Dabar populiaru
Publikuota: 2020 vasario 6d. 08:28

R.Kurlianskio skundą išnagrinėjęs Seimo kontrolierius pasiūlė sugriežtinti VSD kontrolę

Raimondas Kurlianskis
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Raimondas Kurlianskis

Seimo kontrolierius siūlo sugriežtinti Valstybės saugumo departamento (VSD) kontrolę –  įstatyme numatyti maksimalius žvalgybos metodų taikymo terminus ir galimybę teismui skųsti žvalgybos pareigūnų veiksmus.

Tokias rekomendacijas kontrolierius Augustinas Normantas pateikė išnagrinėjęs buvusio „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio skundą.

Seimo kontrolierius konstatavo, kad informaciją apie R.Kurlianskį VSD rinko ir naudojo nepažeisdamas įstatymų, tačiau tyrimo metu nustatė reguliavimo spragų.

Pažymą-ataskaitą po pusantrų metų trukusio tyrimo A.Normantas patvirtino pernai gruodį. Dalis jos buvo išslaptinta ir viešai Seimo kontrolieriaus interneto svetainėje paskelbta praėjusią savaitę.

Vyriausybės atstovai sako, kad įvertinus pastabas bus svarstoma keisti Žvalgybos įstatymą.

Siūlo apriboti terminus

Seimo kontrolierius priėjo prie išvados, kad VSD gavo teismo leidimą klausytis R.Kurlianskio pokalbių ir kitaip kontroliuoti susižinojimą, o techninės priemonės buvo taikomos pagal VSD direktoriaus patvirtintą tvarką.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Augustinas Normantas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Augustinas Normantas

Tačiau kontrolierius atkreipė dėmesį, kad VSD teisę rinkti informaciją apie R.Kurlianskį turėjo „labai ilgą laikotarpį“. Konkretus terminas ataskaitoje liko įslaptintas.

Pažymoje nurodoma, kad „teisinis reguliavimas nenustato aiškiai apibrėžto maksimalaus termino“ taikyti žvalgybos metodus, kuriems nebūtina gauti teismo leidimo, todėl privatumo pažeidimai gali „trukti nepagrįstai ilgą laiką“.

„(...) būtina įstatymu įtvirtinti maksimalius žvalgybos metodų taikymo terminus“, – rašoma ataskaitoje.

Dabar įstatymas numato, kad teismo nesankcionuojamus žvalgybos metodus, jų taikymo tvarką, terminus ir sąlygas nustato Vyriausybė. Vyriausybės nutarimai šiuo klausimu yra įslaptinti.

Vidaus ir išorės kontrolė

Seimo kontrolieriaus nuomone, įstatyme turėtų būti įtvirtinta galimybė VSD pareigūnų veiksmus skųsti teismui.

Šiuo metu įstatymas numato, kad skundai gali būti teikiami parlamento Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui bei Seimo kontrolieriui, tačiau jie gali pateikti tik rekomendacijas.

„Vyriausybei siūlytina inicijuoti Žvalgybos įstatymo pakeitimą/papildymą nustatant galimybę asmenims efektyviai ginti savo teises teisme“, – rašoma ataskaitoje.

Seimo kontrolierius pasigedo aiškesnės tvarkos, kaip turi būti naikinama žvalgų surinkta informacija, ir konstatavo, kad „operatyvinio tyrimo bylos buvo tvarkomos nesilaikant (...) reikalavimų“. Visa informacija apie šias bylas pažymoje bylas liko įslaptinta.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Valstybės saugumo departamentas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Valstybės saugumo departamentas

Kontrolierius taip pat paskelbė, kad pats VSD per mažai dėmesio skiria pareigūnų veiklos vertinimui žmogaus teisių aspektu, o įvertinus rizikas turėtų būti sukurtas „efektyvus išorinis VSD vykdomos veiklos kontrolės mechanizmas“, tačiau konkrečių galimų priemonių nedetalizavo.

Vyriausybės atstovai sako, kad įvertinus išvadas bus inicijuojamos Žvalgybos įstatymo pataisos – siūlymus rengs premjero Sauliaus Skvernelio sudaryta darbo grupė.

„Ministras pirmininkas atsižvelgs į Seimo kontrolieriaus pateiktas išvadas ir artimiausiu metu sudarys darbo grupę, parengsiančią siūlymus Žvalgybos įstatymui“, – BNS sakė premjero patarėjas Arnoldas Pikžirnis.

VSD atstovai Seimo kontrolieriaus rekomendacijas žada pakomentuoti šiek tiek vėliau.

R.Kurlianskis sveikina išvadas

Seimo kontrolierius atmetė R.Kurlianskio skundus, kad jo atžvilgiu techninės priemonės buvo naudojamos neteisėtai, o surinkta medžiaga nepagrįstai perduota Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui – konstatuota, kad abiem atvejais VSD laikėsi įstatymų.

Kontrolierius nusprendė, kad jis neturi įgaliojimų svarstyti, ar tyrimą paskatinusias aplinkybes VSD pagrįstai įvertino kaip grėsmę valstybei ir ar surinkta medžiaga buvo išslaptinta pagrįstai, ir tyrimą šiose dalyse nutraukė.

Pats R.Kurlianskis sako, kad išvados patvirtino jo prielaidas, kas jis VSD buvo sekamas 13 metų, nors tuo metu buvo įvairių žiniasklaidos priemonių vadovas.

A.Katkuvienės teigimu, tai leidžia „pagrįstai teigti, jog R.Kurlianskio skunde nurodyti galimi pažeidimai ar trūkumai nenustatyti“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Raimondas Kurlianskis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Raimondas Kurlianskis

„Mano padėčiai šios išvados įtakos nebeturės, tačiau rekomendacijose atsakingiems pareigūnams nurodyta įvesti nors kiek tvarkos, susijusios su žmogaus teisiu apsauga VSD veikloje. Tikiuosi, tai turės įtakos ateityje užtikrinant į specialiųjų tarnybų akiratį pakliuvusių valdžiai „tiesiog nepatogių“ asmenų žmogaus teises“, – BNS teigė R.Kurlianskis.

Remdamasis VSD informacija, kurioje buvo minima ir R.Kurlianskio veikla, Seimas po parlamentinio tyrimo konstatavo, kad „MG Baltic“ veikla kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui. Koncernas tyrimą pavadino politiniu farsu.

R.Kurlianskiui yra pateikti kaltinimai dėl politikų papirkimo, siekiant „MG Baltic“ koncernui naudingų sprendimų. Bylą šiuo metu nagrinėja Vilniaus apygardos teismas. Jis savo kaltės nepripažįsta.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

07:59
07:15

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Parašykite atsiliepimą apie 15min