Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Premjerui ruošiama kėdė Seimo komitetuose, bet „džokerio“ statuso jis negaus

Seimo salė
Redo Vilimo/BFL nuotr. / Seimo salė
Šaltinis: 15min
0
A A

Parlamentarai ėmė svarstyti galimybę leisti premjerui ir Seimo pirmininkui dirbti parlamento komitetuose. Tačiau šis siūlymas sukėlė daug aistrų ir ironiškų pastabų, ypač jų negailėjo opozicijai priklausantys socialdemokratai.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno Jurgio Razmo Seimo statuto pataisa, patobulinta Teisės ir teisėtvarkos komitete (TTK), leistų minėtas pareigas einantiems politikams dalyvauti komiteto darbe, jeigu jie to pageidauja.

Už šias pataisas po svarstymo balsavo 60 Seimo narių, prieš – 22, susilaikė 19.

TTK pirmininkas konservatorius Stasys Šedbaras aiškino, jog galimybė premjerui ir Seimo pirmininkui dirbti Seimo komitetuose yra užkoduota Konstitucijoje, kur nurodoma, kad visi Seimo nariai yra lygūs, ir parlamento Statutas neturėtų riboti pagrindinio šalies įstatymo normų.

„Konstitucijoje nėra jokių išlygų, kad Seimo narys, paskirtas ministru pirmininku ar ministru, prarastų dalį tautos atstovo funkcijų. Juolab kad tokių išlygų nėra dėl Seimo pirmininko“, – sakė S.Šedbaras.  

Prieštarauja valdžių atskyrimo principui?

Tačiau šis siūlymas sulaukė aršios socialdemokratų kritikos. Šios frakcijos narė Birutė Vėsaitė piktinosi, esą Vyriausybės nariai šiuo sunkiu valstybei metu per daug laiko praleidžia Seime ir esą neatlieka savo tiesioginių pareigų. „Ar neužtenka eksperimentuoti su tauta? Aš manyčiau, gerbiamasis premjere, darbo iki kaklo yra valstybėje. Eikite ir vykdykite savo tiesiogines pareigas“,  – kalbėjo Seimo narė.

„Premjeras turėtų skristi pas Obamą (šiandien vakare Prahoje vyks susitikimas su JAV prezidentu Baracku Obama – aut. past.), tačiau, užuot pasilyginęs kelnes ar pasivalęs  švarkelį, jis sėdi čia posėdyje ir laukia, kaip galėtų už save balsuoti“, – B.Vėsaitei pritarė socialdemokratas Algirdas Sysas.

Premjeras turėtų skristi pas Obamą, tačiau, užuot pasilyginęs kelnes ar pasivalęs švarkelį, jis sėdi čia posėdyje ir laukia, kaip galėtų už save balsuoti.Valdančiųjų atstovas liberalcentristas Algis Čaplikas priekaištavo opozicijai, esą ji rimtą teisinę problemą verčia pokštais. „Gerbiamasis Algirdai, tu manai, kad čia iš koalicijos šaipaisi ar iš A.Kubiliaus? Bet iš savęs šaipaisi“,  – tvirtino Seimo narys.

Visos Socialdemokratų frakcijos vardu kalbėdamas Česlovas Juršėnas akcentavo, jog siūlymu plėsti premjero ir Seimo pirmininkės funkcijas kėsinamasi į valdžių atskyrimo principą: „Konstitucinio Teismo doktrina dėl valdžių atskyrimo yra pakankamai išplėtota. Tai, kas siūloma, yra valdžių sumalakavimas, suplakimas. Šito nereikėtų toleruoti – kiekviena valdžia turi savo pareigas ir funkcijas.“

Č.Juršėnas taip pat minėjo, jog ministras pirmininkas yra „ypatinga politinė figūra, tuo labiau jei jis yra valdančiosios partijos pirmininkas“.

„Ką reiškia tokio žmogaus dalyvavimas komiteto posėdyje? Jis savo politiniu svoriu slegia pirmiausia savo partijos narius ir likusius valdančiosios koalicijos narius. Tada jie negali laisvai naudotis principiniu dalyku – laisvuoju mandatu: balsuoti, kalbėti, spręsti pagal savo sąžinę“,  – tvirtino ilgiausiai parlamente dirbantis Seimo narys.

„Džokerio“ statuso nebus

Nemaža dalis Seimo narių įžvelgė, jog pagrindinis konservatorių Statuto pataisos tikslas – konsoliduoti valdančiųjų jėgas. Šiuo metu jie nebeturi daugumos ne tik parlamente, bet ir kai kuriuos komitetuose. Premjero ir Seimo pirmininkės dalyvavimas jų darbe sukurtų atsvarą.

„Nėra blogiau, kai įstatymas yra rengiamas kokiam nors asmeniui arba kokiai nors trumpalaikei situacijai“,  –  sakė „Tvarkos ir teisingumo“ partijos frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis. 

Savo požiūrį į svarstytą siūlymą „tvarkiečių“ frakcijos atstovas Egidijus Klumbys pademonstravo  įregistruodamas siūlymą suteikti  ministrui pirmininkui „kaip visų reikalų žinovui“  ypatingą teisinį statusą – „Seimo džokerio“ statusą. T. y. jis turėtų teisę dalyvauti bet kokio komiteto darbe ir jame balsuoti.

V.Mazuronis nuėjo dar toliau. Jis ironizuodamas pasiūlė suteikti kiekviename komitete 12 balsų svorį Seimo pirmininkei arba ją pavaduojančiam parlamentarui. Esą tuomet valdantieji visuomet turėtų persvarą visuose komitetuose.

Kalbėdamas apie E.Klumbio siūlymą, TTK vadovas S.Šedbaras informavo, kad komitetas jam nepritarė, nes buvo pasirinktas paties komiteto patobulintas variantas.  Be to, jis stebėjosi, kaip būtų galima į lietuvišką teisės aktą įrašyti tokį netaisyklingą žodį kaip „džokeris“. Balsuodamas Seimas E.Klubmio siūlymą atmetė.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min