Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Psichiatras L.Slušnys: girti vaikai – šeimos atspindys

Nepilnamečiai geria alų
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Nepilnamečiai geria alų.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nors jau ne pirmus metus rugsėjo 1-ąją parduotuvėse, kioskuose ir degalinėse draudžiama prekiauti alkoholiu, o nepilnamečiams jis iš viso neturėtų būti parduodamas, į medikų rankas ir šiemet pateko alkoholiu apsinuodijusių paauglių. Vaikų psichiatras Linas Slušnys įsitikinęs, kad tai rodo tėvų ir kitų suaugusiųjų atsakomybės stoką.

„Net nesumirksėsiu, suabejodamas: jei geria paauglys, tai keturi penktadaliai problemos yra šeimoje“, – „15min“ sakė L.Slušnys. Jis aiškino, kad girtaujančių paauglių tėvai greičiausiai nesugeba savo atžaloms įskiepyti atitinkamos vertybių skalės, perduoti žinios, kad suaugusiems yra nepriimtinas toks vaikų elgesys.

Mes galime drausti gerti alkoholį savaitę prieš ir po rugsėjo 1-osios, bet asmenys, kurie nori, net ir tada suras būdą, kaip gerti, – sakė L.Slušnys.

Psichiatras pridėjo, kad paaugliai alkoholio dažniausiai gauna iš suaugusių žmonių. „Nesvarbu, kad tai buvo galbūt 19-metis, kuris nupirko 16-mečiui, bet tai rodo atsakomybės stoką. Žmogus nesuvokia, kad jam jau 19-a ir kad 16-mečiui jis pirkti negali“, – dėstė L.Slušnys.

Draugų spaudimas – tik dalis problemos

Likusį girtaujančių paauglių problemos penktadalį L.Slušnys atidavė nesugebėjimui atsispirti draugų spaudimui. Paklaustas, kaip tą padaryti, psichiatras pabrėžė, kad paauglys pats privalėtų turėti tam tikras vertybines nuostatas. „Ar jis nori atsidurti ligoninėje, ar jis nori būti alkoholiku, ar jis nori atrodyti kvailai ir atgailauti, kad tai buvo tik atsitiktinumas“, – retoriškai klausė L.Slušnys.

Besiruošiančiam į vakarėlį paaugliui pašnekovas patarė pasidomėti, ar ten bus vartojami alkoholiniai gėrimai, o supratus, kad jis nenori vartoti alkoholio, bet abejojant, ar sugebės atlaikyti geriančių draugų spaudimą, į tą vakarėlį neiti. Apsisprendus eiti, vakarėlyje reikėtų rasti kitą žmogų, kuris nevartoja alkoholio ir bendrauti su juo. Taip esą blaivus paauglys nesijaus vienišas išgėrinėjančių draugų būryje.

„Jei 14–16 metų žmogus yra apsisprendęs eiti pasigerti, aš neturiu patarimo, kaip to nedaryti. Jis jau apsisprendė. Tada reikia ieškoti, kur tie tėveliai, kurie yra tiek kvaili, kad nemato, jog vaikas jau yra apsisprendęs gerti“, – dėstė L.Slušnys.

Vilniuje – trys apsinuodiję paaugliai

Vilniaus Greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja medicinai Vanda Pumputienė vakar „15min“ teigė, kad šiemet rugsėjo 1-oji praėjo gana ramiai. Į medikų rankas, anot jos, pakliuvo trys alkoholiu apsinuodiję nepilnamečiai. „Ankstesniais metais komos būklėje būdavo 8–10 alkoholiu apsinuodijusių vaikų“, – sakė V.Pumputienė.

Vis dėlto, jos teigimu, viena 14-os metų mergaitė alkoholiu apsinuodijo itin smarkiai. Todėl trečiadienio popietę komos būklės ji buvo pristatyta į Antakalnyje esančią Vilniaus miesto universitetinę ligoninę ir paguldyta į Vaikų reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių.

Šio skyriaus gydytoja Gražina Viščinienė sakė be specialaus leidimo negalinti suteikti detalios informacijos apie mergaitės būklę, tačiau užsiminė, kad ji jau atgavo sąmonę. Anot gydytojos, praėjus 5 val. po to, kai mergaitė buvo atvežta į ligoninę, su ja jau buvo galima „kažkiek bendrauti“. „Ji visiškai atsigavo praėjus 13–14 valandų“, – dėstė G.Viščinienė.

V.Pumputienė sakė, kad alkoholiu apsinuodijusiems asmenims išplaunamas skrandis. Tačiau, jei apsinuodijęs asmuo yra komos būklės jį reikia skubiau pristatyti į ligoninę. „Jei žmogus be sąmonės, jam statoma lašinė, duodama deguonies, užtikrinamas kvėpavimo takų praeinamumas. Reikia palaikyti visas gyvybines funkcijas, juk žmogus gali ir užspringti, ir uždusti“, – kalbėjo medikė.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min