Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Premjero Andriaus Kubiliaus aplinką tikrina Viešųjų pirkimų tarnyba

A.Kubilius
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / A.Kubilius
Šaltinis: 15min
0
A A

Premjeras Andrius Kubilius, nuolat skelbiantis žūtbūtinį karą viešųjų pirkimų brūzgynuose tarpstantiems sukčiams, pirmiausia turėtų apsikuopti Vyriausybės rūmuose.

Kone 2 mln. litų vertės viešasis pirkimas, kai ministro pirmininko tarnyba įsigijo kelionių organizatoriaus paslaugas, yra „niekinis ir negalioja”. Tai paskelbė Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).

Pirkimų prievaizdai tokią išvadą pateikė nustatę, kad premjero aplinkos valdininkai pažeidė įstatymus, – pirmadienį rašo „Lietuvos rytas“.

Klasikiniai viešųjų pirkimų pažeidimai

Tarnybos atskleisti pažeidimai – klasikiniai, būdingi daugeliui kitų neskaidrių viešųjų pirkimų. Vyriausybės valdininkai dirbtinai ribojo galimų paslaugos teikėjų konkurenciją, be to, nustatė neteisėtus ir nepagrįstus jos kriterijus.

VPT įpareigojo ministro pirmininko tarnybą nutraukti sutartį ir viešąjį tarnybinių kelionių organizavimo pirkimą skelbti iš naujo.

Neatmestina, jog griežtos pirkimų prižiūrėtojų išvados, nutaikytos tiesiai į A.Kubiliaus artimiausius bendražygius, – VPT direktoriaus Žydrūno Plytniko noras demonstruoti nepriklausomybę, objektyvumą ir griežtumą.

Ribojama konkurencija

VPT taikiklyje atsidūrė šį pavasarį ministro pirmininko tarnybos ir kelionių agentūros „Vestekspress” sudaryta 1,8 mln. litų vertės sutartis. Vyriausybės valdininkai dirbtinai ribojo galimų paslaugos teikėjų konkurenciją, be to, nustatė neteisėtus ir nepagrįstus jos kriterijus.

Ši agentūra, laiminti ir daugelį kitų pirkimų valstybės įstaigose, Vyriausybės atstovams turėjo per trejus metus organizuoti apie pusę tūkstančio tarnybinių kelionių į įvairius Europos miestus.

VPT paskelbė, jog Vyriausybės valdininkai pirmiausia pažeidė įstatymų reikalavimą neriboti pretendentų laimėti viešąjį pirkimą konkurencijos.

Mat pirkimo sąlygose buvo nustatyta, jog tuo atveju, jei pasiūlymą pateikia susivienijusi ūkio subjektų grupė, kiekvienas jos narys turi turėti teisę verstis kelionių organizavimo veikla, reikalinga pirkimo sutarčiai įvykdyti.

Kitaip sakant, į tokią grupę negalėtų jungtis ir savo finansiniais ištekliais prisidėti teikėjas, kuris neturi teisės verstis kelionių organizavimo veikla.

VPT teigimu, premjero komanda taip pat pažeidė įstatymus keldama sąlygas dėl paslaugos įkainių.

Kontrolieriams užkliuvo, kad teikėjas turi pateikti pasiūlymą, kuriame nurodytų kelionės paslaugų įkainį litais, suapvalintą iki dviejų skaičių po kablelio.

„Tarnyba pažymi, kad pirkimo dokumentuose nustatytas pasiūlymų vertinimo kriterijus – kelionės paslaugų įkainis – yra neobjektyvus ir netinkamas, nes teikėjai, konkuruodami tarpusavyje ir siekdami būti pripažinti kaip laimėtojai, teiktų mažiausius galimus – 0,01 lito – paslaugų įkainius.

Tokiu atveju laimėtoju būtų pripažintas teikėjas, anksčiausiai pateikęs pasiūlymą. Pažymėtina, kad vykdant šį viešąjį pirkimą taip ir įvyko”, – aiškina VPT.

Išvadoje taip pat skelbiama, jog ministro pirmininko tarnyba, vertindama neįprastai mažą pasiūlymų kainą, nesiekė įsitikinti, ar ji pagrįsta ir reali, nesikreipė į teikėjus reikalaudama šią kainą pagrįsti.

Tuo tarpu paslaugų teikėjų, kurių pasiūlymai buvo atmesti, Vyriausybės atstovai neinformavo, nors tai įpareigoja įstatymas.

Kancleris D.Matulionis nustebęs

„Pirmą kartą girdžiu ir nieko apie tai nežinau. Žinau tik tiek, kad VPT į mus kreipėsi informacijos apie tą vykdytą viešąjį pirkimą. Mes nesiruošiame nei ginčytis, nei bylinėtis.

Žinoma, jei iš tiesų paaiškės, kad nustatyta kokių nors tikrų pažeidimų, reikės nutraukti sutartį”, – „Lietuvos rytui” sakė Vyriausybės kancleris Deividas Matulionis.

Valdininko teigimu, VPT užkliuvęs viešasis pirkimas vyko normaliai, kaip ir visi kiti: „Tad mane tokios išvados, aišku, stebina.” 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min