Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 11d. 15:58

Prokuratūra laikinai įšaldė partijai „Tvarka ir teisingumas“ skirtą dotaciją – daugiau 200 tūkst. eurų

Remigijus Žemaitaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Remigijus Žemaitaitis

Trečiadienį prokuroras Rolandas Stankevičius priėmė nutarimą skirti laikiną nuosavybės teisės apribojimą į partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąskaitą pervedamiems valstybės biudžeto asignavimams – 223 814 eurų. Tai reiškia, kad „tvarkiečiams“ teks išgyventi be finansinės paramos iš valstybės.

Valstybės dotaciją pirmajam šių metų pusmečiui partijai skyrė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). Tačiau šiais pinigais „Tvarka ir teisingumas“ negalės naudotis.

Prokuroras nutarė lėšas įšaldyti neribotam laikui. Šis sprendimas susijęs su Specialiųjų tyrimų tarnyboje (STT) jau beveik ketverius metus atliekamu ikiteisminiu tyrimu dėl galimo turto iššvaistymo, apgaulingo ir aplaidaus apskaitos tvarkymo, prekybos poveikiu, dokumento suklastojimo.

Suprasti akimirksniu

  • Byla pradėta 2014 m. aiškinantis renginio „Pirk dramblį“ organizavimą
  • Iš pradžių sulaikyti 3 asmenys, pareikšti 5 įtarimai
  • 2015 m. pabaigoje įtarimų prekyba poveikiu ir pinigų plovimu sulaukė partija „Tvarka ir teisingumas“
  • Dabar byloje įtarimai pareikšti mažiausiai 12 fizinių asmenų ir vienam juridiniam asmeniui

Šiame tyrime partija „Tvarka ir teisingumas“ yra įtariama prekyba poveikiu.

Tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras R.Stankevičius. Prokuratūra nurodo, kad šiuo metu ikiteisminiame tyrime atliekami baigiamieji procesiniai veiksmai, reiškiami galutiniai įtarimai, atliekami kiti būtini veiksmai.

Tačiau partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis sako, kad jokių, su partija susijusių apklausų, kitų veiksmų, tyrėjai nevykdo jau visus metus.

Aišku, pinigai yra dideli, bet mes jau taupymo režimu gyvename metus ir visi darbai yra padaromi, kaip tik įmanoma. Ačiū Dievui, kad tai jau paskutinė sankcija, priemonė taikoma.

Todėl jis vertina, kad tyrimas vilkinamas. Ir tai, galbūt, net daroma tyčia.

„Mums kyla klausimų, kodėl per trejus su puse – ketverius metus byla niekaip nėra perduota teismui ir tie asmenys, kurie galbūt kažką padarė, nėra pripažinti kalti arba išteisinti. (...) Dabar lygiai yra metai, kai joks procesas, jokia apklausa, jokių išvis procesinių veiksmų nėra. Mes dėl to dar pernai rudenį skundėmės teismui, bet skundas buvo atmestas. Žadėta, kad iki šių metų bus byla perduota į teismui, o dabar jau balandis, o ji dar neperduota. Neabejoju, kad čia bandoma vilkinti“, – kalbėjo jis.

R.Žemaitaitis skaičiuoja, kad dabar jau įšaldyta apie 260 tūkst. eurų. Vis dėlto partijos pirmininkas sako, kad sunkiau partijai veikti su tokiais įšaldytais įtarimais nei be pinigų.

„Aišku, pinigai yra dideli, bet mes jau taupymo režimu gyvename metus ir visi darbai yra padaromi, kaip tik įmanoma. Ačiū Dievui, kad tai jau paskutinė sankcija, priemonė taikoma“, – sakė jis.

„Tvarkiečių“ lyderis sako, kad prokuroro sprendimas tikrai bus skundžiamas, tačiau R.Žemaitaitis neslepia daug vilčių laimėti teisme neturintis.

Tyrimą pradėjo trankiai

Bylą 2014 m. spalį pareigūnai pradėjo labai trankiai. Vienu metu jie su kratos orderiais pasibeldė į „Tvarkos ir teisingumo“ partijos Vilniaus skyriaus ir pagrindinės būstinės duris bei iškrėtė keletą gyvenamų ir darbo patalpų.

Tą pačią dieną tuometis Vidaus reikalų viceministras Algimantas Juocevičius, ministro patarėjas Ervinas Raistenskis ir prodiuseris Rolandas Skaisgirys buvo sulaikyti ir naktį praleido areštinėje. Kiti du sulaikytieji – įmonės „Pradas media“ direktorius Justinas Garliauskas ir bendrovės „NT Service“ vadovas Peisachas Kačerginskis po apklausų paleisti namo.

Kratų ir sulaikymų dieną prokurorai šykščiai prasitarė, kad byla susijusi su Vidaus reikalų ministerijos viešaisiais pirkimais ir prekyba poveikiu stambiu mastu, tačiau į detales nesileido.

Tik kitą dieną paaiškėjo, kad kaip specialusis liudytojas apklaustas tuometis Seimo narys Rimas Antanas Ručys ir tai, kad būtent jis laikomas svarbiausiu bylos žaidėju.

Buvęs vidaus reikalų ministras Dailis Barakauskas byloje apklaustas tik kaip specialusis liudytojas.

Paaiškėjo, kiek kainavo dramblys

Tačiau bylos detalės į viešumą pradėjo lįsti tik tuomet, kai prokurorai dėl R.A.Ručio neliečiamybės panaikinimo nutarė kreiptis į Seimą.

Įtariama, kad iš viso už pažadus ir susitarimus dėl poveikio, vykdant skirtingus viešuosius pirkimus, partijos „Tvarka ir teisingumas“ naudai priimta didesnė nei 377 tūkst. eurų kyšių suma.

Tuomet paaiškėjo, jog Generalinė prokuratūra įtaria, kad tuometis partijos „Tvarka ir teisingumas“ atsakingasis sekretorius R.A.Ručys 2013 m. veikdamas grupėje su E.Raistenskiu, A.Juocevičiumi ir prodiuseriu R.Skaisgiriu sukūrė korupcinę schemą, kaip per renginį „Pirk dramblį“ išreklamuoti partiją „Tvarka ir teisingumas“ ir jos pirmininką Rolandą Paksą, o už reklamą atsilyginti per Vidaus reikalų ministerijos organizuojamus viešuosius pirkimus.

R.Skaisgirys susitarė su R.A.Ručiu, kad jo proteguojamoms įmonėms laimėjus konkursus, dalis iš užsakymų gauto pelno – ne mažiau nei 100 tūkst. litų – bus skirta akcijai „Pirk dramblį“ surengti.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Rolandas ir Laima Paksai
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Rolandas ir Laima Paksai

„Pirk dramblį“ renginys įvyko 2013 m. rudenį.

Nepaisant daryto poveikio Vidaus reikalų ministerijos tarnautojams ir net ministrui A.D.Barakauskui, R.Skaisgirio atstovaujamos įmonės nė vieno žadėto Vidaus reikalų ministerijos konkurso nelaimėjo.

Tada R.A.Ručys su bendrininkais esą sukūrė apgaulingą schemą, kaip su R.Skaisgiriu atsiskaitys per įmonę „NT Service“, kuri buvo laimėjusi ne vieną Vidaus reikalų ministerijos konkursą, ir kurios vadovas Peisachas Kačerginskis buvo artimas R.A.Ručio šeimos draugas.

„NT Service“ į R.Skaisgirio įmonės „Pradas R“ sąskaitą per kelis kartus pervedė 142 tūkst. litų, kaip išankstinį apmokėjimą už reklamą, nors jokių paslaugų „Pradas R“ Kaune įsikūrusiai įmonei „NT Service“ nesuteikė.

2015 m. pradžioje STT tyrimą išplėtė ir įvykdė pakartotines kratas „Tvarka ir teisingumas“ būstinėje, Vidaus reikalų ministerijoje bei jai pavaldžiose įstaigose, įmonėse. Išvis krėsta 40 buveinių. Po kratų įtarimai tyrime pareikšti dar penkiems asmenims – Vidaus reikalų ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų valdininkams ir verslininkams.

Byloje buvo apklaustas „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininkas Rolandas Paksas.

Netrukus R.A.Ručiui pateikiami įtarimai ne tik dėl prekybos poveikiu, bet ir dėl apgaulingos buhalterijos vedimo.

Įtariamoji – partija

Beveik pusmetį apie „Tvarkos ir teisingumo“ bylą tvyrojo tyla. Paaiškėjo, kad tai tebuvo ramybė prieš audrą.

2015 m. gruodžio pabaigoje STT pareiškė įtarimus prekyba poveikiu ir pinigų plovimu visai „Tvarkos ir teisingumo“ partijai, kaip juridiniam asmeniui.

Pareigūnų teigimu, nors tyrimas buvo pradėtas tik dėl „Pirk dramblį“ ir Vidaus reikalų ministerijos, pradėjus šių nusikalstamų veikų tyrimą, buvo surinkta duomenų ir apie kitas galimai padarytas sunkesnes ir didesnio masto nusikalstamas veikas: susitarimą ir galimai neteisėtą įtaką Vidaus reikalų ministerijai 2013–2014 m. organizuojant daugiau kaip 27 mln. litų (daugiau nei 7,8 mln. eurų) vertės viešojo pirkimo konkursą, 9 mln. litų (daugiau kaip 2,6 mln. eurų) vertės viešuosius pirkimus valstybinėje įstaigoje „Regitra“ ir pirkimą Aplinkos ministerijoje. Atliekant tyrimą patikrintos ir įtarimų sukėlusios valstybės įmonės „Infostruktūra“ organizuotų ir vykdytų viešųjų pirkimų aplinkybės. „Atliekant tyrimą surinkta pakankamai duomenų, leidžiančių įtarti, kad nusikalstamos veikos buvo vykdomos siekiant neteisėtos naudos partijai“, – tuomet pranešė STT.

„Įtariama, kad iš viso už pažadus ir susitarimus dėl poveikio, vykdant skirtingus viešuosius pirkimus, partijos „Tvarka ir teisingumas“ naudai priimta didesnė nei 377 tūkst. eurų kyšių suma“, – skelbė teisėsauga.

Interviu 15min šiemet kovą buvęs STT vadovas Saulius Urbanavičius teigė, kad byla labai išsiplėtė, todėl užtruko ir jos tyrimas.

„Kai buvo sulaikymai, kratos, buvo tiriamas vienas veiklos epizodas, tas visiems gerai žinomas. Tačiau tyrimo metu atsirado naujų nusikalstamos veikos epizodų – vienas, antras, trečias. Dabar jau net tiksliai nepasakysiu, kiek ji plėtėsi.

Tyrimo apimtis didina ir tyrimo trukmę. Jei būtų vienas epizodas, nuo kurio pradėta, būtų byla jau nukeliavusi į teismą. Tačiau paaiškėjo naujų aplinkybių, nauji nusikaltimai. Galiu tik užtikrinti, kad ta byla aktyviai tiriama. Nėra taip, kad nieko nedaroma, kad ji guli stalčiuose. Taip nėra nei su šia byla, nei su jokia kita byla. Nenoriu įvardinti datos, kada galėtų baigtis tyrimas, tačiau galiu užtikrinti, kad strateginiame lygmenyje ji nepamiršta“, – sakė jis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Interviu Aktualu

B.Ropė džiaugiasi „valstiečių“ savikritika: „Būtų blogai, jei valdžia sakytų – pas mus viskas šventa“

24sek

Specialistai įvertino sąmokslo teoriją: kas atsakingas už „Žalgirio“ 5 sek. vagystę?

Gyvenimas

15min studijoje – pokalbis apie tai, kaip teisingai drausminti vaikus

Verslas

V.Šapoka opozicijos raginimus atšaukti reformas vadina neatsakingais ir „siūlo keisti plokštelę“

Sportas

Pabaiga: po susitikimo su LFF viršūnėlėmis E.Jankauskas apsisprendė dėl ateities

Vardai

Lietuva į paskutinę kelionę išlydėjo Eimuntą Nekrošių: teatro legenda amžiams grįžta į Šiluvą

Maistas

Cepelinų testas: kur Vilniuje ieškoti skaniausių, didžiausių ir keisčiausių?

Verslas

Seimas Vyriausybei siunčia „norų sąrašą“ už 611 milijonų eurų

Mokslas.IT

Kainų kontrolės komisijai gresia nemalonumai: paviešino asmens duomenis

Aktualu

Londonas ir Briuselis suderino politinę deklaraciją dėl ateities ryšių po „Brexit“

15min iš Maskvos 24sek

Kodėl „Žalgiris“ galėjo ir turėjo pribaigti CSKA

Liepkalnio slidinėjimo trasą nuklojo dirbtinis sniegas

Vardai

15min studijoje – Saulius Baradinskas: kaip jis pateko į režisierių išsvajotas dirbtuves Japonijoje

Verslas

Prie bendrovės „Achema“ piketavę darbuotojai: mums meluoja

Pasaulis kišenėje

12 patarimų tiems, kurie vyksta į Egiptą

Verslas

„Barclays“ padalinyje Vilniuje bręsta dideli pokyčiai, sako žiniasklaidos šaltiniai

Išrinkite geriausias 2018 metų knygas

Verslas

„Norfa“ atšovė premjerui: nepajutome valdžios pastangų riboti kainų augimą

Verslas

Lietuvos paštas: dėl protestų Prancūzijoje siuntos gali vėluoti

Gazas

„Mercedes-Benz G63 AMG“: rojus salone, pragaras – po variklio gaubtu

Naujienos

Interviu Aktualu

B.Ropė džiaugiasi „valstiečių“ savikritika: „Būtų blogai, jei valdžia sakytų – pas mus viskas šventa“

Aktualu

Saulius Skvernelis apie Ramūno Karbauskio verslą: kiek man žinoma, URM pažeidimo nenustatė

Gyvenimas

15min studijoje – pokalbis apie tai, kaip teisingai drausminti vaikus

24sek

Specialistai įvertino sąmokslo teoriją: kas atsakingas už „Žalgirio“ 5 sek. vagystę?

Verslas

V.Šapoka opozicijos raginimus atšaukti reformas vadina neatsakingais ir „siūlo keisti plokštelę“

Sportas

Pabaiga: po susitikimo su LFF viršūnėlėmis E.Jankauskas apsisprendė dėl ateities

Maistas

Cepelinų testas: kur Vilniuje ieškoti skaniausių, didžiausių ir keisčiausių?

Kultūra

Truputį mažiau saugus pasaulis. In memoriam Eimuntui Nekrošiui

Vardai

Lietuva į paskutinę kelionę išlydėjo Eimuntą Nekrošių: teatro legenda amžiams grįžta į Šiluvą

Verslas

Seimas Vyriausybei siunčia „norų sąrašą“ už 611 milijonų eurų

Mokslas.IT

Kainų kontrolės komisijai gresia nemalonumai: paviešino asmens duomenis

Liepkalnio slidinėjimo trasą nuklojo dirbtinis sniegas

Aktualu

Londonas ir Briuselis suderino politinę deklaraciją dėl ateities ryšių po „Brexit“

Vardai

15min studijoje – Saulius Baradinskas: kaip jis pateko į režisierių išsvajotas dirbtuves Japonijoje

Pasaulis kišenėje

12 patarimų tiems, kurie vyksta į Egiptą

Verslas

„Barclays“ padalinyje Vilniuje bręsta dideli pokyčiai, sako žiniasklaidos šaltiniai

Išrinkite geriausias 2018 metų knygas

Verslas

„Norfa“ atšovė premjerui: nepajutome valdžios pastangų riboti kainų augimą

Verslas

Prie bendrovės „Achema“ piketavę darbuotojai: mums meluoja

15min iš Maskvos 24sek

Kodėl „Žalgiris“ galėjo ir turėjo pribaigti CSKA

Vardai

Ypatingos

03:39
07:48

Gera keliauti kartu

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min