Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Premjeras Andrius Kubilius: sutartis su strateginiu investuotoju į Visagino atominę elektrinę bus pasirašyta per pusę metų

Andrius Kubilius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / A.Kubilius svarbiausius klausimus sekmadienį aptarė su kolegomis iš Latvijos, Estijos ir Lenkijos
Šaltinis: 15min
0
A A

Šalies vadovai demonstruoja optimizmą, kad atominė jėgainė Lietuvoje bus pastatyta. Premjeras Andrius Kubilius savo kolegoms iš Lenkijos, Latvijos ir Estijos Varšuvoje sekmadienį sakė, jog su strateginiu investuotoju Visagino atominės elektrinės (VAE) projekte ketinama pasirašyti sutartį per artimiausią pusmetį. Prezidentė Dalia Grybauskaitė taip pat kalbėjo, jog procesai turi būti tęsiami.

A.Kubilius sekmadienį Varšuvoje susitiko su Lenkijos Vyriausybės vadovu Donaldu Tusku, Latvijos ministru pirmininku Valdžiu Dombrovskiu ir Estijos premjeru Andrusu Ansipu. Visos šios valstybės kartu su Lietuva ir strateginiu investuotoju ketina dalyvauti VAE projekte.

Pasak Lietuvos ministro pirmininko patarėjo Virgio Valentinavičiaus, energetika buvo pagrindinė susitikimo tema. Kolegos iš kitų šalių domėjosi, kaip bus tęsiamas VAE projektas po to, kai penktadienį paskelbta, jog iš branduolinės jėgainės konkurso pasitraukė vienintelė likusi pretendentė tapti stretageniu investuotoju – Pietų Korėjos bendrovė „Kepco“.

V.Valentinavičius: „Galiu pasakyti tiek, kad norinčių kalbėtis atsirado jau vakar. Bet konkrečiai nieko tikrai nesakysiu, nes čia vėl galioja komercinio konfidencialumo reikalavimai“.„A.Kubilius informavo, kad per keletą savaičių paaiškės rimčiausių pretendentų toliau derėtis ratas. Iki pusės metų truks, kol bus pasirašyta sutartis su strateginiu investuotoju“, – naujienų portalui 15min.lt sekmadienį sakė V.Valentinavičius.

Tačiau daugiau detalių apie tolimesnę proceso eigą premjero patarėjas neatskleidė: „Galiu pasakyti tiek, kad norinčių kalbėtis atsirado jau vakar. Bet konkrečiai nieko tikrai nesakysiu, nes čia vėl galioja komercinio konfidencialumo reikalavimai“.

V.Valentinavičius tikino, jog susitikimas sustiprino optimizmą, jog regione planuojami bendri energetikos projektai bus tęsiami. Tarp ju – ne tik VAE statybos, bet ir elektros jungtys su Lenkija ir Švedija, taip pat pertvarkos dujų ūkyje.

„Premjerai pasidžiaugė, kad šito regiono energetinis saugumas tapo tvirtu Europos Sąjungos prioritetu ir kad regioninis solidarumas įgyvendinant energetinį solidarumą stiprėja“, – tvirtino pašnekovas. Anot jo, D.Tuskas kolegoms iš Baltijos valstybių pasakė, kad VAE yra svarbiausias energetinis projektas regione.

Prezidentė ragina tęsti darbus

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sekmadienį pareiškė, jog naujos elektrinės statybų Lietuvoje  nurašyti kol kas nederėtų. „Neskubėkime su išvadomis. Tarptautinė atominės rinkos situacija labai greitai keičiasi, poreikis yra didžiulis. Kiek žinau, net yra laukiančiųjų užsakyti turbinas, eilė. Šiuo metu, kiek žinau, pagrindinis investuotojas kol kas atsisako vykdyti darbus, bet yra galimybė tą konkursą tęsti per tiesiogines konsultacijas“, – sakė prezidentė.

D.Grybauskaitės teigimu, tarptautinė padėtis nėra palanki naujų atominių elektrinių statybai. „Svarbiausia, kad Lietuva turi ir toliau tęsti savo energetikos strategiją, turime garantuoti savo energetinę nepriklausomybę įvairiais būdais: jungtys, alternatyvus energijos šaltiniai – išnaudoti viską, ką tik įmanoma“, – kalbėjo šalies vadovė. Ji neskubėjo kaltės dėl neįvykusių derybų suversti Energetikos ministerijos darbui. „Čia ne turgus ir ne grybai, kurių reikia ieškoti. Tai – daug sudėtingesni projektai. Tam reikia ne tik pinigų, noro, bet ir techninių galimybių. Lietuva ir visos Baltijos šalys kartu sudėjus, net su Lenkija, niekada elektrinės pačios nepastatys. Tą reikia mokėti, išmanyti  technologijas“, – tvirtino D.Grybauskaitė.
 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min