Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 18d. 13:51 , atnaujinta: 2018 balandžio 18d. 15:07

Psichiatrė aiškino Seimo nariams apie priklausomybę nuo sekso: pirmas simptomas – išgąstis

Pora
123RF.com nuotr. / Pora

Trečiadienį Seime vyko bendras Priklausomybių prevencijos komisijos ir Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos posėdis, kuriame, be kitų klausimų, yra aptariama ir priklausomybė nuo sekso. Posėdyje dalyvaujanti Vilniaus priklausomybės ligų centro psichiatrė Vilma Andrijauskienė sakė, kad pirmasis priklausomybės nuo sekso simptomas yra išgąstis, pereinantis į nerimą ir baimę.

V.Andrijauskienės teigimu, kai žmogus pats ima jausti problemą ir dėl jos rūpintis, kad ir kaip jam nepatogu. Taip pat tai, kad jis nori apie tai kalbėti, jau galima laikyti simptomu. Psichiatrė pabrėžė, kad priklausomybės nuo sekso negalima tapatinti su tiesiog lengvabūdiška elgsena, nes priklausomybė jau yra susijusi su liguistumu, liguistais polinkiais.

Dar vienas požymis, pasak ekspertės, apie kurį galima kalbėti – jeigu žmogus, įsivaizduodamas, kad turi problemą, pats bando kovoti su jam nepatinkančiu elgesiu, bet jam nepavyksta. Kai elgesys, nuo kurio žmogus priklausomas, pasikartoja, žmogus išsigąsta ir ima jausti beviltiškumą, sakė psichiatrė, atsakydama į Seimo narių klausimą, kokie yra priklausomybės nuo sekso požymiai.

V.Andrijauskienė pabrėžė, kad psichiatrai dažnai būna ne pirmoji vieta, kur kreipiasi problemų turintys žmonės. Ji atkreipė dėmesį į tai, kad ne bet koks gydytojas gali imtis spręsti tokias problemas, nes labai lengva pakenkti žmogui., pateikiant savo asmeninę nuomonę kaip faktą.

„Ne kiekvienas gydytojas gali konsultuoti, tarkime, priklausomybę nuo sekso , nuo pornografijos, nuo santykių turinčius asmenis. (...) Nes labai lengvas būdas pakenkti, lengvas būdas suklaidinti, o tada į dar gilesnę pelkę nueisi“, – sakė V.Andrijauskienė.

Su priklausomybių gydymu dirbantys psichiatrai, pasak V.Andrijauskienės, dažnai susiduria ne tik su žmonėmis, kurie bijo kalbėti apie savo problemas, bet ir su tokiais, kurie ligų, būsenų ir priklausomybių ieškodami persistengia.

Dažnai, jos teigimu, įtariantys save priklausomybės turėjimu žmonės ieško internete patarimų ir randa informacijos, kuri dar labiau juos įbaugina. Psichiatro vaidmuo, pasak jos – sumažinti išgąstį ir padėti žmogui suprasti situaciją bei sprendimus.

Paklausta, kur turėtų kreiptis nuo kitų priklausomybių, negu alkoholis ar narkotikai, priklausomi žmonės, V.Andrijauskienė, atsakė, kad, jos žiniomis, specialiai jiems skirtos vietos ar bendruomenės nėra.

Vida Press nuotr./Priklausomybė nuo cukraus
Vida Press nuotr./Priklausomybė nuo cukraus

„Jei tokie asmenys būna bendruomenėse, jie dažniausiai paryškina kitas bėdas. Akcentas būna priklausomybei nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų. Ir ilgainiui dirbant (...) išlįsdavo bėdos, kada jie prasitardavo apie savo polinkį, bet su išankstinėmis nuostatomis. Apie tuos polinkius nėra labai saugu ir taip lengva kalbėti“, – sakė V.Andrijauskienė.

Vakarų šalyse, pasak jos, egzistuoja specialūs centrai, teikiantys ilgalaikę pagalbą. Be kitų klausimų, jie užsiima ir pagalba sekso paslaugas teikiantiems asmenims.

Jos teigimu, gerai paruošta specialistų komanda sudarytų pokyčių planą ir galėtų pasiekti efektyvų rezultatą, bet dažnai tokių „netradicinių“ priklausomybių gydymu užsiima saviveiklininkai, kurie daugiau pakenkia.

Priklausomybės turi panašumų

Posėdžio metu kalbėta ne tik apie priklausomybę nuo sekso – aptarta ir daug kitų priklausomybių, tarp jų priklausomybė nuo medikamentų, interneto. Kalbėta apie ryšius tarp skirtingų priklausomybių, pastebint, kad dažnai viena jų pakeičia kitą.

Diskutuota apie tai, kokių žingsnių turėtų būti imtasi kovoje su priklausomybėmis. Kalbėta, kad psichoterapinei pagalbai Lietuvoje skiriamas per mažas dėmesys, nors tokia pagalba labai svarbi tiek prevencinėje veikloje, tiek priklausomybių gydyme.

Pasak Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Apsinuodijimų skyriaus vedėjos Gabijos Laubner, visų priklausomybių, nesvarbu, nuo narkotikų, alkoholio, lošimų ar sekso, atveju smegenyse vyksta labai panašūs procesai. Iš esmės pasireiškia priklausomybė nuo dopamino – pagrindinės smegenų išskiriamos medžiagos, atsakingos už gerą nuotaiką. Žmogui dažnai kartojant veiklą, kurią darant išsiskiria dopaminas, ir patiriant malonumą, žmogus pripranta tai daryti vėl ir vėl.

Fotolia nuotr./Laiminga pora
Fotolia nuotr./Laiminga pora

„Žmonės, kurie tampa priklausomi nuo tam tikrų medžiagų, iš tikrųjų tampa priklausomi nuo išsiskiriančio dopamino. (...) Tarkime, maistas, kuris žmogui labai patinka, dopamino kiekį pakelia per vieną kartą. Ir mums būna gera. Orgazmo metu dopaminas padidėja maždaug du kartus. Nikotinas, kokainas dopamino kiekį kelia apie dešimt kartų. Jei kalbėti apie dar stipresnes psichoaktyvias medžiagas, tokias kaip metamfetaminas, jos gali dopamino kiekį pakelti iki šimto kartų, kas sukelia pliūpsnį džiugesio“, – sakė G.Laubner.

Žmonės, kurie tampa priklausomi nuo tam tikrų medžiagų, iš tikrųjų tampa priklausomi nuo išsiskiriančio dopamino.

Ji pažymėjo, kad dopamino pliūpsnį sukelti gali ir maistas, muzika, sportas ar tiesiog veikla, kuri žmogui labai patinka. Netgi darbo išbraukimas iš būtinų padaryti darbų sąrašo pakelia dopaminą. Todėl ji teigė, kad mokyklose, kovojant su priklausomybėmis, reikia skatinti aktyvią veiklą, legalius dopamino šaltinius.

Taip pat G.Laubner pastebėjo, kad šeimos gydytojai dažnai skiria stiprius migdomuosius ar raminamuosius vaistus tokiu atveju, kai labiau reikalinga psichologinė pagalba, o ne vaistai. Vėliau žmonės pripranta ir netgi praėjus situacijai, kuomet buvo reikalingi vaistai, juos vartoja ilgus metus. Taip ir išsivysto priklausomybė.

Psichiatras Linas Slušnys atkreipė dėmesį, kad dažnai priklausomiems asmenims labai svarbu ne tik gydymas, bet ir aplinkos keitimas. Jo teigimu, dažnai specialistai sėkmingai dirba su priklausomais asmenimis, tačiau kai jie grįžta į įprastą aplinką, būna paskatinami ir grįžta prie senų įpročių.

„Dėl priklausomybės nuo medikamentų, interneto, sekso, kt. prevencijos politikos įgyvendinimo Lietuvoje“, – taip skambėjo daug diskusijų sulaukęs posėdyje svarstomas klausimas.

Pradėdamas posėdį Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininko pavaduotojas Andrius Navickas atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje daug kalbama apie priklausomybę nuo alkoholio, bet kitos priklausomybės taip pat yra svarbios ir aktualios.

Tuo tarpu savižudybių prevencijos komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė pažymėjo, kad komisijos posėdžių temos buvo patvirtintos jau gana seniai, o priklausomybė nuo sekso yra įtraukta į penkiolikos Lietuvoje patvirtintų priklausomybių sąrašą.

Posėdyje dalyvavo apie dešimt kviestinių svečių – psichologai, psichiatrai, „Jaunimo linijos“ atstovai, ministerijų atstovai.

Anksčiau Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Robertas Šarknickas 15min yra sakęs, kad posėdyje bus kalbama ne apie priklausomybę nuo sekso, o svarstoma, kaip paskatinti skurdžiai gyvenančias daugiavaikes šeimas imtis atsakingesnio šeimos planavimo.

„Aš žiūriu iš socialinės pusės. Tos daugiausia asocialios šeimos, kur be saiko naudojamas ne tik alkoholis, bet dalis naudoja ir narkotikus, kai kurios nepamatavę išleidžia į pasaulį labai daug savo vaikelių, ir jie tampa nelaimingais“, – 15min sakė R.Šarknickas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Pajuodusi Klaipėda: „KLASCO“ vadovai sako, kad gulasi ir keliasi su šia problema

Maistas

Vasaros nestandartas: natūraliems ingredientams ištikimi „Tie kepėjai“ vilioja skaniausiais desertais

Verslas

Pasipiktino: Civilinės metrikacijos skyriuje kortelių nepriima, grąžos neduoda

Aktualu

Per šventę sodyboje Saladiškės kaime nužudytas vaikinas, už grotų – 24-metų įtariamasis

Verslas

Tyrimas: 85 proc. batų Lietuvoje kainuoja brangiau nei JK, lietuviai permoka ir už drabužius

Vardai

Po skyrybų šokėjas D.Žebrauskas-Skruzdėliukas verčia naują lapą, tik planus dar stabdo traumos

24sek

Naujas Gedvydo Vainausko žingsnis: sieks registruoti prekės ženklą „Rytas“

Sportas

Europos lygoje 33 metus nematytas scenarijus pasėjo įtarimų: nuo 0:4 iki 8:1

Vardai

Britai pyksta turėsiantys mokėti už princesės Eugenie vestuves: juk ji – tik devinta eilėje į sostą

Ar gerai žinote, kaip saugiai elgtis geležinkelyje?

Verslas

Perspėja dėl lojalumo kortelių: jūsų duomenys tampa preke

Į pajūrį grįžusi saulė pritraukė būrį paplūdimio lankytojų

24sek

„Ryto“ radaruose – 237 rungtynes NBA sužaidęs centras

Verslas

Brokerės išvada Vilniuje: ir studentai, ir kiti gyventojai gali rasti būstą už prieinamą kainą

Pasaulis kišenėje

Nerekomenduojama maudytis Kapstato ežere, Nemuno ir Nevėžio upių dalyse

Aktualu

TS-LKD kreipiasi į teismą dėl VRK sprendimo išteisinti serialą „Naisių vasara“

Vardai

Scarlett Johansson – daugiausiai 2018-aisiais uždirbusi aktorė: kas dar pateko į dešimtuką?

Mokslas.IT

Edukacija žaidimo forma: kokias gerąsias savybes galima ugdyti?

Gazas

Jūra motociklininkų paskandins Birštoną: tiesioginė transliacija jau šį šeštadienį

Aktualu

Neįgaliųjų poilsis Šventojoje: penkių kvadratinių metrų zona palubėje su kebliu patekimu

Naujienos

Verslas

Pajuodusi Klaipėda: „KLASCO“ vadovai sako, kad gulasi ir keliasi su šia problema

Maistas

Vasaros nestandartas: natūraliems ingredientams ištikimi „Tie kepėjai“ vilioja skaniausiais desertais

Verslas

Pasipiktino: Civilinės metrikacijos skyriuje kortelių nepriima, grąžos neduoda

Aktualu

Per šventę sodyboje Saladiškės kaime nužudytas vaikinas, už grotų – 24-metų įtariamasis

Verslas

Tyrimas: 85 proc. batų Lietuvoje kainuoja brangiau nei JK, lietuviai permoka ir už drabužius

Vardai

Po skyrybų šokėjas D.Žebrauskas-Skruzdėliukas verčia naują lapą, tik planus dar stabdo traumos

24sek

Naujas Gedvydo Vainausko žingsnis: sieks registruoti prekės ženklą „Rytas“

Sportas

Europos lygoje 33 metus nematytas scenarijus pasėjo įtarimų: nuo 0:4 iki 8:1

Vardai

Britai pyksta turėsiantys mokėti už princesės Eugenie vestuves: juk ji – tik devinta eilėje į sostą

Ar gerai žinote, kaip saugiai elgtis geležinkelyje?

Verslas

Perspėja dėl lojalumo kortelių: jūsų duomenys tampa preke

Į pajūrį grįžusi saulė pritraukė būrį paplūdimio lankytojų

24sek

„Ryto“ radaruose – 237 rungtynes NBA sužaidęs centras

Verslas

Brokerės išvada Vilniuje: ir studentai, ir kiti gyventojai gali rasti būstą už prieinamą kainą

Pasaulis kišenėje

Nerekomenduojama maudytis Kapstato ežere, Nemuno ir Nevėžio upių dalyse

Aktualu

TS-LKD kreipiasi į teismą dėl VRK sprendimo išteisinti serialą „Naisių vasara“

Vardai

Scarlett Johansson – daugiausiai 2018-aisiais uždirbusi aktorė: kas dar pateko į dešimtuką?

Mokslas.IT

Edukacija žaidimo forma: kokias gerąsias savybes galima ugdyti?

Gazas

Jūra motociklininkų paskandins Birštoną: tiesioginė transliacija jau šį šeštadienį

Aktualu

Neįgaliųjų poilsis Šventojoje: penkių kvadratinių metrų zona palubėje su kebliu patekimu

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min