TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Prokurorų profsąjunga prezidentės neprašė atsikratyti Dariumi Valiu

Susitikimo akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Susitikimo akimirka
Šaltinis: 15min
0
A A

Pirmadienį su prezidente Dalia Grybauskaite pirmą kartą susitikę Prokurorų profesinės sąjungos atstovai neprašė šalies vadovės keisti generalinio prokuroro Dariaus Valio, nors kritikos jam profsąjunga negaili jau kelerius metus.

Prezidentūroje pirmadienį lankėsi Prokurorų profesinės sąjungos pirmininkas Stasys Kasiulis ir tarybos nariai Rimas Bradūnas, Julius Rėksnys ir Darius Krogertas. Su šalies vadove jie kalbėjosi apie 40 minučių.

Tačiau, nors prieš susitikimą naujienų agentūrai BNS prokurorų profsąjungos tarybos narys J.Rėksnys žadėjo prezidentės tiesiai paklausti, ar toliau dirbs generalinis prokuroras Dalius Valys, to padaryti prokurorai neišdrįso. 

„Ne nuo vieno žmogaus priklauso visos institucijos darbas. Mes iš prezidentūros tikimės įvairiapusių veiksmų, kurie padėtų mūsų institucijai efektyviau dirbti“, – politiškai korektiškai į klausimą, ar prašė prezidentės atleisti D.Valį, atsakė S.Kasiulis.

Savo ruožtu prezidentės patarėja Skaistė Plaušinytė pareiškė, kad tokio prašymo profsąjungos atstovai tikrai neišsakė.

Gyrė D.Valio reformas

Prezidentės vyriausioji patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė po susitikimo pranešė, kad prezidentė negailėjo kritikos ne prokurorų profsąjungos peikiamam D.Valiui, o pažėrė priekaištų pačiai profsąjungai.

„Prokurorų profesinė sąjunga turėtų ne ginti prokurorų privilegijas, o gerinti prokuratūros veiklą. Siekiant užtikrinti kokybišką prokuratūros darbą, prokurorų profsąjunga turi taip pat imtis atsakomybės ir reikalauti daugiau dėmesio kvalifikacijos kėlimui“, – po susitikimo prezidentės nuomonę žurnalistams perdavė R.Svetikaitė.

Prokurorų profesinė sąjunga turėtų ne ginti prokurorų privilegijas, o gerinti prokuratūros veiklą, – pažymėjo R.Svetikaitė.

Tuo tarpu D.Valio vykdytą reformą prezidentė, nepaisydama Valstybės kontrolės šį rugsėjį pateiktų neigiamų išvadų, darsyk įvertino palankiai.

„Pastaruoju metu prokuratūroje įvyko reikšmingų pokyčių, buvo dvigubai sumažintas vadovų skaičius, padaugėjo tiesiogiai su bylomis dirbančių prokurorų. Prokuratūra dirba efektyviau. Pernai buvo ištirta daugiausia per visą nepriklausomybės laikotarpį nusikaltimų bylų“, – prezidentės nuomonę išdėstė R.Svetikaitė.

Trūkumus aptars asmeniškai

Kartu ji pažymėjo, kad, prezidentės nuomone, prokuratūra negali sau leisti turėti daugiausia prokurorų lyginant su kitomis ES valstybėmis, turi būti patobulinamas ir prokurorų veiklos vertinimas, nes per pastaruosius trejus metus neigiamo įvertinimo sulaukė tik vienas prokuroras. 

„Valstybei reikia sąžiningų ir žmogaus teises gerbiančių prokurorų. Prokuratūra privalo keistis ir įgyvendinti sovietinius laikus menantį baudžiamąjį persekiojimą. Prokurorai turi matyti ne tik įstatymo raidę, bet ir turinį“, – kartojo jau ne kartą išdėstytas prezidentės mintis patarėja.

Artimiausiu metu D.Grybauskaitė ketina visas prokuratūros problemas dar kartą aptarti su pačiu į darbą grąžintu D.Valiu.

Nuomonės nepakeitė

Prokurorų profsąjungos vadovas Stasys Kasiulis susitikime su prezidente nebuvo įtikintas, kad prokuratūroje viskas juda į gera. Jis tikino likęs prie nuomonės, kad per reformą ne viskas vyko gerai ir yra niuansų, kurie prokurorams nepadeda dirbti efektyviau, kad ją vykdant trūko demokratijos.

Jis taip pat pažymėjo, kad daugiau nei 200 prokurorų, turinčių 10 metų darbo stažą yra užpildę prašymus laikyti advokatūros veiklos egzaminus, kas leidžia spręsti, jog šitiek daug prokurorų nėra iki galo laimingi dėl savo darbo, nėra lojalūs prokuratūrai.

Prokurorų profsąjunga jau seniai norėjo susitikti su prezidente, tačiau to padaryti iki šiol jiems nepavykdavo

„Tai pakankamai rimtas signalas, kad tie prokurorai nelaiko vien prokuratūros darbuotojais, bet ieškotų darbo kitur“, – sakė S.Kasiulis. 

S.Kasiulis pažymėjo, kad jo vadovaujama organizacija jau seniai norėjo susitikti su prezidente, tačiau to padaryti iki šiol jiems nepavykdavo. „Tai pirmas susitikimas. Mes gal ir patys neaktyviai tą poziciją reiškėme, gal neradome reikiamų kontaktų“, – aiškino, kodėl iki šiol kritiką D.Valiui reiškė viešai, bet asmeniškai prezidentei neišsakė, S.Kasiulis.

Grąžino į darbą

Generalinis prokuroras D.Valys šią vasarą buvo nušalintas nuo pareigų dėl jam iškeltos bylos dėl avarijos. Tačiau šalims susitaikius ir teismui bylą nutraukus rugsėjį D.Grybauskaitė pasirašė dekretą, kuriuo D.Valį grąžino į darbą.

Kai kurie Seimo nariai tikino, kad D.Valiui grįžti į darbą buvo reikalingas ir Seimo palaiminimas. Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė netgi buvo pareiškusi, kad generaliniam prokurorui laikas iš pareigų trauktis pačiam.

Priekaištų turėjo Valstybės kontrolė

Šį rugsėjį Valstybės kontrolė Generalinei prokuratūrai pateikė pastabų dėl valstybės lėšų ir turto valdymo.

„Generalinis prokuroras neužtikrino, kad valstybės biudžeto asignavimai būtų naudojami ekonomiškai ir efektyviai“, – kalbėdama apie audito rezultatus tuomet sakė valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė.

Auditoriai nustatė, kad Generalinėje prokuratūroje darbuotojai buvo skatinami neatsižvelgiant į jų nuopelnus, kai kurie viešųjų pirkimų konkursai vykdyti ribojant konkurenciją, padaryta kitų pažeidimų.

Valstybės kontrolė rekomendavo Generalinei prokuratūrai teisės aktų nustatyta tvarka imtis priemonių, kad darbuotojų veiksmai, rengiant ir priimant įsakymus dėl atleidimo iš pareigų, kurie vėliau pripažinti kaip neteisėti, būtų įvertinti, ir spręsti klausimą dėl galimos 187 tūkst. Lt žalos atlyginimo.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min