Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 05 27, 15:33

Premjerė: Vyriausybės akiratyje toliau išlieka korupcijos prevencija ir užkardymas

Vyriausybės komisijos kovai su korupcija koordinuoti posėdyje aptartas 2021 metų Lietuvos korupcijos žemėlapis, svarbiausios priemonės įgyvendinant Nacionalinės kovos su korupcija programą, rašoma LRV pranešime spaudai.
Ingrida Šimonytė
Ingrida Šimonytė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Vertinant korupcijos suvokimo indeksą pasaulyje, Lietuva 2021 metais pakilo viena vieta aukščiau, tai rodo, kad einame teisingu keliu. Mažėja gyventojų, pateisinančių kyšio davimą, vis daugiau įmonių vadovų, korupcijos neįvardija kaip labai rimtos problemos plėtojant verslą. Tačiau neramina pilietiškumo ir atsakomybės stoka – tik vienas iš penkių gyventojų ir vienas iš keturių įmonių vadovų pasirengę pranešti apie korupcijos apraiškas atitinkamoms institucijoms. Taigi ir ateityje korupcijos prevencija ir užkardymas išlieka labai svarbiu Vyriausybės veikloje“, – akcentavo premjerė Ingrida Šimonytė.

Pagal korupcijos paplitimą, žvelgiant į 2021 m. Lietuvos korupcijos žemėlapį, gyventojų nuomone Vyriausybė yra 6 vietoje, įmonių vadovų ir valstybės tarnautojų manymu – 7 vietoje.

Aptartas Nacionalinės kovos su korupcija programos 2020-2022 m. tarpinstitucis veiklos planas. Korupcijos prevencijos itin svarbi 8 prioritetinėse srityse, kuriose jos pasireiškimo tikimybė didžiausia. Visų pirma tai politinė veikla ir teisėkūra, teismų ir teisėsaugos institucijų darbas, viešieji pirkimai, sveikatos priežiūra ir socialinė apsauga. Korupcijos prevencija taip pat aktuali vykdant teritorijų planavimą, valstybinę statybų priežiūrą, tvarkant atliekas, vykdant ūkio subjektų veiklos priežiūrą, viešąjį administravimą, prevencija svarbi valstybės tarnyboje ir turto valdyme, privačiame sektoriuje.

Pabrėžta, jog dabartinės etikos taisyklės, taikomos aukščiausios ir vykdomosios valdžios, teisėsaugos institucijų darbuotojams, yra pernelyg bendro pobūdžio, jos turėtų būti papildytos praktinėmis gairėmis. Taip pat būtina išgryninti šaltinių rodiklius pagal kuriuos vertinamas korupcijos suvokimo indeksas.

Vertinant korupcijos suvokimo indeksą, „Transparency International“ Lietuvos skyriaus duomenimis, Lietuva 2021 m. gavo vienu balu daugiau (šaliai skirtas 61 balas iš 100) nei 2020 m. ir pakilo viena vieta aukščiau. Pagal korupcijos suvokimo indeksą 2021 m. Lietuva užima 34 vietą iš 180 pasaulio valstybių, ES – 13 iš 27 šalių.

Žvelgiant į korupcijos suvokimo indeksą, pirmoje vietoje pasaulyje išlieka Danija ir Naujoji Zelandija (88 balai), prie jų 2021 m. prisijungė Suomija.

Vyriausybė programoje užsibrėžtas tikslas, kad 2024 metais korupcijos suvokimo indeksas siektų 70 balų. Šiemet Europos Sąjungos šalių vidurkis – 64 balai iš 100.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min