2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2014 01 01

Premjeras: stebinantys koalicijos partnerių pareiškimai – dėl siekio užsitarnauti simpatijas

„Pasitikėjimas atsiranda tada, kai žmonės žino, kas yra daroma arba kas bus daroma rytoj ir poryt“, – taip Vyriausybės vadovas Algirdas Butkevičius aiškina aukštai besilaikančius savo ir Socialdemokratų partijos reitingus. Interviu „Metų panoramai“ premjeras taip pat atskleidžia, kas 2013-aisiais Vyriausybei nepavyko ir kokie koalicijos partnerių veiksmai jį stebino ir dirgino.
Algirdas Butkevičius
Algirdas Butkevičius / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Jeigu „Metų panoramoje“ būtų nominacijos, tai praėjusių metų sėkme galima būtų skelbti Socialdemokratų partiją ir jos vadovą premjerą A.Butkevičių. Metus išbuvus valdžioje, Socialdemokratų partijos reitingai beveik nekinta, laikosi ties 30 proc. žyme ir nuo pat 1991 metų, pasak visuomenės nuomonės tyrėjų, tokio atvejo nėra buvę. Toks pat nekintamai aukštas išlieka ir partijos pirmininko, Vyriausybės vadovo A. Butkevičiaus autoritetas rinkėjų akyse. Jis nusileidžia tik prezidentei Daliai Grybauskaitei.

- Jeigu atvirai, tai kažko labai ypatingo Vyriausybė nepadarė, bet reitingai patys aukščiausi ir stabilūs. Kaip manote, kodėl žmonės Jums rodo tokį didelį pasitikėjimą?

- Nesutinku su Jūsų išsakytomis mintimis, nes per metus minimalią mėnesinę algą pakėlėme, energetikos sektorių pertvarkėme taip, kad „Lietuvos energija“ dabar atsakinga ir už šilumą, ir už elektrą. Taip pat reikia pasakyti, kad sumažinom elektros energijos gamybos kvotas. Be to, per didžiules diskusijas, debatus ir ieškant įvairiausių variantų, kaip sumažinti elektros energijos kainą, kai buvo kalbama, kad ji didės, ji sumažinta beveik 3 centais. Dujų kainos sumažintos.

- Premjere, bet dujų, elektros kainos bus tik nuo 2014-ųjų, „Lietuvos energijos“ pertvarkymas žmonėms irgi nėra labai artima, bet reitingai yra patys aukščiausi.

- Visuomenė turi pradėti pasitikėti valstybe, bet pasitikėjimas atsiranda tada, kai žmonės žino, kas yra daroma arba kas bus daroma rytoj ir poryt. Ir mes tą aiškiai pateikėm ir pasitikėjimas valstybe tikrai padidėjo. Mes esam labai atviri visuomenei ir nebijom pasakyti, ką darysim, kokie sprendimai bus priimami, kol kas tuos pažadus mums pavyksta įgyvendinti.

- Kitaip tariant, Jūs esate atviri visuomenei, deklaruojate visus savo darbus, ir tada žmonės jaučiasi stabilūs, ir todėl Jus remia?

- Manau, ir pasitikėjimas atsiranda tada.

- Gerai, premjere, o dėl ko jūs turėtumėte nulenkti galvą – kas nepavyko?

- Aš manau, nebuvo iki galo suderinta su politikais Seime, kai buvo diskutuojama dėl „Chevron“ kompanijos atėjimo į Lietuvą. Reikia pripažinti, kad turėjo būti stipresnis komunikavimas tarp Vyriausybės ir Seimo, ruošiant tiek įstatymo projektus, tiek juos priiminėjant. Kitas labai svarbus klausimas – vadinamo burbulo, sukurto apie VAE; nepavyko išsklaidyti abejonių kai kuriai visuomenės daliai. Labai būna kitą sykį ir skaudu, kai girdi, kad Vyriausybė nepriima sprendimo. Mes ir nepriimsim sprendimo dėl to, kad tas projektas gali būti tik regioninis ir tik žinant, kokie bus finansavimo šaltiniai.

- Po Konstitucinio Teismo sprendimo ir politikų, ir ministrų atlyginimai padidėjo 30 proc., tuo metu biudžetininkams liko vos dešimtadalis, kitiems tik nuo metų vidurio algos didės, neaišku kada pensijos bus atstatytos. Ar Jūs nesijaučiate kaltas, kad Jūsų Vyriausybė neprisidėjo prie to solidarumo?

- Aš su malonumu būčiau atidėjęs šitą klausimą [politikų algų kėlimo], jeigu būčiau galėjęs metams, gal net trims. Čia vėl yra tam tikra spekuliacija. Kai mes paprašėm teisininkų, kad būtų galima atidėti šitą klausimą ir kad jie surastų kokius nors teisinius pagrindus, jie surado tik vieną. Jeigu dabar reikia 250 mln. Lt, tai po metų reikės 285 mln. Lt. O pensijų kompensavimas, manau, kitais metais [interviu darytas Naujųjų išvakarėse – LRT.lt] prasidės. Ir ta spekuliacija, kuri vyko gal norint pasirodyti prieš visuomenę, ji vyko nesąžiningai.

- Premjere, aš gerai išgirdau, jau 2014 metais mėginsite pensijas kompensuoti?

- Taip, iš dalies taip.

- Dėl šito klausimo – pensijų kompensavimo – didžiausi jūsų oponentai buvo koalicinė Darbo partija. Kaip jūs apskritai vertinate koalicijos santykius?

- Žinote, kai mes kalbamės politinės tarybos, kurią esame sudarę iš keturių frakcijų, posėdžiuose, lyg viskas vyksta normaliai, randam sutarimą. Bet man būna labai didžiulė staigmena, koalicijos partneriams darant kai kuriuos pareiškimus. Jie neatitinka tikrovės – politinėje taryboje priimtų sprendimų. Tas, aišku, dirgina. Ir ypač, kai tai daroma dėl siekio užsitarnauti žmonių simpatijas trumpalaikėje perspektyvoje. Noriu aiškiai pabrėžti – aš asmeniškai tai priimu nelabai teigiamai. Tas, aišku, padidina įtampą.

- Ar išlaikys koalicija, ar 2014-aisiais nebus griūties?

- Manau, per šv. Kalėdas ir Naujuosius metus pailsės, emocijos bus mažesnės, tada pradės protas dominuoti ir mes tikrai surasim bendrą kalbą.

- Bet Kalėdos su Naujaisiais vėl ateis po metų...

- Tai ir pamatysim, koks bus rezultatas.

- Premjere, o ar normali valstybėje atmosfera, kai aukščiausi valstybės pareigūnai vienas su kitu ne tik nesisveikina, bet net ir valstybės klausimais nesikalba?

- Žinote, prisiminiau vaikystę, kai mama sakydavo, kad su kiekvienu žmogumi, net jeigu jo nepažįsti, turi pasisveikinti. Tai, aš manau, kad reikia surasti kompromisą, kažkokiame lygyje aptarti, kad turi būti tam tikra kultūra, mandagumas ir bendravimas.

- Manote, kad tai įmanoma padaryti?

- Na, aš esu optimistas.

- Metų pabaigoje įprasta linkėti gerų darbų ir jausmų kitiems, bet man norėtųsi iš Jūsų išgirsti, ko Jūs pats sau palinkėtumėte?

- Norėčiau sau palinkėti, kad kitais metais tie tikslai, kurie yra keliami Vyriausybei ir kuriuos aš formuoju, būtų kuo greičiau įgyvendinti ir kad jie pozityviai atsilieptų Lietuvos žmonėms. Kad didesnis būtų žmonių pasitikėjimas savimi ir valstybe. Taip pat aš norėčiau, kad kuo greičiau sugrįžtų tėvynainiai į mūsų šalį. Aš pats sau keliu tokius ambicingus planus. Ir kad valstybėje dominuotų stabilumas, pagarba ir meilė vienas kitam.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Dantų implantacija: ar verta investuoti į savo šypseną?
Reklama
„FreeBuds Pro 3“ – geriausios belaidės ausinės „Huawei“ istorijoje
Reklama
Tūkstančiai valandų, skirtų mokymuisi: IKEA dalinasi, kiek kainuoja darbuotojų augimas
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Parašykite atsiliepimą apie 15min