Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 19d. 10:14 , atnaujinta: 2018 balandžio 19d. 10:57

Prezidentė atmetė į teisingumo ministro postą teiktą G.Danėliaus kandidatūrą, premjerui – staigmena

Giedrius Danėlius palieka Klaipėdos apygardos prokuratūrą.
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr. / Giedrius Danėlius palieka Klaipėdos apygardos prokuratūrą.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė neskirs advokato Giedriaus Danėliaus teisingumo ministru, BNS ketvirtadienį informavo šalies vadovės Spaudos tarnyba. Premjeras Saulius Skvernelis tokį sprendimą vadina staigmena, teigia, kad D.Grybauskaitės išdėstyti motyvai nesuderinami su teisinės valstybės principais.

„Kai žmogui dėl profesijos, kurios metu sąžiningai ir dorai vykdo savo pareigas, užkertamas kelias tapti ministru, tai nėra teisinis argumentas,“ – žurnalistams sakė ministras pirmininkas.

„Dar daugiau, tai signalas teisinei visuomenei, parodant, kad Lietuvoje galime kvestionuoti, ar esame teisinė valstybė, ar gerbiame kiekvieno žmogaus teisę į gynybą, ar ta teisė pas mus nešališkai užtikrinama“, – kalbėjo premjeras.

Jis teigė apgailestaujantis, kad atmesta „profesionalaus, stipraus teisininko, kuris galėjo drąsiai ir iš karto spręsti susikaupusias teisingumo sistemos problemas, kandidatūra“.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./ Dalia Grybauskaitė
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./ Dalia Grybauskaitė

Prezidentė D.Grybauskaitė pareiškė, kad G.Danėlius ministru nebus skiriamas dėl to, kad buvo advokatu politinės korupcijos byloje.

„Premjero pateiktas kandidatas G.Danėlius nebus skiriamas į teisingumo ministro postą dėl galimo interesų konflikto. Advokatas pats apsisprendžia dėl vieno ar kito kliento atstovavimo ir gynybos. Kandidato pasirinkimai atstovauti klientams konkrečioje politinės korupcijos byloje nesuteikia galimybės būti paskirtam į politinę poziciją“, – teigiama Prezidentūros BNS pateiktame komentare.

S.Skvernelis: galbūt nenorima permainų

Premjeras sakė, kad apie prezidentės sprendimą sužinojo iš žurnalistų.

„Ačiū jums eilinį kartą, tikrai, jei ne jūs, nežinočiau daug dalykų, ir tik jūsų pagalba sužinau sprendimus, priimtus prezidentūroje“, – sakė premjeras, prieš tai teigęs, kad prezidentės sprendimas dėl G.Danėliaus jam – staigmena.

Klausiamas, ar kandidato atmetimui negalėjo turėti įtakos jo atsisakymas atstatydinti žemės ūkio ministrą Bronių Markauską, kaip reikalauja prezidentė, premjeras vertino, kad „jei tai turėjo įtaką, tai apgailėtina, nes tai visiškai nesusiję dalykai“.

„Dar kartą sakau, tai stipraus teisininko, stipraus profesionalo atmetimas, galbūt viena iš versijų, kad nenorima permainų“, – pridūrė S.Skvernelis.

Klausiamas, kokie jo tolesni veiksmai, premjeras sakė ramiai apsvarstysiąs šį sprendimą: „Galbūt gausiu argumentus, ne iš žiniasklaidos, ir tuomet sprendimai gali būti įvairūs.“

Į klausimą, ar dabartinė situacija, jo akimis, reiškia aštrią Prezidentūros ir Vyriausybės konfrontaciją, premjeras atsakė: „Jei net neišklausė kandidato į teisingumo ministrus, irgi yra pozicija.“

Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Premjeras: sunku pasakyti, kiek profesionalų norės tapti teisingumo ministru

S.Skvernelis poziciją dėl G.Danėliaus neskyrimo teisingumo ministru išdėstė ir savo „Facebook“ paskyroje. Čia jis pažymi, kad G.Danėlius gynė prezidentės patarėją Daivą Ulbinaitę slaptos informacijos nutekinimo byloje.

„Tuo metu, ieškant teisinės pagalbos, prezidentei ir jos komandai nekilo jokių klausimų dėl G.Danėliaus. Niekam nekilo klausimų ir tada, kai prezidentė du kartus atsisakė duoti parodymus šioje byloje, taip pamindama elementarius vakarietiškos demokratijos principus“, – dėsto premjeras.

Jis svarsto, gal advokatas, galėjęs „efektyviai vykdyti reikiamas pokyčius“, gąsdina tuos, kurie „per beveik dešimtmetį trunkantį valdymą nesugebėjo pasiekti, kad Teisingumo ministerijoje įvyktų kokybinis lūžis?“

„Ką gi, grįžtame į poziciją, kai teisingumo ministro paieškos vėl bus pradėtos iš naujo. Man sunku pasakyti, kiek rimtų profesionalų po šiandienos sprendimo norės kandidatuoti“, – savo pasisakymą užbaigia ministras pirmininkas.

Kandidatą pateikė konflikto įkarštyje

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis apie G.Danėliaus teikimą į teisingumo ministrus šalies vadovei pranešė susitikime pirmadienį, o trečiadienį oficialiai pateikė prezidentei šią kandidatūrą.

Kai kurie apžvalgininkai ėmėsi svarstyti, ar premjeras, teikdamas „MG Baltic“ buvusio viceprezidento R.Kurlianskio gynėjo kandidatūrą į teisingumo ministrus, nesugalvojo pakišti kiaulės prezidentei. Arba, liaudiškai sakant, patrolinti, iš anksto žinodamas, kad kandidatas netiks.

Premjeras G.Danėliaus kandidatūrą oficialiai pateikė trečiadienį, iškart po viešo apsižodžiavimo su prezidente. Šaltinių teigimu, Vyriausybės vadovas kandidatūrą oficialiai pateikė nepaisydamas to, jog jau žinojo neigiamą prezidentės nuomonę.

G.Danėlius nekomentuoja

Advokatas pats apsisprendžia dėl vieno ar kito kliento atstovavimo ir gynybos. Kandidato pasirinkimai atstovauti klientams konkrečioje politinės korupcijos byloje nesuteikia galimybės būti paskirtam į politinę poziciją

Pats G.Danėlius žinią, kad nebus skiriamas, sakė išgirdęs iš 15min ir negalintis komentuoti.

Anksčiau kandidatas 15min yra sakęs, kad jam netikėta, jog toks ažiotažas kilo dėl jo, kaip advokato, klientų.

„Nesu labai didelis politikas, tai sunku man vertinti. Nuoširdžiai sakau, man tai netikėta, bet gal dėl to, kad aš dėl savo profesijos nebekeliu tokių klausimų, kurie yra keliami.

Man yra netikėta, kad reikia kalbėti dalykus, kurie man šiaip yra pernelyg akivaizdūs. Net nemąsčiau, kad tai galėtų būti kokia nors problema. Bet, jeigu tai kam nors problema, tai man – ne problema, kad gyniau žmones. Advokatai būtent tai ir daro“, – kalbėjo G.Danėlius.

Pats G.Danėlius nemanė tapęs premjero įrankiu ir kandidatu į ministrus teiktas tyčia.

„Apmaudu ir gaila dėl tokio vertinimo. Mažiausiai noriu būti taip vertinamas. Neturiu net ką pasakyti. Tikrai nenoriu taip būti vadinamas. Kita vertus, pažįstu ir premjerą, gerbiu jį ir man neapsiverstų liežuvis pavadinti jį trolintoju. Aš taip nemanau. Aš manau, kad mano kandidatūrą pateikė ne juokais“, – sakė G.Danėlius.

Pagal Konstituciją, ministrus skiria prezidentas premjero teikimu.

G.Danėlius šiuo metu yra advokatų kontoros „TGS Baltic“ (Varul, Grunte, Sutkiene) asocijuotas partneris, iki tapdamas advokatu 16 metų dirbo prokuroru, 2013 metais iš prokuratūros pasitraukė savo noru.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Giedrius Danėlius, Daiva Ulbinaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Giedrius Danėlius, Daiva Ulbinaitė

G.Danėlius atstovavo prezidentės atstovei spaudai D.Ulbinaitei byloje, kurioje ji buvo kaltinama dėl valstybės paslapties atskleidimo. Šioje byloje D.Ulbinaitė buvo išteisinta.

Pastaruoju metu G.Danėlius koncerno „MG Baltic“ ir kelių partijų politinės korupcijos byloje gynė kyšininkavimu įtariamą buvusį koncerno viceprezidentą Raimondą Kurlianskį. Minėta byla šią savaitę perduota teismui.

Vyriausybės vadovas pirmadienį BNS sakė, jog G.Danėliaus kandidatūra yra bendras valdančiųjų partijų pasirinkimas.

Teisingumo ministro kandidatūros paieškos užtruko ilgiau nei mėnesį – po to, kai iš šių pareigų po kritikos pasitraukė Milda Vainiutė.

„Čia yra bendras suderintas kandidatas, o esminis pasirinkimas dėl to, kad reikia labai stipraus teisininko, gerai išmanančio baudžiamąją teisę, turinčio patirties ir prokuratūroje, ir kitoje barikadų pusėje – advokatūroje. Galiausia – jauno, doro, veržlaus žmogaus. Manau, kad Giedrius atitinka šituos kriterijus, nes iššūkiai laukia Teisingumo ministerijoje tikrai labai nelengvi“, – kalbėjo ministras pirmininkas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Giedrius Danėlius, Daiva Ulbinaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Giedrius Danėlius, Daiva Ulbinaitė

Pirmadienį klausiamas, ar tokiu teikdamas buvusį prezidentės patarėjos D.Ulbinaitės gynėją į ministrus nestumia šalies vadovės į galimo interesų konflikto situaciją, S.Skvernelis pabrėžė, kad G.Danėlius gynė ne pačią prezidentę, o jos atstovę spaudai, todėl problemos tame neįžvelgiąs.

2016 metų rugpjūtį generalinis prokuroras Evaldas Pašilis advokatą G.Danėlių siūlė skirti savo pavaduotoju, tačiau G.Danėlius tąkart pats atsiėmė savo kandidatūrą, motyvuodamas, kad buvę ir esami jo įsipareigojimai klientams „gali sudaryti interesų konflikto regimybę“ bei mesti šešėlį prokuratūros sistemos nešališkumui.

Premjeras teigė nematąs jokių kliūčių G.Danėliui eiti teisingumo ministro pareigas, nes teisingumo ministras „neturi jokios įtakos nei prokurorams, nei teismams, nei advokatams, tai visiškai kita – politinė misija“.

„Dėl vieno ar kito ginamojo – tai neturi jis interesų nei su pačiu koncernu, o jeigu yra individualūs tų žmonių prašymai ginti, tai yra individuali sutartis, kuri neturi nieko bendro su pačia įmone“, - pirmadienį BNS sakė premjeras.

Pats G.Danėlius BNS sakė, kad pirmadienį įteikė Advokatų tarybai sustabdyti jo įgaliojimus. O dėl buvusių ginamųjų įvairiose bylose teigė nematąs kliūčių tapti ministru, nes tiesiog atliko savo, kaip advokato, darbą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Seimo nariai pučia kitų metų biudžetą: ieško milijonų statyboms savo savivaldybėse

Kultūra

Artūras Tereškinas: Aukos paradoksai. Apie ką mąsto kraštutinis kairysis?

Aktualu

Pagrindinė šalies ligoninė – vis dar be vadovo: dalininkų diskusijos bevaisės

Vardai

Mindaugas Kuzminskas patvirtino – skiriasi su žmona Egle: „Aš norėjau šeimos ir vaikų“

Aktualu

Orai.lt: prie lietaus ir vėjo prisijungti gali šlapdriba

24sek

NBA – agresyvus D.Sabonio sugrįžimas ir puikiai išnaudotas J.Valančiūno laikas

Pasaulis kišenėje

Keliautojų išrinktos 5 geriausios Europos salos

Aktualu

D.Trumpo netenkina Saudo Arabijos paaiškinimas dėl žurnalisto mirties aplinkybių

Aktualu

Neringa Venckienė kreipėsi į JT Žmogaus teisių komitetą

Aktualu

Rusijos teisėjų vadas pasvarstė apie netobulą Konstituciją: ką rezga Vladimiras Putinas?

24sek

NBA: L.Dončičius žibėjo universalumu, čempionai „Warriors“ – vėl pergalių kelyje

Aktualu

Seksualiai Švėkšnoje išnaudotos merginos trokšta kurti ir mylėti, bet turi mokytis gyventi

Interviu Vardai

I.Launikonytė: apie metų skirtumo nepaisančią meilę V.Kovaliovui, išvaizdos pokyčius ir muzikos terapiją

Gyvenimas

Pelėsis namuose: kokiais būdais jį įveikti?

24sek

Šaras po pergalės – apie naujoką kosmose, P.Jankūno formą ir žvėrį T.Walkupą

Aktualu

TS-LKD prezidentiniuose debatuose V.Ušackas dūrė: „Partijos vadovybė pasirinkusi Ingridą“

Vardai

Milžinas ir coliukė: kalnu pramintas „Sostų karų“ aktorius vedė savo mylimąją

Aktualu

Protestų Ingušijoje dalyviai sako nusivylę Kremliumi ir žada gintis „plikomis rankomis“

Interviu Kultūra

Berlyno kino festivalio programos konsultantas W.Speckas: kinas yra politiškas menas

Aktualu

B.Genzelis: jeigu Lietuva būtų putininė, liberalai giedotų himnus V.Putinui

Naujienos

Verslas

Seimo nariai pučia kitų metų biudžetą: ieško milijonų statyboms savo savivaldybėse

Kultūra

Artūras Tereškinas: Aukos paradoksai. Apie ką mąsto kraštutinis kairysis?

Aktualu

Pagrindinė šalies ligoninė – vis dar be vadovo: dalininkų diskusijos bevaisės

Vardai

Mindaugas Kuzminskas patvirtino – skiriasi su žmona Egle: „Aš norėjau šeimos ir vaikų“

Aktualu

Orai.lt: prie lietaus ir vėjo prisijungti gali šlapdriba

Aktualu

Pagrasinęs pasitraukti iš INF sutarties D.Trumpas žada stiprinti JAV branduolinį arsenalą

24sek

NBA – agresyvus D.Sabonio sugrįžimas ir puikiai išnaudotas J.Valančiūno laikas

Pasaulis kišenėje

Keliautojų išrinktos 5 geriausios Europos salos

Aktualu

D.Trumpo netenkina Saudo Arabijos paaiškinimas dėl žurnalisto mirties aplinkybių

Aktualu

Rusijos teisėjų vadas pasvarstė apie netobulą Konstituciją: ką rezga Vladimiras Putinas?

24sek

NBA: L.Dončičius žibėjo universalumu, čempionai „Warriors“ – vėl pergalių kelyje

Aktualu

Seksualiai Švėkšnoje išnaudotos merginos trokšta kurti ir mylėti, bet turi mokytis gyventi

Interviu Vardai

I.Launikonytė: apie metų skirtumo nepaisančią meilę V.Kovaliovui, išvaizdos pokyčius ir muzikos terapiją

Gyvenimas

Pelėsis namuose: kokiais būdais jį įveikti?

24sek

Šaras po pergalės – apie naujoką kosmose, P.Jankūno formą ir žvėrį T.Walkupą

Aktualu

TS-LKD prezidentiniuose debatuose V.Ušackas dūrė: „Partijos vadovybė pasirinkusi Ingridą“

Vardai

Milžinas ir coliukė: kalnu pramintas „Sostų karų“ aktorius vedė savo mylimąją

Aktualu

Neringa Venckienė kreipėsi į JT Žmogaus teisių komitetą

Aktualu

Protestų Ingušijoje dalyviai sako nusivylę Kremliumi ir žada gintis „plikomis rankomis“

Interviu Kultūra

Berlyno kino festivalio programos konsultantas W.Speckas: kinas yra politiškas menas

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min