Dabar populiaru
Publikuota: 2011 spalio 24d. 12:27

Prezidentė: partijų finansavimo skaidrumas – pasitikėjimo demokratija klausimas

Dalia Grybauskaitė
LR prezidentūros nuotr. / Dalia Grybauskaitė

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė su Seimo Teisės ir teisėtvarkos, Audito, Nacionalinio saugumo ir gynybos, Biudžeto komitetų bei Vyriausiosios rinkimų komisijos, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Viešųjų pirkimų tarnybos, STT, FNTT ir Generalinės prokuratūros atstovais aptarė, kaip užtikrinti skaidrų šalies politinių partijų finansavimą.

Prezidentės teigimu, partijų finansavimo skaidrumas yra ne tik gyventojų pasitikėjimo politine sistema, bet ir nacionalinio saugumo bei kovos su korupcija klausimas.

„Neskaidrus partijų finansavimas – politinės korupcijos pradžia. Kaina, kurią tenka politikams mokėti už paramą rėmėjams, gali tapti grėsme demokratijai ir nacionaliniam saugumui", – teigia Prezidentė.

Dėl neskaidraus partijų finansavimo kyla rizika ne tik politikų nepriklausomumui, bet ir valstybės institucijų, viešųjų pirkimų, ES paramos skirstymo skaidrumui. Susitikimo metu pateikta Viešųjų pirkimų tarnybos informacija rodo, kad per šešerius metus politines kampanijas 23,8 mln. litų parėmusios įmonės laimėjo beveik pusę per tuos metus vykusių didesnės vertės viešųjų pirkimų, kurių vertė 20,5 milijardų litų.

Tam, kad partijos nebūtų priklausomos nuo atskirų interesų grupių valios, Prezidentės iniciatyva parengtos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma uždrausti partijas finansuoti juridiniams asmenims ir sumažinti maksimalią fizinių asmenų aukos sumą.

Alternatyva juridinių asmenų finansavimui, Prezidentės nuomone, turėtų tapti pačių šalies gyventojų parama partijoms. Todėl Prezidentė pataisomis siūlo supaprastinti nedidelių aukų teikimo tvarką ir palaiko Seimo narių iniciatyvą numatyti galimybę partijoms, kaip visuomeninėms organizacijoms, savanoriškai skirti dalį pajamų mokesčio.

Susitikimo metu taip pat aptartos priemonės partijų finansavimo kontrolei stiprinti. Prezidentės teigimu, ir VRK, ir specialiosios tarnybos žino visus galimus neskaidraus partijų finansavimo modelius ir turi pakankamai instrumentų, kaip tai užkardyti, tačiau nepakankamai aktyviai jais naudojasi. Prezidentės nuomone, specialiųjų tarnybų bei mokesčių inspekcijos specialistai VRK turi talkinti ne tik rinkimų laikotarpiu.

Užtikrinus griežtesnę partijų finansavimo tvarką, skaidresnė taps ne tik partinė, bet ir viešųjų pirkimų sistema, taip pat sumažės ir užsienio valstybių įtaka Lietuvos politiniam gyvenimui.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min