TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Prokurorai nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl CŽV kalėjimo (atnaujinta 17.29 val.)

Jojimo bazė Antaviliuose
„Lietuvos žinių“ nuotr. / Jojimo bazė Antaviliuose
Šaltinis: BNS
0
A A

Generalinė prokuratūra penktadienį pranešė nutraukusi ikiteisminį tyrimą, susijusį su galimu Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo veikimu Lietuvoje.

Ikiteisminio tyrimo metu tirti buvusių Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovų veiksmai ir galimas jų piktnaudžiavimas.

Penktadienį popiet paskelbtame pranešime spaudai teigiama, kad „Mečio Laurinkaus, Arvydo Pociaus ir Dainiaus Dabašinsko darbinėje veikloje yra drausminio nusižengimo požymių“, tačiau tyrimas nutraukiamas suėjus senaties terminui.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė prokuratūros sprendimo penktadienį nekomentavo. „Prezidentė nėra išsamiai susipažinusi su sprendimu ir kol kas komentaro nėra“, – BNS penktadienį sakė L.Balsys.

Kol nesusipažinęs su prokurorų sprendimo motyvais, vertinti jų žingsnio nenorėjo ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušauskas.

Prokuratūra ikiteisminį tyrimą pradėjo po NSGK kreipimosi. Seimo komitetas, atlikęs parlamentinį tyrimą, nustatė, jog Lietuvoje buvo įrengtos specialios patalpos, o šalyje leidosi su CŽV siejami lėktuvai.

Prokuratūros teigimu, atliekant ikiteisminį tyrimą buvo apklausti su tyrimo dalyku susiję ir bylai išspręsti reikšmingų duomenų turintys asmenys, gauti ikiteisminiam tyrimui reikšmingi dokumentai, informacija, apžiūrėtos patalpos, Seimo išvadoje įvardintos „Projektas Nr. 1“ ir „Projektas Nr. 2“.

„Ištyrus ikiteisminio tyrimo medžiagoje esančius faktinius duomenis apie Valstybės saugumo departamento (VSD) ir JAV CŽV bendradarbiavimą žvalgybos veikloje konstatuota, kad šių duomenų visiškai pakanka išvadai, jog VSD ir JAV CŽV bendradarbiavimą koordinavusių, jame dalyvavusių VSD vadovų M.Laurinkaus, A.Pociaus ir D.Dabašinsko darbinėje veikloje yra drausminio nusižengimo požymių, nes minėti pareigūnai neinformavo apie savo veiksmus aukščiausių valstybės vadovų“, – sakoma prokuratūros pranešime.

Tuo pačiu nutarime konstatuojama, kad buvę VSD vadovai šiuo metu nebedirba minėtoje institucijoje, be to, nuo nusižengimo padarymo dienos praėję vieneri metai, todėl galiojantys teisės aktai dėl suėjusios senaties neleidžia skirti drausminės nuobaudos.

„Tyrimo metu surinkti duomenys ir suėję senaties terminai taip pat nesudaro pagrindo šių asmenų baudžiamajam persekiojimui, todėl, prokuroro nutarimu, ikiteisminis tyrimas dėl Baudžiamajame kodekse numatytų nusikalstamų veikų yra nutraukiamas“, – informavo prokuratūra.

Generalinė prokuratūra anksčiau tvirtino, kad minėtame tyrime dėl VSD vadovų bus nagrinėjamas ir Londone įsikūrusios kalinių teisių gynimo organizacijos „Reprieve“ pranešimas, kad Lietuvoje galėjo būti laikomas ir kankinamas palestinietis Abu Zubaydah.

JAV žiniasklaidoje 2009 metais pasirodžius informacijai apie galimą CŽV kalėjimo egzistavimą, Lietuvoje atliktas parlamentinis tyrimas. Jo metu nustatyta, kad su CŽV sulaikytų asmenų pervežimu oficialiuose tyrimuose siejami orlaiviai 2002–2005 metais ne kartą kirto Lietuvos oro erdvę.

Seimo NSGK surinkti duomenys parodė, kad minimu laikotarpiu Lietuvoje buvo nusileidę orlaiviai, kurie siejami su CŽV.

Komitetas pranešė nenustatęs, ar per Lietuvos Respublikos teritoriją buvo pervežami, ar į Lietuvos Respublikos teritoriją buvo atvežti (iš jos išvežti) CŽV sulaikyti asmenys, tačiau sąlygos tokiam pervežimui buvo.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sakė, kad pranešimus apie kalinius, jei tokių Lietuvoje buvo, gali komentuoti tik JAV pusė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min