Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 sausio 19d. 14:24 , atnaujinta: 2018 sausio 19d. 16:59

R.Karbauskio numarinta idėja prisikėlė: J.Statkevičiaus sukurti tautiniai kostiumai jau dalijami vaikams

Tautiniai kostiumai vaikams
Renatos Venslovienės facebook paskelbtos nuotraukos / Tautiniai kostiumai vaikams

Nors pernai balandį po audringų diskusijų viešumoje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis buvo pareiškęs, kad atsisako savo iškeltos idėjos minint valstybės atkūrimo šimtmetį mokyklos dar nelankantiems vaikams padovanoti po tautinį kostiumą, ši idėja jau tapo kūnu.

Penktadienį VšĮ „Galimybių laukas“ direktorė ir Seimo nario „valstiečio“ Kęstučio Mažeikos padėjėja parlamente Renata Venslovienė „Facebook“ paskelbė tautinių kostiumų nuotraukas ir atskleidė, kad Kalvarijos ikimokyklinukų ugdymo įstaigos gavo 40 komplektų tautinių rūbų. „Tokius rūbelius gaus visos Lietuvos įstaigos“, – teigė ji.

Pasak R.Venslovienės, tai nutiko Ramūno Karbauskio ir fondo „Švieskime vaikus“ iniciatyva.

„Kaip suprantu, kostiumai šiandien buvo vežami daug kur. Mes irgi sulaukėme tokio siuntinuko: Kalvarijos savivaldybė gavo 40 vienetų, 20 mergaitiškų ir 20 berniukiškų drabužėlių komplektukų. Kol kas tiksliai pasakyti, kiek kokiai įstaigai atiteks negaliu, nes dar neturiu važtaraščių“, – naujienų agentūrai BNS sakė ji.

Renatos Venslovienės facebook paskelbtos nuotraukos/Tautiniai kostiumai vaikams
Renatos Venslovienės facebook paskelbtos nuotraukos/Tautiniai kostiumai vaikams

Nuotraukose aiškiai matyti, kad kostiumų autorius yra Juozas Statkevičius – jo pavardė puikuojasi kostiumų etiketėse.

Pernai balandį dizaineris J.Statkevičius buvo išplatinęs viešą laišką, kuriame pareiškė, kad stilizuotų tautinių kostiumų, kurie būtų dalijami ikimokyklinukams, jis nekurs.

Dizaineris pabrėžė, kad projektas turėjo būti finansuojamas iš asmeninių R.Karbauskio ir kitų rėmėjų lėšų, o pats J.Statkevičius sutiko jame dalyvauti nemokamai, iš idėjos.

Savo pasitraukimą iš projekto dizaineris aiškino tuo, kad pasikeitė jo apimtis (nuo 150 tūkst. iki 25 tūkst. vienetų), o jo idėja sunyko, jis kritikavo ir tai, kad apie projektą daug kalbėta, bet nieko nepadaryta, per ilgą laiką jis nepajudėjo iš mirties taško.

Renatos Venslovienės facebook paskelbtos nuotraukos/Tautiniai kostiumai vaikams
Renatos Venslovienės facebook paskelbtos nuotraukos/Tautiniai kostiumai vaikams

R.Karbauskis Vyriausiajai tarnybinei etikos komisijai (VTEK) yra deklaravęs, kad kiekvieną mėnesį gaunamą parlamentaro algą jis perveda fondui „Švieskime vaikus“.

„Iš to projekto buvo išsityčiota visais įmanomais būdais, teigta melaginga informacija, kad tai susiję su valstybės lėšomis. Tai privati iniciatyva, kurios vykdymas atidedamas neribotam laikui, nes šiandien kažką įtikinti, kad šį projektą reikia paremti, neįmanoma“, – kodėl kuriam laikui atsisako tautinio kostiumo idėjos, praėjusiųjų metų balandį pasakojo R.Karbauskis.

Pinigai – „Agrokoncerno“

Su R.Karbauskiu 15min susisiekti nepavyko, fondo „Švieskime vaikus“ direktorė Vaida Mandrijauskaitė 15min sakė, kad kostiumai buvo pasiūti už fondo rėmėjų lėšas, ji patvirtino, kad pinigų aukojo ir „Agrokoncernas“, tačiau kokią sumą jis paaukojo, fondo vadovė žadėjo patikslinti.

Tuo metu R.Karbauskis BNS patvirtino, kad visą reikiamą sumą tautiniams kostiumams paaukojo jo verslo įmonės.

„Aš, kaip akcininkas, priėmiau šitą sprendimą labai seniai, kad įmonės dalį savo lėšų paaukotų šitam projektui“, – BNS sakė „valstiečių“ vadovas.

R. Karbauskis pažymėjo daugelį metų remiantis įvairius projektus, tad piktinosi naujienų agentūros klausimu, ar tai nesąs rinkėjų papirkinėjimas.

„Aš remiu įvairius renginius, fondus jau daugybę metų, dėl to prieš kiekvienus rinkimus, kai būna parašomas skundas, būna išaiškinama, kad mecenatystė nedraudžiama, prašome - mecenuokite, remkite, tai niekaip nėra susieta su jokiais rinkimais. Kaip galima dovanas vaikų darželiams pavadinti rinkėjų papirkinėjimu? Aš nesuprantu tų žmonių, kurie drįsta taip šnekėti“, – sakė R. Karbauskis.

„Jeigu kas nors drįsta tai pavadinti papirkinėjimu, tikriausiai tie žmonės neturi nei sąžinės, nei moralės, nes paprasčiausiai tie žmonės liežuviais plaka dėl to, kad plaktų, daugiau nieko nepadaro savo gyvenime. Aš dar sykį pakartosiu – eilę sykių Vyriausioji rinkimų komisija nagrinėjo tą klausimą ir pasakė – mecenatystė, rėmimas (galimi – BNS)“, – kalbėjo „valstiečių“ vadovas.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė BNS penktadienį sakė, kad ne rinkimų laikotarpiu dovanas rinkėjams teikti nedraudžiama.

J.Statkevičius apsigalvojo

15min paklausta, kaip pavyko įkalbėti dizainerį J.Statkevičių apsigalvoti, V.Mandrijauskaitė tvirtino, kad projektas skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.

„Manau, kad tai ir paskatino apsigalvoti, būtent tas noras prisidėti prie šios labai gražios akcijos“, – sakė vadovė.

Iš viso fondas pagamino ir padovanos 18 tūkst. kostiumų, vieno savikaina – 29,4 eur., tai reiškia, kad iš viso kostiumų gamyba fondui kainavo 522,7 tūkst. eurų.

Naudojo olandiškus audinius

„Švieskime vaikus“ išplatintame pranešime teigiama, kad fondas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga šalies vaikų darželiams įteiks ypatingą dovaną – šiuolaikiškus stilizuotus tautinius kostiumus.

„Dizainerio J.Statkevičiaus sukurtais kostiumais mažyliai pasipuoš iki Vasario 16-osios, kuomet visa Lietuva švęs valstybės atkūrimo šimtmetį“, – teigiama pranešime.

887 valstybinius vaikų darželius pasieks po 20 kostiumų vaikams – po 10 skirtų mergaitėms ir berniukams.

Pabrėžiama, kad dizaineris kostiumus kūrė atsižvelgdamas į kiekvieno Lietuvos etninio regiono unikalumą, spalvas, audinių ir juostų raštus.

Fondo projektas „Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio dovanos Lietuvos darželiams“, anot pranešimo, rengtas konsultuojantis su Lietuvos liaudies kultūros centro etnografais, etninių amatų puoselėtojais. J.Statkevičiaus sukurti kostiumai siūti Lietuvoje, naudojant kokybiškus Olandijoje pagamintus ir vaikučiams pritaikytus audinius.

Anot fondo atstovų, specialiai šiam projektui pagal autentiškus pavyzdžius Lietuvoje išaustos šiuolaikiškos juostos. Aukštaitijos darželiams pagaminti 6592, Dzūkijos – 5132 Suvalkijos – 1172, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos – 5104 kostiumai. Pirmieji su kostiumu susipažins Suvalkijos ir dalis Žemaitijos darželinukų. Vėliau fondo savanoriai vyks į kitus šalies etninius regionus ir su dovanomis lankys valstybinius darželius.

„Švieskime vaikus“ fondas pabrėžia, kad dizaineris dirbo neatlygintinai. Anot pranešimo, J.Statkevičius nori parodyti, kad kiekvienas savo darbu galime ne tik puoselėti kultūrą, tradicijas bet ir įvairiais būdais puošti Lietuvą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Juozui Statkevičiui įteiktas garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Juozui Statkevičiui įteiktas garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“

„Su didžiausiu malonumu kūriau vaikams, kurie tik pradeda kūrybingą pažintį su valstybe, jos istorija, tradicijomis ir pilietiškumu. Labai džiaugiuosi ištisus metus, praleidęs su mintimi, kad valstybės atkūrimo šimtmetį pradėsime spalvingai, susipažindami su kiekvieno Lietuvos etnografinio regiono spalvomis ir tradicijomis. Tai buvo labai sudėtinga ir įdomi užduotis, padarytas didelis istorinis darbas, neturintis analogo. Dirbome kruopščiai ir dėmesingai“, – pranešime cituojamas J. Statkevičius. Pasak jo, kostiumas yra patogus, lengvai dėvimas ir prižiūrimas.

„Manau, kad šis projektas, pagal jau sukurtą standartą turės tęstinumą vyresniems vaikams, paaugliams ir netgi suaugusiesiems“, – sako J. Statkevičius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Tik 15min Pasaulis kišenėje

Kitokia Panama. Salos, kuriose vyrai trokšta būti moterimis

Vardai

Dviguba šventė V.Pranckiečio šeimoje: Tytuvėnuose – dukros vestuvės ir anūko Jono krikštynos

Tiesiogiai Sportas

Korėja – Meksika: kukliai įvarčius mušančios komandos žada nerezultatyvų mačą?

Aktualu

Vilnių iškeitė į Naująją Akmenę – pokyčius nulėmė elementari matematika

Aktualu

Lazdijuose gausios ugniagesių pajėgos kovojo su ugnimi parduotuvėje „Aibė“

Sportas

Gražiai ir užtikrintai: belgai susitvarkė su Tuniso pasipriešinimu

Aktualu

Mindaugas Bastys vėl sieks tapti Seimo nariu

Aktualu

Aleksoto aerodrome sudužo akrobatinio skraidymo čempionės pilotuojamas lėktuvas

Aktualu

Atliekų sistemos pertvarka nepatenkinti vilniečiai pyksta dėl sąskaitų

Aktualu

Sustabdžius narystę partijoje, Petras Gražulis ėmė šnekėti, kad išeis pats

Sportas

„Skrieja kamuolys“: politika Kaliningrade, įsibėgėjantys brazilai ir vokiška krizė

Aktualu

Londone – demonstracija už antrą „Brexit“ balsavimą

Vardai

Švėkšnoje susituokė „Ryto“ krepšininkas Arnas Butkevičus ir Laurita Vilkaitė: porą sužavėjo bažnyčia

Gyvenimas

Jaunimas ir „Instagram“: ar tinka profilyje prabilti apie emocinius sunkumus?

Gyvenimas

Kūdikiai gimdoje verkia – ir dar 18 įspūdingų faktų, kuriuos sužinojau, tapęs tėčiu

Vardai

Škotijos pilyje tuokiasi „Sostų karų“ žvaigždės Kitas Haringtonas ir Rose Leslie

Aktualu

Iš TS-LKD pašalintas Mantas Adomėnas trauksis iš frakcijos, bet ne iš Seimo

„Vieni vartai“: Neymaro ašaros, maištas Argentinos rinktinėje ir paskutinis šansas vokiečiams

Tiesiogiai Gazas

F-1 etapas Prancūzijoje: trečiuosius važiavimus nutraukė R.Grosjeano avarija

Naujienos

Tik 15min Pasaulis kišenėje

Kitokia Panama. Salos, kuriose vyrai trokšta būti moterimis

Vardai

Dviguba šventė V.Pranckiečio šeimoje: Tytuvėnuose – dukros vestuvės ir anūko Jono krikštynos

Tiesiogiai Sportas

Korėja – Meksika: kukliai įvarčius mušančios komandos žada nerezultatyvų mačą?

Aktualu

Vilnių iškeitė į Naująją Akmenę – pokyčius nulėmė elementari matematika

Aktualu

Lazdijuose gausios ugniagesių pajėgos kovojo su ugnimi parduotuvėje „Aibė“

Sportas

Gražiai ir užtikrintai: belgai susitvarkė su Tuniso pasipriešinimu

Aktualu

Mindaugas Bastys vėl sieks tapti Seimo nariu

Aktualu

Aleksoto aerodrome sudužo akrobatinio skraidymo čempionės pilotuojamas lėktuvas

Aktualu

Atliekų sistemos pertvarka nepatenkinti vilniečiai pyksta dėl sąskaitų

Aktualu

Sustabdžius narystę partijoje, Petras Gražulis ėmė šnekėti, kad išeis pats

Sportas

„Skrieja kamuolys“: politika Kaliningrade, įsibėgėjantys brazilai ir vokiška krizė

Aktualu

Londone – demonstracija už antrą „Brexit“ balsavimą

Vardai

Švėkšnoje susituokė „Ryto“ krepšininkas Arnas Butkevičus ir Laurita Vilkaitė: porą sužavėjo bažnyčia

Gyvenimas

Jaunimas ir „Instagram“: ar tinka profilyje prabilti apie emocinius sunkumus?

Gyvenimas

Kūdikiai gimdoje verkia – ir dar 18 įspūdingų faktų, kuriuos sužinojau, tapęs tėčiu

Vardai

Škotijos pilyje tuokiasi „Sostų karų“ žvaigždės Kitas Haringtonas ir Rose Leslie

Aktualu

Iš TS-LKD pašalintas Mantas Adomėnas trauksis iš frakcijos, bet ne iš Seimo

„Vieni vartai“: Neymaro ašaros, maištas Argentinos rinktinėje ir paskutinis šansas vokiečiams

Tiesiogiai Gazas

F-1 etapas Prancūzijoje: trečiuosius važiavimus nutraukė R.Grosjeano avarija

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie 15min