Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prokurorai patys siūlo, kaip reikėtų pagerinti jų darbą

Prokuroras
Andriaus Vaitkevičiaus nuotr. / Prokuroras
Šaltinis: 15min
0
A A

Siūloma keisti daugelį BPK straipsnių ir įvesti susitaikymo institutą

Vykdyma 2009 m. Seimo nutarimą, kuriuo Generalinė prokuratūra įpareigota sumažinti ikiteisminio tyrimo biurokratizmą, buvusio generalinio prokuroro Algimanto Valantino anksčiau sudaryta darbo grupė siūlo 4 pataisų blokus, kuriais būtų pakeista per 40 Baudžiamojo proceso kodekso (BPK) normų.

Prokurorai siūlo susipažinimo su pabaigto ikiteisminio tyrimo medžiaga etapą perkelti į pirmosios instancijos teismą. Tokiu būdu tyrimas būtų baigtas greičiau, be to, pats procesas taptų viešesnis ir keltų daugiau pasitikėjimo.

Taip pat siūloma keisti procesinių skundų nagrinėjimo tvarką, numatant konkrečius terminus ir nurodant skundų pateikimo reikalavimus, kad skundžiamo veiksmo rezultatas būtų kuo operatyvesnis ir sutrumpintų ikiteisminį tyrimą.Seimo nutarimu Generalinė prokuratūra įpareigota sumažinti ikiteisminio tyrimo biurokratizmą.

Trečiuoju pataisų bloku siūloma griežtinti prievartos priemonių taikymo tvarką, kad būtų užtikrintos žmonių teisės ir laisvės, o Baudžiamojo kodekso normos atitiktų Europos Sąjungos teisyno reikalavimus.

Pataisomis siūloma įvesti susitaikymo institutą, kuriuo prokuroras ir kaltinamasis galėtų susitarti dėl bausmės, žalos atlyginimo klausimų, tačiau lemiamą pasitenkinimą procesu pareikštų nukentėjusioji šalis. Pastarasis procesas baigtųsi galutinio ir neskundžiamo susitariamojo akto, kurį tvirtintų teismas, surašymu. Toks institutas efektyviai taikomas JAV, Kanadoje, kai kuriose Europos Sąjungos šalyse, kaimyninėje Estijoje.

Generalinio prokuroro pavaduotojas pažymėjo, jog praėjusiais metais 70 proc. bylų buvo baigta iki 6 mėnesių ir tik 5 proc. ikiteisminių tyrimų užtruko iki dvejų metų.

Pataisų projektas pateiktas Prezidentei ir Seimo pirmininkei. Su juo susipažinti galima prokuratūros interneto svetainėje, antradienį rašoma Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyriaus vedėjos Aurelija Juodytės pranešime žiniasklaidai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min