Dabar populiaru
Publikuota: 2017 gegužės 16d. 17:46 , Atnaujinta: 2017 gegužės 16d. 18:46

PSO teigia, kad lietuviai suvartoja daugiausia alkoholio pasaulyje

Alkoholio suvartojimas Europoje
PSO grafikas / Alkoholio suvartojimas Europoje

Lietuviai suvartoja daugiausia alkoholio pasaulyje, rodo praeitų metų duomenys, kuriuos antradienį pristatė Vilniuje viešintis Pasaulio sveikatos organizacijos atstovas Gaudenas Galea.

Pasak organizacijos Europos regiono biuro Lėtinių neinfekcinių ligų ir sveikatos stiprinimo viso gyvenimo laikotarpiu departamento direktoriaus, Lietuvoje 2016 metais vienas gyventojas vidutiniškai suvartojo 16 litrų alkoholio.

„Tai, naujausiais skaičiavimais, daro ją (Lietuvą) didžiausia gėrike Europoje, taip pat didžiausia gėrike pasaulyje“, – žurnalistams Seime antradienį sakė G.Galea.

Jis pabrėžė, kad šie duomenys dar nėra paviešinti.

PSO atstovas pridūrė, kad į alkoholio vartojimo mažinimą nukreipti sprendimai turi būti nuolatos peržiūrimi.

„Niekada nebus taip, kad vienas įstatymas viską sukontroliuos“, – sakė pareigūnas.

Kaip nurodoma Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) spaudai išplatintame pranešime, PSO atstovas Dr. G.Galea taip pat išskyrė tris efektyviausias priemones kovai su dideliu alkoholio vartojimu ir jo keliama žala: tai – alkoholio prieinamumo mažinimas, alkoholio rinkodaros kontrolė ir kainų politika. Svečias rėmėsi šalių, kurios taip pat susidūrė su šia problema, praktika.

„Rusijos, kaip daug alkoholio suvartojančios šalies, stereotipas gajus iki šiol, tačiau prieš beveik dešimtmetį šioje šalyje buvo priimta eilė teisės aktų, susijusių su alkoholio kainų kėlimu, prieinamumo mažinimu ir t.t. Nuo tada suvartojimo alkoholio kiekis čia stabiliai mažėja.

Baltarusija taip pat kažkada buvo daugiausiai alkoholio suvartojanti šalis. Tačiau dėtos didelės pastangos ir šie kiekiai mažėjo. Aš tikiu, kad Lietuva gali pasiekti teigiamų rezultatų“, – kalbėjo PSO atstovas.

Seime šiuo metu svarstoma daug priemonių, kurios, jų šalininkų teigimu, sumažins alkoholio vartojimą Lietuvoje.

Renginių organizatoriai baiminasi, kad kai kurie planuojami ribojimai sugriaus festivalius arba privers juos išsikelti į užsienį. Ketvirtadienį prie Seimo jie surengė protesto akciją – koncertą, pritraukusį kelis šimtus žmonių.

PSO atstovas ragina pasižiūrėti, kas iš tikrųjų sumokėjo už šį koncertą.

„Aš iš tikrųjų paklausčiau tokio festivalio organizatorių, kas jį finansuoja. (...) Lankydami šalis dažnai matome, kad tokie renginiai labai dažnai yra finansuojami alkoholio pramonės“, – sakė G.Galea.

„Aš nesakau, kad taip yra ir čia, bet vertėtų tai patikrinti“, – pridūrė jis.

Abejoja dėl naudotos metodikos

Tuo tarpu Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas abejoja dėl metodikos, kaip PSO suskaičiavo, jog lietuviai suvartoja daugiausia alkoholio.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Žilvinas Šilėnas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Žilvinas Šilėnas

Pasak jo, svarbu įvertinti, ar PSO statistikoje visų šalių alkoholio suvartojimo apskaičiavimo metodika yra tokia pat, tai yra neskaičiuojami turistai, ar įvertinti tik oficialūs alkoholio pardavimo duomenys, ar ir šešėlinė rinka.

„Visi žino, kad tarptautinėje statistikoje palyginamumas yra sudėtingas, turi būti lygiai lygiai tokia pat metodika (...). Duomenų aš nekvestionuoju, tačiau reikia pažiūrėti, kaip jie suskaičiuoti, ar jie tiksliai palyginami su kitų šalių duomenimis“, – BNS antradienį sakė Ž.Šilėnas.

Jis neatmetė, kad valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga gali pasinaudoti paskelbta statistika ir manipuliuoti ja priimant šiuo metu svarstomas alkoholio kontrolės priemones.

Laisvosios rinkos instituto vadovas teigė, kad mažuma žmonių Lietuvoje išgeria didžiąją dalį alkoholio, tad siūlo visas priemones politikams nukreipti būtent į juos.

„Tai dažniausiai žmonės mažesnių pajamų, dažniausiai bedarbiai, kaimiškose vietovėse, su prastesniu išsilavinimu, kurie nemato perspektyvos. Tai yra grupė žmonių, kuriuos reikia gelbėti. Tai, ką dabar siūlo valdžia, yra skirta žmonėms, kurie neturi problemų“, – kalbėjo Ž.Šilėnas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min