Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2014 01 03

Prezidentės komanda byra: po vieną vyriausiąjį patarėją kasmet

Likus vos pusmečiui iki prezidentės Dalios Grybauskaitės kadencijos pabaigos ją palieka dar vienas vyriausiasis patarėjas. Nacionalinio saugumo klausimais prezidentei patarinėjęs Jonas Markevičius yra penktasis vyriausiasis patarėjas, palikęs šalies vadovės komandą nuo 2009 m. liepą vykusios inauguracijos. Nuo kadencijos pradžios savo noru iš pareigų pasitraukė 8 prezidentės patarėjai ir vyr. patarėjai.
Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė / BFL/Vyginto Skaraičio nuotr.
Prezidentūros nuotr./D.Grybauskaitė su patarėjais
Prezidentūros nuotr./D.Grybauskaitė su patarėjais

Pasak prezidentūros, J.Markevičius nuo penktadienio darbą palieka savo noru, jis grįžta dirbti į Antrąjį operatyvinių tarnybų departamentą prie Krašto apsaugos ministerijos. Pats J.Markevičius ketvirtadienį nekomentavo, kodėl pareigas palieka nesulaukęs pirmosios D.Grybauskaitės kadencijos pabaigos.

BFL/Vyginto Skaraičio nuotr./Jonas Markevičius ir Daiva Ulbinaitė
BFL/Vyginto Skaraičio nuotr./Jonas Markevičius ir Daiva Ulbinaitė

Laikinai vyriausiojo patarėjo pareigas eis toje pačioje Nacionalinio saugumo grupėje dirbantis Kęstutis Budrys.

Iš nuo kadencijos pradžios vyriausiaisiais prezidentės patarėjais tapusių žmonių iki šiol šias pareigas eina vos du – ekonominės ir socialinės politikos grupei vadovaujantis Nerijus Udrėnas ir švietimo, mokslo ir kultūros grupės vadovė Virginija Būdienė.

15min.lt prezidentės atstovės spaudai Daivos Ulbinaitės paprašė pateikti informaciją, kas iš darbuotojų nuo valstybės vadovės kadencijos pradžios paliko prezidentūrą.

Prezidentės spaudos tarnyba atsiuntė vieną sakinį: savo noru iš pareigų pasitraukę yra aštuoni prezidentės patarėjai ir vyriausieji patarėjai. D.Ulbinaitė taip pat negali jaustis saugi dėl savo darbo vietos: neoficialiai teigiama, kad jai pareikšti įtarimai dėl Valstybės saugumo departamento slaptos pažymos nutekinimo žiniasklaidai. Prokurorai šios žinios kol kas oficialiai nepatvirtina.

Su L.Balsiu išėjo žmona ir draugas

Pirmoji iš vyriausiosios prezidentės patarėjos pareigų vos po metų darbo 2010 m. pasitraukė Audronė Nugaraitė. Po metų D.Grybauskaitės komandą paliko Spaudos tarnybos vadovas Linas Balsys. Jis vienintelis savo pasitraukimo priežastimi tiesiai nurodė nesutarimus su valstybės vadove.

BFL/Vyginto Skaraičio nuotr./Linas Balsys
BFL/Vyginto Skaraičio nuotr./Linas Balsys

L.Balsys tikino, kad iš pareigų traukiasi, nes nesutapo jo ir prezidentės požiūriai vertinant kai kuriuos politinio gyvenimo aspektus ir jam tapo sunku atstovauti prezidentei ir išsakyti jos nuomonę. Vėliau L.Balsys ėmė griežtai kritikuoti naujos atominės elektrinės statybų projektą, kurio atkakli rėmėja yra šalies vadovė.

Netrukus po L.Balsio pasitraukimo darbo prezidentūroje neteko Komunikacijos skyriaus vedėjos pavaduotoja dirbusi jo žmona Irmina Medeišytė.

Dar vėliau iš darbo prezidentūroje turėjo išeiti spaudos tarnybos konsultantas Roderikas Žiobakas. Jis tikino, kad darbą mesti buvo priverstas po nuolatinių kaltinimų informacijos nutekinimu buvusiam prezidentės patarėjui Seimo nariu išrinktam L.Balsiui. Būtent jo padėjėju Seime R.Žiobakas įsidarbino palikęs pareigas D.Grybauskaitės komandoje.

Neįtikdavo metiniai pranešimai

Po L.Balsio ir A.Nugaraitės pasitraukimo iš pareigų politikos kuluaruose buvo juokaujama, kad patarėjai vienas po kito iš prezidentės komandos traukiasi dėl to, kad nesugeba parašyti jai įtinkančio metinio pranešimo, kasmet skaitomo Seime.

Darius Semaška
Darius Semaška

Vasarinių pasitraukimų iš pareigų taisyklę patvirtino ir 2012 m. birželį apie norą grįžti į diplomatinę tarnybą pranešęs prezidentės vyriausiasis patarėjas užsienio politikos klausimais Darius Semaška. Rudenį jis paliko darbą prezidentūroje ir tapo ambasadoriumi Nyderlanduose.

Tik po 2013 m. metinio pranešimo praėjusių metų vasarą iš pareigų nepasitraukė nė vienas prezidentės patarėjas.

Išėjo auginti vaiko

Iš darbo prezidentūroje, nesulaukusi D.Grybauskaitės kadencijos pabaigos, pasitraukė ir prezidentės vyriausioji patarėja teisės klausimais Solveiga Cirtautienė. Tiesa, ji darbą metė ne dėl politikos, o dėl asmeninės laimės. S.Cirtautienė 2012 m. lapkritį išėjo motinystės atostogų, nes susilaukė dukrelės.

Į daugumos pasitraukusių vyriausiųjų patarėjų vietas prezidentė paskyrė žmones, jau dirbusius jos komandoje žemesnės kategorijos patarėjais.

Prezidentės patarėja Solveiga Cirtautienė
Prezidentės patarėja Solveiga Cirtautienė

Be vyriausiųjų patarėjų, iš darbo prezidentūroje pernai  buvo priversti pasitraukti ir žemesnės kategorijos darbuotojai. Pernai prašymą atleisti iš darbo savo noru parašė iki tol penkiolika metų prezidentūroje dirbusi fotografė Džoja Gunda Barysaitė.

Vietoj jos prezidentės susitikimų įamžinti buvo priimtas operatorius Valentinas Voitovas ir fotografas Robertas Dačkus.

Iš pareigų prezidentūroje pernai buvo priverstos pasitraukti ir dvi už dokumentų prezidentės vadovaujamai Malonės komisijai ruošimą atsakingos Teisės grupės narės Renalda Prėskienienė ir Irena Jonušienė. Jos darbą prarado po to, kai prezidentei teko atšaukti dekretą dėl malonės suteikimo už mergaitės išprievartavimą nuteistam Artemijui Isačenkai. Prezidentė tuomet pareiškė esą buvo suklaidinta specialisčių – dokumentuose vietoj „seksualinio prievartavimo“ buvo nurodytas „turto prievartavimas“.

Išvaikė valytojus ir vairuotojus

Vos tapusi prezidente D.Grybauskaitė 2009 m. rudenį nieko nelaukdama ėmėsi prezidentūros kanceliarijos pertvarkos. Per ją ne tik buvo sugriežtinta tarnybinių automobilių naudojimo tvarka, sumažinti telefoninių pokalbių limitai, bet ir atleista dalis personalo.

Darbo prezidentūroje tuomet neteko devyni vairuotojai, septyni valytojai-kiemsargiai, kanclerio pavaduotojas, ilgametė Teisės skyriaus vadovė Judita Kaminskienė ir jos pavaduotojas Jovaldas Černiauskas.

Kai kurie atleistieji tuomet kreipėsi į teismus ir kaltino prezidentūrą juos atleidus nesilaikant įstatymų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Reklama
Inovacijų agentūros teikiamas paslaugas teigiamasi vertina 88 proc. klientų
Reklama
Paroda „Beauty Expo 2024“: trys dienos profesionaliems grožio produktams ir paslaugoms
Reklama
IKEA mažina kainas
Parašykite atsiliepimą apie 15min