15min be reklamos
2018 12 14, 13:35

Premjero nerimas dėl perversmo ir kreipimasis į teisėsaugos tarnybas: ką žinome?

Premjero Sauliaus Skvernelio užuominos apie bandymą nuversti teisėtai išrinktą valdžią virsta vis didesnį pagreitį įgaunančia istorija. Švietimo ir kitų profesinių sąjungų organizuoto protesto fone išsakytas nerimas dėl galimo neramumų kurstymo tapo kreipimusi į specialiąsias tarnybas dėl padėties šalyje. Aiškėja, kad tarnybų atsakymai gali būti netikėti.
Ramūnas Karbauskis ir Saulius Skvernelis
Ramūnas Karbauskis ir Saulius Skvernelis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Nuo ko prasidėjo kalbos apie perversmą ir kaip keitėsi grėsmės objektas? Kokia schematika sukėlė nerimą ministrui pirmininkui ir į kokias tarnybas kreiptasi? Kas susipažino su paslaptinguoju dokumentu? Kaip premjero pasisakymus įvertino kiti šalies politiniai lyderiai?

1 žingsnis: „Galiu įvardyti, tai yra konservatorių partijos noras pagal tą nutekintą planą ir schemą“

Pradėti reikėtų nuo gruodžio 6 dienos. Būtent tądien, lankydamasis Liberalų sąjūdžio frakcijos posėdyje S.Skvernelis pareiškė, kad konservatoriai vykdo nuoseklų valdžios pakeitimo planą.

„Turime schematiką, nuo ko tai prasidėjo, galėsime pateikti visuomenei. <...> Tai yra vienintelis būdas ir noras sukelti chaosą. Tai, kas daroma, yra nuoseklus planas „Ne tie laimėjo“. Galiu įvardyti, tai yra konservatorių partijos noras pagal tą nutekintą planą ir schemą. Galiu parodyti veiksmų planą, kaip yra sudėliota“, – susitikime su liberalais kalbėjo S.Skvernelis.

„Tai, kas vyks sekmadienį – mitingas ar protestas – organizuoja ne profsąjungos, o ponas Tapinas, kuris dabar tampa nebe žurnalistu, o politiku. Profesinės sąjungos yra įtrauktos į politiką“, – taip streikuojančių mokytojų palaikymo akciją „Paskutinis skambutis“ įvertino S.Skvernelis.

VIDEO: LRLS frakcijoje S. Skvernelis kalba apie konservatorių neva organizuojamą valstybės perversmą

Vėliau kalbėdamas Seime S.Skvernelis pareiškė, kad konservatorių veikimas „yra Kremliaus politikos vykdymas ir abejonių yra, ar ten nėra sąsajų su Rusijos specialiosiomis tarnybomis“, tą atsakys „specialiosios tarnybos“.

15min dar tą pačią gruodžio 6 d. kreipėsi į premjero komandą ir paprašė pateikti pažadėtą parodyti planą. Gruodžio 7 d. 15min sulaukė atsakymo iš Vyriausybės. Jis buvo lakoniškas ir neigiamas, nepaaiškinus atsisakymo pateikti planą motyvų. „Informuoju, jog jūsų prašomi duomenys nebus teikiami. Bent kol kas“, – atsakė ministro pirmininko patarėjas Tomas Beržinskas.

Tą patį vakarą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga savo „Facebook“ profilyje paskelbė filmuką, kuriame, rodant žiniasklaidos antraštes ir politikų citatas, mėginta įteigti, kad konservatoriai nuosekliai siekia pakeisti valdžią. Viešųjų ryšių ekspertai šį filmuką įvertino, kaip paskubomis sukurptą propagandą.

2 žingsnis: „Laikausi kiekvieno savo žodžio ir nuo jo neatsitraukiu“

Savaitgalį vykusių protestų fone premjeras atsitvėrė tylos siena ir nieko nekomentavo. Kalbos apie valstybės saugumui galimai pavojų keliančias įtakos grupes vėl pasigirdo gruodžio 11-ąją. Į Seimą atvykęs dalyvauti kitų metų biudžeto priėmimo procese, premjeras ryte sustojo pabendrauti su žurnalistais.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Masinė protesto akcija „Paskutinis skambutis“
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Masinė protesto akcija „Paskutinis skambutis“

Paklaustas, ar mano, jog Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai veikia galbūt turėdami ryšių su Kremliumi, S.Skvernelis neišsižadėjo šių savo viešų pasvarstymų.

„Laikausi kiekvieno savo žodžio ir nuo jo neatsitraukiu“, – sakė premjeras.

Iškart po šių žodžių paklaustas, ar tuomet neketina kreiptis į specialiąsias tarnybas, kurios išsiaiškintų tokius ryšius ir jų keliamas grėsmes, premjeras atsakė: „Tas ir yra padaryta“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis

Jis ragino pasiimti kriminaline žvalgyba užsiimančių tarnybų sąrašą ir ten susirasti, į ką kreiptasi. „Kreipiausi tada, kai maniau, kad yra reikalinga kreiptis“, – atšovė premjeras, paklaustas, kada tai buvo. „Aš atsakiau jau“, – paklaustas apie konkrečią dieną pridūrė jis. „Tai yra slaptas raštas“, – paprašytas pakomentuoti turinį aiškino S.Skvernelis.

R.Karbauskis tą dieną paneigė žinąs ką nors apie TS-LKD ryšius su Rusija ir teigė, jog dėl šio kreipimosi turėtų atsakinėti pats S.Skvernelis.

15min kreipusis į įvairias kriminalinės žvalgybos tarnybas paaiškėjo, kad premjero raštą iš tikrųjų gavo Valstybės saugumo departamentas, karine žvalgyba užsiimantis KAM Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas, Lietuvos kriminalinės policijos biuras, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Vadovybės apsaugos departamentas, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba, Muitinės departamento Muitinės kriminalinė tarnyba, Specialiųjų tyrimų tarnyba bei Kalėjimų departamentas.

3 žingsnis: „Kreipimesi nėra įvardinta konservatorių nei partija, nei frakcija“

Tą pačią dieną, išėjęs iš Seimo posėdžių salės po biudžeto priėmimo premjeras dar kartą pakomentavo savo kreipimąsi.

S.Skvernelis paneigė ryte savo paties ištartus atsakymus, kad kreipėsi į specialiąsias tarnybas dėl TS-LKD ryšių su Kremliumi. Jo teigimu, kreipimosi objektas yra tiesiog procesai, vykstantys šalyje.

„Kreipimesi nėra įvardinta konservatorių nei partija, nei frakcija. Jei jie sau prisiskyrė, tai, matyt, kažkoks nerimas yra“, – dėstė S.Skvernelis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Paklaustas, kas lėmė kreipimąsi į VSD, kontržvalgybą ir policiją, S.Skvernelis teigė, kad tai šių dienų įvykiai.

„Kas šiuo metu vyksta, inspiracijos... Matome ir tą pačią Prancūziją, kas stovi ir kokios valstybės ausys pradeda lįsti. Tiesiog tos tarnybos turi atlikti darbą, nes procesus gali įtakoti ir išorėje, ir viduje, ir taip pat kriminalinis pasaulis tą daro, ką mes turėjome prieš dešimt metų, kalbėdami apie riaušes prie Seimo“, – sakė premjeras.

15min žurnalistui pasiteiravus, kas tie galimi kriminalinio pasaulio atstovai, kurie kelia riaušes, ar juos reiktų sieti su švietimo profsąjungos atstovu Andriumi Navicku ar žurnalistu Andriumi Tapinu, premjeras pyktelėjo. „Jūs unikalus esate iškraipyti žodžius. Aš nesakiau tokios frazės“, – pokalbį pabaigė S.Skvernelis.

4 žingsnis: informaciją gauna R.Karbauskis

Gruodžio 12 d., trečiadienį, žurnalistus į neformalų susitikimą pakvietęs Ramūnas Karbauskis pats pradėjo pasakoti, kad jam teko susipažinti su premjero minėtu raštu ir šis atskleidė „tikrai rimtas grėsmes“. „Tokio dokumento dar nesu skaitęs“, – žurnalistus užtikrino R.Karbauskis.

Jis tikino, kad dokumentas pateko į jo rankas kaip frakcijos lyderio. Ar susipažinę su paslaptinguoju dokumentu kiti valstybės vadovai, jis užtikrintai atsakyti negalėjo.

15min žurnalistui pasiteiravus, ar teisinga sakyti, kad premjeras gavo įspėjimą, konkrečius faktus iš kažkokios vienos tarnybos ir tada kreipėsi į visas, R.Karbauskis patvirtino, kad, jo žiniomis, įvykių eilė buvo būtent tokia.

„Aš skaičiau tekstą, kuris turi grifą „slaptai“, kuris rodo, kad S.Skvernelis kreipėsi į tarnybas pagrįstai. Tai yra grėsmė nacionaliniam saugumui, akivaizdžiai įvardinti asmenys, kurie tą grėsmę sukelia. Manau, kad mūsų tarnybos į tai turi reaguoti labai atsakingai“, – sakė R.Karbauskis. Jis leido suprasti, kad dokumente minimos konkrečios pavardės asmenų, susijusių su Seimu.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Tuo metu Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis BNS teigė panašios pažymos negavęs.

„Ne, nesu gavęs nei šiomis dienomis, nei anksčiau pažymos apie tokią grėsmę, todėl komentuoti neturiu ką“, – tvirtino jis. Seimo vadovas teigė negalįs paaiškinti, kodėl informacija apie grėsmę nacionaliniam saugumui pateikta ne jam, o frakcijos seniūnui.

Tą patį vakarą S.Skvernelis patvirtino, jog slaptą raštą dėl grėsmių „valstiečių“ vadovui Ramūnui Karbauskiui persiuntė Vyriausybės kanceliarija, jis buvo adresuotas išskirtinai „valstiečių“ seniūnui.

Klausiamas, kokia tarnyba parengė informaciją, su kuria buvo supažindintas ir R.Karbauskis, S.Skvernelis neatsakė, argumentuodamas slaptumu. Perklaustas, ar minimas raštas adresuotas tik vieninteliam R.Karbauskiui, ar ir kitų frakcijų seniūnams, premjeras sakė, kad „informacija teikta frakcijos pirmininkui ir ji pateikta“, o jam vienam „todėl, kad ta informacija aktuali frakcijos pirmininkui“.

5 žingsnis: prezidentė paneigia kalbas apie pažymas ar informaciją iš žvalgybos

Trečiadienio vakarą prabilo ir prezidentė Dalia Grybauskaitė. Ji paneigė premjero kalbas apie grėsmes konstatuojančias pažymas specialiame interviu LRT.

„Pirmiausia, mes trečiadienį apie tai kalbėjomės ir su premjeru daug ir, sakyčiau, įvairiai, įvairiu tonu ir labai atvirai, nes vis tik nei aš, nei premjeras sau negalime leisti nepagrįstų kaltinimų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Prezidentė Dalia Grybauskaitė spaudos konferencijos metu
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Prezidentė Dalia Grybauskaitė spaudos konferencijos metu

Aš galiu dabar konstatuoti labai viešai: jokių pažymų, jokios informacijos iš žvalgybinių institucijų apie tai, kad Rusijos specialiosios tarnybos kartu su konservatoriais dalyvauja streiko organizavime arba kame nors, nėra. Netgi po to, kai šis pareiškimas buvo padarytas premjero, gal pasikarščiavus, gal įkarštyje debatų, jis gi kreipėsi vėliau. Pirma paskelbė, o paskui paprašė, kad jam surastų. Tai nesolidu. Tokio lygio pareigūnui yra neatsakinga ir labai nesolidu“, – sakė šalies vadovė.

6 žingsnis: „Pateikti standartiniai klausimai“

Ketvirtadienį, gruodžio 13 d., S.Skvernelis prabilo apie tai, kad paslaptingasis dokumentas yra tik paklausimas tarnyboms, tačiau jo nelėmė jokie konkretūs faktai. Kreipimąsi jis pavadino „standartiniais klausimais“.

„Tai dabar, kai kalbama apie tai, kad čia tuoj bus kaip Prancūzijoje, sudėjus rankas sėdėti negalima. Mano yra kompetencija, aš atsakingas už valstybės viešąją tvarką, dėl to yra pateikti standartiniai klausimai“, – Žinių radijui ketvirtadienį sakė premjeras.

„Jeigu turimi faktai, tada jau yra kitos formos ir kita reakcija. Kreipimosi tikslas yra gauti visą, pilną informaciją, kas vyksta šalies viduje, ar nėra įtakos iš išorės“, – pridūrė jis.

7 žingsnis: „Neteiksiu jokios informacijos konservatoriams“

Penktadienį, gruodžio 14 d., S.Skvernelis pareiškė, kad riboto naudojimo informaciją apie galimas grėsmes perdavęs ir Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui, o jos reikalaujantiems opoziciniams konservatoriams teigia duomenų neteiksiąs. Jis tvirtino jau gavęs kai kurių tarnybų atsakymus į pateiktą užklausą „dėl procesų, vykstančių šalyje“.

Pasak Vyriausybės vadovo, opoziciniams konservatoriams, reikalaujantiems pateikti šią informaciją Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, minėti duomenys nebus pateikti.

Anot jo, šiuo metu gaunami institucijų atsakymai „patvirtina iš tikrųjų tam tikrą nerimą“. „Tai labai svarbi informacija, mes privalomai reaguojame ir reaguosime, nes tai apima visus procesus, kurie yra šalyje ir nereikėtų matyti užsienio tam tikrų grėsmių ir matome tam tikrų iššūkių, kuriuos turime šalies viduje“, – sakė S.Skvernelis.

„Mes neteiksime, nes tai yra informacija, kuri teikiama mums, ir ji neatitiktų principo „būtina žinoti“, t.y. neteiksiu jokios informacijos konservatoriams“, – penktadienį pareiškė S.Skvernelis. Premjeras teigė, jog turėjimas leidimo dirbti su slapta informacija savaime nereiškia, kad bus prieinama visa slapta informacija.

8 žingsnis: nerimą kelia patys „valstiečiai“?

BNS žiniomis, dar prieš praėjusį savaitgalį organizuotą mokytojų palaikymo mitingą, Vyriausybė yra gavusi policijos ir Kalėjimų departamento informacijos.

Neoficialiomis žiniomis, R.Karbauskiui perduota informacija, nes kai kurie duomenys susiję su „valstiečių“ frakcijos atstovų veikla.

Penktadienį S.Skvernelis BNS sakė negalįs atsakyti į klausimą, ar R. Karbauskiui ir V.Pranckiečiui perduota riboto naudojimo informacija susijusi su kai kurių valdančiųjų Valstiečių ir žaliųjų frakcijos atstovų veikla.

„Negaliu čia komentuoti, nes tai yra riboto naudojimo medžiaga. Turinio negaliu atskleisti“, – tvirtino jis.

R.Karbauskio atstovė Dalia Vencevičienė BNS perdavė, kad „valstiečių“ frakcijos seniūnas nekomentuos jam perduotos riboto naudojimo informacijos. BNS prašė „valstiečių“ frakcijos seniūno patvirtinti arba paneigti, kad Vyriausybės kanceliarijos jam perduota medžiaga gali būti susijusi su kai kurių frakcijos atstovų veikla.

Seimo pirmininko atstovė Karolina Frolovienė BNS teigė, jog V.Pranckietis šiuo metu yra išvykęs, ketvirtadienio vakarą informacijos jis dar nebuvo gavęs, tad kol kas neturėjo galimybių su ja susipažinti. Seimo vadovas su jam perduota informacija susipažins pirmadienį.

Vyriausybės vadovas penktadienio rytą susitikime su žurnalistais jau neoficialiai pripažino, kad apie konservatorių sąsajas su Kremliumi viešai kalbėjo neturėdamas jokių duomenų, tik norėdamas jiems atsikirsti dėl jų nuolatinių bandymų „valstiečių“ lyderį R.Karbauskį sieti su Rusija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min