macis.

Šią savaitę jis sušaukė pasitarimą dėl Ariogaloje susidariusios situacijos.

M.Macis: negaliu sakyti, kad buvo užleista

15min naujasis Raseinių rajono policijos komisariato vadovas tikino, kad šiai problemai nuo šiol tikrai bus skiriama daugiau dėmesio, policija glaudžiau bendradarbiaus su vaikų teisių apsaugos specialistais.

Pasakyti tiesiai šviesiai, kad problema užleista, negaliu, nes nesu dar čia ilgai dirbantis, nesu gerai susipažinęs su informacija, – sako M.Macis.

„Mes patys tyrimų tokių neatliekame, juos atlieka specializuoti padaliniai, o mes galime tik padėti, jeigu to prireikia. Patys savo ruožtu susitikome plačiau pakalbėti apie tai, kaip elgtis, kaip išvengti tokių dalykų prevenciškai“, – sakė M.Macis.

Anot jo, labai svarbu, kad su vaikais apie prekybą žmonėmis pasikalbėtų tėvai. Nuo šeimos, anot Raseinių policijos viršininko, prasideda daugiausia problemų.

„Jeigu tėvai žinotų, ką daro jų vaikai, tai tokių problemų gal ir nebūtų. Tėvų pareiga yra domėtis vaikais ir nelaukti, kol atsitiks nelaimė. Nėra namų be dūmų, tačiau, jei jau prireikia pagalbos, tegu tėvai ir mokykla jos ieško. Kai problema užvilkinama, ją spręsti kur kas sunkiau“, – kalbėjo Raseinių policijos vadovas.

M.Macis tikino, kad Ariogalos situacija, kai išvežti buvo jau mažiausiai trys vaikai, o kai kurie ir ne po kartą, dar nėra nekontroliuojama.

„Pasakyti tiesiai šviesiai, kad problema užleista, negaliu, nes nesu dar čia ilgai dirbantis, nesu gerai susipažinęs su informacija. Problema tikrai yra, bet ją mėginta spręsti. Jei dabar pradėtas ikiteisminis tyrimas, manau, bus išsiaiškinta iki galo“, – sakė jis.

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, per pastaruosius trejus metus visoje Lietuvoje buvo pradėti tik aštuoni ikiteisminiai tyrimai dėl prekybos vaikais. Trys iš jų pasiekė teismą.

Lietuvos „Carito“ pagalbos prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms programos rėmuose 2014 m. pagalba teikta teikta šešiems prekybos žmonėmis aukomis tapusiems nepilnamečiams, o 2015 m. jau penkiolikai.

Anksčiau daugiausia vaikų būdavo išvežama iš Tauragės apylinkių, o dabar – iš Biržų ir Ariogalos. Anksčiau vaikai buvo vežami vogti į Norvegiją, Didžiąją Britaniją, o dabar daryti sunkesnių nusikaltimų – į Šveicariją, Belgiją, Austriją. Anksčiau buvo vežami nebaudžiamo amžiaus vaikai – jaunesni nei 14 metų amžiaus, o dabar taikomasi į šešiolikmečius ir septyniolikmečius.


„Carito“ pagalbos prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms programos SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius, veikia visą parą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai