Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 19d. 14:24 , atnaujinta: 2018 sausio 19d. 16:59

R.Karbauskio numarinta idėja prisikėlė: J.Statkevičiaus sukurti tautiniai kostiumai jau dalijami vaikams

Tautiniai kostiumai vaikams
Renatos Venslovienės facebook paskelbtos nuotraukos / Tautiniai kostiumai vaikams

Nors pernai balandį po audringų diskusijų viešumoje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis buvo pareiškęs, kad atsisako savo iškeltos idėjos minint valstybės atkūrimo šimtmetį mokyklos dar nelankantiems vaikams padovanoti po tautinį kostiumą, ši idėja jau tapo kūnu.

Penktadienį VšĮ „Galimybių laukas“ direktorė ir Seimo nario „valstiečio“ Kęstučio Mažeikos padėjėja parlamente Renata Venslovienė „Facebook“ paskelbė tautinių kostiumų nuotraukas ir atskleidė, kad Kalvarijos ikimokyklinukų ugdymo įstaigos gavo 40 komplektų tautinių rūbų. „Tokius rūbelius gaus visos Lietuvos įstaigos“, – teigė ji.

Pasak R.Venslovienės, tai nutiko Ramūno Karbauskio ir fondo „Švieskime vaikus“ iniciatyva.

„Kaip suprantu, kostiumai šiandien buvo vežami daug kur. Mes irgi sulaukėme tokio siuntinuko: Kalvarijos savivaldybė gavo 40 vienetų, 20 mergaitiškų ir 20 berniukiškų drabužėlių komplektukų. Kol kas tiksliai pasakyti, kiek kokiai įstaigai atiteks negaliu, nes dar neturiu važtaraščių“, – naujienų agentūrai BNS sakė ji.

Renatos Venslovienės facebook paskelbtos nuotraukos/Tautiniai kostiumai vaikams
Renatos Venslovienės facebook paskelbtos nuotraukos/Tautiniai kostiumai vaikams

Nuotraukose aiškiai matyti, kad kostiumų autorius yra Juozas Statkevičius – jo pavardė puikuojasi kostiumų etiketėse.

Pernai balandį dizaineris J.Statkevičius buvo išplatinęs viešą laišką, kuriame pareiškė, kad stilizuotų tautinių kostiumų, kurie būtų dalijami ikimokyklinukams, jis nekurs.

Dizaineris pabrėžė, kad projektas turėjo būti finansuojamas iš asmeninių R.Karbauskio ir kitų rėmėjų lėšų, o pats J.Statkevičius sutiko jame dalyvauti nemokamai, iš idėjos.

Savo pasitraukimą iš projekto dizaineris aiškino tuo, kad pasikeitė jo apimtis (nuo 150 tūkst. iki 25 tūkst. vienetų), o jo idėja sunyko, jis kritikavo ir tai, kad apie projektą daug kalbėta, bet nieko nepadaryta, per ilgą laiką jis nepajudėjo iš mirties taško.

Renatos Venslovienės facebook paskelbtos nuotraukos/Tautiniai kostiumai vaikams
Renatos Venslovienės facebook paskelbtos nuotraukos/Tautiniai kostiumai vaikams

R.Karbauskis Vyriausiajai tarnybinei etikos komisijai (VTEK) yra deklaravęs, kad kiekvieną mėnesį gaunamą parlamentaro algą jis perveda fondui „Švieskime vaikus“.

„Iš to projekto buvo išsityčiota visais įmanomais būdais, teigta melaginga informacija, kad tai susiję su valstybės lėšomis. Tai privati iniciatyva, kurios vykdymas atidedamas neribotam laikui, nes šiandien kažką įtikinti, kad šį projektą reikia paremti, neįmanoma“, – kodėl kuriam laikui atsisako tautinio kostiumo idėjos, praėjusiųjų metų balandį pasakojo R.Karbauskis.

Pinigai – „Agrokoncerno“

Su R.Karbauskiu 15min susisiekti nepavyko, fondo „Švieskime vaikus“ direktorė Vaida Mandrijauskaitė 15min sakė, kad kostiumai buvo pasiūti už fondo rėmėjų lėšas, ji patvirtino, kad pinigų aukojo ir „Agrokoncernas“, tačiau kokią sumą jis paaukojo, fondo vadovė žadėjo patikslinti.

Tuo metu R.Karbauskis BNS patvirtino, kad visą reikiamą sumą tautiniams kostiumams paaukojo jo verslo įmonės.

„Aš, kaip akcininkas, priėmiau šitą sprendimą labai seniai, kad įmonės dalį savo lėšų paaukotų šitam projektui“, – BNS sakė „valstiečių“ vadovas.

R. Karbauskis pažymėjo daugelį metų remiantis įvairius projektus, tad piktinosi naujienų agentūros klausimu, ar tai nesąs rinkėjų papirkinėjimas.

„Aš remiu įvairius renginius, fondus jau daugybę metų, dėl to prieš kiekvienus rinkimus, kai būna parašomas skundas, būna išaiškinama, kad mecenatystė nedraudžiama, prašome - mecenuokite, remkite, tai niekaip nėra susieta su jokiais rinkimais. Kaip galima dovanas vaikų darželiams pavadinti rinkėjų papirkinėjimu? Aš nesuprantu tų žmonių, kurie drįsta taip šnekėti“, – sakė R. Karbauskis.

„Jeigu kas nors drįsta tai pavadinti papirkinėjimu, tikriausiai tie žmonės neturi nei sąžinės, nei moralės, nes paprasčiausiai tie žmonės liežuviais plaka dėl to, kad plaktų, daugiau nieko nepadaro savo gyvenime. Aš dar sykį pakartosiu – eilę sykių Vyriausioji rinkimų komisija nagrinėjo tą klausimą ir pasakė – mecenatystė, rėmimas (galimi – BNS)“, – kalbėjo „valstiečių“ vadovas.

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė BNS penktadienį sakė, kad ne rinkimų laikotarpiu dovanas rinkėjams teikti nedraudžiama.

J.Statkevičius apsigalvojo

15min paklausta, kaip pavyko įkalbėti dizainerį J.Statkevičių apsigalvoti, V.Mandrijauskaitė tvirtino, kad projektas skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.

„Manau, kad tai ir paskatino apsigalvoti, būtent tas noras prisidėti prie šios labai gražios akcijos“, – sakė vadovė.

Iš viso fondas pagamino ir padovanos 18 tūkst. kostiumų, vieno savikaina – 29,4 eur., tai reiškia, kad iš viso kostiumų gamyba fondui kainavo 522,7 tūkst. eurų.

Naudojo olandiškus audinius

„Švieskime vaikus“ išplatintame pranešime teigiama, kad fondas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga šalies vaikų darželiams įteiks ypatingą dovaną – šiuolaikiškus stilizuotus tautinius kostiumus.

„Dizainerio J.Statkevičiaus sukurtais kostiumais mažyliai pasipuoš iki Vasario 16-osios, kuomet visa Lietuva švęs valstybės atkūrimo šimtmetį“, – teigiama pranešime.

887 valstybinius vaikų darželius pasieks po 20 kostiumų vaikams – po 10 skirtų mergaitėms ir berniukams.

Pabrėžiama, kad dizaineris kostiumus kūrė atsižvelgdamas į kiekvieno Lietuvos etninio regiono unikalumą, spalvas, audinių ir juostų raštus.

Fondo projektas „Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio dovanos Lietuvos darželiams“, anot pranešimo, rengtas konsultuojantis su Lietuvos liaudies kultūros centro etnografais, etninių amatų puoselėtojais. J.Statkevičiaus sukurti kostiumai siūti Lietuvoje, naudojant kokybiškus Olandijoje pagamintus ir vaikučiams pritaikytus audinius.

Anot fondo atstovų, specialiai šiam projektui pagal autentiškus pavyzdžius Lietuvoje išaustos šiuolaikiškos juostos. Aukštaitijos darželiams pagaminti 6592, Dzūkijos – 5132 Suvalkijos – 1172, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos – 5104 kostiumai. Pirmieji su kostiumu susipažins Suvalkijos ir dalis Žemaitijos darželinukų. Vėliau fondo savanoriai vyks į kitus šalies etninius regionus ir su dovanomis lankys valstybinius darželius.

„Švieskime vaikus“ fondas pabrėžia, kad dizaineris dirbo neatlygintinai. Anot pranešimo, J.Statkevičius nori parodyti, kad kiekvienas savo darbu galime ne tik puoselėti kultūrą, tradicijas bet ir įvairiais būdais puošti Lietuvą.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Juozui Statkevičiui įteiktas garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Juozui Statkevičiui įteiktas garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“

„Su didžiausiu malonumu kūriau vaikams, kurie tik pradeda kūrybingą pažintį su valstybe, jos istorija, tradicijomis ir pilietiškumu. Labai džiaugiuosi ištisus metus, praleidęs su mintimi, kad valstybės atkūrimo šimtmetį pradėsime spalvingai, susipažindami su kiekvieno Lietuvos etnografinio regiono spalvomis ir tradicijomis. Tai buvo labai sudėtinga ir įdomi užduotis, padarytas didelis istorinis darbas, neturintis analogo. Dirbome kruopščiai ir dėmesingai“, – pranešime cituojamas J. Statkevičius. Pasak jo, kostiumas yra patogus, lengvai dėvimas ir prižiūrimas.

„Manau, kad šis projektas, pagal jau sukurtą standartą turės tęstinumą vyresniems vaikams, paaugliams ir netgi suaugusiesiems“, – sako J. Statkevičius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Ūkininko po liūčių laukė dvigubas smūgis: atėmė paramą ir skyrė baudą

Aktualu

Analitikai: Šiaurės Korėja neturi realių ketinimų atsisakyti branduolinių ginklų

Aktualu

V.Putinas staiga griebėsi nuolaidų dėl karo Sirijoje: kas lemia tokį nuolankumą?

Mokslas.IT

Pradedami išankstiniai naujųjų „iPhone“ užsakymai, skelbiamos kainos

Pasaulis kišenėje

Rudens kelionės į saulėtus kurortus: kiek galima sutaupyti ir ko reikia pasisaugoti

Verslas

Lituanistinių institutų jungimas iškėlė klausimą: ar viskas daroma tik dėl pastatų?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Pagrindiniai popiežiaus Pranciškaus mokymo akcentai: ar jis išties reformuoja Bažnyčią?

Vardai

Po ilgos pertraukos Avril Lavigne pristato naują dainą: „Parašiau ją galvodama, kad mirštu“

Jolita Vaitkutė – apie kūrybą, skaitymą ir įsimintiniausias knygas

Popiežiaus vizitas Sportas

Popiežius ir kamuolys: kodėl buvo vadinamas „pata dura“ ir nėra matęs žaidžiančio L.Messi?

Pasaulis kišenėje

Agonija lėktuve: įgulai pamiršus sureguliuoti slėgį keleiviams iš nosies pasipylė kraujas

24sek

Domanto Sabonio universitetas suviliojo Kauno „Žalgirio“ talentą

Pasaulis kišenėje

Lietuvis Kretoje rado 1800 metų senumo vazą: iš pradžių man grasino kalėjimu

Deuce

Teniso pasaulį sužavėjo R.Berankio varžovo reakcija į teisėjo nuobaudą

Gyvenimas

Netapkite kliūtimi savo laimei: 3 mitai apie byrančią santuoką

Vardai

Mia pradeda gyvenimą iš naujo: „Pastarieji 4 metai su šiuo žmogumi man buvo tikra kančia“

Gazas

1000WOW: lietuvis pasiryžo įveikti 250 000 kilometrų ir pamatyti 1000 pasaulio stebuklų per 4 metus

Deuce

Rogeris Federeris ir Novakas Džokovičius suvienys jėgas dvejetų varžybose

Aktualu

Be globėjų ir namų likęs našlaitis nerūpi ir valdininkams – vietos Vilniuje jam dar ieško

24sek

Tarp LKL naujovių – du klubai po padidinamuoju stiklu ir R.Alijevui užtrenktos durys

Naujienos

Verslas

Ūkininko po liūčių laukė dvigubas smūgis: atėmė paramą ir skyrė baudą

Aktualu

Analitikai: Šiaurės Korėja neturi realių ketinimų atsisakyti branduolinių ginklų

Aktualu

V.Putinas staiga griebėsi nuolaidų dėl karo Sirijoje: kas lemia tokį nuolankumą?

Mokslas.IT

Pradedami išankstiniai naujųjų „iPhone“ užsakymai, skelbiamos kainos

Pasaulis kišenėje

Rudens kelionės į saulėtus kurortus: kiek galima sutaupyti ir ko reikia pasisaugoti

Verslas

Lituanistinių institutų jungimas iškėlė klausimą: ar viskas daroma tik dėl pastatų?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Pagrindiniai popiežiaus Pranciškaus mokymo akcentai: ar jis išties reformuoja Bažnyčią?

Vardai

Po ilgos pertraukos Avril Lavigne pristato naują dainą: „Parašiau ją galvodama, kad mirštu“

Jolita Vaitkutė – apie kūrybą, skaitymą ir įsimintiniausias knygas

Popiežiaus vizitas Sportas

Popiežius ir kamuolys: kodėl buvo vadinamas „pata dura“ ir nėra matęs žaidžiančio L.Messi?

Pasaulis kišenėje

Agonija lėktuve: įgulai pamiršus sureguliuoti slėgį keleiviams iš nosies pasipylė kraujas

24sek

Domanto Sabonio universitetas suviliojo Kauno „Žalgirio“ talentą

Pasaulis kišenėje

Lietuvis Kretoje rado 1800 metų senumo vazą: iš pradžių man grasino kalėjimu

Deuce

Teniso pasaulį sužavėjo R.Berankio varžovo reakcija į teisėjo nuobaudą

Gyvenimas

Netapkite kliūtimi savo laimei: 3 mitai apie byrančią santuoką

Vardai

Mia pradeda gyvenimą iš naujo: „Pastarieji 4 metai su šiuo žmogumi man buvo tikra kančia“

Gazas

1000WOW: lietuvis pasiryžo įveikti 250 000 kilometrų ir pamatyti 1000 pasaulio stebuklų per 4 metus

Deuce

Rogeris Federeris ir Novakas Džokovičius suvienys jėgas dvejetų varžybose

Aktualu

Be globėjų ir namų likęs našlaitis nerūpi ir valdininkams – vietos Vilniuje jam dar ieško

24sek

Tarp LKL naujovių – du klubai po padidinamuoju stiklu ir R.Alijevui užtrenktos durys

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min