Dabar populiaru
Publikuota: 2013 spalio 5d. 12:36 , Atnaujinta: 2013 spalio 5d. 13:12

Premjeras Algirdas Butkevičius: laukia mokesčių sistemos pertvarka, elektros kaina gali sumažėti 2-3 centais

Algirdas Butkevičius
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Algirdas Butkevičius

Netolimoje ateityje laukia mokesčių sistemos pertvarka, įspėja premjeras Algirdas Butkevičius. Po pernai vykusių Seimo rinkimų suformuota Vyriausybė pirmiausia esą turėjo užsiimti ankstesnės valdžios klaidų taisymu. Be to, pažadėjo jis, elektros kaina kitais metais gali sumažėti 2-3 centais už kilovatvalandę.

„Kuomet buvo formuojama koalicinė Vyriausybė, nujautėme, kad teks susidurti su krizės padarinių likvidavimu, bet neįsivaizdavome, kokia reali situacija šalyje, jos finansuose, ekonomikoje, energetikoje, socialinėje sferoje ir t.t., – šeštadienį vykstančiame Socialdemokratų partijos tarybos posėdyje kalbėjo ministras pirmininkas. – Todėl pirmas Vyriausybės veiklos pusmetis buvo skirtas būtent tos realios situacijos analizei, „gaisrų gesinimui“ bei veiksmų programų sudarymui, įvertinant savo programines nuostatas bei viešo intereso ginimą.“

Konstitucinio Teismo sprendimas nukels kai kurių pažadų vykdymą

Kaip uždarame posėdyje pažymėjo socdemų lyderis, „gaisrų gesinimas“ ir noras išsiaiškinti realią situaciją sulėtino Vyriausybės programos vykdymą, kartais net pakoregavo planus. Jis pateikė pavyzdį – Konstitucinio Teismo (KT) sprendimą dėl teisėjų, kai kurių valstybės tarnautojų prieškrizinių atlyginimų koeficientų atkūrimo nuo spalio 1 d.

„Puikiai suvokdama, jog KT nutarimai privalo būti vykdomi, Vyriausybė vis tik ilgai svarstė visus įmanomus būdus, kaip būtų galima ištaisyti buvusiųjų valdžioje klaidas, ir manome, priimtas sprendimas optimalus, paremtas legitimumo, finansinės atsakomybės ir socialinės lygybės principais, – pažymėjo A.Butkevičius. – Tačiau taip pat turime suprasti, jog šis sprendimas lemia kai kuriuos pokyčius planuojamo 2014 m. biudžeto projekcijose ir nukelia kai kurių Vyriausybės programinių įsipareigojimų vykdymą tolesniam laikotarpiui.“

„Mokesčių sistemos, kaip labiausiai jautrios viešiesiems finansams ir todėl iššaukiančios didžiausias diskusijas, pertvarka dar laukia savo eilės.“

Socdemo teigimu, ši Vyriausybė, „skirtingai nuo ankstesniosios, nedarė ir nedaro mokestinių perversmų, tačiau, remdamasi sisteminiu požiūriu, nuosekliai įgyvendindama Vyriausybės programines nuostatas, naikina mokesčių sistemos išimtis ir lengvatas, kurios nėra racionalios ir yra socialiai neteisingos“.

Kaip žinoma, pakeitus Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą nuo kitų metų bus apmokestintos fizinių asmenų palūkanos, gautos už suteiktas paskolas, už indėlius gaunamos palūkanos, kurių suma per metus viršija 10 tūkst. litų, praplėstas investicinių pajamų, gautų už vertybinių popierių perleidimą apmokestinimas. Kartu padidintas eapmokestinamasis pajamų dydis, sumažintas darbo pajamų apmokestinimas gyventojams, gaunantiems nedideles pajamas.

„Mokesčių sistemos, kaip labiausiai jautrios viešiesiems finansams ir todėl iššaukiančios didžiausias diskusijas, pertvarka dar laukia savo eilės“, – įspėjo A.Butkevičius ir pasiūlė pavesti partijos Biudžeto ir finansų komitetui paruošti pasiūlymus finansų ministrui dėl mokesčių sistemos tobulinimo.

Dirbti sparčiau trukdo nauji ir jauni ministrai

Pernai vykusius Seimo rinkimus laimėję socdemai gavo teisę formuoti valdančiąją koaliciją. A.Butkevičius jau ne pirmą kartą pasiskundė, kad net nepradėjusi dirbti Vyriausybė sulaukė kritikos bangos.

Jis savo ruožtu pažėrė priekaištų ankstesnei konservatorių ir liberalų valdžiai: „Žmonės buvo išvargę nuo nesubalansuotos ankstesnės valdžios politikos, kai vienose srityse buvo karštligiškai priiminėjami nemotyvuoti sprendimai (mokesčiai ir valstybės finansai, taupymas mažiausias pajamas gaunančių sąskaita, saulės energetika), o kitose (pvz., daugiabučių namų renovacija) reikšmingi sprendimai vilkinami.“

Anot jo, „žmones įtikina mūsų Vyriausybės veiksmai siekiant sustabdyti žalingus projektus ar išjudinti naudingus, tačiau įstrigusius“.

Premjeras nurodė, kad per pirmąą Vyriausybės darbo pusmetį Lietuvos ekonomikos augimas buvo vienas sparčiausių Europos Sąjungoje (ES) – 4,2 proc. – ir net didesnis pirmą 2012-ųjų pusmetį. Prognozuojamas 3,7 proc. metinis BVP augimas. Darbo užmokestis pirmą 2013-ųjų pusmetį esą ne tik didėjo sparčiausiai per pastaruosius penkerius metus – 4,6 proc., bet ir pralenkė kainų augimą.

"ES pirmininkaujanti šalis gali pakliūti į įtampą keliančių įvykių sūkurį. Tikėtina, kad su šiuo mūsų statusu bent iš dalies yra susijusios netikėtai kilusios problemos Lietuvos ir Rusijos pasienyje."

Nuo sausio 1 d. minimalus darbo užmokestis padidėjo nuo 850 iki 1 000 litų. Tai esą buvo viena iš priežasčių, kodėl per pirmus 8 metų mėnesius gyventojų pajamų mokesčio buvo surinkta 20 mln. Lt daugiau nei planuota.

Kaip aiškino A.Butkevičius, daugiabučių namų renovacija „įsisiūbavo visose savivaldybėse“, pasistūmėta pertvarkant šilumos ūkį, sumažinus elektros energijos gaminamą rezervą Elektrėnuose sušvelnintas elektros kainos augimas, o tai leido sumažinti gamtinių dujų importą ir per metus sutaupyti 120-140 mln. litų. Premjeras užsiminė, kad, preliminariais skaičiavimais, elektros kaina kitais metais galėtų sumažėti 2-3 centus už kilovatvalandę.

„Pristabdėme mažakomplekčių kaimo mokyklų naikinimą – nuo uždarymo išgelbėta apie pusantro šimto mokyklų“, – gyrėsi A.Butkevičius. Taip pat pradedamos pertvarkos sveikatos priežiūros sistemoje.

Sparčiau įgyvendinti užsibrėžtus darbus esą trukdo aplinkybė, kad „koalicijoje yra keturi dalyviai, Vyriausybėje – daug naujų, jaunų ministrų, o nuėjusios vyriausybės palikimas tikrai nėra lengvas ir pozityvus“.

„Stengiamės operatyviai spręsti problemas pasienyje“

Vyriausybės vadovo žodžiais, Lietuva sėkmingai pirmininkauja ES Tarybai, bet darbą esą gali sutrikdyti išorės veiksniai.

Medininkuose – vilkikų eilės
Medininkuose – vilkikų eilės

„ES pirmininkaujanti šalis, atsidurdama tarptautinio dėmesio centre, gali pakliūti į įtampą keliančių įvykių sūkurį. Tikėtina, kad su šiuo mūsų statusu bent iš dalies yra susijusios netikėtai kilusios problemos Lietuvos ir Rusijos pasienyje.

Mes stengiamės labai operatyviai patys spręsti visas tas problemas, kilusias mūsų vežėjams bei pienininkams, tačiau čia (kaip ir dujų, apskritai, energetikos sektoriuje) būtina suderinta visos ES pozicija, kuri labai sustiprintų mūsų padėtį ir gerokai palengvintų sprendžiant kylančius nesusipratimus ateityje.“

A.Butkevičiaus manymu, gerėjant ekonominei situacijai realu jau 2015 m. įsivesti eurą. „Siekiant šio tikslo bei užtikrinant stabilų ekonomikos augimą ir toliau reikės sutelktai dirbti visoms valdžios institucijoms – Vyriausybei, Prezidentūrai ir Seimui. Manau, ne tik Finansų ministerija ar Lietuvos bankas turi aktyviai aiškinti ir agituoti už euro įvedimą ir rasti atsakymus į visus klausimus ir mitus apie eurą.“

Kitų metų gegužę laukia prezidento ir Europos Parlamento rinkimai. Anot premjero, prasidėjęs priešrinkiminis šurmulys tik stiprės. Daugiau nei 21 tūkst. narių socialdemokratai esą dar neapsisprendę, ką kelti kandidatu prezidento rinkimuose. Galutinis žodis dėl to bus tartas tik kovą vyksiančiame partijos suvažiavime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

09:00
07:59

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min