Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 liepos 28d. 19:00

Protestai dėl Dieveniškių keliasi į Vilnių, I.Šimonytė įžvelgia „politinę darbotvarkę“

R. Dambrausko koncertu paminėtas Dieveniškių bendruomenės protestas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Dieveniškių bendruomenės protestas
Ketvirtadienį popiet Dieveniškių bendruomenė ketina rinktis Vilniuje, šalia Vyriausybės rūmų. Čia ketinama surengti mitingą dėl planuojamo steigti pabėgėlių centro ir masinio užsieniečių apgyvendinimo Dieveniškių miestelyje. Anot premjerės Ingridos Šimonytės, žmonės turi teisę išsakyti savo nuomonę, tačiau ji pasigenda konstruktyvios diskusijos ir įžvelgia „politinę darbotvarkę“.

Pagal Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Adomo Bužinsko įsakymą dėl organizuojamo mitingo, renginiui numatytos trys valandos šalia Vyriausybės pastato, leista susirinkti iki 500 žmonių.

Organizatoriai įpareigojami užtikrinti, kad „mitingo dalyviai nepažeistų viešosios tvarkos ir laikytųsi Lietuvos Respublikos susirinkimų įstatymo, kitų teisės aktų reikalavimų, taip pat vykdytų teisėtus policijos pareigūnų reikalavimus“.

Saugumo reikalavimai

Po mitingo reikalaujama sutvarkyti teritoriją, paties mitingo metu netrukdyti transporto eismui, o pati akcija turėtų vykti ne arčiau kaip 75 metrai nuo Vyriausybės pastato.

„Užtikrinti, kad mitingo metu nebūtų kurstoma nesantaika, tautinė, rasinė ar kitokio pobūdžio diskriminacija, nebūtų keliama grėsmė valstybės ar visuomenės saugumui, žmonių sveikatai ar gyvybei ir atliekami kiti teisės aktams ar viešajai tvarkai prieštaraujantys veiksmai.

Užtikrinti, kad mitingo metu būtų laikomasi Lietuvos Respublikos Vyriausybės, kitų valstybinių institucijų ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos teisės aktų ir rekomendacijų dėl prevencijos priemonių ir kovos su COVID-19 virusu“, – tokių nurodymų dar turėtų laikytis mitingo organizatoriai.

Norėtų konstruktyvumo

I.Šimonytė, paklausta apie būsimą mitingą, teigė, kad gyventojų reiškiamą nuomonę jiems aktualiais klausimais ji vertinanti visiškai normaliai.

„Klausimas yra, matyt, kitas – kokie sprendimai galėtų būti pasiūlyti ir Vyriausybė yra pasirengusi tuos pasiūlymus pateikti, kad ir bendruomenė, ir Vyriausybė galėtų rasti kompromisą. Tai daugeliu atvejų tą kompromisą surasti yra įmanoma ir su savivaldybėmis ta diskusija vyksta labai konstruktyviai.

Dieveniškių atveju, deja, ta diskusija neatrodo konstruktyvi, nes neatrodo, kad kažkas išvis norėtų girdėti kokį nors Vyriausybės pasiūlymą, kaip tiktai „ne mano užpakaliniame kieme“, kaip sakoma anglų kalba“, – teigė premjerė.

Susiduria ne tik „lenkiškos“ savivaldybės

I.Šimonytė absurdiškais pavadino kaltinimus esą Vyriausybė sąmoningai yra nusprendusi perkelti migrantus į lenkų gausiai gyvenamas savivaldybes.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė

„Visos pasienio savivaldybės su šita problema susiduria, per visų jų teritoriją esančiuose sienos kirtimo punktuose migrantai į Lietuvos Respubliką bando patekti. Tik tiek, kad dalis savivaldybių sprendžia grynai praktines problemas, kurios yra nepatogios, gal yra ir vietos bendruomenių pasipiktinimas, tam tikros įtampos.

Vyriausybė yra pasirengusi jas kaip įmanoma spręsti, siūlydama ir papildomą apsaugą, ir finansinius išteklius.

Bet yra, deja, tam tikrų atvejų, kaip ir čia, kai klausimas yra sprendžiamas ne tas. Tai tiesiog politinis pasipriešinimas, politinė darbotvarkė ir tai, kad kai kurie asmenys, kurie dabar nėra įsteigę politinio judėjimo, bet akivaizdu, kad yra pakeliui tai daryti, dalyvauja visur, kur tik Vyriausybė tariasi su vietos valdžia dėl sprendimų priėmimo. Sunku tai vertinti kaip konstruktyvų protestą“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.

Jos teigimu, jei nebus galimybių migrantų iškelti iš pasienio užkardų, tai ir pasienio tarnybos pareigūnai negalės tinkamai dirbti savo darbo, turės rūpintis kitais dalykais: „Aš tai vertinu kaip trukdymą tarnybai vykdyti savo pareigas.“

Atgarsiai ir Lenkijoje

Apie būsimą mitingą informacijos galima rasti ir kai kuriuose Lenkijos naujienų portaluose.

Štai prieštaringai vertinamas Krikščioniškų šeimų sąjungos vadovas Bogusławas Rogalskis radiomaryja.pl teigė, kad mitinge dalyvaus „daug Vilniuje gyvenančių lenkų“.

„Lenkija turi paremti Šalčininkų rajono ir Vilniaus krašto gyventojų protestus ir reikalavimus, kad neatsirastų centras musulmonų migrantams“, – teigė jis.

O savo „Twitter“ paskyroje jis yra pareiškęs, kad tai krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko „antilenkiška akcija“.

Kitas portalas, įkurtas taip pat spalvingos Lenkijos politikos asmenybės Januszo Korwino-Mikke, nczas.com rašo, kad tai būsiąs vietos lenkų protestas dėl „pasipiktinimą keliančio ir neteisėto krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko sprendimo įkurti centrą musulmonų ekonominiams migrantams Dieveniškėse, daugiausia lenkų apgyvendintame Šalčininkų rajone“.

„Renginyje bus išsakytas protestas dėl centro tūkstančiui musulmonų migrantų įkūrimo vos 500 gyventojų turinčiose Dieveniškėse, vos už 50 metrų nuo lenkų ir lietuvių gimnazijų“, – rašo nczas.com.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arvydas Anušauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arvydas Anušauskas

Esą toks sprendimas dėl migrantų, nelegaliai kirtusių Lietuvos ir Baltarusijos sieną, grasina sukelti „demografinį nestabilumą lenkiškoje seniūnijoje, konfliktus ir sunaikinti šių teritorijų lenkiškumą“.

Anot portalo, gyventojai reikalauja atšaukti A.Anušausko sprendimą, o jį patį atstatydinti, nes „provokuoja ir kursto konfliktus“

Kaip skelbiama, tą pačią dieną ir Varšuvoje būsią renginių, kuriuose ketinama išsakyti paramą Vilniaus krašto lenkams.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tausokime maistą kartu

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:50
01:14
00:27

Esports namai

Maistas

15MAX
15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min