Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

PVM lengvatų viešbučiams ir maistui nebus, knygoms, vaistams ir šilumai išliks

PVM lengvatos maistui nebus
M.Vidzbelio nuotr./Scanpix / PVM lengvatos maistui nebus
Šaltinis: 15min
0
A A

2012 metais liks galioti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos vaistams, šilumai ir knygų leidybai, antradienį nusprendė Seimas. Tuo tarpu viešbučiams teks mokėti 21 proc. PVM – metus galiojusi mokesčio lengvata jiems panaikinta. Neįvesta ir PVM lengvata maistui. Dėl tokio sprendimo antradienį Seimas apsisprendė skubos tvarka.

Už tai numatantį įstatymą balsavo 84 Seimo nariai, prieš buvo 19, susilaikė 24 parlamentarai.

„Labai gaila, kad neatsižvelgta į tuos Seimo narių pasiūlymus, kurie būtų paskatinę vartojimą Lietuvoje“, – tokius balsavimo rezultatus liūdnai sutiko opozicija.

Viešbučiams nebetaikoma

Dėl to, ar naikinti PVM lengvatą viešbučiams, Seimo nariai antradienį smarkiai susikibo. Opozicija tikino, kad Vyriausybė, siūlydama naikinti mokestinę lengvatą viešbučiams, atgrasys nuo kelionių į Lietuvą turistus, sukels abejonių dėl mokestinės aplinkos Lietuvoje stabilumo.

„Su mokesčiais taip nesielgiama, kad vienais metais taikoma lengvata, o baigiantis metams pranešama, kad lengvata nebebus taikoma“, – piktinosi socialdemokratų pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Savo ruožtu premjeras Andrius Kubilius pabrėžė, kad viešbučiams PVM lengvata turi būti naikinama, nes jie šia lengvata esą naudojosi tik savo pelnui didinti, o ne kainoms mažinti.

„Šių metų duomenys rodo, kad sumažinus PVM viešbučiams iki 9 proc., kainos padidėjo 7,7 proc. Vartotojui naudos jokios nėra. Pelnus pasiima savininkai ir nereikia klaidinti žmonių“, – sakė A.Kubilius.

Finansų ministerijos skaičiavimais, PVM lengvatos taikymas viešbučiams per metus iš biudžeto būtų atėmęs 200 mln. litų.

Galiausiai Seimo balsų dauguma nuspręsta nuo kitų metų viešbučiams taikyti 21, o ne 9 proc. PVM  tarifą.

Primename, kad pernai įvestą PVM lengvatą viešbučiams tada palaikė ir pati Vyriausybė. Tuomet tikėtasi, kad tai padarius atpigs nakvynė Lietuvos viešbučiuose. Finansų ministrė Ingrida Šimonytė pernai sakė, kad viešbučių paslaugos, kurios suteikiamos užsieniečiams, tam tikra prasme gali būti traktuojamos kaip eksportas, kuris Lietuvoje neapmokestinamas PVM.

Maistui lengvatų nebus

PVM lengvatą taikyti šviežiai mėsai, pieno produktams ir šviežiems vaisiams bei daržovėms, užaugintoms Lietuvoje, siūlė ne vienas parlamentaras.

Jų nuomone, tokiu būdu būtų lengvinamas žmonių gyvenimas, surenkami tokie pat mokesčiai, palaikoma Lietuvos pramonė ir stabdomas „apsiperkamasis turizmas“ į Lenkiją.

Tačiau nusiteikę prieš tokias lengvatas Seimo nariai tvirtino, kad niekaip nebus įmanoma lengvatų taikyti tik vietinei produkcijai. Balsų dauguma Seimas PVM lengvatos maistui neįvedė.

„Nei jūs mokate skaičiuoti, nei jūs mokate valdyti“, – pasipiktinęs, kad premjeras A.Kubilius nepalaikė lengvatinio PVM tarifo maistui, A.Kubiliui tarė parlamentaras Žilvinas Šilgalis. 

Konservatorius Kęstutis Masiulis, gindamas Vyriausybės politiką, Ž.Šilgaliui priminė, kad liberalai pagal ideologiją turėtų būti prieš mokestines lengvatas. „O dabar jūs siūlote žibalu gesinti gaisrus“, – sakė parlamentaras.

Antradienį Seimas svarstė ir kitus Seimo narių pasiūlymus, kam dar būtų verta taikyti PVM lengvatas. Seimas nepritarė Agnės Zuokienės siūlymui lengvatiniu PVM apmokestinti vaikiškas automobilines kėdutes, dviratininkų šalmus. Taip pat buvo nepritarta „darbiečio“ Kęstučio Daukšio pasiūlymui lengvatiniu PVM apmokestinti maisto produktus.

PVM mokėtojai – nuo 155 tūkst. litų

Įstatymu numatyta, kad PVM mokėtoju nuo kitų metų taps žmonės ir įmonės, uždirbantys 155 tūkst. litų per metus, o ne 100 tūkst. litų, kaip yra dabar.

Be to, įstatyme numatyta, kad vaistams ir knygoms ir toliau bus taikomas sumažintas 5 proc. PVM tarifas, šildymui ir karštam vandeniui – 9 proc. PVM tarifas.

Tokios PVM lengvatos numatytos ir ketvirtadienį pasirašytame Permainų koalicijos susitarime dėl 2012 metų viešųjų finansų biudžetų.

Dokumente, kurį pasirašė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas A.Kubilius, Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis ir Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Algis Čaplikas, numatyta, kad viešųjų finansų deficitas kitais metais sieks 3 proc.

Įprastas PVM tarifas Lietuvoje siekia 21 proc. Anksčiau Vyriausybė svarstė galimybę PVM mokestį didinti iki 23 proc., tačiau tam nepritarė Liberalų sąjūdis ir liberalcentristai.

Lengvatą laikraščiams svarstys toliau

Prezidentės Dalios Grybauskaitės siūlymo taikyti lengvatinį PVM tarifą laikraščiams ir žurnalams Seimas nesvarstė skubotai. Antradienį pritaręs tokiam siūlymui po svarstymo Seimas perdavė šį pasiūlymą toliau svarstyti Seimo informacinės visuomenės plėtros komitetui. Paskui dėl siūlymo dar kartą balsuos Seimas.

Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkas Valentinas Stundys pažymėjo, kad kitąmet biudžete ir taip numatomi papildomi pinigai žiniasklaidai didinant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo biudžetą, bei priimat Pašto įstatymo pakeitimus ir piginant spaudos pristatymą.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min