Dabar populiaru
Publikuota: 2020 lapkričio 20d. 18:03

R.Karbauskis atsisveikina su Seimu: rūpinsis partija, mes svorį, daugiau skaitys

Didžiausios opozicinės Seimo frakcijos – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) – atstovas Ramūnas Karbauskis antradienį planuoja atsisveikinti su parlamentaro mandatu. Vos daugiau nei savaitę naujos kadencijos Seime dirbęs politikas kartoja, kad toks jo sprendimas – atsakas „valstiečius“ į paraštes esą norintiems nustumti valdantiesiems. Palikęs Seimą R.Karbauskis užsiims partijos reikalais, asmeniniame fronte daugiau laiko skirs sau, tarp planų – ir daugiau sportuoti, kad numestų svorio.

Vienas LVŽS laukiančių darbų, anot R.Karbauskio, „šešėlinės“ Vyriausybės suformavimas, jos programos parengimas.

„Mūsų Vyriausybė – aš galiu tai garantuoti – bus gerokai stipresnė už tą Vyriausybę, kuri bus reali. Praktiškai jie to bijo“, – apie politinius oponentus, dabartinę centro dešinės koaliciją, interviu kalbėjo LVŽS pirmininkas R.Karbauskis.

Siūlo nesidžiaugti, kad nebus Seime

– Kaip jau pastebėjau prieš interviu, šiandien jūsų nuotaika gerokai geresnė, nei buvo vakar. Kodėl? Ar artėjančios laisvės pojūtis jums ūpą kelia? Ar tikrai neapsigalvojote?

– Pirmas dalykas, aš džiaugiuosi tuo, kad valdančioji dauguma – ir Seimo pirmininkė, ir kiti jos atstovai – vakar vakare jau pasakė, kad jie supranta, jog reikės nustoti tyčiotis iš mūsų.

Ir mano žingsnis, kurį aš žengiau vakar po pietų, iš tikro buvo tas teisingas žingsnis, kuris leido mums perlaužti tą situaciją.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Pirmą sykį per visą Lietuvos nepriklausomybės laikotarpį, per 12 Seimo kadencijų laikotarpį buvo neduota didžiausiai opozicinei frakcijai, kuri turi 32 Seimo narius, vietos valdyboje.

Vakar ryte paaiškėjo, kad netgi norima atimti galimybę mums deleguoti į Audito komiteto pirmininko postą. Tai yra tas instrumentas, kuris yra pagrindinis parlamentinės kontrolės instrumentas. Ir taip toliau.

Tiesiog buvo visiškos patyčios. Mes stebėjome ir viešą erdvę – joje taip pat „valstiečiai“ pralaimi, „valstiečiai“ pralaimi“. Čia ne pralaimėjimas, čia ne mūsų pralaimėjimas. Čia iš mūsų rinkėjų, kurie balsavo už LVŽS, pasityčiota.

Tiesiog buvo visiškos patyčios.

Mes tą ir pradėjome sakyti, kad mus tikriausiai laiko šunimis, nes mums praeitus ketverius metus konservatoriai siųsdavo į būdą. Tai mūsų rinkėjus, matyt, jie laiko šunauja – mes taip supratome.

Tai mes pasakėme: mes – ne šunys, o mūsų rinkėjai nėra šunauja. Mes tokie pat Lietuvos piliečiai ir mūsų priemonės nuo vakar ryto buvo tos, kurios turėjo tą situaciją perlaužti.

Vakar dieną man paskambino Seimo pirmininkė ir pasakė, kad jie supranta, jog neteisingai elgiasi, ir pasiruošę šnekėtis dėl Audito komiteto ir taip toliau.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen

Aš pasakiau Seimo pirmininkei: „Atleiskit, mes galime šnekėtis tik apie tai, kada mes grįšime į pačią pradžią – dėl Seimo pirmininko pavaduotojo, ir toliau sekantys etapai yra komitetai, komisijos.“

Tai ji vakar dieną dar nebuvo pasiruošusi tam. Mes šnekėjome su ja gal 12 valandą – aš neatsimenu tiksliai, kada.

O po mano pareiškimo, kuris buvo ta paskutinė priemonė, kurios mes galėjome imtis, prasidėjo kalbos, kad mes jau spręsime ir pavaduotojo klausimą, ir taip toliau.

Reikia pasakyti, kad tai yra ne kažkokie postai, kurių labai „valstiečiams“ reikia. Tai yra tiesiog savigarbos klausimas.

– Kodėl, kaip manote, toks valdančiųjų požiūris į jus? Kas lėmė tą konfliktą, jūsų akimis?

– Tas jų požiūris į mus niekada kitoks ir nebuvo. Jeigu jūs prisimenate 2016 metų rudenį, po Seimo rinkimų mes konservatorių frakcijai atidavėme viską, kas priklausė: ir Seimo pirmininko pavaduotoją, ir Audito komitetą, ir taip toliau.

Deja, jie to nebeatsimena. Kaip sakiau, tokio dydžio frakcija, kaip buvo po praeitų rinkimų konservatorių, dabar yra mūsų. Jie visą laiką turėdavo tas pozicijas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Gabrielius Landsbergis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Gabrielius Landsbergis

Aš taip supratau, kad jie tiesiog nutarė mums atkeršyti. Nežinau, už ką.

Mes patvirtinome Seimo pirmininkę, mes už ją balsavome, mes nedarėme jokių problemų suformuoti naują valdančiąją daugumą. Jeigu pastebėjote iš mūsų retorikos, mes iš viso jokios piktos retorikos netaikėme.

Tiesiog jie paprasčiausiai nesugeba perlipti per savo ambicijas ir ta arogancija, kuri ketverius metus pylėsi mūsų atžvilgiu, ir dabar tokia pat.

– Kodėl manote, kad jūsų „auka“, tai yra jūsų pasitraukimas iš Seimo, gali išspręsti šitą situaciją?

– Ir viešojoje erdvėje, ir pokalbiuose Seime nuolat buvo kartojama vienas dalykas – visa problema yra R.Karbauskis.

Visą laiką taip buvo. Ir jūs tą rašėt patys tikriausiai ir savo pranešimuose. Ten buvo ir Eugenijaus Gentvilo pareiškimai, ir taip toliau, kad visa problema yra R.Karbauskis, jeigu jo nebūtų čia, būtų visai kitaip.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Tai vakar mano žingsnis ir buvo toks, kad dabar manęs nėra, dabar ką jūs darysite? Ir toliau neduosite? Nebeturite argumentų jokių. Šitoje situacijoje aš buvau teisus.

Šitoje situacijoje aš buvau teisus.

– Bet kodėl būtent jūs? Kodėl ne Saulius Skvernelis? Kodėl ne Aurelijus Veryga? Kodėl ne kiti jūsų frakcijos nariai?

– Aš negaliu to pasakyti. Galbūt jie mano, kad aš turiu tokį pakankamai tvirtą stuburą, kad atsilaikyčiau tose situacijose, kuriose vyksta tokie dalykai.

Galbūt jie galvoja, kad, jeigu nebūtų manęs, jie būtų čia sudoroję šitą frakciją.

Prisimenate, ketverius metus jie aiškino, kad frakcija suskils, išsivaikščios, „pirmos bulvės“ buvo ir taip toliau. Bet to neįvyko.

Manau, kad tai yra paprasčiausiai neapykanta kitai pusei, kitai nuomonei.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lukiškių aikštėje iš anksto balsavo 12 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatų
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lukiškių aikštėje iš anksto balsavo 12 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatų

Jiems pavyko laimėti Seimo rinkimus. Mes gerbiame rinkėjų valią, dėl to mes esame pasiruošę dirbti opozicijoje taip, kaip jokia kita opozicija per tuos 30 metų nedirbo.

Mes suformuosime „šešėlinę“ Vyriausybę, mes turėsime tos Vyriausybės programą.

Mūsų Vyriausybė – aš galiu tai garantuoti – bus gerokai stipresnė už tą Vyriausybę, kuri bus reali. Praktiškai jie to bijo.

Bet aš tik pasakysiu viena, kad mano išėjimas to nepakeis, nes aš – partijos pirmininkas. Ir partijos pirmininkas duoda siūlymą – šiuo atveju – S.Skverneliui – suformuoti „šešėlinę“ Vyriausybę. Ne Seimo narys R.Karbauskis, ne frakcijos seniūnas R.Karbauskis, o partijos pirmininkas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

Aš partijos pirmininku lieku. Šioje vietoje „šešėlinės“ Vyriausybės formavimas yra instrumentas, kuris mums leis parodyti, kad reali opozicija yra pajėgi dekonstruoti tas klaidas, kurios yra daromos pozicijos.

– Kalbate apie tvirtą savo stuburą, bet, kita vertus, ar nėra silpnumo požymis tai, kad jūs traukiatės?

– Aš gerbiu savo rinkėją – žmogų, kuris manimi pasitikėjo ir už mane balsavo.

Iš mūsų norėjo atimti visus instrumentus, kad mes galėtume tų žmonių interesus ginti.

Mes Seime dabar vienintelė partija, kuri turi frakciją, kuri realiai gina tradicinės šeimos vertybes, pavyzdžiui. Dabar tokios jau nebeliko. Kitos partijos, kurios gina, arba neturi frakcijos, arba nepateko į Seimą.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Seime vyksta LR Vyriausybės valanda
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Seime vyksta LR Vyriausybės valanda

Yra didžiuliai iššūkiai, kuriuos mes turime. Mes turime apginti, pavyzdžiui, kad Stambulo konvencija nebūtų priimta. Kad nebūtų įteisintos vienos lyties asmenų šeimos. Mes turėsime tuos dalykus padaryti ir mes tai padarysime, nesvarbu, kur aš būsiu.

Šitoje situacijoje klausimas, koks yra silpnumas? Jeigu žmogus priima sprendimus ir atkovoja tam tikrą instrumentą, ir tai padaro tokiu būdu, tai, aš manau, kad jiems nesuprantama, kaip iš viso taip įmanoma.

Nei E.Gentvilas, nei kuris nors kitas niekada neišdrįstų atsisakyti mandato, protestuodamas prieš tai, kad iš jo tyčiojasi kas nors.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eugenijus Gentvilas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eugenijus Gentvilas

Mes pirmiausia, aišku, nesityčiojome iš jų niekada, bet iš esmės, jeigu būtų tokia situacija, aš esu tikras, kad jie susitaikytų su tuo, kaip yra, vardan to, kad išsaugotų tą neliečiamybę ir taip toliau. Man to nereikia.

– Jūs vis minite rinkėjus. Ir vakar kalbėjote, kad elgdamiesi taip, kaip elgiasi, valdantieji nusispjauna į jūsų rinkėjų – kelių šimtų tūkstančių žmonių, kurie balsavo už jūsų partiją, valią. Bet ir už jus tie žmonės balsavo, patikėdami jums parlamentaro mandatą, deleguodami į Seimą.

Jūs partijos tiek rinkiminiame, tiek porinkiminiame sąraše išlikote antras, buvote reitinguotas daugiau kaip 66 tūkst. žmonių. Ar nemanote, kad jūs pats spjaunate į rinkėjų valią?

– Aš jau jums atsakiau į tą klausimą. Aš manau kaip tik atvirkščiai, kad gindamas tų rinkėjų valią ir gerbdamas tuos žmones padariau šitą žingsnį.

Nes jūs visiškai aiškiai žinote, šiandien jau faktas yra, kad jeigu aš nebūčiau padaręs to žingsnio, nebūtų dabar šnekama apie tai, kad jie grąžins mums visa tai, kas mums priklauso pagal rinkėjų valią.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./LVŽS vėliava
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./LVŽS vėliava

Jeigu kas nors mano, kad aš pasitraukiu iš politikos, tai aš nepasitraukiu iš politikos. Jeigu kas nors dabar džiūgauja, kad manęs nebus Seime, tai neskuba tegul džiūgauti.

Jeigu kas nors dabar džiūgauja, kad manęs nebus Seime, tai neskuba tegul džiūgauti.

Iš tikrųjų tokios didelės partijos pirmininkas turi labai daug instrumentų, kad politikoje galėtų atstovauti partijai ir kitais būdais, ne tik Seime.

Galės kreiptis į G.Nausėdą

– Nurodėte vieną galimybę, kada dar galėtumėte likti Seime, – jeigu valdantieji to paprašytų. Bent jau tie žurnalistų kalbinti valdantieji sakė, kad to daryti neketina, bet vis dėlto žengė žingsnį atgal: tiek dėl Seimo Audito komiteto pirmininko pozicijos, tiek dėl Seimo vicepirmininko. Ar tai – ne signalas jums?

– Aš jiems dėkingas, kad jie pagaliau suprato, kad patyčios, kurias jie vykdė tas tris Seimo darbo dienas iš didžiausios opozicinės partijos ir iš tų žmonių, kurie už mus balsavo, turi pasibaigti. Tai – vienas dalykas.

Antras dalykas yra tai, kad aš suprantu, jog tos patyčios kitomis formomis ir kitais klausimais nesibaigs. Jiems visą laiką bus argumentas, kada jie spręs kitus klausimus. Aš gi nepradėsiu kiekvieną savaitę atsistatydinti. Tai virs visišku anekdotu.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aušrinė Norkienė, Agnė Širinskienė, Ramūnas Karbauskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aušrinė Norkienė, Agnė Širinskienė, Ramūnas Karbauskis

Aš esu tikras, kad frakcija sėkmingai dirbs. Mano buvimas frakcijoje nėra gyvybiškai būtinas. Jie sugriaus kitą mitą – labai didelį mitą, kurį buvusi opozicija formavo keturis metus, kad neva LVŽS frakcija yra valdoma bizūno principu. Tai dabar to bizūno paprasčiausiai nelieka.

Jeigu jo nelieka, tokiu atveju, kas turi atsitikti su frakcija, jeigu bizūnas buvo reikalingas? Kitaip sakant, buvo melas skleidžiamas keturis metus. Dabar visi puikiai įsitikins, kad jokio bizūno niekada nebuvo.

– Vis tiek jūsų pasitraukimas kelia dar ir kitokių klausimų, nes anksčiau pats esate sakęs, kad valdžioje dirbsite tol, kol bus ir konservatoriai. Prieš rinkimus irgi sakėte, kad, nepaisant visos šmeižto kampanijos, rinkimuose ir politikoje dalyvaujate todėl, kad mylite savo šalį. Tai kas pasikeitė?

Valdantieji, tarkime, Aušrinė Armonaitė mini, kad jūs nemokate dirbti opozicijoje. E.Gentvilas kelia versiją, kad jūs grįžtate tvarkyti „Agrokoncerno“ reikalų.

– Poniai A.Armonaitei palinkėčiau sėkmės vadovaujant ministerijai, jeigu bus toks skyrimas. Jeigu man reikėtų priiminėti sprendimą, sunkiai įsivaizduoju ją vadovaujančiose pareigose. Bet pamatysime, greitai bus aišku.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė

Į E.Gentvilo komentarus iš viso nenoriu atsakinėti. Tai yra žmogus, kuris „MG Baltic“ byloje minimas. Ir daugelis kitų tokių dalykų, kur jis negali niekaip paneigti šito, kas atsitiko su Liberalų sąjūdžiu 2016 metais: ir tos bylos, ir Eligijaus Masiulio, ir visa kita.

Mano atžvilgiu kaltinimų buvo be galo daug. Jie buvo skleidžiami pastoviai. Su manimi susijęs verslas arba Naisių bendruomenė, labdaros fondas buvo tikrinamas aibes kartų per tą laikotarpį. Mes buvome valdžioje, mus tikrino prokuratūros, inspekcijos ir kas tik nori.

Mano uždavinys yra vienas – kol šitie žmonės, kuriuos aš vadinu neliečiamaisiais arba kitaip sakant vagimis, yra valdžioje, tol aš turiu būti politikoje ir aš toje politikoje būsiu. Tik kita forma.

15min nuotr./LVŽS rinkiminis leidinys ir Ramūnas Karbauskis
15min nuotr./LVŽS rinkiminis leidinys ir Ramūnas Karbauskis

Aš dabar pavartojau vieną žodį: „vagys“. Tai, įsivaizduokite, kokius žodžius galėsiu vartoti, kada aš jau neturėsiu Seimo nario mandato, kada aš būsiu tik mokesčių mokėtojas.

Aš dabar pavartojau vieną žodį: „vagys“. Tai, įsivaizduokite, kokius žodžius galėsiu vartoti, kada aš jau neturėsiu Seimo nario mandato.

Aš paprasčiausiai sakysiu: jūs, ką, apiplėšinėjate kaip LRT, pavyzdžiui. LRT – Lietuvos televizija – yra propagandinė institucija, kuri dirba vienai politinei jėgai. Tą visi puikiai supranta. Ir jūs tą suprantate. Gauna biudžeto pinigus iš visų mokesčių mokėtojų. Ar taip turi būti? Ne.

Aš, kaip komiteto pirmininkas (2016–2020 metais R.Karbauskis vadovavo Seimo Kultūros komitetui), tik galėjau vieną dalyką padaryti. Aš galėjau pasakyti: klausykite, reikia įstatymą keisti. Ir mes jį pakeitėme.

Kaip mokesčių mokėtojas aš galiu pasakyti: „Kaip jūs tai darote? Jūs mano mokesčius, kuriuos aš moku, ir moka kiti 2,5 mln. žmonių Lietuvoje, naudojate vienos partijos interesams. Taip būti negali.“

Luko Balandžio / 15min nuotr./Gitanas Nausėda
Luko Balandžio / 15min nuotr./Gitanas Nausėda

Ir aš kreipsiuosi į prezidentą ir visa kita jau kaip paprastas pilietis, sakydamas, kad taip būti negali. LNK, TV3 turi kelis sykius mažesnį biudžetą ir jos bando būti visiems teisingos, jos stengiasi būti objektyvios. LRT – ne, jokiu būdu.

– Jūs jau užsimenate šiek tiek, ką veiksite – prie „šešėlinės“ Vyriausybės kūrimo projekto prisidėsite, vadovausite partijai, kova prieš LRT.

– Ne kova prieš LRT. Čia aš tik pavyzdį paminėjau, kada gali išsireikšti taip, kada nesi Seimo narys. O Seimo nario išsireiškimas yra laikomas, va, čia kandžiojasi, čia bando laisvę apriboti.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./LRT
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./LRT

– Bet jūs vis tiek būsite parlamentinės partijos pirmininkas. Tai – irgi statusas ne paprasto piliečio Petro iš gatvės.

– Jūs atsakėte dabar į mano klausimą, kas pasikeičia. Realiai nedaug kas pasikeičia. Pasikeičia tik vienas dalykas – kad Seime nebegalės aiškinti mūsų oponentai – dabartinė valdanti dauguma, kad yra kažkoks vienas žmogus, kuris neleidžia normaliai dirbti Seime su opozicija.

Tai šitą priežastį mes panaikinome.

Grįžtant prie valdančios daugumos pasakysiu viena: jeigu jie per tris Seimo darbo dienas jau prarado vieną Seimo narį ir iš jų 74 liko 73, tai jiems reikia pradėti galvoti apie savo situaciją.

Nes gausis taip, kad dar nepatvirtinus Vyriausybės jie taps mažuma, jeigu taip toliau tęsis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kęstutis Glaveckas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Kęstutis Glaveckas

Šitoje situacijoje jie pradėjo visiškai neteisingai. Žmonės, kurie turi tokią mažą daugumą – 74 buvo, dabar – 73, turėjo užsiiminėti ne mūsų žeminimu, o turėjo pradėti galvoti, ką reikės daryti, kaip reikės dirbti.

Jie to negalvoja, jie toliau kariauja.

„Agrokoncernui“ nevadovaus

– Ką veiksite antradienį užvėręs Seimo duris?

– Tikriausiai daugiau laiko skirsiu treniruotėms svorį numesti.

Skaitau knygas, žiūriu kažkokias laidas – tam bus daugiau laiko.

Partinė veikla užims tikrai nemažiau laiko, nes aš manau, kad kiekvieną savaitę tikrai stengsiuosi atvažiuoti iki Seimo frakcijos ir pasišnekėti su kolegomis.

Daugiau laiko turėsiu bendrauti su Europos Parlamento nariais, nes mes turime du tokius.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Agnė Širinksienė, Bronis Ropė ir Ramūnas Karbauskis
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Agnė Širinksienė, Bronis Ropė ir Ramūnas Karbauskis

Turime labai daug savivaldybių tarybų narių.

Vakar buvo džiaugsmas iš kai kurių mūsų kolegų rajonuose, kurie suprato, kas įvyko, – kad pagaliau jie pirmininką turės.

Nes aš per ketverius metus neturėjau laiko nuvažiuoti iki skyrių, neturėjau laiko bendrauti su žmonėmis rajonuose.

O aš tą labai mėgau, žmonės mane dažnai matydavo. Tik kai mes laimėjome rinkimus, tam nebeliko laiko. Dabar aš tam laiko turėsiu.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Ramūno Karbauskio susitikimas su Kaišiadorių rajono žmonėmis
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Ramūno Karbauskio susitikimas su Kaišiadorių rajono žmonėmis

– O kaip „Agrokoncernas“? Ar grįšite vadovauti jam, ar kažkaip verslą plėtoti?

– Žinote, aš pasakysiu paprastai. Čia labai svarbus niuansas – tie žmonės, kurie niekada nėra turėję verslo, arba nesupranta, kaip yra vykdoma verslo vadyba, galvoja, kad tokias dideles įmones, kokia yra „Agrokoncernas“, reikia kažkaip valdyti pačiam savininkui.

Ten yra vadybininkai, vadovai, yra žmonės, kurie priiminėja sprendimus. Aš galiu iš viso nesilankyti toje įmonėje ir nuo to, ar aš būsiu Seimo nariu, ar nebūsiu, realiai „Agrokoncerno“ vadybai tai nieko nereiškia.

Jie tiesiog dirba savo darbą, jie tikrai labai sėkmingai dirba ir dirba daug metų – buvau Seimo nariu, nebuvau – jie dirba, taip pat ir dirbs toliau.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Agrokoncerno būstinė
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Agrokoncerno būstinė

Kai kuriose su manimi susijusiose įmonėse nebuvau daug metų. Aš kai kurių įmonių objektuose netgi nesu buvęs, niekada nesu jų matęs, nes sprendimus priiminėju ne aš. Sprendimus priiminėja įmonių vadovai. Tai yra normali vadyba, tai yra normali europinė sistema, kaip valdomos įmonės.

Praktiškai man tam laiko skirti nereikia. Ta įmonė veiktų ir be to, kad aš grįžčiau.

Mato I.Šimonytės kabineto Achilo kulną

– Jūs labai džiaugiatės liksiančiomis vien tik partijos pirmininko pareigomis, bet iš patirties žinome, kad kitos didžiosios partijos turėdavo tam tikrų problemų arba iššūkių, kai jų lyderiai nedirbdavo Seime.

Kolegų raginimų grįžti iš Europos Parlamento vis sulaukdavo Gabrielius Landsbergis. Tokia antraeile žvaigžde net pačioje partijoje daug kas laikė socialdemokratą Gintautą Palucką, kuris partijai vadovavo vien tik iš partijos būstinės.

Ar nemanote, kad nesiseks itin sėkmingai diriguoti partijai ar iš Kauno, ar iš ten, kur reziduosite?

– Aš nebuvau Seime užpraėjusią kadenciją. Prisimenate, kaip rinkimai baigėsi? Mes turėjome vieną Seimo narę, po rinkimų turėjome 58 Seimo narius. Ir aš nebuvau Seime.

Tai atsakymas – paprastas. Nepriklauso nuo to: tu Seime ar ne Seime, sėkmė. Priklauso nuo to, kokiomis vertybėmis, kokiais tikslais tu tą veiklą vykdai.

Šitoje vietoje mane lyginti su G.Palucku arba su G.Landsbergiu tikrai nereikėtų. Nes mūsų partijoje, skirtingai nei konservatorių ir socialdemokratų, vertybės egzistuoja.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis, Gintautas Paluckas ir Eugenijus Gentvilas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis, Gintautas Paluckas ir Eugenijus Gentvilas

Mus jungia vertybės. Jeigu mus jungtų tik interesai, tokiu atveju, taip, be abejonių, partijos pirmininkas, nesantis Seime, praranda tam tikrą galią ir visa kita.

Bet čia partijose, kuriose yra viskas per interesą, kuriose yra kažkokie dalykai, kuriuos mes vadiname korupcija paprastai.

LVŽS tokių dalykų neturi. Mes nelabai augome. Mus čia malė praeitus keturis metus, kodėl mes neaugame. Tai čia klausimas ne dėl to, kad pas mus nenorėjo niekas ateiti, o dėl to, kad mes nepriiminėjame bet ko. Mes priiminėjame žmones, kurie iš tikrųjų vertybiškai yra panašūs su mumis.

Mums siūlėsi cielais skyriais – iš „Tvarkos ir teisingumo“, Darbo partijos savo laiku ir taip toliau. Mes sakėme: „Atleiskit, žmonės, mes žiūrime į jūsų vertybes, o ne į tai, kad jūsų daug, jūs čia turite kažkokių interesų.“

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./LVŽS tarybos posėdis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./LVŽS tarybos posėdis

Aš prisimenu 2016 metais po rinkimų kai pas mane ėjo virtinėm žmonių, kurie sakė: „Mes įstosime į jūsų partiją, duokite mums kokias nors pareigas.“

Aš supratau, kodėl jie taip darė. Nes taip buvo visą laiką.

Aš sakau: „Atleiskit, aš jokių pareigų nedalinu. Aš esu LVŽS pirmininkas, frakcijos vadovas, pareigos yra po konkursų, yra tam tikros tvarkos.“

– Bet vis tiek, būkite sąžiningas, į praėjusius rinkimus pasikvietėte nemažai žmonių iš šalies. Ir, sako, kad tai ištraukė jūsų sąrašą.

– Čia galiu atsakyti paprastai. Tai, kad dabartinė valdanti dauguma keturis metus tyčiojosi iš profesionalų Vyriausybės, šiandien yra būsimos Vyriausybės Achilo kulnas.

Dėl to, kad jie neturi kitos išeities negu padaryti tai, ką mes padarėme 2016 metais.

Tai, kad dabartinė valdanti dauguma keturis metus tyčiojosi iš profesionalų Vyriausybės, šiandien yra būsimos Vyriausybės Achilo kulnas.

Kadangi tie jauni žmonėms, kokie jie bebūtų geri, kokie jie bebūtų protingi ar gražūs, neturi jokios patirties.

Negali advokato patarėja būti teisingumo ministre. Negali ji būti teisingumo ministre.

Gal ji nebus – gal prezidentas pasakys, kad negali.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Evelina Dobrovolska
Luko Balandžio / 15min nuotr./Evelina Dobrovolska

Bet esmė, kad pasiūlo. O pasiūlo dėl ko? Dėl to, kad Seimo narė.

Tai, jeigu mes taip būtume darę 2016 metais, mes būtume turėję silpną Vyriausybę.

Tai yra dabar jie tiesiog valgo vaisių, kurį patys išaugino.

Iš tikrųjų Ingridos Šimonytės Vyriausybė būtų daug stipresnė, jeigu jie būtų pasikvietę profesionalus, o po to, po tam tikro laiko juos keitę į tuos politikus, kurie yra jau priauginti savo kvalifikacija, sugebėjimais.

Dabar man tiesiog liūdna galvojant, kaip pati visuomenė, įmonių vadovai, teisėjai, kaip visų sričių bendruomenė priims tai, kad ministerijoms ateina vadovauti žmonės, kurie iš viso niekam nėra vadovavę, kurių išsilavinimas yra labai abejotinas.

Bet vėlgi – tai yra tos valdžios reikalas. Mes norime, kad šita valdžia pradėtų dirbti. Pradėtų dirbti tam, kad pradėtų lyginti mūsų darbus ir jų darbus.

Lietuva yra pirmoje vietoje pagal ekonomikos situaciją Europos Sąjungoje (ES) – netgi pagal Europos Komisijos išvadas. Tai yra mažiausias ekonomikos smukimas visoje ES yra Lietuvoje.

2016 metais jeigu aš būčiau pasakęs, kad Lietuva bus pirmoje vietoje 2020 metais, būtų pasakę: R.Karbauskis išprotėjęs. Bet faktas yra toks, kad mes esame pirmoje vietoje.

Iš pirmos vietos patekti į paskutinę labai paprasta. Tai aš linkiu šitai valdžiai, kad ji nepatektų į paskutinę vietą.

S.Skvernelis – mūsų komandos žmogus

– Kai vakar pranešėte apie savo sprendimą palikti Seimą, S.Skvernelis feisbuke paliko įrašą apie tai, kad yra pasirengęs imtis lyderystės. Ar nesibaiminate, kad ta lyderystė bus sėkmingesnė nei jūsiškė ir partijoje gali susidaryti stiprus S.Skvernelio flangas? Anksčiau kalbėta, kad S.Skvernelis gali kurti naują partiją ir panašiai.

– Suprantate, čia yra propaganda. Propaganda, kuria mus bandė skaldyti, bandė priešinti.

S.Skvernelis yra mūsų komandos žmogus. Taip, jis nėra partijos narys. Čia jo apsisprendimas, jo valia. Bet iš principo tai nieko nekeičia.

Vakar jo pareiškimas buvo labai svarbus dėl to, kad visuomenė suprastų, jog mes esame labai stiprūs.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis

Saulius bus dar aktyvesnis čia, Seime, nes nebus manęs. Išrinkta Seimo frakcijos seniūnė yra Aušrinė Norkienė.

Po to, jeigu bus pasiūlytas Seimo pirmininko pavaduotojas, vėlgi bus kažkokie kiti sprendimai, ką darysime ir kaip darysime.

Bet iš principo tas S.Skvernelio pareiškimas skirtas visuomenei, pasakant, kad tie, kurie iš mūsų tyčiojasi, tegul nesitiki, kad mes būsime silpnesni. Mes nebūsime silpnesni.

O kas sakoma apie tai, kad frakcijos ten skils, kažkas su kažkuo konfliktuos, jie šneka pagal tai, kas yra pas juos, mąsto pagal savo sugedimo lygį.

Ir jie taip mąsto, kad jeigu kažkas kažkur išeina, kažkas daro kitą pareiškimą, tai čia būtinai priešprieša.

Nėra jokios priešpriešos. Mes su Sauliumi esame labai stipri komanda ir su visais 32 žmonėmis esame tokia galinga komanda, kad tokios opozicijos jokia valdžia nėra turėjusi.

– Politologas Kęstutis Girnius, komentuodamas tai, kas pastarosiomis dienomis ir apskritai šią naują kadenciją vyko Seime, pavadino abipuse gėda – valdantiems ir opozicijai. Tiek chaoso, tiek susipriešinimo vien pirmosiomis dienomis sunku, matyt, įsivaizduoti.

– Aš labai suprantu. Aš tik viena pasakysiu: nieko nepadarėme, kad taip atsitiktų. Nieko.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Seimo posėdžių salė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Seimo posėdžių salė

Mes parėmėme Seimo pirmininkės išrinkimą. Po to buvome šokiruoti, kad ne mūsų siūlomas pavaduotojas. Po to klausėme: ką jūs darote? Kodėl jūs taip darote? Niekada taip nebuvo Lietuvos istorijoje.

Tai raskite nors vieną žingsnį, kurį mes padarėme.

– Bet ar galima tikėtis, kad santykiai tarp valdančiųjų ir, tarkime, „valstiečių“, bus konstruktyvesni? Gal jūs kai kur linksite nusileisti?

– Ką reiškia nusileisti? Tai yra mes visur nusileidžiame. Tai yra mes netrukdome formuoti valdžios ir visa kita.

Mes tiesiog būsime ta opozicija, kuri ne taip, kaip keturis metus propagandą skleidė mūsų atžvilgiu, niekada jie mums neoponavo savo kažkokiais argumentais, – mes bandysime oponuoti argumentais.

Dėl to mums reikalinga „šešėlinė“ Vyriausybė. Dėl to reikalinga „šešėlinės“ Vyriausybės programa. Tam, kad iš tikrųjų veiktume kaip rimta opozicija.

– Bet ar įmanomas konstruktyvus santykis?

– Be abejonės. Aš labai tikiuosi. Ir mano žingsnis, tikiuosi, tą konstruktyvumą šiek tiek gerins.

Paprasčiausiai jiems galbūt nebus bloga žiūrint į LVŽS Seimo narius. Nes, aš taip įsivaizduoju, matyt, jie ne taip gerai jaučiasi, kai mato mane.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Gabrielius Landsbergis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Aušrinė Armonaitė, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Gabrielius Landsbergis

Bet, aš sakau, jie nesupranta, kad problema ne tame.

Problema jų arogancijoje, jų pyktyje, jų keršte – ten problema. Jeigu jie tai įveiktų, mes jokio piktumo neturime. Mes niekada jo neturėjome.

– Dar visai neseniai jie kalbėjo taip apie jūsų požiūrį į juos.

– Atleiskite. Visur jie buvo, visas pareigas užėmė, visur mes juos skyrėme, niekada jų neignoravome.

Mes tik vieną dalyką, ką darėme, tai kada jie mus niekino ir vadino šunimis, į būdą siuntė, į tai atsakydavome. Bet niekada nepuldavome patys.

Jeigu jie šneka apie tai, kad mes iš jų atiminėjome, kaip iš opozicijos, kažkokias teises, tai tegul parodo nors vieną pavyzdį.

– Kaip rodo šių dienų patirtis, centro dešinės koalicija savotiškai apžaidė „valstiečius“. Kitoms dviem opozicijos partijoms – Darbo partijai ir socialdemokratams – pasiūlydami ir skirdami jų Seimo vicepirmininkus. Ar įsivaizduojate dar galimybių trims partijoms kažkaip opozicijoje suvienyti jėgas ir dirbti konstruktyviai oponuojant valdantiesiems?

– Čia nelieka klausimo, kas ką apžaidė. Čia klausimas yra, kaip susiklostys viskas. Jeigu mes gausime tai, ką turime gauti, tokiu atveju niekas nieko neapžaidė, viskas bus normaliai, mes turėsime instrumentus, kad galėtume dirbti.

Dabar dėl socialdemokratų ir Darbo partijos pozicijų. Jie toje vietoje pasirinko labai pragmatišką sprendimą. Tai – pragmatiškos partijos, jiems pasiūlė, jie pasiėmė, ir kas čia tokio.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Gintautas Paluckas, Algirdas Sysas
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Gintautas Paluckas, Algirdas Sysas

Esu tikras, kad jie tikrai nepakeitė savo požiūrio į valdančiuosius kaip opozicija.

Aš manau, kad kai mes pradėsime balsuoti dėl Vyriausybės programos, dėl premjerės ir taip toliau, mes turėsime jau bendrą palaikymą, tai yra mes kartu veiksime. Aš tikiuosi to.

Jeigu taip neatsitiks, tada galima bus pradėti šnekėti, kad kai kurie apsimeta, jog yra opozicija. Bet aš tikrai vilties nepraradau. Čia buvo kauliukų rinkimas nuo valdančiųjų stalo kol kas.

Čia buvo kauliukų rinkimas nuo valdančiųjų stalo kol kas.

Visi rinkosi kauliukus. Jie tokiu būdu supriešino galbūt netgi opoziciją.

Bet jie sutiko frakciją – LVŽS, kuri turi tvirtą stuburą, turi ryžtą, ir mes dėl to vakarykščiu pareiškimu juos išmušėme visiškai iš vėžių. Nes jie galvojo, kad mus tiesiog sutriuškino, kuo jūs ir pradėjote.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vigilijus Jukna ir Ramūnas Karbauskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vigilijus Jukna ir Ramūnas Karbauskis

LVŽS sutriuškinti neįmanoma, nes mes dirbame, tarnaujame žmonėms ir mes jiems tarnausime visomis aplinkybėmis.

Galime mes nieko neturėti, mes vis tiek dirbsime tą darbą, kuris mums pavestas rinkėjų.

Komentarai: 107

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

30 geriausių restoranų

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min