Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 11 13, 17:01

R.Karbauskis rado dvi priežastis, kodėl nėra lėšų mokytojams, bet pažadėjo, kad kažkiek jų atsiras

Ketvirtadienį „valstiečių“ frakcija kartu su Švietimo ir mokslo profsąjungos bei Profesinių sąjungų konfederacijos atstovais aptarė, kaip, atsižvelgiant į švietimo bendruomenės lūkesčius, galėtų keistis kitų metų biudžeto projektas. „Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žadėjo, kad Vyriausybė padarys viską, kas įmanoma, tačiau nurodė nežinantis, ar to užteks, kad pavyktų išvengti streikų. „Valstietis“ Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas įvardijo kelias konkrečias sritis, kurioms lėšų esą atsiras.
Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Kalbėdamas su profsąjungų atstovais, R.Karbauskis įvardijo dvi priežastis, kodėl visų švietimo bendruomenės reikalavimų įgyvendinti nepavyks. Pirmoji priežastis – ekonomika auga ne taip sparčiai kaip tikėtasi, antroji – kalta mokestiniams pakeitimams besipriešinanti opozicija.

„Mes bandom įvedinėti mokesčius, kurių neplanavom įvedinėti. Prekybos centrų apyvartos mokestis – kitaip vadinasi truputį, bankų mokestis. Kam tai įvedinėjam? Tam, kad galėtume įvykdyti įsipareigojimus. Su kuo mes vėlgi susiduriam? Susiduriam su bandymu padaryti viską, kad tų mokesčių nebūtų – ne tik iš verslo grupių, kurias tai paliečia. Susiduriam su tuo, kad opozicija užsako ekspertinius vertinimus – visaip kaip bando nutempti procesą, kad pajamų papildomų į biudžetą negautumėm“, – kalbėjo politikas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Susitikimo akimirka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Susitikimo akimirka

Sako, kad Vyriausybė darys viską

„Valstiečiai“, anot jo, mano, kad įsipareigojimai švietimo bendruomenei turėtų būti vykdomi „maksimaliai, kiek tai įmanoma“, bet esą tuo pačiu „maksimaliai daroma viskas, kad pajamų nebūtų, o išlaidos būtų kuo didesnės“.

R.Karbauskis pabrėžė, kad švietimas šiai valdžiai – prioritetas, ir tikino, kad Vyriausybė darys viską, „kas įmanoma šitoje situacijoje“.

„Aš tai galiu pažadėti. Ar to užteks, kad jūs neišeitumėt į gatves? Aš negaliu pasakyti. Dabar negaliu pasakyti, – pakartojo parlamentaras ir dar kartą pažadėjo nuoširdžiai ieškoti sprendimų. – Ar tai tenkins galų gale jus, aš negaliu pasakyti šiandien dienai.“

Į posėdį atvykęs Švietimo ir mokslo profsąjungos pirmininkas Egidijus Milešinas priminė susirinkusiems esminius švietimiečių reikalavimus, kurių įgyvendinimui Vyriausybė stokoja lėšų.

Tai – mokytojų algų didinimas 10 proc., ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų algų didinimas, siekiant jas sulyginti su bendrojo lavinimo mokytojų algomis, išeitinės kompensacijos, darbo užmokesčio švietimo pagalbos specialistams augimas.

Į kai ką atsižvelgs

Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas V.Ąžuolas leido suprasti, kad lėšų stoka švietimo pagalbos specialistams – jau praėjusių metų žaizda.

„Tą žaizdą jau turim sutvarkyti, čia jau nebegalim žaisti“, – teigė jis, pridurdamas, kad darželiuose dirbantiems pedagogams kitąmet algos taip pat turėtų augti.

„Dėl kitų – dar žiūrėsim“, – nurodė V.Ąžuolas.

Apeliuodama į Vyriausybės patvirtiną Ilgalaikio tvaraus viešojo sektoriaus darbuotojų darbo užmokesčio finansavimo iki 2025 metų strategiją bei 2017 metais pasirašytą Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinę sutartį, Lietuvos švietimo ir mokslo darbuotojų profsąjunga reikalauja didinti kitų metų švietimo sektoriaus finansavimą, jei ne – lapkričio 28-ąją žada streikuoti.

Skelbti streiką svarsto ir kita – Andriaus Navicko vadovauja – Švietimo darbuotojų profsąjunga bei dėstytojai.

Vyriausybė, anot premjero Sauliaus Skvernelio, įsiklausys į švietimo bendruomenės lūkesčius, tačiau nedavė vilčių, kad pavyks įgyvendinti siūlymus už 180 mln. eurų.

E.Jovaišai priekaištų neturi

Švietimo ir mokslo komitetas nepritarė kitų metų biudžeto projektui ir pateikė siūlymų už minėtus 180 mln. eurų. Komitetas paragino didinti lėšas dėstytojų, aukštųjų mokyklų neakademinių darbuotojų, mokytojų, darželių pedagogų algas ir kita.

R.Karbauskis pažymėjo, kad įgyvendinti visus komiteto pateiktus siūlymus nerealu.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eugenijus Jovaiša
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eugenijus Jovaiša

„Švietimo komitetas tikrai pribalsavo visko. Akivaizdu, kad tas, kas ten pribalsuota, buvo su didžiuliu džiaugsmu opozicijos padaryta, žinant, kad tai nerealu. Bandoma, matyt, sukelti dar didesnes viltis negu realu“, – dėstė jis.

Pažymėjus, kad komitetui vadovauja „valstiečių“ atstovas Eugenijus Jovaiša ir jis užėmė visiškai priešingą poziciją, R.Karbauskis pabrėžė, kad E.Jovaiša, kaip ir visi „valstiečiai“, balsuos už biudžetą. O komitetas esą tiesiog pasielgė reaktyviai.

Jis bet kuriuo atveju, kaip ir visi mes, balsuos už biudžetą, koks jis bus.

„Jis (E.Jovaiša – 15min) supranta mano išsakomus argumentus. Jis bet kuriuo atveju, kaip ir visi mes, balsuos už biudžetą, koks jis bus. Bet šiuo atveju komiteto buvo toks jų sprendimas... Matyt, [...] jie į politines aktualijas reagavo labiau nei į kitus klausimus. Jie puikiai supranta, kad visus pasiūlymus biudžetui svarstys ir Finansų komitetas, Vyriausybė, po to priiminės Seimas, dėl to nesakyčiau, kad Eugenijus Jovaiša elgiasi neatsakingai“, – kalbėjo „valstiečių“ vedlys.

Švietimo ministerija šįmet parengtoje šakos kolektyvinėje sutartyje įvairių grandžių pedagogų algoms kitąmet numatė papildomai skirti beveik 118 mln. eurų, tačiau 2020 metų valstybės biudžeto projekte numatyti tik 55,5 mln. Skirtumas – 62,5 mln. eurų.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius anksčiau taip pat žadėjo padaryti viską, kad situacija pasikeistų. Apie tai daugiau – čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min