Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

PSD įmokos: nurašytos nebus, greičiausiai tik atidėtos

Irena Degutienė
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Irena Degutienė
Šaltinis: 15min
0
A A

Valdančiosios koalicijos partneriai neabejoja: dabartinė privalomojo sveikatos draudimo (PSD) sistema turi išlikti tokia, kokia yra dabar. Tačiau politikai nesutaria, kaip elgtis su PSD įmokų nesumokėjusiais piliečiais. Vieni ragina nesumokėtas sumas iš karto išieškoti, kiti siūlo šių skolų išmokėjimą atidėti keleriems metams, teigia Seimo pirmininkė Irena Degutienė.

„Nuomonės išsiskyrė – vieni mano, kad iš karto išieškoti, kiti, kad išdėlioti bent trejiems metams. Kad sistema turi tokia išlikti, niekam nekyla abejonių. Aš esu už tai, kad esant sunkmečiui iš karto išskaičiuoti – tuoj pat ir nedelsiant – būtų nepadoru ir nežmogiška“, – žurnalistams sakė I.Degutienė.

Pirmadienį Seime vykusio koalicijos atstovų susitikimo svarbiausias klausimas – siekis atrasti politinį sprendimą, ką daryti dėl nesumokėtų PSD įmokų.

„Skaičiai labai skirtingi. Finansų ministerija vienaip sako, kiti – kitaip, kiek yra nesumokėjusių. Tai nėra paprastas klausimas. Viena kol kas sutarėme: pati PSD sistema turi veikti solidarumo principu. Ji tokia ir yra“, – sakė Seimo vadovė.

Ministras: nesumokėtų PSD įmokų nenurašysime

Savo ruožtu po koalicijos partnerių pasitarimo sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys žurnalistams tvirtino, kad vieno iš susitikime svarstytų variantų – nesumokėtų PSD įmokų nurašymo – atsisakyta.

„Pats paprasčiausias, bet neteisingas didžiosios mokesčius mokančių žmonių dalies atžvilgiu, variantas – paimti ir staiga nurašyti mokesčius visiems, kurie nevykdė tam tikrų įstatymuose numatytų prievolių. Šio varianto, apsikeitus nuomonėmis, atsisakyta“, – sakė ministras.

Pasak jo, priimtiniausias variantas –  priskaičiuotų PSD įmokų mokėjimo atidėjimas iki 2011 m.

„Taip pat įstatyme reikia aiškiai nustatyti prievoles, kad asmenys, iš Lietuvos išvykę iki tam tikros datos, atliktų tą prievolę ir deklaruotų savo išvykimą, aiškiai nurodydami, nuo kada jie buvo išvykę iš Lietuvos, ar jie drausti kitose valstybėse, į kurias valstybes jie yra išvykę, ar tai Europos Sąjungos, ar tai trečiosios šalys, kur atsiranda kitokios nuostatos. Taip pat aiškiai suformuluoti, iki kada pajamų neturintys ir Darbo biržoje nesiregistravę žmonės turėtų tai padaryti“, – kalbėjo R.Šukys.

Anot jo, tokiais veiksmas būtų pasiekta, kad visi Lietuvos žmonės dalyvautų privalomojo sveikatos draudimo sistemoje. „T.y., kad tie, kurie neturi lėšų draustis savarankiškai, kurie nepatenka į tų žmonių kategorijas, už kuriuos draudimo įmokas moka valstybė, kad jie būtų apdrausti. Jei žmonės įvykdys visas tas prievoles tinkamai ir dalyvaus sveikatos draudimo sistemoje, 2011 m. būtų galimybė spręsti, ar tos nepriemokos turėtų būti išieškotos, ar nurašytos“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras.

R.Šukio įsitikinimu, taip žmonės, sąžiningai mokėję mokesčius, nesijaustų blogesnėje situacijoje lyginant su nevydžiusiais įstatymų.

„Aš asmeniškai šį variantą vertinu kaip labiausiai šiandien priimtiną, kuris nuimtų tam tikras įtampas, leistų žmonėms įgyvendinti įstatymus geranoriškai ir nebūtų baudžiamasis–represinis mechanizmas, kad dabar nedelsiant iš visų, nežiūrint konkrečių situacijų, būtų išieškota“, – sakė ministras.

Kiekvieną situaciją vertins individualiai

Be to, R.Šukys atkreipė dėmesį, kad visi atvejai, susiję su PSD įmokų nesumokėjimu, yra individualūs, todėl ir bus vertinami individualiai. T.y. tai, kad vieni nuo nesumokėtų mokesčių galbūt bus atleisti, nereiškia, kad taip bus su visais.

„Kiekvienas atvejis yra individualus. Yra ir dirbančių pagal verslo liudijimą ne dieną ir ne mėnesį, o visus metus. Nereiktų pasiųsti neteisingo signalo, kad bus sprendimas, kad visi bus atleisti nuo sveikatos draudimo įmokų mokėjimo. Taip tikrai nebus. Kiekvienas atvejis yra individualus“, – aiškino ministras.

Jis taip pat pažymėjo, kad iš lietuvaičių, kurie sveikatos draudimo mokesčiu buvo drausti kitose ES valstybėse, PSD įmokos neturės būti reikalaujamos. Tačiau visi atvejai bus sprendžiami atskirai, atsižvelgiant į užpildytus tam tikrus nustatytos formos dokumentus, kuriuos bus galima užpildyti ir internete.

Pasak ministro, didžioji dalis žmonių, kuriems aktualus nesumokėtų PSD įmokų klausimas – išvykę asmenys, asmenys, turintys trumpalaikius verslo liudijimus, taip pat laiku Darbo biržoje neužsiregistravę žmonės, asmenys, metų bėgyje neturėję jokių pajamų ir nemokėję įmokų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min