Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prokuratūros ir policijos eksperimentas: daugiau bylų, mažiau biurokratijos

Generalinis prokuroras Algimantas Valantinas
Redo Vilimo/BFL nuotr. / Generalinis prokuroras Algimantas Valantinas
Šaltinis: 15min
0
A A

Panevėžio miesto ir Trakų rajono prokuratūrose pernai eksperimento tvarka buvo įgyvendinamas ikiteisminio tyrimo kokybės gerinimo planas. Juo siekta skatinti viduriniosios policijos vadovų grandies savarankiškumą ir mažinti prokurorų darbo krūvį. Apie eksperimento rezultatus penktadienį vykusioje spaudos konferencijoje pasakojo generalinis prokuroras Algimantas Valantinas.

Pasak prokuratūros vadovo, siekiant sudaryti prokurorams sąlygas daugiau dėmesio skirti tyrimo organizavimui sudėtingose didelės apimties bylose, taip pat bylose, kuriose nustatyti įtariamieji, Panevėžio bei Trakų prokurorai buvo įpareigoti leisti policijos vadovams organizuoti pirminę ikiteisminio tyrimo stadiją baudžiamosiose bylose dėl baudžiamųjų nusižengimų, nesunkių ir apysunkių nusikaltimų.

Eksperimentinio bylų tyrimo organizavimo rezultatai rodo, kad pirminėje stadijoje be prokuroro vykdytų ikiteisminių tyrimų kokybė nepablogėjo. Tuo tarpu prokurorų darbo krūvio sumažinimas sudarė sąlygas pasiekti geresnių policijos bei prokuroro darbo rezultatų – ištirta ir teismui perduota daugiau nusikalstamų veikų.

Per 2008 metus Trakų rajono apylinkės prokurorai kartu su ikiteisminio tyrimo pareigūnais ištyrė 335 nusikalstamas veikas, t. y. 68 veikomis arba 25 proc. daugiau nei 2007 metais. Iš jų į teismą perduota 256 nusikalstamos veikos, t. y. 40 nusikalstamų veikų arba 19 proc. daugiau.

Panevėžio miesto apylinkės prokurorai kartu su ikiteisminio tyrimo pareigūnais ištyrė 1476 nusikalstamas veikas, t. y. 156 veikomis arba 12 proc. daugiau nei 2007 metais. Į teismą perduota 1344 veikos, t. y. 189 veikomis arba 16 proc. daugiau.

„Ikiteisminio tyrimo organizavimas suteikiant daugiau savarankiškumo ir atsakomybės policijos vadovams bei atsisakant smulkmeniškos prokuroro priežiūros pirminėje stadijoje galėtų būti vienas iš būdų mažinti ikiteisminio tyrimo biurokratizmą, į ką dėmesį atkreipė Seimas, svarstydamas praėjusių metų prokuratūros veiklos ataskaitą“, – sakė A. Valantinas.

Eksperimentiniame plane taip pat buvo numatyta sukurti specializuotų ikiteisminio tyrimo pareigūnų ir prokurorų sistemą. Todėl 2008 m. prokuratūrose buvo įvesta nauja prokurorų specializacija – ikiteisminiai tyrimai dėl kelių eismo taisyklių pažeidimų. 2008 m. užregistruoti 4897 eismo įvykiai (24,1 proc. mažiau negu 2007 m.), kuriuose žuvo 498 žmonės ir 5940 buvo sužeista. Palyginti su 2007 m., žuvusiųjų skaičius sumažėjo 32,7 proc., sužeistųjų – 26,1 proc. Šio skaičiaus mažėjimui įtakos turėjo ir griežtesnės bausmės. Kauno miesto apylinkės prokuratūroje buvo įsteigtas specializuotas Nepilnamečių bylų skyrius. Ši naujovė taip pat pasiteisino.

Šiuo metu svarstoma dėl prokurorų ir policininkų specializavimo tirti nusikalstamas veikas informatikai. „Specializacija gali būti veiksminga tik tuo atveju, kai toje pačioje srityje specializuojasi ir prokurorai, ir ikiteisminio tyrimo pareigūnai“, – pabrėžė generalinis prokuroras.

Vykdant eksperimentą buvo sukurta ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiklos vertinimo ir skatinimo sistema, patvirtinti ikiteisminio tyrimo efektyvumo vertinimo kriterijai. Pirminis vertinimas parodė, kad dauguma policijos komisariatų ir apylinkių prokuratūrų neužtikrina nusikalstamomis veikomis padarytos žalos atlyginimo, kad santykinai didelės dalies bylų trukmė viršija dvejų metų
terminą. Vadovaujantis šiais kriterijais numatyta įvertinti visų policijos komisariatų ir teritorinių prokuratūrų pirmojo šių metų pusmečio veiklos efektyvumą.

Primintina, kad ikiteisminio tyrimo gerinimo planas ir jo įgyvendinimo priemonės generalinio prokuroro ir policijos generalinio komisaro įsakymu buvo patvirtintos 2008 m. balandžio 29 d. Pagrindiniai šio plano tikslai – nusikalstamų veikų išaiškinimo didinimas, efektyvus ir greitas tyrimas, bausmės neišvengiamumas ir nusikalstamomis veikomis padarytos žalos atlyginimas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min