Dabar populiaru
Publikuota: 2012 spalio 5d. 19:46 , atnaujinta: 2012 spalio 5d. 22:27

Prezidentas Valdas Adamkus apie Lietuvos ir Lenkijos santykius: „Nekurkime naujo lagerio, pagrįsto nepasitikėjimu“

Valdas Adamkus
Viktorijos Vosyliūtės nuotr. / Valdas Adamkus

Penktadienį Druskininkuose prasidėjo dvi dienas truksiantis pirmasis Jerzy Giedroyco dialogo ir bendradarbiavimo forumo suvažiavimas. Pirmąją dieną Lietuvos ir Lenkijos santykių būklę aptarė prezidentas Valdas Adamkus bei Europos Parlamento užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas, profesorius Ryszardas Legutko. Diskusiją moderavo Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Alvydas Jokubaitis.

J.Giedroyco forumo tikslas – analizuoti tarpvalstybinių santykių būklę, rengti abiejų šalių žiniasklaidos monitoringus ir steigti premijas rašytojams ir žurnalistams. Šis forumas įkurtas Lietuvos ir Lenkijos mokslininkų, žurnalistų ir visuomenės veikėjų iniciatyva.

Prezidentas V.Adamkus yra lietuviškos dalies J.Giedroyco fondo globėjas. „Nesunku atspėti, kokios buvo mano nuotaikos galvojant apie šios dienos susitikimą. Ne pirmą kartą keičiamės mintimis apie lietuvių ir lenkų santykius. Nemeluosiu, kad didelį moralinį palengvėjimą pajutau tada, kai sužinojau, kad Lenkijos ir Lietuvos intelektualai buriasi dėl būtinybės keisti iškilusius santykius tarp abiejų šalių. Tikrai apsidžiaugiau, kad abiejose tautose esama geranoriškos jėgos, ieškančios sąlyčio taškų“, – suvažiavimo atidarymo metu kalbėjo prezidentas.

V.Adamkus pasakojo, kad kalbai pasisukus apie Lietuvos ir Lenkijos santykius, jam dažnai kyla nuostaba. „Kodėl taip atsitiko? Juk nepasikeitė nei mus vienijančios vertybės, nei mūsų pasitikėjimais lenkais kaip strateginiais partneriais. XX a. viduryje Lietuva ir Lenkija buvo uždarytos į socialistinį lagerį. Nekurkime naujo lagerio, pagrįsto nepasitikėjimu. Prisiminkime tą faktą, kad mūsų valstybės vaidina svarbų geopolitinį vaidmenį. Laukia didelis ir nelengvas darbas – didelis, bet įveikiamas. Esu tvirtai įsitikinęs, kad ši konferencija tikrai bus įrašyta į istoriją“, – savo mintimis apie Lietuvos ir Lenkijos santykius dalijosi prezidentas.

Viktorijos Vosyliūtės nuotr./Ryszardas Legutko
Viktorijos Vosyliūtės nuotr./Ryszardas Legutko

Visus susirinkusius į J.Giedroyco suvažiavimą sveikino ir Lietuvos Respublikos ambasadorė Varšuvoje Loreta Zakarevičienė: „Lietuvos ir Lenkijos santykiams apibūdinti vartojama daugybė žodžių, bet aš manau, kad mūsų santykiai daugiasluoksniai, įvairialypiai ir vertinti juos vienu žodžiu yra gana sudėtinga. Negaliu pasakyti, kad viskas yra labai gerai arba labai blogai, nes juoda arba balta gamtoje niekada nebūna. Santykiai tarp valstybių dažniausiai lyginami su politiniais santykiais, tačiau taip nėra. Santykiai tarp valstybių – tai santykiai tarp įvairiausių institucijų ir žmonių.“

Pavardžių rašymas – ne filologinis klausimas

Diskusiją apie dabartinius Lietuvos ir Lenkijos santykius moderavęs profesorius A.Jokubaitis šią temą palygino su BBC laida „Hard Talk“. Pokalbio metu buvo bandoma ieškoti priežasčių, dėl kurių kaimyninių šalių santykiai per dešimt metų sugebėjo pasikeisti į blogąją pusę.

Profesoriaus R.Legutko teigimu, „kalbėdami apie Lietuvos ir Lenkijos santykius, minime tik lenkų tautinę mažumą Lietuvoje. Lenkų tautinės mažumos problema egzistuoja nuo pat Lietuvos Nepriklausomybės atgavimo. Ši problema gilėjo ir dabar ji yra kaip didelė sniego gniūžtė. Nesuprantu, kodėl taip nutiko, kad Lietuvos politikai nepasitiki Lietuvoje gyvenančiais lenkais.“

Nėra tiek tautų, kurios turėtų tiek bendro tūkstantmetėje istorijoje, kiek Lietuva turi bendro su Lenkija.

R.Legutko pabrėžė, kad daugybę diskusijų sukėlęs lenkiškų pavardžių rašymo klausimas nėra nereikšmingas dalykas. „Juk neįtikinsime prancūzo ar kitos tautybės žmogaus, kad jo pavardė turi būti rašoma kitaip. Ši tema nėra susijusi vien tik su filologinėmis vingrybėmis – kodėl kažkokia įstaiga turi nuspręsti, kaip žmogus turi vadintis?“ – retorinį klausimą uždavė R.Legutko.

Prezidentas V.Adamkus oponavo R.Legutko teigdamas: „Dedu galvą, kad nė vienas gatvėje sustabdytas lietuvis nepasakytų, jog pagrindinė kaimyninių šalių nesantaikos priežastis yra pavardžių rašymas. Neigiu nuomonę, kad lietuviai yra nusistatę prieš lenkus ir ieško ginčų.“

Lenkija lietuviams – tik tranzito šalis

Profesorius R.Legutko mano, kad klaidinga lenkų tautinę mažumą Lietuvoje laikyti grėsme keliančia grupe. „Tam nėra jokių priežasčių. Nei Lenkijos politika, nei visuomenė nėra suinteresuota skatinti konfliktą. Situacija nepagerės tol, kol šių problemų mes nespręsime vadovaudamiesi paprastais ir elementariais standartais. Manau, kad Lietuvoje gyvenantys lenkai turi turėti tokias pat teises kaip lietuviai, kurie gyvena Lenkijoje,“ – dėstė profesorius.

Diskusiją moderavęs A.Jokubaitis iškėlė kitą gana aktualią problemą: „Lietuviai Lenkiją mato kaip tranzitinę šalį, pro kurią greičiausiai patenkama į Vakarų Europą, o lenkai Lietuvoje ieško savo kultūros pėdsakų. Jeigu nebūtų skandalingų abiejų pusių politikų pareiškimų, išaiškėtų kraupi tiesa, kad nėra nieko padaryta kultūrinio bendradarbiavimo tema.“

Viktorijos Vosyliūtės nuotr./Druskininkuose įvyko pirmasis Jerzy Giedroyco dialogo ir bendradabiavimo forumo suvažiavimas.
Viktorijos Vosyliūtės nuotr./Druskininkuose įvyko pirmasis Jerzy Giedroyco dialogo ir bendradabiavimo forumo suvažiavimas.

Kalbėdamas apie kultūrinį bendradarbiavimą, prezidentas V.Adamkus pasakė: „Nėra tiek tautų, kurios turėtų tiek bendro tūkstantmetėje istorijoje, kiek Lietuva turi bendro su Lenkija. Didžiausia problema yra ta, kad mažai žmonių išvis žino, kur yra mūsų šalis.“ Savo teiginį prezidentas iliustravo spalvingu pavyzdžiu apie susitikimą su vienu vokiečiu, kuris nežinojo, kur yra Lietuva.

Juk neįtikinsime prancūzo ar kitos tautybės žmogaus, kad jo pavardė turi būti rašoma kitaip. Ši tema nėra susijusi vien tik su filologinėmis vingrybėmis.

Santykiai pagerės sulaužius savo ego

Prezidentui iš dalies pritarė ir jo oponentas R.Legutko, kurio teigimu, „kultūriniai mainai – vertybė, kurią reikia plėtoti ir skatinti. Ypač svarbu, kad kaimynai keistųsi studentais, dėstytojais, verstų vieni kitų veikalus, organizuotų įvairius kultūrinius renginius ir iniciatyvas. Politiniai reikalai turi savitą dinamiką ir vystosi sava eiga. Negalima manyti, kad kultūriniai santykiai turi tiesioginę įtaką politikai.“

Pokalbiui pakrypus religinių temų link, prezidentas V.Adamkus pabrėžė, kad Bažnyčios reikalai Lietuvos politikai įtakos nedaro: „Bažnyčia Lietuvoje šiuo metu išgyvena krizę, tačiau nematau ryšio tarp politikos ir Bažnyčios lietuvių tautoje.“

R.Legutko išskyrė dar vieną, Lietuvos ir Lenkijos santykius aštrinantį aspektą: „Mes norime pralenkti savo kaimynus ir nuvažiavę į Briuselį, Strasbūrą ar kitur, norime pasirodyti geresni už juos.“

Diskusijos pabaigoje tiek R.Legutko, tiek V.Adamkus priėjo vieningos išvados, kad kaimyninių šalių santykiai yra prastesni nei vidutiniški, ir reikia ieškoti kelio, kaip šią problemą išspręsti. V.Adamkus paragino eiti į priekį ir pamiršti viską, kas buvo blogai, nes anot prezidento, „reikia būti pavyzdžiu šių dienų pasauliui.“

V.Adamkus pabrėžė, kad norint pagerinti Lietuvos ir Lenkijos santykius, svarbiausia yra sulaužyti savo ego ir atrasti bendrą kalbą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Mirė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų – Medicinos banko savininkas Saulius Karosas

Aktualu

Kandidatų į prezidentus debatai KTU: švietimui prioritetą teiktų visi

Verslas

R.Masiulis: pateikti civiliniai ieškiniai dėl Registrų centro „išskirtinių tarpininkų“

Verslas

Kartus siurprizas: pasibaigus lizingo sutarčiai automobilio draudimas pabrangsta 2–3 kartus

Aktualu

Paviešinti istoriniai dokumentai, kaip KGB atsilygindavo savo agentams

Vardai

Ramūnas Vyšniauskas skiriasi su žmona Inese: santuoka truko 8 metus

Sportas

Marija Lasickienė nustebino kritika tėvynei: „Dopingo atvejų Rusijoje nemažėja“

Gazas

Dakaro dienoraštis Nr. 9: kodėl, pamatę „Šluotą“, lenktynininkai persižegnoja

Aktualu

Britų spauda: nesėkmę dėl „Brexit patyrusi Theresa May – pažeminta ir sutriuškinta

Gyvenimas

30 metų tyrimams skyręs prof. M.Greavesas: radau atsakymą, kodėl vaikai suserga leukemija

Vardai

G.Karaliūnaitė prisipažino apie jausmus R.Janavičiui: „Tai buvo pirma ir vienintelė abipusė meilė“

24sek

Šaras įvardijo savo vaikystės dievukus: „Jie buvo mūsų herojai“

Pasaulis kišenėje

Ne tik Egiptas: kelionių kryptys, kur šiluma džiugins visus metus

Gazas

Baksnoja į darbų kokybę: byra tik ką suremontuotos gatvės Kaune kelkraščiai

Verslas

Tramvajus Klaipėdoje: ar uostamiestis taps pionieriumi?

Aktualu

Ramūnas Vilpišauskas: Ko nori britai?

Vardai

Rihanna padavė į teismą savo tėvą

Maistas

B.Nicholson čanachai priminė vaikystę: siūlo išbandyti kelis receptus

Gazas

Kaimynų eksperimentas: Rygoje dalis gatvių nebebus barstomos druska

Pasaulis kišenėje

2019-ųjų kelionių tendencijos: naujos kryptys ir neturistinės vietos

Aktualu

Lietuva atidėjo 130 tūkst. eurų CŽV kaliniui, perkvalifikavo tyrimą, prašo JAV garantijų

24sek

Axelis Toupane'as palygino Šarūną Jasikevičių ir Davidą Blattą: „Ugnis ir vanduo“

Aktualu

Perspėja: universitetų jungimas kokybės nepagerins

Aktualu

Dainius Pūras: Kokio vadovo reikia Vilniaus universiteto ligoninei?

24sek

KMT rekordai: Kauno „Žalgiris“ Šiauliuose pagerino ne vieną

Naujienos

Verslas

Mirė vienas turtingiausių Lietuvos verslininkų – Medicinos banko savininkas Saulius Karosas

Aktualu

Kandidatų į prezidentus debatai KTU: švietimui prioritetą teiktų visi

Verslas

R.Masiulis: pateikti civiliniai ieškiniai dėl Registrų centro „išskirtinių tarpininkų“

Verslas

Kartus siurprizas: pasibaigus lizingo sutarčiai automobilio draudimas pabrangsta 2–3 kartus

Aktualu

Paviešinti istoriniai dokumentai, kaip KGB atsilygindavo savo agentams

Vardai

Ramūnas Vyšniauskas skiriasi su žmona Inese: santuoka truko 8 metus

Sportas

Marija Lasickienė nustebino kritika tėvynei: „Dopingo atvejų Rusijoje nemažėja“

Gazas

Priešpaskutinis Dakaro etapas: startas traukos lenktynių stiliumi ir gausybė kopų

Sportas

Cristiano Ronaldo byloje – nauja moteris

Gyvenimas

30 metų tyrimams skyręs prof. M.Greavesas: radau atsakymą, kodėl vaikai suserga leukemija

Aktualu

Britų spauda: nesėkmę dėl „Brexit patyrusi Theresa May – pažeminta ir sutriuškinta

Gazas

Dakaro dienoraštis Nr. 9: kodėl, pamatę „Šluotą“, lenktynininkai persižegnoja

Vardai

G.Karaliūnaitė prisipažino apie jausmus R.Janavičiui: „Tai buvo pirma ir vienintelė abipusė meilė“

24sek

Šaras įvardijo savo vaikystės dievukus: „Jie buvo mūsų herojai“

Pasaulis kišenėje

Ne tik Egiptas: kelionių kryptys, kur šiluma džiugins visus metus

Gazas

Baksnoja į darbų kokybę: byra tik ką suremontuotos gatvės Kaune kelkraščiai

Verslas

Tramvajus Klaipėdoje: ar uostamiestis taps pionieriumi?

Vardai

Rihanna padavė į teismą savo tėvą

Maistas

B.Nicholson čanachai priminė vaikystę: siūlo išbandyti kelis receptus

Aktualu

Lietuva atidėjo 130 tūkst. eurų CŽV kaliniui, perkvalifikavo tyrimą, prašo JAV garantijų

Pasaulis kišenėje

2019-ųjų kelionių tendencijos: naujos kryptys ir neturistinės vietos

24sek

Axelis Toupane'as palygino Šarūną Jasikevičių ir Davidą Blattą: „Ugnis ir vanduo“

Aktualu

Ramūnas Vilpišauskas: Ko nori britai?

Aktualu

Perspėja: universitetų jungimas kokybės nepagerins

Aktualu

Dainius Pūras: Kokio vadovo reikia Vilniaus universiteto ligoninei?

Vardai

Gera keliauti kartu

Video

00:17
20:02
00:32

Praktiški patarimai

Parašykite atsiliepimą apie 15min