Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 22d. 12:56

Profsąjungos: darbdaviai taiko psichologinį spaudimą

Protesto akcija
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Profsąjungų protesto akcija prie Seimo dėl ligos išmokų tvarkos pakeitimo.

Seimo pirmininkas profesinių sąjungų atstovams pažadėjo, kad bus ieškoma kompromisų dėl Vyriausybės siūlomų Darbo kodekso bei „Sodros“ įstatymo pataisų.

Profsąjungų atstovų netenkina Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) siūlomas Darbo kodekso liberalizavimas: mažinamas mokėjimas už prastovas, didinamas leistinas viršvalandžių skaičius, laisvesnis terminuotų darbo sutarčių sudarymas bei sąvokos „sunki įmonės ekonominė padėtis“ įvedimas.

Vis tiek švęsim, nesvarbu, ar valdžia duos leidimą, ar neduos. Kaip gali neduoti – juk nieko blogo nepadarėme, o teismas irgi mūsų atžvilgiu bylą nutraukė, – ryžtingai kalbėjo Aldona Jašinskienė.Pasak Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininko Artūro Černiausko, SADM siūlomomis pataisomis atstovauja tik siaurai darbuotojų grupei. Profesinės sąjungos pritaria kai kurioms pataisoms, tokioms kaip įspėjamojo laikotarpio prieš atleidimą trumpinimas ar išeitinės išmokos mokėjimas dalimis.

Naštą ketina krauti darbdaviui

Antradienį prie Seimo piketavę profesinių sąjungų atstovai taip pat piktinasi „Sodros“ įstatymo pakeitimais, kuriais numatoma, jog už pirmas tris dienas ligos pašalpa nebus mokama, už kitas dvi mokės darbdavys, o „Sodra“ išmoką skirs tik nuo šeštos ligos dienos. Esą šis klausimas nebuvo svarstytas Trišalėje taryboje.

Dėl pastarojo klausimo šiuo metu vyksta derybos – premjeras Andrius Kubilius trečiadienį užsiminė, kad svarstoma, jog pirmosiomis ligos dienomis galima būtų mokėti 40 proc. dienos uždarbio dydžio pašalpą. Profesinės sąjungos savo ruožtu reikalauja, kad pirmąsias ligos dienas kompensuotų darbdavys, nors Seimas tokiam pasiūlymui nepritarė.

„Ieškosime kompromisų, kad ir vilkas būtų sotus, ir avis sveika. Dalį perkelsime ant darbdavių pečių, dalį galėtų prisiimti darbuotojai. Procentinės dalys dar neaiškios, dėl jų diskutuojama“, – po susitikimo su Seimo pirmininku kalbėjo A.Černiauskas.

Kenčia paprasti darbuotojai

Nepatenkinus profesinių sąjungų siūlymo, jos grasina nacionaliniu streiku ir kitomis akcijomis.

„Uždelsti ir nereaguoti nebegalime. Tendencijos įsigalioja ir labai sunku darbuotojams darbo vietose. Labai daug darbdavių, prisidengdami tuo, kad Lietuvoje yra krizė, nesiskaito su darbuotojais. Noriu dar kartą priminti „Klaipėdos kartono“ atvejį. Šioje įmonėje aštuoniems daugiau nei 30 metų išdirbusiems darbuotojams prastova ir dukart per dieną jie verčiami atvažiuoti į įmonę ir pasirašyti, jog yra darbo vietoje. Ieškinys jau paduotas teismui, bet ar to reikia Lietuvai? Tai psichologinis spaudimas darbuotojams. Viskas ant eilinio darbuotojo pečių“, – skundėsi profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Aldona Jašinskienė.

Švęs ir be leidimo

Šiuo metu Vilniaus savivaldybėje svarstomas profsąjungų prašymas leisti rengti eiseną gegužės 1 dieną ir renginį Sereikiškių parke. Tačiau miesto valdžia abejoja, ar leidimas bus duotas – esą tą dieną ir taip vyks daug renginių.

„Uždrausti švęsti niekas negali. Mes galime pasirinkti įvarias formas. Mūsų profsąjunga numato išsinuomoti atvirą autobusą, važinėti po Vilnių ir kalbinti žmones, kaip jie reaguoja, kaip jie mato. Vis tiek švęsime, nesvarbu, ar valdžia duos leidimą, ar neduos. Kaip gali neduoti – juk nieko blogo nepadarėme, o teismas irgi mūsų atžvilgiu bylą nutraukė“, – ryžtingai kalbėjo A.Jašinskienė.

15min.lt primena, kad šių profesinių sąjungų organizuoto mitingo metu sausio 16 dieną prie Seimo kilo riaušės. Mitingo organizatoriams buvo iškelta byla dėl viešosios tvarkos pažeidimo, tačiau teismas ją nutraukė.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min