Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 4d. 14:53 , Atnaujinta: 2020 kovo 4d. 16:24

Premjeras neigia prašęs VSD rinkti informaciją apie G.Nausėdos aplinkos žmones: „užsakovas“ pats G.Nausėda?

Saulius Skvernelis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Saulius Skvernelis

Premjeras Saulius Skvernelis neigia Valstybės saugumo departamentui (VSD) formulavęs užduotį surinkti informaciją apie diplomatą Vygaudą Ušacką ar kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones. Jis tikino, jog trečiadienį paviešinta informacija apie neva neteisėtą žvalgybos institucijos vaidmenį yra labai rimta, ir palankiai vertino siūlymą jos pagrindu imtis parlamentinio tyrimo.

Premjeras, remdamasis buvusio Seimo komiteto pirmininko ir jo rinkimų štabo vadovo Vytauto Bako teiginiais, užsiminė, jog VSD informaciją galimai rinko pačių kandidatų „užsakymu“.

„Aš tik galiu pacituoti komiteto pirmininką – kad jis kreipėsi dėl vienos iš institucijų dalyvavimo galimai neteisėtai renkant informaciją apie aplinką kai kurių kandidatų, jų pačių užsakymu. Tiesiog pasitikrinimas aplinkos, ar nėra asmenų, kurie gali kompromituoti vieną ar kitą kandidatą.

Arba tai yra [...] neteisingai pateikta informacija [...], arba yra dar rimtesnė problema, jeigu tas veiksmas buvo padarytas.

Komentaras labai paprastas: arba tai yra, nes, kiek aš žinau, yra konkretus pranešėjas, jo neteisingai pateikta informacija [...], arba yra dar rimtesnė problema, jeigu tas veiksmas buvo padarytas“, – trečiadienį po Vyriausybės posėdžio dėstė ministras pirmininkas.

Anot jo, situaciją turi aiškintis teisėsaugos institucijos, o jei to nepakaks – turi būti atliekamas parlamentinis tyrimas.

Klausiamas, ar jis suformulavo VSD užduotį rinkti aptariamą informaciją, S.Skvernelis nelaukęs atkirto: „Ne. Tikrai ne.“

Jis taip pat paneigė, kad tai darė Valstybės gynimo taryba: „Nebuvo taryboje toks klausimas spręstas, kad būtų pavedimas rinkti informaciją apie kandidato, į vieną ar kitą valstybės postą, aplinką.“

Teisėtai, pasak ministro pirmininko, tokios užklausos VSD negali suformuluoti nė vienas iš valstybės vadovų, turinčių priėjimą prie įslaptintos informacijos.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Apie tai, kad viena valstybės institucija galimai neteisėtai rinko informaciją apie asmenis, S.Skvernelis teigė sužinojęs iš V.Bako, tuomet dar einančio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pareigas. Konkrečios detalės tuomet jam esą nebuvo įvardytos.

„Tai, kas skelbiama vienoje iš žiniasklaidos priemonių, nežinau, ar tai yra teisinga. Ten su pavardėm, su detalėm... Tiesiog buvo priimtas komiteto pirmininko sprendimas, ką kiekvienas, matyt, turėtų [padaryti] gavęs tokią informaciją, kreiptis į teisėsaugą, kad informacija būtų patikrinta“, – kalbėjo premjeras.

Jis pažymėjo, kad viešai pateikta informacija nėra anoniminė ir leido suprasti, jog abejoti jos patikimumu nėra priežasčių.

S.Skvernelis teigė šiuo metu pasitikintis VSD vadovu Dariumi Jauniškiu, tačiau jo vaidmenį šioje istorijoje esą reikėtų vertinti: „Reikia vertinti, ar įsivėlęs yra, ar dalyvavo... Man iki šios dienos jokių abejonių dėl VSD direktoriaus patikimumo nebuvo.“

„Vadovas turėtų įvertinti ir pats galimybę pasitikrinti, ar tie veiksmai buvo padaryti jo institucijoje, apie kuriuos kalba tas žmogus, kuris pranešinėja. O jeigu ne, paneigti ir tada laukti tyrimo – ar teisėsaugos institucijų sprendimo, ar parlamento. Galbūt nusikaltimo nėra padaryta, bet galbūt yra padaryti kitokie pažeidimai“, – aiškino ministras pirmininkas.

Spaudos konferencija iš Vyriausybės:

Neigia, kad informacijos prašė G.Nausėda ar jo komanda

Prezidento atstovas spaudai Antanas Bubnelis, į klausimą, ar G.Nausėda, jo komandos nariai kreipėsi į VSD prašydami atitinkamos informacijos, atsakė trumpai: „Ne“.

Prezidentas, pasak A.Bubnelio, pasitiki teisėsaugos ir žvalgybos tarnybomis, o „nepagrįstos informacijos skleidimą“ sieja su pavojumi valstybingumui. Apie tai daugiau – čia.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Antanas Bubnelis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Antanas Bubnelis

Trečiadienį naujienų agentūra BNS paviešino aukšto rango žvalgybos pareigūno pernai tuometiniam Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkui V.Bakui pateiktą informaciją.

Pagal ją, žvalgyba, VSD nurodymu, 2018–2019 metais rinko informaciją apie diplomatą Vygaudą Ušacką, tuomet svarsčiusį kandidatuoti į prezidentus ir dalyvavusį pirminiuose Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos rinkimuose.

Taip pat – tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones, įskaitant dabartinius jo komandos narius.

VSD tai griežtai paneigė. Tarnyba, anot jos atstovės Aurelijos Katkuvienės, prezidento rinkimų metų „turėjo užduotį ir stebėjo bei vertino užsienio šalių įtaką rinkimų procesui“. Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad šią informaciją anksčiau tikrino teisėsauga ir nusikaltimo neįžvelgė.

„Neabejojame, kad STT ir prokuratūra įvertino šią informaciją, ji buvo paneigta“, – BNS sakė VSD atstovė.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ir Generalinės prokuratūros vadovai anksčiau atsisakė komentuoti V.Bako pasėtus įtarimus, jog viena iš valstybės institucijų galimai neteisėtai rinko informaciją ir darė poveikį vidaus politikos procesams.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Bakas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Bakas

Remdamasis turimomis žiniomis, vasarį V.Bakas prašė Seimo valdybos inicijuoti parlamentinį tyrimą dėl „galimo neteisėto kišimosi į rinkimų procesus, neteisėto informacijos rinkimo ir panaudojimo“, tačiau valdyba tai padaryti atsisakė.

Opozicijos atstovai tyrimo galimybę dabar siūlo persvarstyti iš naujo.

Informaciją pateikusio žvalgybos pareigūno tapatybė jo paties prašymu nėra atskleista. Dokumentai, anot BNS, rodo, kad jam gali būti suteiktas pranešėjo statusas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

08:43
06:47

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

02:17
05:19
02:24

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min