TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Prezidentės galvosūkis: kaip susitarti?

Darbo partija
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Darbo partija
Šaltinis: Žinių radijas
0
A A

Konstitucinis Teismas, nepanaikinęs Seimo rinkimų rezultatų, naujos koalicijos lyderiams ir prezidentei nepaliko kito kelio, kaip tik ieškoti kompromiso. Ekspertai įsitikinę, kad nevieši pokalbiai jau vyksta.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė vakar pareiškė, jog Konstitucinio teismo sprendimas dar labiau sustiprino abejones dėl Darbo partijos skaidrumo. Ji kol kas neatskleidžia, kam siūlys sudaryti Vyriausybę, tačiau leidžia suprasti vis dar nenorinti matyti valdančiojoje koalicijoje Darbo partijos.

„Prezidentės pareiškimą turėtų vertinti teisininkai. Manau, kad vieši pareiškimai, išeinantys iš Prezidento institucijos, turėtų būti šiek tiek atsakingesni. Jau turime patirtį teismų, kurie priteisė Lietuvai mokėti baudas. Matau tiesioginį spaudimą tiek Darbo partijos bylai, tiek socialdemokratams, dar kartą bandant juos spausti formuoti vaivorykštinę koaliciją“, – „Žinių radijui“ prezidentės poziciją kritikavo Darbo partijos pirmininko pavaduotoja Loreta Graužinienė. 

Dviprasmiška padėtis

L.Graužinienė mano, kad Konstitucinis Teismas įnešė ne tik aiškumo, bet ir sukėlė naujų problemų. Konstitucinis Teismas nustatė, kad Darbo partijos atstovai Jonas Pinskus, Živilė Pinskuvienė ir Jolanta Gaudutienė Seimo nariais išrinkti pažeidžiant įstatymą. Juos turėtų pakeisti kiti Darbo partijos kandidatai.

„Norėčiau pabrėžti, jog ikiteisminis tyrimas nėra baigtas, todėl Seimas, kaip ir Konstitucinis Teismas, atsidūrė dviprasmiškoje padėtyje. Tyrimas nebaigtas, o reikia priimti sprendimus dėl konkrečių žmonių. Savivaldybių rinkimų metu Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) panaikino vieno iš savivaldybės tarybos narių mandatą, bet teismas nepripažino VRK pateiktų argumentų ir tarybos narį teko grąžinti į pareigas. Kas bus, jei teismas šį kartą taip pat išteisins šiuos žmones? Ką reikės daryti juos pakeitusiems Seimo nariams įvertinant, kad jie jau bus davę priesaiką?“, – klausimus bėrė Darbo partijos vicepirmininkė.

L.Graužinienė: „Variantas, jog mūsų nebūtų valdančiojoje koalicijoj,e neįmanomas matematiškai. Jei nebūsime kairėje, tai turėsime būti dešinėje.“

Nepaisant garsiai išsakytų Prezidentės abejonių Darbo partijos skaidrumu, L.Graužinienė neįsivaizduoja, kaip būtų įmanoma sudaryti vyriausybę be jos atstovaujamos partijos. „Šimtu procentų esu įsitikinusi, jog Socialdemokratų, Darbo partijos, „Tvarkos ir teisingumo“ partijos koalicija ir, galbūt, Lietuvos lenkų rinkimų akcija suformuos labai stiprią valdančiąją daugumą. Variantas, jog mūsų nebūtų valdančiojoje koalicijoje, neįmanomas matematiškai. Jei nebūsime kairėje, tai turėsime būti dešinėje“, – prognozavo parlamentarė.

Pozicija nenustebino

Naujienų agentūros BNS vyriausiasis redaktorius Artūras Račas „Žinių radijui“ teigė, jog prezidentės pozicija jo labai nenustebino. „Kad ir koks būtų buvęs Konstitucinio Teismo sprendimas, prezidentė vis tiek būtų kalbėjusi tą patį. Ji tam tikra prasme yra įsivariusi save į kampą pareiškimu, jog Darbo partija negali dalyvauti koalicijoje. Manau, jog prezidentė bandys sudaryti koaliciją pati be Darbo partijos. Tai ji yra pasakiusi viešai“, – svarstė pašnekovas.

Kaip įgyvendinti Konstitucinio Teismo sprendimą, spręs Seimas. „Jei Lietuva yra teisinė demokratinė valstybė, Seimas turėtų tiesiog patvirtinti rinkimų rezultatus be dviejų vienmandačių apygardų ir pakoreguoti Darbo partijos sąrašą atsižvelgiant į išvadas. Kokių nors kitų veiksmų įgyvendinimas reikštų, jog Lietuva suka ne demokratijos ir ne teisiniu keliu“, – teigė A. Račas.

Taškai nesudėlioti

Apžvalgininko nuomone, dar praeis nemažai laiko, kol Seimas turės balsuoti dėl premjero kandidatūros, todėl Darbo partijos byloje gali paaiškėti naujų detalių. Tai gali pakeisti kai kurių parlamentarų požiūrį.

A.Račo nuomone, dar negalima tvirtai teigti, jog socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius taps naujuoju Lietuvos premjeru. Seimo Statuto 115 str. numato, jog dėl ministro pirmininko kandidatūros parlamentarai turės balsuoti slaptai.

„Kiekvienos partijos gretose yra skirtingai mąstančių žmonių. Manau, jog ir tarp socialdemokratų tikrai atsirastų žmonių, kurie balsuotų už premjerą Andrių Kubilių, jeigu tai būtų slaptas balsavimas. Šioje situacijoje tik į mechaninę daugumą žiūrėti neverta. Bet kokiu atveju parlamentarai atsižvelgs į prezidentės nuomonę. Todėl, jeigu būtų pasiūlyta A.Kubiliaus kandidatūra, neduočiau rankos nukirsti, jog ji nebus patvirtinta“, – sakė A.Račas.

Koalicijai kelio neužkirto

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktoriaus politologo Ramūno Vilpišausko teigimu, Konstitucinio Teismo sprendimas situaciją padarė aiškesne.

„Sprendimas yra naudingas, nes užbaigė šį teisinį procesą. Dabar sprendimai Seimo rankose. Be to, labai svarbu sulaukti tolimesnių prezidentūros žingsnių. Šis sprendimas leidžia dabartinei koalicijai toliau tęsti darbus, jeigu jie nori tai daryti“, – sakė jis.

Pasak R.Vilpišausko, Konstitucinio Teismo priekaištai dėl pažeidimų daugiamandatėje apygardoje iš esmės buvo susiję su Darbo partijos sąrašu ir atskirų kandidatų į Seimą reitingavimu, todėl prezidentės abejonės dėl šios partijos skaidrumo suprantamos.

Komentuodamas besiformuojančios koalicijos lyderių viešus pareiškimus politologas teigė, jog turės būti ieškoma kompromiso. „Pokalbiai turės vykti ir tiesiogiai – ne tik per spaudą. Manau, jog nevieši pokalbiai vyksta jau kurį laiką. Manau, jog ir prezidentė, ir partijų lyderiai matys poreikį susitarti“, – sakė R.Vilpišauskas.

Šiandien 13 val. 10 min. „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ svarstysime: „Ar šešėlinio verslo ir kontrabandos pinigais finansuojami Lietuvos politikai?“

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min