Dabar populiaru
Publikuota: 2014 spalio 20d. 17:18

Šiaulių prisikėlimo aikštėje – laisvę architektams

Šiaulių prisikėlimo aikštė
A.Staponkaus nuotr. / Šiaulių prisikėlimo aikštė

Šiaulių miesto savivaldybė, tikėdamasi 2014 – 2020 metais gauti 80 milijonų litų iš URBAN programos, kviečia šiauliečius teikti pastabas, pasiūlymus, pataisymus Prisikėlimo aikštės idėjos konkursui ir techniniam projektui parengti.

Tad Šiaulių pramonininkų asociacijos taryba, išklausiusi Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininko Šarūno Sabaliausko pranešimo „Miesto centrinės aikštės projektas bei Šiaulių detaliojo plano pakeitimai“, suformavo poziciją – siekti, kad viešųjų pirkimų konkurso sąlygose būtų numatyta galimybė pasireikšti visokioms aikštės išsivystymo idėjoms, net ir neatitinkančioms dabar galiojantiems teritorijų planavimo dokumentams.

Architektai: reikia alternatyvos

Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas Šarūnas Sabaliauskas pramonininkams išdėstė dvi alternatyvas, kurios yra ir bus diskutuojamos: ar eiti aiškesniu ir greitesniu keliu galiojančio detaliojo plano rėmuose, paliekant esamą infrastruktūrą ir sutvarkyti aikštės teritorijas, sutvarkant tik centrinę aikštę su paminklu, ar leisti architektams pateikti radikalius sprendimus ir svarstyti keisčiausias idėjas, netgi jei reikėtų keisti teritorijų planavimo dokumentus.

Alternatyvą, kuria skatinu suteikti architektams daugiau laisvės, pasiūliau dėl to, kad manau, jog tuo pačiu procesu galima ieškoti ir kitokių sprendimų.

„Alternatyvą, kuria skatinu suteikti architektams daugiau laisvės, pasiūliau dėl to, kad manau, jog tuo pačiu procesu galima ieškoti ir kitokių sprendimų. Sakykime, gali būti taip, kad kažkas sugalvos labai gerą idėją, bet dėl formalių reikalavimų ji bus atmesta, nes neatitinka teritorijų planavimo dokumentų. Mano manymu, yra problemų, kurių detalusis planas nesprendžia. Pavyzdžiui, iš visų keturių pusių aikštė yra atribota transporto. Taip pat aikštėje nėra nė vieno gyvo perimetro, kuris aptarnautų aikštę ir darytų ją gyvą. Manau, kad tai yra problemos. Žinoma, galima eiti ir kitu keliu, kurį siūlo detaliojo plano autoriai. Gatvių tinklas gali likti tas pats ir galima diskutuoti tik apie trinkelių piešinius, spalvas, medžius, gėles, lempas ir kt. Tačiau tai problemų neišsprendžia. Čia tik mano subjektyvi nuomonė. Iš tiesų sprendimus kaip užsakovai priima miesto valdytojai, politikai. Jie turi pasakyti, kaip turi būti ir kaip bus, tada bus aiškios visos diskusijos ir priežastys, dėl ko aikštė bus tvarkoma vienaip ar kitaip ir dėl ko to reikia. Pasikartosiu, kad priimant ir svarstant ir kitas architektų idėjas tuo pačiu procesu būtų galima pasiekti geresnio rezultato ir pasitikrinti, ar iš tikrųjų nėra kitų sprendimų tvarkant miesto centrinę aikštę. Gali būti, kad atsakymas ir bus, kad laikytis detaliojo plano, išlikti jo rėmuose, yra vienintelis ir geriausias sprendimas ir kitų nėra. Bet vien dėl to, kad patikrinome ir kitas galimybes, jis prastesnis netaps“, – savo poziciją aiškino Š. Sabaliauskas.

Pramoninkai: vertėtų suteikti laisvę

Pasak Šiaulių pramonininkų asociacijos prezidento Alvydo Stulpino, pramonininkai visada palaiko kūrybos idėjų laisvę ir mano, kad atsisakius Šiaulių miesto centrinės aikštės detaliojo plano rėmų iš architektų gali sulaukti tikrai įspūdingų ir vertingų pasiūlymų.

Aikštę tikrai reikia keisti, jai reikia suteikti gyvybingumo.

„Manau, pirmiausia architektams vertėtų suteikti laisvę vien todėl, kad mes jau tiek metų nuo tada, kai buvo pateiktas bendrasis miesto centrinės aikštės planas, nesugebėjome išspręsti šito klausimo ir neradome nė vienai pusei priimtino sprendimo. Todėl manau, kad atvėrus galimybes pasižiūrėti į mūsų miesto centrinės aikštės projektą kitaip, kaip į naują, galima tikėtis, jog bus pasiektas kardinaliai naujas sprendimas, kuris patenkins visų poreikius. Manau, kad aikštę tikrai reikia keisti, jai reikia suteikti gyvybingumo. Joje turi būti suteikta galimybė norėti būti tiek Šiaulių miesto gyventojams, tiek mūsų miesto svečiams. Į Šiaulius atvykę žmonės atnaujintoje aikštėje turėtų jaustis smagiai, grožėtis mūsų miestu ir maloniai leisti laiką“, – teigė A. Stulpinas.

Šiaulių pramonininkų asociacijos prezidento manymu, centrinę Šiaulių miesto aikštę įmanoma kardinaliai pakeisti – svarbiausia gera idėja. Jis teigia suprantąs, kad sudėtingesnis kelias gali pareikalauti didesnių projektavimo procesų piniginių ir laiko sąnaudų, tačiau neišnaudoti galimybės ir naujų pasiūlymų būtų neteisinga.

Šiaulių pramonininkų asociacijos taryba suformavo poziciją – siekti, kad viešųjų pirkimų konkurso sąlygose, būtų numatyta galimybė pasireikšti visokioms Šiaulių miesto centrinės aikštės išsivystymo idėjoms, net ir neatitinkančioms dabar galiojantiems teritorijų planavimo dokumentams.

„Šiaulių naujienos“
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min