Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prie Seimo – prekybininkų piketas prieš kasos aparatus (papildyta 17.18 val., nuotraukos)

Mitingas prie Seimo
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Mitingas prie Seimo
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pirmadienį prie Seimo vyksta prekybininkų mitingas. Piketuotojai piktinasi Vyriausybės sprendimu nuo gegužės mėnesio turguose prekiautojams maisto produktais dengtose turgavietėse privalomai įvesti kasos aparatus.

Nuo ankstyvo ryto automobilių aikštelėje šalia Seimo ir atokesnėse vietose budėjo gausios policijos pajėgos. Pranešta, kad viešąją tvarką mitinge palaikys per 600 pareigūnų.

Mitingą organizuojanti Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacija vylėsi, kad į jį susirinks per 12 tūkst. žmonių, tačiau 15min.lt žurnalistai iš įvykio vietos praneša, kad prie Seimo rūmų mitinguoja gerokai mažiau piliečių.

Vilniaus policijos duomenimis, į mitingą susirinko apie 5 tūkst. žmonių. Policija taip pat pranešė nuo mitingo pradžios per pirmąjį pusvalandį sulaikiusi 12 asmenų, kurie mėgino į mitingą atsinešti draudžiamų daiktų arba buvo neblaivūs.

Premjeras Andrius Kubilius praėjusią savaitę teigė, kad sprendimas dėl kasos aparatų turguose nebus atšauktas. Vyriausybė nutarė kompensacijoms už kasos aparatus turgavietėse skirti 3 mln. litų iš Privatizavimo fondo.

Papildyta 16.02 val.: Grasina badauti

Daugiau nei tris valandas trukusiame mitinge dalyvavo prekybininkai iš visos Lietuvos: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Šilutės, Rietavo, Plungės ir kitų miestų. Jie buvo atsinešę plakatus su užrašais „Smulkusis verslas – šalies ekonomikos pagrindas“, „Susidorojimas su šešėliu ar prekeiviais?“, „Nafik patentininkus – brendžiuko“, „Kiekvienam Seimo nariui – po kasos aparatą“ ir kt.

Žmonės piktinosi ne tik Vyriausybės sprendimu privalomai įvesti kasos aparatus turguose, bet ir kitais valdžios sprendimais. Nuo tribūnos kalbėdami smulkiųjų prekybininkų atstovai, turgaus prekeiviai ir politikai piktinosi sumažintomis pensijomis, augančiomis būtiniausių prekių bei šilumos kainomis, nuolat grįžo prie mitingo temos – kasos aparatų. Vieni klausė, kaip reikės elgtis su namuose registruotais kasos aparatais: „Galbūt nešiotis kasdien į turgų rankinuke?“ Kiti grasino premjerui Andriui Kubiliui „sudaužyti kasos aparatais snukį“.

Smulkieji verslininkai sumoka visus mokesčius avansu. Kitaip negalėtų net pradėti savo veiklos, – sakė E.Šablinskas.LSVPA pirmininkė Zita Sorokienė stebėjosi, kodėl valdžia nusitaikė į turgaus prekeivius, esą jie moka mokesčius, be to, prekiautojams taikoma galybė normų ir reikalavimų. Anot jos, kasos aparatų įvedimas sumažins turgaus prekybininkų skaičių, kurie bus priversti minti Darbo biržos slenkstį. Z.Sorokienė teigė, kad sprendimas dėl kasos aparatų turguose naudingas tik „pagrindiniams konkurentams“ – stambiesiems prekybininkams.

Jos iniciatyva mitinge buvo priimta rezoliucija, kuria reikalaujama atšaukti Vyriausybės sprendimą dėl kasos aparatų įvedimo. Rezoliuciją LSVPA ketina įteikti Vyriausybei. Jei ši reikalavimų nepaisys, nuo vasario 14 dienos ketinama organizuoti neterminuotąją bado akciją.

LSVPA garbės pirmininkas Eduardas Šablinskas atkreipė dėmesį, kad asociacija taip pat reikalauja atsisakyti planų naikinti verslo liudijimus. „Kasos aparatas yra lakmuso popierėlis, kuriuo jie bando smulkiuosius. Vyriausybės sprendime aiškiai rašoma apie verslo liudijimų naikinimą. Mes reikalaujame, kad jie panaikintų šį punktą“, – 15min.lt sakė E.Šablinskas.

Taip pat jis ragino Vyriausybę nustoti kiršinti tautą, teigiant, esą smulkieji verslininkai nemoka mokesčių „Sodrai“. „Visiškas absurdas. Smulkieji verslininkai sumoka visus mokesčius avansu. Kitaip negalėtų net pradėti savo veiklos“, – sakė pašnekovas.

Mitinguotojų tribūną išnaudojo ir politikai. Į mitingą susirinko kone visos valdžios užribyje likusios partijos ir politikai. Jie nevengė karčių pareiškimų valdančiųjų pusėn. Politikai audrino susirinkusiuosius ragindami skanduoti „Gėda“, „Vagys“, „Lauk“ ir panašius šūkius, o kai kurie netgi ragino premjerą Andrių Kubilių „pasikarti“ ar vykti „atostogų“ į neramumų kaustomą Egiptą. Taip pat opozicijos atstovai priminė organizuojantys interpeliaciją ministrų kabinetui. Žinoma, neužmiršo paraginti žmonių ateiti į savivaldybių tarybų rinkimus.

Tokia agitacija patiko ne visiems mitinguotojams – kol dalis jų santūriai plojo, kiti nuo tribūnos lipančius politikus nušvilpdavo.

Į mitingą – su šautuvu

Vilniaus apskrities VPK viršininkas Kęstutis Lančinskas informavo, kad pareigūnai nuo mitingo pradžios sulaikė 19 asmenų. „Vienas – už šaunamojo ginklo atsinešimą, du – už dujų balionėlius, pora – už metalinių strypų turėjimą. Visi kiti – už pasirodymą neblaiviems“, – žurnalistams po mitingo sakė K.Lančinskas.

Pareigūno teigimu, minia elgėsi drausmingai ir renginyje budintys policininkai didesnių problemų neturėjo.

Policija taip pat ketina peržiūrėti renginio įrašą ir įvertinti, ar bausti asmenis, kurie ragino kelti neramumus.

Prezidentė remia Vyriausybės sprendimą

Savo ruožtu pirmadienį susitikusi su Vyriausybės vadovu Andriumi Kubiliumi, prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė paramą ministrų kabineto sprendimui įvesti kasos aparatus. „Esu už šešėlinės ekonomikos mažinimą, už skaidrumą, tai turi būti privaloma visiems verslams, visiems piliečiams - mokėti mokesčius, laikytis sąžiningo, atsakingo verslo ir nemėginti gyventi mūsų visuomenės sąskaita. Tai mano bendra pozicija“, – po susitikimo žurnalistams sakė šalies vadovė, paklausta, kaip vertina sprendimą įvesti kasos aparatus daliai turgaus prekiautojų.

Tuo tarpu A.Kubilius dar kartą akcentavo, esą Vyriausybė su prekybininkais pasiruošusi dalykiškai diskutuoti, tačiau nesulaukianti konstruktyvių pasiūlymų. „Ne kartą esu sakęs, kad mes esame atviri svarstyti visus klausimus, bet svarstyti dalykiškai“, – kalbėjo premjeras.

Pasak jo, kalbėti su turgaus prekiautojais Vyriausybė bandė dar 2010 metų pabaigoje, tačiau kontaktas esą buvo vienpusis. „Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos pirmininkė Zita Sorokienė žadėjo pateikti argumentus, kodėl to nereikia daryti arba ką reikėtų daryti kitaip, tačiau per du mėnesius tų pasiūlymų nesulaukta“, – tvirtino A.Kubilius.

Vyriausybės vadovas taip pat sakė manąs, kad „susėsti prie bendro stalo“ yra geriau, nei mitinguoti.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min