Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prokurorų bosas Darius Valys kontroliuos, kad ikiteisminiai tyrimai vyktų kuo trumpiau

Darius Valys
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Darius Valys
Šaltinis: 15min
0
A A

Generalinė prokuratūra informuoja, jog patvirtinta nauja ikiteisminio tyrimo terminų kontrolės tvarka.

Generalinis prokuroras Darius Valys patvirtino naują ikiteisminio tyrimo terminų kontrolės tvarkos aprašą, kuriuo vadovaudamiesi prokurorai ir ikiteisminio tyrimo įstaigų ar jų padalinių vadovai privalo kontroliuoti, kad ikiteisminis tyrimas būtų atliktas per trumpiausią laiką.

„Naująja tvarka siekiame labiau apginti ir užtikrinti nukentėjusiųjų teises, per kuo trumpesnį laiką išsiaiškinti padarytas nusikalstamas veikas ir skirti didesnį dėmesį visiems nusikaltimams. Nors įstatymas nenumato, prioritetiniu ikiteisminiu tyrimu pripažinome tyrimus dėl nepilnamečiams seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamumui padarytų nusikaltimų. Tokių nusikalstamų veikų tyrimas turėtų būti atliktas kuo skubiau, tačiau ne per ilgesnį kaip 4 mėnesių laikotarpį. Šį terminą galės pratęsti tik aukštesnysis prokuroras“, – sako generalinis prokuroras D.Valys.

Nuo š. m. spalio 1 d. įsigaliojo Baudžiamojo proceso kodekso pakeitimai, kuriuose jau apibrėžiami ikiteisminių tyrimų terminai: dėl baudžiamojo nusižengimo ikiteisminis tyrimas turi būti atliktas ne ilgiau kaip per tris mėnesius, dėl nesunkių, apysunkių ir neatsargių nusikaltimų – ne ilgiau kaip per šešis mėnesius, dėl sunkių ir labai sunkių nusikaltimų – per devynis mėnesius. Pastebėtina, kad dėl bylos sudėtingumo, didelės apimties ar kitų svarbių aplinkybių įstatyme numatytas ikiteisminio tyrimo terminas aukštesniojo prokuroro rezoliucija gali būti pratęstas.Naująja tvarka siekiame labiau apginti ir užtikrinti nukentėjusiųjų teises, – sako generalinis prokuroras D.Valys.

Apylinkės prokuratūros prokurorų atliekamuose ikiteisminiuose tyrimuose aukštesnysis prokuroras yra apylinkės vyriausiasis prokuroras ar jo pavaduotojas, apygardos prokuratūros prokurorams – apygardos vyriausiasis prokuroras ar jo pavaduotojas, Generalinės prokuratūros prokurorams – Generalinės prokuratūros departamento, skyriaus vyriausiasis prokuroras ar jo pavaduotojas. Tačiau generalinis prokuroras, jo pavaduotojas ir kiti išvardinti aukštesnieji prokurorai pagal savo kompetenciją gali pradėti vykdyti patys ar pavesti vykdyti kitam aukštesniajam prokurorui bet kurio ikiteisminio tyrimo terminų kontrolę nuo tyrimo bet kurio momento, taip pat nurodyti atlikti ikiteisminį tyrimą per trumpesnius nei įstatyme nustatytus terminus.

Naujai patvirtintoje ikiteisminio tyrimo terminų kontrolės tvarkoje numatyta, kad ikiteisminio tyrimo terminas pradedamas skaičiuoti nuo ikiteisminio tyrimo pradėjimo dienos ir skaičiuojamas iki ikiteisminio tyrimo nutraukimo ar pabaigimo. Motyvuotu prokuroro sprendimu sustabdžius ikiteisminį tyrimą, tyrimo atlikimo terminai netęsiami.

Šiuo metu didžioji dalis ikiteisminių tyrimų atliekami ne ilgiau kaip per šešis mėnesius, tačiau dalis jų (pavyzdžiui, finansinių nusikaltimų) trunka ir keletą metų. Tikimasi, kad ikiteisminio tyrimo terminų kontrolė leis sumažinti tų ikiteisminių tyrimų dalį, kuriuose jie trunka labai ilgai, pažymima trečiadienį Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyriaus vyriausiosios specialistės Ritos Stundienės išplatintame pranešime.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min