Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 13d. 07:48

Prezidentę mylės ne už gražius žodžius

Šventinis prezidentės inauguracijos koncertas – merkiant lietui.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / D.Kuolys naujajai prezidentei ir jos komandai linkėjo neužsidaryti tarp atskirų galios struktūrų ar interesų grupių, o remtis tauta.

Su Dalia Grybauskaite, pradėjusia eiti prezidentės pareigas, siejamos didelės viltys.

D.Grybauskaitės inauguracija kol kas tik simboliškai žymi naujos politinės eros mūsų valstybėje pradžią. LŽ kalbinti politikai, profsąjungų atstovas, visuomenės veikėjas iš naujosios prezidentės laukia daugybės valstybėje įsišaknijusių problemų sprendimo: nuo ekonominių sunkumų veikimo iki pastangų subrandinti pilietinę visuomenę, nuo pertvarkų slaptosiose tarnybose iki socialinio dialogo skatinimo. Ar bus ryžtinga šiais ir kitais klausimais D.Grybauskaitė, ketinama spręsti nuo pirmų jos darbo dienų.

Nenori likti nuošalyje

Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkui Artūrui Černiauskui kelia nerimą valstybėje susiklosčiusi padėtis, kai trūksta valdžios ir visuomenės susikalbėjimo. „Prezidentas Valdas Adamkus šią sritį buvo apleidęs. D.Grybauskaitė per rinkimų kampaniją tvirtino, kad dialogas su įvairiomis visuomenės grupėmis bus jos veiklos prioritetas. Tikimės, jog taip ir bus", – kalbėjo profsąjungų lyderis.

Sritis, kurioms D.Grybauskaitė teiks pirmenybę, jos darbo stilių pamatysime artimiausiu metu. Laikysime laimėjimu, jeigu jie tenkins žmonių, kuriems atstovaujame, poreikius, – aiškino A.Černiauskas.

A.Černiauskas supranta, kad prezidento politinės galios gana ribotos, tačiau jis viliasi, jog D.Grybauskaitė išnaudos turimus svertus visuomenės interesams ginti. Pasak jo, būtų idealu, jei naujoji prezidentė turėtų įtakos tam, kad Seimas ir Vyriausybė priimtų ne sau, o paprastiems žmonėms naudingiausius sprendimus. „Žinoma, norėtume, kad taip būtų, tačiau netikime, jog tai įmanoma", – šyptelėjo pašnekovas.

Nuomonę apie naująją prezidentę ir jos veiklos prioritetus profsąjungų atstovai tikisi susidaryti netrukus. „Sritis, kurioms D.Grybauskaitė teiks pirmenybę, jos darbo stilių pamatysime artimiausiu metu. Laikysime laimėjimu, jeigu jie tenkins žmonių, kuriems atstovaujame, poreikius", – aiškino A.Černiauskas.

Strateginiai darbai

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Darius Kuolys
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Darius Kuolys

Visuomenės veikėjas Darius Kuolys didžiausias viltis sieja su D.Grybauskaitės per rinkimų kampaniją įvardytu veiklos tikslu – sugrąžinti valstybę piliečiams. „Sumažinti atotrūkį tarp valstybės ir piliečių, priversti valdžią tarnauti žmonėms ir bendram reikalui – labai svarbūs strateginiai uždaviniai. Tačiau jiems įgyvendinti nepakaks vieno žmogaus gerų norų ir pastangų. Šiam reikalui D.Grybauskaitė turi turėti detalią penkerių metų strategiją", – įsitikinęs jis.

Siekiant sumažinti atotrūkį tarp valdžios ir piliečių, D.Kuolio nuomone, valstybėje būtinos rimtos permainos. Valdžia turėtų tapti atviresnė visuomenei, savivaldos teisės turėtų priklausyti piliečiams, būtina sukurti ir žemutinį savivaldos lygmenį. Privalu skaidrinti teismų veiklą ir užtikrinti jų vykdomą teisingumą, realiai veikiančia parlamentine kontrole pažaboti slaptąsias tarnybas. Visuomenėje reikia atkurti piliečių pasitikėjimą ir pagarbą valstybei.

D.Kuolys naujajai prezidentei ir jos komandai linkėjo neužsidaryti tarp atskirų galios struktūrų ar interesų grupių, o remtis tauta. Jo manymu, ne mažiau svarbu savo principus ginti ne tik žodžiais, bet ir veiksmais. „Jei taip bus, D.Grybauskaitę lydės sėkmė", – pabrėžė visuomenininkas.

Veiks pagal situaciją

Socialdemokratų partijos pirmininkas, buvęs D.Grybauskaitės konkurentas per prezidento rinkimus Algirdas Butkevičius mano, jog pareigas eiti pradėjusi valstybės vadovė pirmiausia nukreips akis į Vyriausybę ir Seimą. Jis neabejoja, kad prezidentė su šiomis institucijomis bandys palaikyti gerus santykius.

Vėliau, anot A.Butkevičiaus, D.Grybauskaitė imsis savo pažadų, duotų per rinkimų kampaniją, įgyvendinimo, pirmiausia – nacionalinio investuotojo bendrovės LEO LT naikinimo. Nuošalyje ji neturėtų palikti ir visuomenę itin jaudinančių ekonominių reikalų.

A.Butkevičius įsitikinęs, kad D.Grybauskaitė jaučia tam tikrą visuomenės spaudimą neapvilti su ja siejamų lūkesčių. „Manau, dėl to ji kartais elgsis nepaisydama prezidento institucijos raidės, veikdama pagal situaciją ir rodydama didesnius nei numatyta įgaliojimus", – spėjo jis.

„Scanpix“ nuotr./J.Razma
„Scanpix“ nuotr./J.Razma

Tikisi pagalbos

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma tikisi, kad D.Grybauskaitė nenuvils ją prezidente išrinkusių žmonių. „Artimiausiu metu iš jos tikiuosi efektyvios pagalbos tvarkantis su viešaisiais finansais ir gaivinant šalies ekonomiką. Tai ne pagrindinės prezidento atsakomybės sritys, tačiau D.Grybauskaitės, kaip stiprios finansininkės, indėlis čia būtų labai solidus", – dėstė jis.

J.Razma taip pat viliasi, kad prezidentei nepristigs ryžto reformuoti teismų sistemą, gerinti padėtį su nacionalinio saugumo klausimais susijusiose įstaigose bei inicijuoti įstatymus ar jų pataisas. „Manau, D.Grybauskaitė bus aktyvi prezidentė. Bendraudamas su ja pastebėjau, kad teorinėms šnekoms ji laiko negaišta, siekia konkrečių rezultatų. Esu tikras, jog D.Grybauskaitė ir toliau bus veikla, o ne kalbomis reitingus didinanti prezidentė", – sakė J.Razma.

Laukia permainų

Politologas Algis Krupavičius LŽ aiškino, kad visuomenė su D.Grybauskaite sieja daug lūkesčių. Už ją balsavo labai skirtingi rinkėjai: valdančiosios centro dešinės koalicijos rėmėjai, dalis opozicijos elektorato ar apskritai mūsų krašto politika nusivylę piliečiai. „Visi tie žmonės tikisi permainų. Jie supranta, kad pokyčių per vieną naktį neįvyks, tačiau viliasi, jog D.Grybauskaitė bus ryžtinga, griežta, įsiklausys į visuomenės nuomonę ir sugebės padaryti politiką sąžiningesnę", – kalbėjo politologas.

A.Krupavičius nesiėmė spręsti, ar naujoji prezidentė sugebės pateisinti visuomenės lūkesčius. Jo nuomone, tai priklausys ne tik nuo pačios D.Grybauskaitės ar jos komandos, bet ir nuo daugybės kitų aplinkybių, kad ir santykių su Vyriausybe bei Seimu.

„Lietuvos žinios“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min