Dabar populiaru
Publikuota: 2012 gruodžio 31d. 14:54

Prezidentas Valdas Adamkus siūlo nekeiksnoti konservatoriaus Andriaus Kubiliaus vadovautos Vyriausybės

Valdas Adamkus
Tomo Lukšio/BFL nuotr. / Valdas Adamkus

Lietuvos visuomenei dar toli iki pilietinio brandumo, prisimindamas šiemečius Seimo rinkimus apgailestauja kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus, – net esą žengtelėjome atgal. Į naują valdžią jis žvelgia su viltimi – kad nebus kartojamos pirmtakų klaidos, o lemiamas žodis atitinkamose situacijose bus paliktas teisėsaugai, nors mato ir ženklų, kad gali išsipildyti pesimistinė šalies vadovės Dalios Grybauskaitės prognozė – Vyriausybė gali žlugti nesibaigus kadencijai.

Besibaigiančių metų politinius įvykius – Seimo rinkimus, kuriuos apkartino ne kartą kilę įtarimai dėl balsų pirkimo ir dalies rezultatų panaikinimas, užtrukusį Vyriausybės formavimą – V.Adamkus pirmadienį prisiminė radijo laidoje „LRT aktualijų studija“.

„Atvirai pasakius, didelio džiaugsmo, pasididžiavimo neturiu dėl to, ką mačiau teisinėje struktūroje. Kritikuoti lengva, tačiau rinkimai mane nuvylė, nes apnuogino tikrąją mūsų politinės struktūros, politinės kultūros lygį. Visi nusikaltimai, kurie atėmė tiek daug laiko… Atrodo, kuo toliau, tuo labiau turėtume perimti demokratinę tvarką, turėtų visuomenė daugiau subręsti. Kalbame apie pilietinę visuomenę, visuomenės brandumą, bet šitie rinkimai visiškai priešingai parodė.

Dar daugiau – man atrodo, kad esame pažengą žingsnį atgal nuo to demokratinio proceso, kai ėjome į priekį, entuziazmo po laisvės atgavimo. O dabar girdžiu net iš garbingų žmonių, kuriuos gerbiu, kurių įnašas į mūsų Lietuvos demokratėjimą yra didelis, jau ir jie pradeda ieškoti pateisinimo, kodėl padarėme vieną žingsnį į kairę, kitą – į dešinę. Daug kur, kur pažeisti įstatymai, bando ieškoti pateisinimo.“

Kadenciją baigusio prezidento manymu, per du dešimtmečius nepasinaudojome tuo, kad esame atviri pasauliui ir pasaulis atviras mums – Seimo rinkimai tai esą aiškiai parodė: „Manipuliuojama mūsų laisve, nes dar neperėmėme tikrosios demokratijos dvasios. (…) Negalėjau toliau žiūrėti Seime vykstančių procesų, pasisakymų, ypač kai kurių mūsų atstovų. Turėjome žmonių, kurie iš viso nežinojo, ko ten sėdi. Buvo ir iškilių asmenybių, bet bendras rezultatas manęs nedžiugina.

Tikiuosi, kad naujas Seimas, pamatęs klaidas, naktinių posėdžių nutarimus, kurie palietė Lietuvos gyventojus, daugiau nekartos, eisime į priekį, pradėsime naudotis demokratinėmis laisvėmis, galų gale sulauksime brandžios pilietinės visuomenės su aukšta pilietine kultūra, kurios, dovanokite, dar nematau.“

Prezidentė D.Grybauskaitė interviu savaitraščiui „Veidas“ teigė, kad, augant ekonomikai, nauja centro-kairiųjų Vyriausybė gali žlugti nesibaigus kadencijai. Andriaus Kubiliaus Vyriausybė atėjo sunkiu krizės laikotarpiu ir buvo aišku, kad opozicija tuo metu nebuvo linkusi prisiimti atsakomybės. „Konkurentų nebuvo, tad prognozuoti buvo lengviau nei dabar, kai ekonomika, nors ir lėtai, auga. Todėl, manau, dabar daugiau rizikos, kad nauja Vyriausybė gali neišlaikyti visos kadencijos“, – pažymėjo šalies vadovė.

Kalbėdamas apie naująją valdžią V.Adamkus teigė nenorintis veltis į politinius žaidimus, nors pripažino matantis ženklų, kad taip tikrai gali atsitikti.

„Bet yra ir ženklų, rodančių, kad (…) imamės drąsių žingsių, leidžiame teisėsaugai tarti galutinį žodį ir išspręsti tuos klausimus. Tikiuosi, kad galų gale užsibaigs ir pradėsime rūpintis ne visokių nusikaltimų interpretacija, teisių atėmimu iš mūsų išrinktų atstovų, pakartotiniais rinkimais, o spręsti realias valstybės problemas.“

Kartu prezidentas nepagailėjo gerų žodžių apie ligšiolinį A.Kubiliaus ministrų kabinetą: „Praėjusi Vyriausybė tikrai turėjo baisiai sunkių problemų, ypač turint galvoje finansines, kurios slėgė visą Europą ir už jos ribų. Buvo imtasi ryžtingų, nepopuliarių žingsnių, kai kurie politikai dėl to stipriai nukentėjo. Tačiau kai kurie žingsniai, reikalavę milžiniškos drąsos ir nepopuliarumo prisiėmimo, buvo padaryti ir davė rezultatus, kad šiandien į Lietuvą pasauliniu mastu žiūrima su pagarba, didesne, nei į kitas valstybes, kurios kitaip reagavo.

Nuėjusi Vyriausybė negali būti nurašyta, kritikuojama, keiksnojama. Buvo padaryta klaidų, taip, bet linkiu, kad naujoji Vyriausybė, pasimokiusi iš tų klaidų, eitų į priekį ir nekartotų to, kas buvo padaryta praeityje.“

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min