Dabar populiaru
Publikuota: 2015 balandžio 23d. 10:07

Prie Kinijos ambasados bus paminėtas jauniausio pasaulyje politinio kalinio gimtadienis

Pančen Lama
Organizatorių nuotr. / Pančen Lama

Šiais metais Lietuvai minint Nepriklausomybės 25-metį, tibetiečių tauta prisimena prieš 26 metus balandžio 25 d. gimusį Pančen Lamą – antrąjį pagal rangą Tibeto tautos vadovą – apie kurio likimą pasaulis nieko nežino jau 20 metų.

Tibeto dvasinį ir politinį vadovą nuo XVII a. su Pančen Lama sieja ypatingas dvasinis mokytojo ir mokinio ryšys. Kadangi Tibete tikima reinkarnacija bei atgimimų linija, pagal tradiciją Pančen Lama būdavo jaunojo Dalai Lamos mokytojas, vėliau pats Dalai Lama mokydavo Pančen Lamos atgimėlį. Dalai Lamai mirus, Pančen Lama vėl tapdavo jo naujojo įsikūnijimo mokytoju ir laikinai tapdavo Tibeto vadovu.

Ši tradicija Tibete nenutrūkstamai gyvavo tris amžius, iki tol, kai 1949 metais Kinija okupavo Tibetą, o po dešimtmečio Dalai Lama XIV pasitraukė į Indiją.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Dalai Lama
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Dalai Lama

Tuo tarpu X Pančen Lama, kuriam tuo metu buvo vos šešeri metai, liko Tėvynėje. Kinijos valdžia net 16 metų Pančen Lamą buvo įkalinę „perauklėjimo“ stovyklose, vėliau bandė panaudoti savo propagandos tikslams.

1989 metais X Pančen Lama mirė, o Kinijos valdžia suskubo pranešti, kad jo atgimėlio ieškos jos sudaryta komisija, taip siekdama sunaikinti ilgametę tradiciją bei į savo rankas perimti vieno iš svarbiausių Tibeto autoritetų kontrolę.

Netrukus kinų kariai išvežė XI Pančen Lamą bei jo šeimą nežinoma kryptimi, o į jo vietą paskyrė savo statytinį. 

Netrukus kinų kariai išvežė XI Pančen Lamą bei jo šeimą nežinoma kryptimi, o į jo vietą paskyrė savo statytinį. Nuo 1995 metų apie XI Pančen Lamą nėra jokių žinių: neatsitiktinai jis yra laikomas jaunausiu pasaulyje politiniu kaliniu, pagrobtu ir įkalintu nuo 6-erių metų.

Tuo tarpu Dalai Lama XIV pareiškė, kad Pančen Lamos atgimėlio paieškos yra ne politinis, bet religinis pačių tibetiečių reikalas, ir tų pačių metų balandžio 25 dieną jo sudaryta komisija rado berniuką Geduną Čiokj Nijimą, kuris buvo pripažintas Pančen Lamos inkarnacija.

Tad šiemet minimas ne tik 26-asis XI Pančen Lamos gimtadienis, bet ir 20 metų nuo jo pradingimo.

Šios datos bus paminėtos balandžio 24 d. nuo 12 val. Tibeto rėmimo grupė rengiamoje protesto akcijoje prie Kinijos Liaudies Respublikos ambasados Vilniuje. 

Temos: 1 Dalai Lama
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min