Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prieš italo Romeo Castellucci prieštaringą spektaklį – protestas, metalinės tvoros ir speciali patikra

Protestas prie Lietuvos nacionalinio dramos teatro
Luko Balandžio/15min.lt nuotr. / Protestas prie Lietuvos nacionalinio dramos teatro
Šaltinis: 15min
0
A A

Nacionaliniame dramos teatre šeštadienio vakarą vyksta italų režisieriaus Romeo Castelluci spektaklio „Apie Dievo Sūnaus veido koncepciją“ premjera Lietuvoje. Daug diskusijų sukėlusiam spektakliui teatras buvo priverstas ruoštis ypatingai: stiprinant saugumą teatras atitvertas metalinėmis tvoromis, o žiūrovų rankinės buvo tikrinamos.

Be to, spektaklio žiūrovams į teatrą teko brautis pro čia susirinkusius protestuotojus. Į nesankcionuotą protesto akciją žmones šeštadienį kviečia jaunieji katalikai ir ateitininkai. Organizatoriai tikėjosi į renginį sukviesti iki 500 žmonių, tačiau jų sulaukta apie 200. Protestuotojai ketino prie teatro pastato stovėti iki spektaklio pabaigos.

Papildyta 18.02 val. Apie 18 val. prie Lietuvos nacionalinio dramos teatro susirinko apie šimtas protestuotojų. Jie vadino spektaklio režisierių velniu, o į spektaklį besirenkančius žiūrovus įkalbinėjo persigalvoti ir neiti žiūrėti skandalingosios pjesės. Einantiems vidun mėgino įsiūlyti kukurūzų spragėsių.

Susirinkusių protestuotojų, tarp kurių – nemažai įvairių religinių bendruomenių rūbais apsirengusių žmonių, rankose plakatai: „Vakchanalijai – ne!“, „Mes jums neleisime užpaškudinti Dievą, Lietuvą, teatrą!“. Giedamos bažnytinės giesmės. Tarp protestuotojų matyti žinomi veidai: Stanislovas Buškevičius, Julius Panka.

Papildyta 18.45 val. Besimeldžiantys protestuotojai trukdė į jį patekti bilietus turintiems žmonėms. Eilės susidarė ir dėl sustiprintos apsaugos. Bestovintiems eilėje teko aiškintis protestuotojams, kodėl jie eina stebėti spektaklio, ar yra tikintys, kodėl dergia religiją.

„Kodėl jūs dergiate Dievą?" – pagyvenęs protestuotojas klausė einančios į spektaklį merginos. Šiai atsakius, kad yra netikinti, ji buvo išvadinta šėtono auklėtine.

VIDEO: Protestas prieš Romeo Castellucci spektaklį Vilniuje

Protesto akcijos organizatorius Martynas Pilkis teigė nepritariantis tokiems veiksmams. Pasak jo, ir kvietimuose į akciją buvo parašyta, kad ji turi būti taiki ir santūri.

„Manau, kad mes turime stovėti ramiai, laikytis rimties, būti subtilūs. Turime būti orūs. Turime parodyti, kad katalikai nėra talibai, kad jie nėra tamsūs žmonės. (...) Nėra malonu čia stovėti matant, kas darosi, tačiau nereaguoti būtų nebeatleistina. Mes parodytume, kad Lietuva yra pasiruošusi bet kam, o aš tikiu, kad Lietuvoje dar yra žmonių, kurie supranta, kad yra dalykų, iš kurių negalima dergtis nei už valstybės, nei už privačius pinigus", – kalbėjo M.Pilkis.

Jis sakė, kad į spektaklį neitų, net jei turėtų bilietus, nes negalėtų ramiai žiūrėti kaip dergiamas Dievo veidas. Pasak jo, pasakyti, kad spektaklyje tyčiojamasi iš religijos galima pasakyti ir jo nemačius – tam pakanka internete pateikiamos medžiagos, reklamos ir užsienio apžvalgų.

„Mes manome, kad turime parodyti nepritarimą", – sakė jaunuolis.

Tuo tarpu kiti žmonės, eidami pro šalį mitinguotojus ragino nesikišti ten, kur prasideda menas.

Istorikas: ateizacija pavyko

Istorikas Zenonas Butkus taip pat sudalyvavo protesto akcijoje prie Nacionalinio dramos teatro. Pasak jo, tai, kad šis spektaklis atvežtas į Lietuvą, rodo, kad sovietų vykdyta ateizacijos politika Lietuvoje šaknis įleidusi giliai.

„Matome sovietinį palikimą išlikusį. Ateizmas išplitęs. Tai ir matome, kad remiame, kviečiame, mokame valstybės pinigus", - apgailestavo istorikas.

Z.Butkus pastebėjo, kad į spektaklį eina daugiausia jauni žmonės.

„Ne pagyvenę žmonės apsidirba, o jauni žmonės ir menininkai. Neseniai matėme per televiziją apsikakojusį aktorių vairuojantį. (...) Ne vyresni žmonės kakojimo čempionai, o jaunimas, todėl jiems gal ir artimas toks spektaklis", – kalbėjo jis.

Pasak istoriko, italas režisierius galėjo paieškoti įdomesnių temų, žmonių, iš kurių galėtų pasijuokti.

„Jis galėjo išjuokti Berlusconį, Musolinį, Petrarką – tai čia būtų padoru savo žmones išjuokti", – sakė Z.Butkus.

Bilietai išpirkti

Visi (net ir stovimi) bilietai į spektaklį ir šeštadieniui, ir sekmadieniui yra išpirkti.

Po spektaklio žmonės kviečiami melstis į Vilniaus Arkikatedrą. Organizatorių teigimu, su Katedros vadovais toks kvietimas yra suderintas. 

Protesto akciją jaunieji katalikai surengė ir ketvirtadienį. Jame reikalauta spektaklio metu uždengti Kristaus veidą.

Ketvirtadienį oficialią savo poziciją išplatino ir spektaklio režisierius R.Castellucci. Jo teigimu, situacija, kai norima uždrausti spektaklį, jam jau matyta.

„Kiekvieną kartą tai vyko dėl neteisingos išankstinės nuomonės. Tą nuomonę išsakydavo žmonės, net nematę spektaklio, nežinantys jo turinio. Žmonės, mosuojantys melu, paskleistu per, tarkim, dešiniųjų ar konservatyvių pažiūrų žmonių tinklaraščius, kur sakoma, kad į Jėzaus veidą mėtomi ekskrementai. O tai yra visiškai klaidinga“, – aiškino garsus režisierius.

R.Castellucci taip pat pastebėjo, kad tai, kas vyksta dabar Lietuvoje, naudojama politiniais tikslais. Esą panaši situacija buvo ir Prancūzijoje, kur vykstant rinkimams šis skandalas taip pat buvo vis ištraukiamas, tačiau diskutuoti apie spektaklį niekas iš jį smerkiančiųjų taip ir nepanoro.

Primename, kad Seimui trečiadienį nepavyko patvirtinti rezoliucijos, kurioje visuomenė kviesta boikotuoti spektaklį.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min