Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

R.Karbauskis: konservatoriai nenori pripažinti, kad patys siūlė alkoholio ribojimus

Ramūnas Karbauskis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Ramūnas Karbauskis
Šaltinis: 15min
1
A A

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis, reaguodamas į antradienį vykusio koncerto „Laisvė rokenrolui“ metu išsakytus konservatoriaus Gabrieliaus Landsbergio žodžius, priminė, kokias Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas praėjusios kadencijos Seime pateikė 25 Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovai.

„Norisi viešai paklausti: ar Tėvynės Sąjunga yra principinga ir atsakinga opozicinė politinė jėga, ar visgi oportunizmas ima viršų ir partija viešai ima prieštarauti savo siūlymams?“ – išplatintame pranešime domėjosi R.Karbauskis.

Norisi viešai paklausti: ar Tėvynės Sąjunga yra principinga ir atsakinga opozicinė politinė jėga, ar visgi oportunizmas ima viršų ir partija viešai ima prieštarauti savo siūlymams?

Dalis parlamentarų, siūliusių minėtas įstatymo pataisas, vis dar Seime. Tai – Andrius Kubilius, Dainius Kreivys, Antanas Matulas, Irena Degutienė, Stasys Šedbaras, Vytautas Juozapaitis, Algis Strelčiūnas, Audronius Ažubalis, Rimantas Jonas Dagys, Paulius Saudargas, Sergejus Jovaiša, Agnė Bilotaitė, Rokas Žilinskas, Arvydas Anušauskas, Kazys Starkevičius.

LVŽS pirmininkas pranešime spaudai išvardijo ankstesnius konservatorių siūlymus:

  • absoliučiai uždrausti alkoholio reklamą žiniasklaidoje bei viešų renginių vietose;
  • neleisti alkoholinių gėrimų vartoti ar jų turėti jaunesniems nei 20 metų asmenims (be jokių pasiūlymų, kaip spręsti restoranuose dirbančių studentų problemas);
  • užtikrinti, kad asmenys iki 20 metų nebūtų įleidžiami į alkoholinių gėrimų parduotuves;
  • neleisti prekybos įmonėse prekiauti alkoholiu nuo 20 iki 10 valandos darbo dienomis ir šeštadieniais, o sekmadieniais nuo 15 iki 10 valandos pirmadienį;
  • alkoholinių gėrimų parduotuves leisti ne mažesniu nei 100 m atstumu nuo sveikatos priežiūros, globos, slaugos, bei ugdymo įstaigų.

R.Karbauskis: konservatoriai savo siūlymų neatsiėmė

Suprantu, kad nepatogu, matant reakcijas viešojoje erdvėje – bet gal, ponai, turėkite drąsos ir padorumo pripažinti, kad taip, mes irgi siūlėme tokias priemones?

Anot R.Karbauskio, konservatoriai reikalavo, kad būtų pereinama prie specializuotų alkoholinių gėrimų parduotuvių, kuriose virš prekystalio būtų įrengta skaitmeninio vaizdo įrašymo sistema, stebinti pirkėjus, o įrašus parduotuvės saugotų 180 dienų.

„Ar kažkuris iš gerbiamų paminėtų Seimo narių atsiėmė savo prieš rinkimus teiktus siūlymus? Ne. Užtat kai kurie iš jų nebenori prisiminti ir pripažinti, kad patys siūlė tai, dėl ko šiandien linksniuojama LVŽS. Suprantu, kad nepatogu, matant reakcijas viešojoje erdvėje – bet gal, ponai, turėkite drąsos ir padorumo pripažinti, kad taip, mes irgi siūlėme tokias priemones?“ – išplatintame pranešime domėjosi R.Karbauskis.

Antradienį vykusio renginio metu G.Landsbergis teigė, kad LVŽS veiksmai siūlant alkoholio ribojimo pataisas yra „kosmosas“.

„Tai yra elementari idėjos diskreditacija. Pasiūlai pačią idiotiškiausią idėją, pasigauna ją, iškamuoja... Reikia taisyti švietimą – sutrumpinkime atostogų laiką“, – valdančiųjų siūlymus ir komunikaciją tądien peikė konservatorių lyderis.

Konservatoriai: LVŽS siūlymai nelogiški

Šiuo metu Seime svarstomos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos. Jas priėmus, parduotuvių alkoholio skyriuose bus galima prekiauti ne stipresniais nei 7,5 laipsnio gėrimais. Stipresnių gėrimų bus galima įsigyti tik alkoholinių gėrimų parduotuvėse. Išimtis paliekama kaimo parduotuvėms, kuriose bus galima parduoti ir stipresnį alkoholį – iki 15 laipsnių.

Jei ši nuostata liks nepakeista, prekybos centrai savo alkoholio skyrius turės arba paversti specializuotomis alkoholio parduotuvėmis su atskiru įėjimu, arba prekiauti tik silpnu alkoholiu.

Prieinamumas bus mažinimas tik trumpinant alkoholio pardavimo laiką, o kitos priemonės, tokios kaip draudimas alkoholiu prekiauti lauko kavinėse ar masiniuose renginiuose, yra tiesiog nesusipratimas, neduosiantis jokios realios naudos ir taikantis visiškai ne į tą visuomenės grupę.

Seimas taip pat ketina dar labiau trumpinti prekybos alkoholiu laiką. Siūloma, kad alkoholį įsigyti būtų galima tik nuo 10 iki 20 valandos darbo dienomis ir šeštadieniais bei nuo 10 iki 15 valandos sekmadieniais.

Valdžia taip pat ketina neleisti įsigyti alkoholio bei jį vartoti jaunesniems negu 20 metų asmenims, visiškai uždrausti alkoholio reklamą, drausti prekiauti alkoholiu nemokamuose renginiuose.

Konservatoriai teigia, kad minėti siūlymai nelogiški ir jų svarstymą Seime siūlo stabdyti.

„Prieinamumas bus mažinimas tik trumpinant alkoholio pardavimo laiką, o kitos priemonės, tokios kaip draudimas alkoholiu prekiauti lauko kavinėse ar masiniuose renginiuose, yra tiesiog nesusipratimas, neduosiantis jokios realios naudos ir taikantis visiškai ne į tą visuomenės grupę“, – išplatintame pranešime teigia G.Landsbergis.

TS-LKD palaikys tik alkoholio pardavimo laiko ribojimą

Anot jo, TS-LKD frakcija žada palaikyti tik alkoholio pardavimo laiko ribojimą, tačiau prieštarauja visiškam reklamos draudimui, nepritaria draudimui gabenti ir laikyti alkoholį viešose vietose viešai matomoje pakuotėje, alkoholio prekybos draudimui lauko kavinėse ir draudimui alkoholiu prekiauti nemokamuose renginiuose, pavyzdžiui miestų šventėse.

„Tai iki šiol reguliavo savivaldybės ir jos tą gali puikiai daryti toliau savo nuožiūra“, – tikina konservatorių partijos pirmininkas.

Frakcija abejoja ir dėl alkoholio pardavimo amžiaus didinimo iki 20 metų: „TS-LKD frakcijos teiktuose pasiūlymuose amžiaus didinimas buvo susietas su specializuotų parduotuvių atsiradimu. Atsisakant šios iniciatyvos, amžiaus, nuo kurio galima įsigyti alkoholį, didinimas praranda savo prasmę – tokios nuostatos įgyvendinimas būtų sunkiai kontroliuojamas, kaip ir šiandien taikomos amžiaus ribos kontrolė“.

Specializuotų parduotuvių steigimas, G.Landsbergio nuomone, turėtų virsti griežtesniu alkoholio prekybos vietų lizencijavimu.

Sveikatos komiteto pakoreguotą Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų projektą Seimas svarstys gegužės 23-ąją.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min