Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prezidentė sako laukianti „vieno žmogaus“ liudijimo tyrime dėl CŽV kalėjimo prieš atsakydama į klausimus

Dalia Grybauskaitė
President.lt / Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: 15min
0
A A

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį pareiškė atsakysianti į klausimus parlamentiniam tyrimui dėl galimai Lietuvoje veikusio slapto CŽV kalėjimo, kai komitete parodymus duos „vienas žmogus“, kurio šalies vadovė neįvardijo.

Spaudos konferencijoje, komentuodama tyrimą, D.Grybauskaitė pabrėžė, kad Lietuvai svarbu nebijoti atvirai pažiūrėti į savo klaidas ir padaryti išvadas.

„Laukiu vieno žmogaus pasirodymo komitete ir, kai jis duos parodymus, tuomet atsakysiu raštu, nes raštu buvau paklausta. Ką žinau – taip, atsakysiu“, – sakė D.Grybauskaitė. Šio asmens prezidentė neįvardijo. „Stebėkite lankytojų srautą“, – juokavo D.Grybauskaitė, paklausta, kokio žmogaus liudijimo laukia.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas aiškinasi įtarimus, kad Lietuvoje 2004–2005 metais veikė slaptas Jungtinių Valstijų Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimas, kuriame galėjo būti laikomi terorizmu įtariami asmenys. Išvados turėtų būti paskelbtos dar prieš Kalėdas.
Komitetui dar neliudijo Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius Povilas Malakauskas, buvęs prezidento V.Adamkaus ir premjero Gedimino Kirkilo patarėjas Albinas Januška, buvęs VSD direktoriaus pavaduotojas Darius Jurgelevičius ir kai kurie kiti asmenys.

D.Grybauskaitė pranešė dar pirmadienį ketinanti pasirašyti Seimo priimtas Baudžiamojo kodekso pataisas, pagal kurias už melagingus liudijimus laikinose tyrimo komisijose ar jų įgaliojimus turinčiuose komitetuose grėstų viešieji darbai, bauda arba laisvės atėmimas iki dvejų metų.

„Džiaugiuosi dėl tos pataisos, kad komiteto statusas pasikeičia, kad atsakomybė už liudijimus pasikeičia, kad galų gale Lietuva ir politikai, ir pareigūnai, žinos, kad ten meluoti negalima, išsisukinėti nuo klausimų  – taip pat“, – sakė prezidentė.

D.Grybauskaitės teigimu, Lietuvai svarbu nebijoti atvirai pažiūrėti į savo klaidas ir padaryti iš to išvadas. Prezidentė sakė laukianti atsakymų į klausimus, ar Lietuvoje gali tam tikros žinybos būti „valstybe valstybėje“, o keli pareigūnai viršydami įgaliojimus spręsti valstybės likimą.

„Lietuvai svarbu pačiai nebijoti pažiūrėti į savo klaidas atvirai, o svarbiausia – padaryti iš to išvadas, ar gali viena, ar kita žinyba būti valstybė valstybėje, ar gali du trys pareigūnai spręsti Lietuvos likimą be įstatymų ir viršydami savo įgaliojimus. Norėčiau, kad į tai būtų atsakyta“, – spaudos konferencijoje pirmadienį sakė D.Grybauskaitė.

Anksčiau prezidentė teigė, jog dėl kalėjimo egzistavimo turi „netiesioginių įtarimų“, o pirmadienį teigė nemačiusi nei Valstybės gynimo tarybos ar kokių nors kitų dokumentų, kurie patvirtintų, kad leidimas kalėjimui būtų buvęs duotas raštu.

JAV televizija „ABC News“ pranešė, kad slaptas CŽV kalėjimas netoli Vilniaus esančiuose Antaviliuose, buvusiose jojimo patalpose, pradėjo veikti 2004 metų rugsėjo mėnesį ir veikė iki 2005 metų lapkričio. Jame, kaip teigiama, buvo kalinami ir galimai kankinami aštuoni terorizmu įtariami asmenys. 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min