Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2020 07 20

Prokuratūra atsisakė pradėti tyrimą dėl VSD informacijos paviešinimo

Generalinė prokuratūra atsisakė pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) informacijos paviešinimo, kai į žiniasklaidą nutekėjo pareigūno pranešimas apie žvalgybos vykdytus kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos patikrinimus.
Darius Jauniškis
Darius Jauniškis / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Prieš pat karantiną, kovo pradžioje, naujienų agentūra BNS paskelbė, kad prieš praėjusius prezidento rinkimus Valstybės saugumo departamentas tikrino kandidato G.Nausėdos komandą.

Buvo skelbiama, kad 2019-ųjų balandį aukšto rango VSD pareigūnas kreipėsi į tuometinį Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką Vytautą Baką dėl galimai neteisėtų žvalgybos veiksmų. Pranešėjas liudijo gavęs žodinį VSD vadovybės pavedimą patikrinti šimtus pavardžių vidinėje duomenų bazėje ir pateikti rastą informaciją VSD vadovui.

Šių metų kovą pranešėjo informacija buvo perduota visam Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui. Netrukus po to naujienų portalas „Delfi“ paviešino pranešėjo pranešimą su žvalgybos tikrintais prezidento komandos sąrašais.

Balandžio mėnesį, buvo paskelbta, kad VSD siekia pradėti tyrimą dėl įslaptintos informacijos atskleidimo. Tuomet VSD atstovai teigė, kad ikiteisminį tyrimą dėl to pradėti galėtų prokuratūra, tačiau prieš tai ji turi gauti VSD vertinimą, ar pasirodžiusia informacija neatskleista valstybės paslaptį sudaranti informaciją.

Savo rašte Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui VSD vadovas Darius Jauniškis balandį rašė, kad portale „Delfi“ publikuotame straipsnyje atskleidžiama VSD įslaptinta informacija, kuri žymima slaptumo žyma „Riboto naudojimo“ ir sudaro tarnybos paslaptį.

VSD kreipėsi į Generalinę prokuratūrą klausdami, ar „pranešėjo apklausa vykdant tyrimą dėl galimo įslaptintos informacijos neteisėto atskleidimo gali būti vertinama kaip neigiamo poveikio darymas“. Toks klausimas kilo dėl to, kad pagal Pranešėjų apsaugos įstatymą, darbdavys pranešėjui negali daryti jokio spaudimo.

Šį VSD raštą balandį paskelbė dabartinis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Dainius Gaižauskas, kuris savo feisbuke rašė: „VSD pradėjo tyrimą dėl įslaptintos informacijos neteisėto atskleidimo, po to, kai V.Bakas pranešė gavęs duomenų iš pranešėjo. Panašu, kad ir pranešėjo apsaugos įstatymas pažeistas, o tai jau baudžiamosios bylos klausimai.“

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./VSD spaudos konferencija
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./VSD spaudos konferencija

Generalinė prokuratūra atsisakė pradėti tyrimą

Visgi Generalinė prokuratūra nusikaltimo nenustatė ir tyrimo dėl įslaptintos informacijos atskleidimo nepradėjo.

„Įvertinus VSD pateiktus duomenis bei kitą procesiniam sprendimui priimti reikšmingą informaciją, šių metų birželio 9 d. prokuroro nutarimu buvo atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą, nes asmenų veiksmuose nenustatyti nusikalstamos veikos požymiai“, – 15min komentavo Generalinės prokuratūros atstovė Elena Martinonienė.

Kaip kandidato komandos sąrašai pateko į VSD

Primename, kad pirmadienį 15min skelbė, jog nors prezidentas Gitanas Nausėda neigia, kad į VSD su prašymu patikrinti savo komandą kreipėsi jis pats arba kas nors iš jo rinkiminio štabo, 15min tyrimas rodo, kad tokiais žodžiais galima suabejoti, o G.Nausėdos pagalbininkų sąrašus žvalgybai perdavęs žmogus galėjo būti būtent iš paties G.Nausėdos komandos.

VIDEO: 15min tyrimas: kaip Gitano Nausėdos pagalbininkų sąrašas pateko į VSD

15min pasikalbėjo su dešimtimis žvalgybos tikrintame sąraše atsidūrusių G.Nausėdos rinkimų pagalbininkų. Nemaža dalis šių žmonių liudijo, kad apie jų pagalbą kandidatui žinojo tik pats G.Nausėda ir jo rinkiminis štabas.

Taip pat paaiškėjo, kad dalis tikrintųjų netgi nebuvo susiję su G.Nausėdos rinkiminiais reikalais, nors viešai buvo aiškinama, esą VSD tikrino visų kandidatų komandas, – kai kurie sąrašuose atsidūrę žmonės viso labo pietavo arba gėrė kavą su G.Nausėda, bet prie jo komandos neprisidėjo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Lūkesčius atliepiantis biuras: ir nedidelėje erdvėje galima patenkinti skirtingus poreikius
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius