Dabar populiaru
Publikuota: 2015 balandžio 2d. 00:04

Psichologė Jolanta Sondaitė: melą galima atpažinti iš mikrojudesių

Jolanta Sondaitė
MRU nuotr. / Jolanta Sondaitė

Žmonės meluoja visų pirma sau, sako Mykolo Romerio universiteto Psichologijos instituto docentė Jolanta Sondaitė. Pasak jos, melas dažnai eina koja kojon su kitomis problemomis, todėl meluojantiems gali būti reikalinga pagalba.

Psichologė sako, kad melą galima atpažinti iš tam tikrų mikrojudesių.

– Melas neatsiejamas nuo mūsų gyvenimo. Tyrimai rodo, kad meluojame nuo penkių iki kelių dešimčių kartų per dieną. Vadinasi, idealiai sąžiningų žmonių nėra?

– Jeigu kalbant apie autentiškumą, sąžiningumą, tai iš tikrųjų yra labai nelengva būti sąžiningam net sau pačiam, įsisąmoninti ir priimti savo tikruosius jausmus, išreikšti tai, kaip jautiesi. Tai – labai nelengva. Visą laiką nepilnai sutariame su savimi. Vien dėl to melas neišvengiamas.

– Ar melas mums padeda?

– Svarbu tai, kokiais tikslais jis naudojamas. Jeigu kalbama apie manipuliacinius tikslus, kai siekiama naudos, pakenkti kitiems ir dėl to pasipelnyti, išpešti naudos, tai toks melas, be abejo, yra žalingas.

Bet melas gali būti ir žaismingas, juokaujantis, jis gali būti kūrybiškumo išraiška, kai žmonės iš tikrųjų smagiai papokštauja. Toks melas suteikia galimybę juokaujant pasižiūrėti į situaciją kitaip, galbūt ne taip rimtai, šiek tiek atsipalaidavus. Toks papokštavimas kai kuriose kultūrose, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, dažnai naudojamas. Sužibėti sąmojingumu netgi įtemptoje, dalykinėje, sudėtingoje, rimtoje situacijoje – itin geras tonas.

– O lietuviai turi tokį gerą toną?

– Mūsų kultūroje tai nėra labai išreikšta, galėtų būti labiau. Žinoma, yra žmonių, kurie sugeba taip pajuokauti, turi tokią dovaną. Jeigu kolektyve yra nors vienas žmogus, sugebantis į situaciją pasižiūrėti kitaip, pajuokauti, tai iš karto visus atpalaiduoja, sužadina kūrybiškumą, padeda ir įkvepia kitus. Norėtųsi, kad to būtų daugiau.

– Sutiksite, kad egzistuoja tokia atskira kategorija – politikos melas, bet ar tuos rinkiminius pažadus galima vadinti melu?

– Iš tiesų rinkiminiai pažadai paremti tuo, kad žmonės tiesiog nori  įkvėpti, suteikti optimizmo, teigiamų, pozityvių minčių.

– Vėl apie melą atsiliepiate teigiamai.

– Reikia žiūrėti ir tikrinti, kaip viskas vyksta po to. Žmonės ateina turėdami tikrai gražių idėjų, nori jas įgyvendinti dirbdami. Vienos ar kitos pareigos sudaro galimybę ką nors pakeisti ir įgyvendinti. Tokių pavyzdžių yra. Tai – tarnaujanti lyderystė.

Žinoma, jeigu tai tėra manipuliacija, siekiant pakliūti į valdžią, bet nesiruošiant nieko daryti, tai bus blogasis melas.

– Kada išmokstama meluoti?

– Pastebima, kad vaikai mokytis meluoti pradeda šeimoje. Vis dėlto suaugę žmonės negali visą laiką išlikti sąžiningi su vaikais. Vaikai pradeda meluoti nuo penkerių metų, stebėdami suaugusiųjų elgesį. Kuo labiau suaugę žmonės nesąžiningi su vaikais ir vienas su kitu (o vaikai tai mato, stebi, girdi, tikrina), tuo anksčiau ima meluoti. Suaugusieji sako vienaip, o yra kitaip, daro dar kitaip. Tada vaikai pasidaro išvadas.

– Stebint suaugusius, jų nesąžiningumą išduoda kūno kalba. Atrodo, kad kūnas jaučiasi nepatogiai, kai meluojama.

– Yra atlikta daug įdomių tyrimų. Jeigu žmogus meluoja, kūno kalba, mimika siunčia priešingus signalus. Jeigu žmogus labai profesionalus, įvaldęs savo kūno kalbą, jis tuos dalykus gali kontroliuoti, bet net ir tais atvejais, peržiūrint sulėtintus įrašus, tai matosi. Jeigu tiesiog žiūrime, tai galime nepastebėti mikrojudesiukų, kurie yra priešingi tam, ką žmogus sako žodžiais. Sulėtintoje medžiagoje tie mikrojudesiukai matosi.

– LRT Radijo klausytojas mano, kad meluoja tik bailiai. Ar taip  yra?

– Viena iš melo priežasčių gali būti baimė. Žmogus nedrįsta pasakyti tiesos, nes bijo kitų neigiamos reakcijos, to, kad bus nepriimtas, bet tikrai nesakyčiau, kad žmonės meluoja tik dėl to.

– Dabar palietėte nosį. Ar tai reiškia, kad melavote?

– Ne, bet tai gali būti vienas iš tokių ženklų.

– Iš kokios kūno kalbos galima atspėti, kad žmogus meluoja?

– Mikrojudesiai gali būti tiesiog akių „subėgiojimas“, kai žmogus sako netiesą. Judesių atsiranda, nes meluoti sąmoningai reikia pastangų. Žmogus daro pauzes, jam reikia apgalvoti, sukontroliuoti. Kadangi tam reikia pastangų, atsiranda nedideli mikrojudesiukai.

Tačiau to sureikšminti nereikia. Reikia žiūrėti į visumą. Mikrojudesiukai gali atsirasti vien dėl tuo metu jaučiamo nedidelio diskomforto.

– Jeigu kalbėtume apie amžiaus grupes, kada daugiausia meluojama: kai esi vaikas, paauglys, suaugęs?

– Tikrai neteko matyti, kad būtų išskiriami amžiaus tarpsniai, kategorijos, kokiu amžiaus laikotarpiu daugiausia meluojama. Tai priklauso nuo žmonių, asmenybių. Kai kurie žmonės tiesiog yra patologiniai melagiai. Jie nuolat meluoja. Jiems sunku sakyti tiesą. Paprastai jie turi daug problemų. Jais sunku pasitikėti. Tai gali būti žmonės, turintys priklausomybių. Jie nori pasikeisti, stengiasi, bet jiems neužtenka jėgų. Jie pažada – negersiu, nelošiu ar dar ko nors nedarysiu – ir vėl atsiranda stiprūs impulsai, jie neatlaiko. Neskirstyčiau į amžiaus tarpsnių kategorijas.

– Kaip bendrauti su patologiniu melagiu, jei jis meluoja ir tu žinai, kad jis meluoja? Ar su tuo reikia susitaikyti, ar kiekvieną kartą sakyti – tu vėl meluoji?

– Kaip sakiau, dažniausiai tai yra žmonės, turintys jau kokią nors problemą. Jiems reikia rimtesnės, kvalifikuotos pagalbos, kad įveiktų tą situaciją. Kuo anksčiau jie tą pagalbą gauna, tuo geriau. Iš tiesų daugelis iš jų bent jau kurį laiką galvoja, kad patys sugebės kontroliuoti situaciją. Jie nuoširdžiai gailisi, nori, tikrai to nebedaryti, bet tam tikra situacija sužadina impulsus ir jie nebegali atsispirti. Jie grįžta prie to paties elgesio. Tada tiesiog labai svarbu padėti žmogui suvokti, kad vienas iš tos situacijos jis neišsikapstys.

– Bet su specialistų pagalba patologinis melagis gali nustoti meluoti, išeiti iš tos būsenos?

– Taip, su specialisto pagalba. Reikia išanalizuoti, kokia tai situacija. Aš pateikiau pavyzdį apie priklausomybę, nes tai dažnai būna susiję – dėl priklausomybės atsiranda nuolatinis melavimas. Jeigu yra kitų priežasčių, irgi reikia į jas atsižvelgti.

– Ar yra kokios nors melo kategorijos? Ar melas kaip nors suskirstytas?

– Taip, yra tokių teorijų. Vienos daugiau kalba apie manipuliacinį melą, kai savanaudiškai, sąmoningai siekiama tikslų. Kitos – apie tarpasmeninius santykius, kai žmonės meluoja ar neatskleidžia tiesos, siekdami išsaugoti tarpasmeninius santykius. Galima sakyti, kad melas yra skirstomas į kategorijas.

– Ruošdamasis laidai radau keletą skaičių. Apie melą jų yra labai daug, bet įstrigo keletas. Pavyzdžiui, 40 proc. tėvų yra įsitikinę, kad meluoti vaikams yra normalu. Ar iš tiesų?

– Priklauso nuo to, kaip mes į tai pasižiūrėsime. Ką laikome melu? Tam tikrame amžiaus laikotarpyje pasakos, tikėjimas Kalėdų Seneliu skatina fantaziją, vaizduotę ir vaikui yra naudingas. Vaiko tikėjimas jį lavina.

Jeigu vaikas iš karto susidurs su realybe ir nemokės fantazuoti, tikėti pasakomis, jis neišsiugdys itin svarbių vidinių mechanizmų, pavyzdžiui, etinių, kurie irgi perduodami. Tuo labiau, kad fantazijos itin svarbios ir suaugusio žmogaus gyvenime.

– Klausytojas tvirtina, kad meluoja jau kūdikiai. Jie ima verkti, kai nori sulaukti dėmesio.

– Nedrįsčiau to pavadinti melavimu. Iš tikrųjų dabar yra labai įdomių tyrimų. Ištirta, kad kūdikiai, pagal skirtingas suagusiųjų reakcijas pradeda vienaip ar kitaip koreguoti savo elgesį, kad pasiektų savo tikslą. Nedrįsčiau to vadinti melavimu. Jis siekia dėmesio, todėl ir verkia. Tokiu būdu kūdikis tai pasiekia. Pernelyg drąsu būtų vadinti tokį elgesį melu, bet, be abejo, tai yra sąveika su aplinka, suaugusiais žmonėmis – jis mokosi panaudoti elgesį.

– Kaip Jūs elgiatės, jei suprantate, kad žmogus Jums meluoja?

– Žiūrint, kokia situacija. Aš dėstau universitete...

– Studentai melagiai.

– (Juokiasi). Kartais tokį melą tikrai nesunku atpažinti: parašo – negaliu daryti pranešimo, nes mano šeimoje įvyko nelaimė. Kartais tiesiog matai.

– Bet jeigu randa kokį nors linksmesnį pasiteisinimą?

– Bet melas, kad šeimoje įvyko nelaimė, labai populiarus. Nieko nekonkretizuojama, bet manoma, jog dėl to, kad šeimoje nelaimė, aš nepyksiu.

– Nes tai – jautrus momentas. Jūs nesikišite ir neklausinėsite, jei šeimoje nelaimė.

– Tokie pasakymai, kad dėl to negalėsiu dalyvauti svarbiame atsiskaityme – dažni. Paprastai situacijose, kurias gali kontroliuoti kaip dėstytojas ar kitas asmuo, geriausia nustatyti taisykles, kad žmogus aiškiai suvoktų: jeigu nedalyvavimas nepaaiškinamas ar nepateisinamas svarbia priežastimi, studentas praras dalį pažymio. Tada nebus galimybių manipuliuoti.

Taip yra bet kokioje situacijoje. Žmonės yra žmonės. Jie turi tokią savybę tarpusavio santykiuose. Jie gali susitarti, bet po to tikrinti, kiek kitas žmogus toleruoja kokį nors ribų pažeidimą, taisyklių laužymą. Jeigu žmogus nereaguos, tai viskas gerai, viskas galima, su manimi taikstysis. Kartais išbandomos ribos.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Užsispyrusi Italija renkasi vargšų nacionalizmą: radikalai žino, kad juos gelbės kiti

Smurto randai

Gyvenimas

Vladas slėpė depresiją 10 metų, bet rado jėgų susiimti: „Jaučiausi kaip zombis“

24sek

Dainius Adomaitis – apie antibiotikus, žaidėją-klijus ir skambų D.Suttono pareiškimą

„Ginčas“: ar pasiteisino Luko Lekavičiaus sprendimas palikti „Žalgirį“?

Aktualu

Tarptautinėse pratybose „Geležinis Vilkas 2018“ vienu metu sprogo 29 sprogmenys

Gyvenimas

Gulintis autostradoje vairuotojas meldė pagalbos ir buvo priblokštas greitosios operatorių sprendimų

24sek

Čempionų lygoje – netikėtai užliepsnojęs A.Juškevičius

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ finalininkė Dovilė Rostovskytė: „Dėl savo išvaizdos negalėjau įsidarbinti teatre“

24sek

„Rytas“ pralaimėjo paskutinių minučių dramą prieš „Uniks“

Kultūra

Už 100 JAV dolerių Danas Brownas žada atskleisti bestselerių rašymo subtilybes

Gyvi regionai

A.Bružas Visagine rado universitetą su aštuoniais fakultetais

Sportas

Olimpinė karatė: Kodėl čia nelyja medaliais? Ir ar jų reikia?

Vardai

Pabaigos pradžia artėja: paviešintas paskutinio „Sostų karų“ sezono anonsas

Sportas

„Sūduvos“ triumfo įrašas Kroatijoje tapo hitu

Vardai

Ieva Zasimauskaitė atšaukė „Eurovision afterparty“: „Matyt, esu per jauna organizuoti koncertus“

Gazas

Puspriekabių šoninės apsaugos: kaip jos gali išgelbėti gyvybę?

Verslas

J.Didžiulis apie Reformatų skvero atnaujinimą: taip ardomas pasitikėjimas

Aktualu

Šalia D.Trumpo įamžintas „mažylis“ V.Putinas prajuokino rusų internautus

Aktualu

Tarp kultūros įstaigų plinta informacija: valdžia planuoja muziejų jungtuves

Naujienos

Aktualu

Užsispyrusi Italija renkasi vargšų nacionalizmą: radikalai žino, kad juos gelbės kiti

Smurto randai

Gyvenimas

Vladas slėpė depresiją 10 metų, bet rado jėgų susiimti: „Jaučiausi kaip zombis“

24sek

Dainius Adomaitis – apie antibiotikus, žaidėją-klijus ir skambų D.Suttono pareiškimą

„Ginčas“: ar pasiteisino Luko Lekavičiaus sprendimas palikti „Žalgirį“?

Aktualu

Tarptautinėse pratybose „Geležinis Vilkas 2018“ vienu metu sprogo 29 sprogmenys

Gyvenimas

Gulintis autostradoje vairuotojas meldė pagalbos ir buvo priblokštas greitosios operatorių sprendimų

24sek

Čempionų lygoje – netikėtai užliepsnojęs A.Juškevičius

Vardai

„Dydžio (r)evoliucijos“ finalininkė Dovilė Rostovskytė: „Dėl savo išvaizdos negalėjau įsidarbinti teatre“

24sek

„Rytas“ pralaimėjo paskutinių minučių dramą prieš „Uniks“

Kultūra

Už 100 JAV dolerių Danas Brownas žada atskleisti bestselerių rašymo subtilybes

Gyvi regionai

A.Bružas Visagine rado universitetą su aštuoniais fakultetais

Sportas

Olimpinė karatė: Kodėl čia nelyja medaliais? Ir ar jų reikia?

Vardai

Pabaigos pradžia artėja: paviešintas paskutinio „Sostų karų“ sezono anonsas

Sportas

„Sūduvos“ triumfo įrašas Kroatijoje tapo hitu

Vardai

Ieva Zasimauskaitė atšaukė „Eurovision afterparty“: „Matyt, esu per jauna organizuoti koncertus“

Gazas

Puspriekabių šoninės apsaugos: kaip jos gali išgelbėti gyvybę?

Verslas

J.Didžiulis apie Reformatų skvero atnaujinimą: taip ardomas pasitikėjimas

Aktualu

Šalia D.Trumpo įamžintas „mažylis“ V.Putinas prajuokino rusų internautus

Aktualu

Tarp kultūros įstaigų plinta informacija: valdžia planuoja muziejų jungtuves

Vardai

Ypatingos

04:06
09:17

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min