Dabar populiaru
Publikuota: 2019 lapkričio 9d. 20:04

Prievartinis N.Venckienės skrydis per Atlantą kainavo tūkstančius – mokės ji pati ar Lietuvos mokesčių mokėtojai?

Įtariamosios Neringos Venckienės parskraidinimas į Lietuvą kainavo apie penkis tūkstančius eurų.
15min nuotraukų koliažas / Įtariamosios Neringos Venckienės parskraidinimas į Lietuvą kainavo apie penkis tūkstančius eurų.

Neringos Venckienės ekstradicijos vien paskutinis etapas, kuomet pareigūnams teko skristi jos parsigabenti, mūsų šalies biudžetui atsiėjo solidžią sumą. Ekstradiciją, kalbant apie fizinį asmens pristatymą iš užsienio į mūsų šalį, organizavęs Policijos departamentas viliasi, kad šios procedūros finansinė našta guls ant garsiosios bėglės pečių. Iš kieno kišenės turi būti paimtos lėšos, vėliau pasisakys teismas.

Neringos Venckienės kelionė iš Čikagos į Kauną drauge su ją globojusių angelų sargų komanda kainavo apytikriai 5 000 eurų.

Palyda nebuvo išskirtinai brangi

„Visiškai tikslios sumos dar nėra, reikia labai gilintis“, – pridūrė 15min apie tai informavęs Policijos departamento (PD) Komunikacijos skyriaus vadovas Ramūnas Matonis.

Jo teigimu, šiuo rezonansiniu atveju ekstradicijos išlaidos atitiko tokių procedūrų, kuomet asmuo vežamas būtent iš Jungtinių Valstijų, išlaidų vidurkį.

Ekstradicija iš Amerikos paprastai kainuoja nuo 4 iki 6 tūkstančių eurų.

„Čia buvo standartinė procedūra, nieko ypatingo neprireikė. Iš Amerikos paprastai kainuoja nuo 4 iki 6 tūkstančių eurų. Sumos kažkiek skiriasi priklausomai nuo to, ar bilietai perkami paskutiniu momentu, ar yra galimybė juos užsisakyti iš anksto“, – pasakojo PD atstovas.

Ar konkrečiu N.Venckienės atveju ekstradicijos išlaidos nebuvo didesnės vien dėl būtinybės į lydinčių asmenų grupę įtraukti moterį?

Policijos atstovas sakė neturintis duomenų, kokios tiksliai sudėties palyda buvo suformuota N.Venckienei. R.Matonis užtikrino, kad ekstradiciją atliekant dviem ar trims pareigūnams, visi jie vertinami kaip lygiaverčiai, nesureikšminant nei pačių policininkų, nei jų lydimo asmens lyties. Kitaip tariant, jei į asmens pargabenimo misiją siunčiami tik du pareigūnai, vienas jų gali būti vyras, kitas – moteris. Ir toks tandemas negali būti vertinamas kaip silpnesnis.

R.Matonis svarstė, kad kiekvienu atveju atsižvelgiama ir į objektyvias aplinkybes, galimas grėsmes. Pastaruoju aptariamu atveju asmuo tikrai neatrodė nei pavojingas, nei kelionėje neprognozuojamas, tad reikalo telkti sustiprintas ekstradicijos pajėgas nebuvo.

Ekstradicijos vykdytojai iš anksto laikosi nuostatos, kad šio proceso išlaidos neturėtų būti dengiamos iš Policijos departamento biudžeto, kitaip tariant, mokesčių mokėtojų kišenės.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Matonis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Ramūnas Matonis

„Jei teismas vėliau pripažįsta asmenį kaltu, ekstradicijos išlaidos yra pripažįstamos proceso išlaidomis, ir jos yra priteisiamos iš nuteistojo. O jei asmuo nenuteisiamas – tada jos nepriteisiamos, tai lieka iš policijos biudžeto išleistos lėšos“, – aiškino PD atstovas R.Matonis.

Suprasti akimirksniu

  • Šiaulių apygardos prokuratūra dar 2012 m. spalį buvusiai teisėjai N.Venckienei pateikė įtarimus pagal šešis Baudžiamojo kodekso straipsnius. Tuo metu mažiausiai šešių kaltinimų sulaukusi D.Kedžio sesuo, kaip žinoma, pasislėpė užsienyje. 2013 metų balandžio 8 dieną N.Venckienė atskrido iš Vokietijos į JAV. Ji iškart pasiprašė prieglobsčio ir pradėjo dirbti bei gyventi Ilinojaus valstijoje. Kaunietės gyvenamoji ir darbo vieta nuo pat pradžių buvo vieša paslaptis.
  • Dar 2013 m. balandžio 9 d. Seimas nusprendė panaikinti „Drąsos kelio“ partijos frakcijos seniūnės N.Venckienės teisinę neliečiamybę. Tuo prokurorams buvo suteikta galimybė patraukti šią parlamentarę baudžiamojon atsakomybėn.
  • 2014 m. spalį Kauno apylinkės teismas skyrė įvairiomis nusikalstamomis veikomis įtariamai N.Venckienei kardomąją priemonę – suėmimą.
  • 2018 m. vasario 22 d. Generalinė prokuratūra pranešė, kad pagal Lietuvos pateiktą prašymą Jungtinėse Amerikos Valstijose pradėtas įtariamosios N.Venckienės ekstradicijos į Lietuvos Respubliką teisminis procesas.
  • 2019 m. lapkričio 6 d. lėktuvas iš Čikagos nusileido Varšuvoje, iš Lenkijos N.Venckienė automobiliu buvo nuvežta į Kauno tardymo izoliatorių.

Iš S.Rachinšteino prisiteisė 9,4 tūkst. eurų

Vienu garsiausių bėglių gali būti vadinamas prieštaringos reputacijos šešėliniu milijonieriumi vadinamas verslininkas Sergejus Rachinšteinas, kuris už ekstradiciją iš Vietnamo turėjo sumokėti 9,4 tūkst. eurų.

Vilniaus apygardos teismas 2016 m. lapkritį nusprendė, kad šios pareigūnų patirtos išlaidos turi būti pripažintos proceso išlaidomis. Tiesa, žemesnis teismas buvo priėmęs priešingą sprendimą, motyvuodamas paprastai: papildomas išlaidas policija patyrė po to, kai nuosprendis S.Rachinšteino byloje jau buvo įsiteisėjęs, tad ekstradicijos kaštų vadinti proceso išlaidomis nebeišeina.

Aukštesniame teisme Policijos departamentas įrodė, kad 9,4 tūkst. eurų išlaidos atsirado dėl vizų, kelionės, dienpinigių, apgyvendinimo išlaidų policijos pareigūnams, paties nuteistojo priverstinės kelionės kainos.

S.Rachinšteinas yra nuteistas dėl to, kad valkatų ir benamių vardu buvo įkūręs fiktyvių įmonių tinklą, per kurį 2000–2004 metais galėjo legalizuoti ir pasisavinti beveik 3 mln. eurų bei daugiau nei 400 tūkst. eurų PVM.

Komentarai: 116

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

04:17
01:26
02:04

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min