Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 21d. 13:41

Profesorius: sparčiai daugėjant susirgimų, atėjo metas visuomenei apsispręsti

Vilniaus viešasis transportas
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr. / Vilnius
Sparčiai pradėjus daugėti naujų COVID-19 atvejų skaičiui, habilituotas medicinos mokslų daktaras profesorius Vytautas Usonis sako, kad didžiausią nerimą kelia, jog tai vyksta dabar, šiltuoju metų laiku, kai viruso aktyvumas yra mažesnis. Be to, kaip pastebi medikas, koronavirusas plinta tik tarp neskiepytų žmonių. Užkrečiamųjų ligų specialistas kelia klausimą: kiek mes, kaip visuomenė, toleruosime dalies žmonių atsisakymą skiepytis ir taip stabdyti ligos plitimą.

Per praėjusią parą šalyje užfiksuoti 176 nauji koronaviruso atvejai.

Mirčių išvengta.

Lietuvos ligoninėse šiuo metu gydomi 62 COVID-19 pacientai, devyni iš jų – reanimacijoje.

Pasak Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vaikų ligų klinikos profesoriaus V.Usonio, jokio skirtumo, kaip pavadinsi susirgimų COVID-19 augimą – ketvirtąja, penktąja ar dar kitokia banga.

Vis tiek esminis faktas, kad jų daugėja.

15min.nuotr./Vytautas Usonis
15min.nuotr./Vytautas Usonis

Kas bus lapkritį, gruodį?

„Man didžiausią nerimą kelia tai, kad jų daugėja vasarą, kai šiaip jau pagal visą viruso aktyvumą vasara turėtų būti ramesnis periodas. Jeigu iš tikrųjų turime tą pakitusį virusą, kurio plitimo intensyvumas yra didesnis, jeigu jis taip plinta vasarą, tai kas bus lapkritį, gruodį?

Tada, kai jau pagal viruso biologiją, pagal jo sezoniškumą pradeda kilti aktyvumas ir susirgimų skaičiai. Tas, be abejo, kelia nerimą“, – akcentavo profesorius.

Kita vertus, kaip pažymėjo V.Usonis, akivaizdu, kad koronavirusas plinta tik tarp neskiepytų asmenų.

Pastarosiomis dienomis mirčių nuo COVID-19 pavyko išvengti, ligoninių lovų užimtumas nėra ypač didelis.

Pasak V.Usonio, ligoninių, intensyvios terapijos skyrių jose užimtumas yra labai rimtas rodiklis.

Tačiau jis kartojo, kad mes, kaip visuomenė, turime didelę problemą – koronavirusą.

Žinome jo valdymo priemones, tarp jų – vakcinacija.

„Čia jau yra visuomenės, nebe medikų reikalas tai, kad turint problemą, turint instrumentus tai problemai valdyti, mes tų instrumentų nenaudojame. Tos diskusijos didžiausios: noriu-nenoriu, reikia-nereikia skiepytis... Yra įrodytas vakcinų saugumas, yra įrodytas veiksmingumas, vakcinų poveikis visuomenei“, – sakė medikas.

Turime priimti taisykles

Skiepijimo nuo COVID-19 mastai Lietuvoje smarkiai suprastėjo.

Tenka išpilti tūkstančius dozių vakcinų.

Kai kurios Europos Sąjungos šalys imasi tam tikrų ribojančių priemonių nepasiskiepijusiems asmenims.

Ką daryti mums?

„Čia, matyt, klausimas ne medikams ir ne man, kaip užkrečiamųjų ligų specialistui. Tai yra klausimas visuomenei, kiek ir kaip mes toleruosime tokias saviraiškos formas, kaip atsisakymą laikytis visuomenės taisyklių.

Ir COVID-19 situacija nėra kažkas išimtinai nauja, todėl, kad kalbant apie kitas vakcinas, sakykime, vaikams skiepijamas vakcinas, įvairios šalys turi įvairią praktiką kaip tą skiepijimą skatinti.

Skandinavijos šalyse, kalbant apie vaikų skiepijimus, jie turi daugiau 90 proc. skiepijimo apimtis be jokių papildomų priemonių. O, sakykime, Pietų Europoje tokios priemonės yra taikomos. Australijoje tokios priemonės yra taikomos.

Tačiau dar kartą noriu pabrėžti, kad tai ne medikų, bet visuomenės klausimas“, – nurodė V.Usonis.

Jis dar kartą pakartojo, kad yra problema – COVID-19, yra ir jos sprendimo būdai, tarp jų – vakcinacija.

Taip pat užkrečiamųjų ligų specialistas atkreipė dėmesį, kad yra labai daug kitų taisyklių, kurių privalome laikytis nesidangstydami laisvėmis.

Negalime neblaivūs sėsti prie vairo, privalome prisisegti saugos diržus automobilyje ir panašiai.

„Mes gi ne vidury miško, ne negyvenamoje saloje. Mes gyvename kaip bendruomenė, tai atitinkamai turime prisiimti ir tam tikras taisykles, įskaitant saugumą užkrečiamųjų ligų prasme“, – pažymėjo profesorius.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vakcinavimas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Vakcinavimas

Nors žmonės pavargo nuo pandemijos, atsipalaidavo, V.Usonio teigimu, koronavirusas niekur neišnyks.

Jeigu yra infekcijos šaltinis, jo plitimo keliai ir imli visuomenė, yra visos sąlygos užkrečiamajai ligai plisti.

Mes gyvename kaip bendruomenė, tai atitinkamai turime prisiimti ir tam tikras taisykles, įskaitant saugumą užkrečiamųjų ligų prasme.

„Aš esu paskiepytas ir jaučiuosi saugiau. Bet visi tie, kurie imlūs, yra ta terpė, kur virusas plinta. Ir dar daugiau epidemiologijos detalių galima minėti, bet šitie kertiniai dalykai nepriklauso nuo to, ar tai bus Jūros šventė, ar sporto varžybos, ar kas nors kita.

Vėlgi pakankamai laiko jau žinome tą bėdą, specialistai kalba ir jau nusibodo turbūt mūsų kalbos žmonėms, bet, jeigu tos kalbos nėra girdimos, jeigu tų visų priemonių kompleksiškai netaikysime, tai nebus ir rezultato. Pabrėžiu – kompleksiškai, nes neturime kažkokios sidabrinės kulkos ar stebuklingos lazdelės, kad mostelėjome ir viskas išsisprendė. Tikrai ne.

Žinome gamtos dėsnius, epidemiologinius dėsningumus ir tomis kryptimis turime veikti“, – kartojo užkrečiamųjų ligų specialistas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Komentarai: 121

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Metas rinktis

Auk, Lietuva

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min