Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prezidentė nori uždrausti keisti balsavimo vietą prieš savivaldos rinkimus

Dalia Grybauskaitė iš anksto balsavo savivaldybių tarybų rinkimų antrame ture
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Dalia Grybauskaitė iš anksto balsavo savivaldybių tarybų rinkimų antrame ture
Šaltinis: BNS
0
A A

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia pataisas, kurios neleistų rinkėjams fiktyviai persiregistruoti keičiant gyvenamąją vietą prieš savivaldos rinkimus.

Prezidentės teikiamomis įstatymo pataisomis siūloma nustatyti, kad balsuoti savivaldybių tarybų rinkimuose galėtų tos savivaldybės gyventojas, kuris savo gyvenamąją vietą savivaldybėje deklaravo likus ne mažiau kaip 90 dienų iki rinkimų dienos. Jeigu gyvenamoji vieta buvo deklaruota likus mažiau kaip 90 dienų iki rinkimų, jis teisę balsuoti turėtų toje savivaldybėje, kurioje buvo registruotas anksčiau.

Šiuo metu įstatymas numato, kad balsuoti savivaldos rinkimuose gali nuolatiniai tos savivaldybės gyventojai, o jokių terminų dėl gyvenamosios vietos deklaravimo nėra.

Pasak šalies vadovės, tokia tvarka šiuo metu sudaro sąlygas asmeniui balsuoti toje savivaldybėje, kurioje jis nuolat negyvena. Šalies vadovės teigimu, tai ne tik prieštarauja Konstitucijai, bet ir sudaro sąlygas manipuliuoti rinkėjų balsais, praneša prezidentūra.

Pasak pranešimo, pagal Konstituciją ir Konstitucinio Teismo išaiškinimus, rinkti vietos valdžią gali tik nuolatiniai savivaldybių gyventojai, tačiau siekiant daryti įtaką rinkimų rezultatams kai kuriuose Lietuvos regionuose pastebėtas masinis gyvenamosios vietos perregistravimas iš vienos savivaldybės į kitą.

„Skaidrūs savivaldybių tarybų rinkimai neatsiejami nuo demokratinės valstybės. Todėl būtina užkirsti kelią manipuliacijai rinkėjų balsais ir neleisti įsigalėti naujoms sukčiavimo formoms, darančioms įtaką galutiniams rinkimų rezultatams“, – pranešime cituojama prezidentė.

Prieš savivaldybių tarybų rinkimų pirmąjį turą Šalčininkuose, Vilniaus ir Alytaus rajonuose pastebėtas masinis piliečių gyvenamosios vietos perregistravimas iš vienos savivaldybės į kitą. 

Daugiausia pakeitimų – Alytaus rajone

„Ypatingai per šiuos rinkimus yra išryškėję tokia faktai, ir jų yra tūkstančiais, kai rinkėjai pakeičia balsavimo vietą iš vienos savivaldybės į kitą naudodamiesi šiuo metu galiojančiu straipsniu, kad galima viešu pareiškimu pakeisti savivaldybę, kurioje balsuoji“, – pataisas Prezidentūroje komentavo prezidentės patarėja Virginija Būdienė.

Pasak patarėjos, būta atvejų, kai gyvenamoji vieta deklaruota net negyvenamose patalpose. „Daugiausiai tokių pakeitimų Alytaus rajone, Šalčininkų rajone, Vilnius rajone. Fiksuota, kad net kai kuriose negyvenamose patalpose žmonės viešu pareiškimu nurodo savo gyvenamąją vietą. Prezidentės pataisos pakeičia šią situaciją, mes manome, kad dabartinis reguliavimas neatitinka Konstitucijos“, – kalbėjo patarėja.

Pagal Konstituciją nuolatiniu gyventoju gali būti laikomas toks asmuo, kuris šioje savivaldybėje pragyveno tam tikrą laiką.

Pagal dabartinį įstatymą, nuolatiniu savivaldybės gyventoju laikomas tas, kuris savo gyvenamąją vietą deklaravo šios savivaldybės teritorijoje arba kurio paskutinis žinomas gyvenamosios vietos adresas yra šios savivaldybės teritorijoje, arba kuris savo nuolatinę gyvenamąją vietą viešu pareiškimu nurodė šios savivaldybės teritorijoje ir ši gyvenamoji vieta nustatyta tvarka laikoma jo pagrindine gyvenamąja vieta.

„Tačiau, pagal Konstituciją nuolatiniu gyventoju gali būti laikomas toks asmuo, kuris šioje savivaldybėje pragyveno tam tikrą laiką, prezidentės pataisos sako, kad nuolatinis savivaldybės gyventojas yra toks pilietis ar kiti rinkimų teisę turintys asmenys, kurie likus ne mažiau kaip 90 dienų savo gyvenamąją vietą yra deklaravę šios savivaldybės teritorijoje“, – argumentavo patarėja.

V.Būdienė tvirtino, jog šalies vadovė dėl fiktyvių rinkėjų „persikėlimų“ yra gavusi rinkėjų, visuomenininkų, partijų skundų, kad „tokiu būdu galėjo būti manipuliuojama rinkėjų balsais, pasirinkimu ir tai netgi galėjo paveikti rinkimų rezultatus“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min