Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prokuratūra Seimo etikos sargų teismui atidavė 13 parlamentarų

Asta Baukutė
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Asta Baukutė
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) nariai gilinasi į 13 iš Vilniaus apygardos prokuratūros gautų bylų, kuriose įvairioms frakcijoms priklausantys parlamentarai įtariami supainioję interesus arba nuslėpę dalį informacijos apie automobilių nuomą.

„Baigiame tirti ir svarstysime, gal po poros savaičių. Ten yra didžiulė medžiaga. Kiekvienam Seimo nariui surašyta po 20–30 puslapių, reikia atlikti studiją, kuo jie prasižengė“, – antradienį BNS sakė EPK pirmininkas Algimantas Salamakinas.

Anot jo, liberalcentristas Žilvinas Šilgalis, konservatorius Jonas Šimėnas ir „darbietis“ Mečislovas Zasčiurinskas įtariami nuomodami automobilius už parlamentinei veiklai skirtus pinigus supainioję viešuosius ir privačius interesus.

Anksčiau spaudoje skelbta, kad J.Šimėnas, vos tapęs Seimo nariu sudarė automobilio nuomos sutartį su bendrove „Bionovus“, kurioje dirbo Mokslinių tyrimų departamento direktoriaus pavaduotoju.

Iš „Bionovus“ automobilį politikas nuomojo iki praėjusių metų kovo. Kai tik sutartį nutraukė, 2001 metais pagamintą „Subaru Forester“ iš bendrovės nupirko J.Šimėno sūnus Liutauras. Jis už automobilį sumokėjo 9 tūkst. litų, tuo metu nuomos sutartyje buvo nurodoma, kad automobilio likutinė vertė yra per 13 tūkst. litų.

Ž.Šilgalis iš pradžių „Mazda 3“, o paskui visureigį „BMW X5“ nuomoja iš bendrovės „In Subsidium“, kur Seimo nario žmona Lina dirba direktoriaus pavaduotoja.

Politiko nuomojamą prabangią mašiną „In Subsidium“ lizinguoja iš „Danske lizingo“. Automobilio išperkamosios nuomos dokumentus bendrovės vardu pasirašė L.Šilgalienė, kuri tuomet laikinai ėjo įmonės direktoriaus pareigas.

Dėl „slaptų“ automobilių atpirkimo sutarčių etikos sargai turi svarstyti „prisikėlėlę“ Astą Baukutę, socialdemokrates Birutę Vėsaitę ir Ireną Šiaulienę, liberalcentristą Raimondą Šukį, konservatorius Justiną Urbanavičių, Vaidotą Bacevičių, Danutę Bekintienę, Donatą Jankauską ir socialdemokratą Bronių Paužą.

Kad kai kurie parlamentarai yra sudarę po dvi automobilių nuomos ir atpirkimo sutartis, paaiškėjo, kai prokurorai pradėjo tirti A.Baukutės visureigio nuomos už parlamentinei veiklai skirtas lėšas aplinkybes. Nustatyta, kad pernai kovo 12–ąją lizingo bendrovė su Seimo nare sudarė beveik 140 tūkst. litų kainuojančio automobilio nuomos sutartį. Tą pačią dieną pasirašyta ir transporto priemonės atpirkimo sutartis, iš kurios matyti, kad pasibaigus Seimo narės įgaliojimams, jai pačiai ar jos nurodytam trečiajam asmeniui yra sudaryta galimybė automobilį įsigyti už likutinę vertę.

Pastarojoje sutartyje nurodyta automobilio atpirkimo kaina – 24,4 tūkst. litų – iš esmės sutampa su nuomos sutartyje numatyta jo likutine verte nuomos laikotarpio pabaigoje.  Prokurorai priėjo prie išvados, kad sutartys sudaro prielaidas Seimo narei ar jos nurodytam trečiajam asmeniui gauti turtinės naudos – įgyti automobilį – valstybės sąskaita, nes didžioji dalis jo vertės būtų padengta valstybės biudžeto lėšomis, kas mėnesį mokant nuomos įmokas.

Tai, prokurorų manymu, yra nesuderinama nei su visos visuomenės interesų tenkinimu, nei su maksimalios naudos visuomenei siekimu, nei su valstybės turto tausojimu, nešvaistymu, rūpestingu, racionaliu naudojimu bei naudojimu tik teisės aktų nustatyta tvarka.

A.Baukutei atsisakius atpirkimo sutarties, teisme sudaryta taikos sutartis su prokuratūra.

Konstitucija ir Seimo teisės aktai numato, kad Seimo nario išlaidos, susijusios su parlamentine veikla, yra atlyginamos iš valstybės biudžeto, tačiau automobilio įgijimas privačion Seimo nario nuosavybėn niekaip nėra susijęs su parlamentine veikla.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min