Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2021 10 20, 15:30 Atnaujinta 2021 10 20, 16:34

R.Liubajevas: baltarusiai į Lietuvą stumia Lenkijos neįleistus migrantus

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas sako, kad Baltarusijos pareigūnai gabena prie Lietuvos sienos migrantus, kurių neįsileido Lenkija, ir stumia juos į mūsų šalį. R.Liubajevo teigimu, tiek jis, tiek pasienyje budintys pareigūnai ėmė sulaukti grasinančių žinučių.

„Mes per paskutinę savaitę pastebėjome neteisėtos migracijos srautų augimą prie Baltarusijos sienos, dabar jau galime konstatuoti, kad Baltarusijos teisėsaugos institucijos pradėjo gabenti neteisėtus migrantus, kurie buvo neįleisti į Lenkiją prie Lietuvos sienos, ir vykdomas šitų neteisėtų migrantų įstūmimas į Lietuvos Respublikos teritoriją“, – trečiadienį žurnalistams sakė R.Liubajevas.

Anot jo, norinčių patekti į mūsų šalį migrantų skaičiai kasdien skiriasi.

Praėjusią savaitę jie, R.Liubajevo teigimu, buvo rekordiniai – 150 žmonių, neteisėtai bandžiusių patekti į Lietuvą.

„Neramina taip pat situacija, kai pagal neteisėtų migrantų pateiktą informaciją tokių migrantų atgabenama vis daugiau prie mūsų sienos, taip pat turime informacijos, kad pakankamai griežtai elgiamasi su migrantais, kurie yra prie Lietuvos ir Lenkijos sienos“, – kalbėjo jis.

R.Liubajevo teigimu, prie Baltarusijos sienos yra labai daug asmenų, kurie neįleidžiami į Lenkiją.

„Skaičiai yra įspūdingi, berods, rekordas buvo 900 asmenų per parą. Ir tie skaičiai dabar nemažėja“, – patikino jis.

Kodėl neįsileidžia žurnalistų?

Trečiadienį sulaukęs klausimo, kodėl neleidžia žurnalistams laisvai fiksuoti, kaip vyksta migrantų apgręžimas, R.Liubajevas sakė, kad tai esą daroma dėl pasieniečių saugumo ir taktinių dalykų.

„Mes nelabai norėtume, kad būtų fiksuojami neleidimo veiksmai ir tai yra susiję su dviem pagrindiniais aspektais – saugumo aspektu, kalbu apie mūsų pareigūnų saugumą, kadangi mūsų pareigūnai, kurie dalyvauja šioje veikloje, gali sulaukti grasinimų. Tokių atvejų yra, daugelis iš mūsų gauna grasinimų ir asmeniškai aš jų gavau gana nemažai“, – pasakojo jis.

R.Liubajevo teigimu, žinučių gavo ne tik jis, bet ir pareigūnai, kurie dalyvavo saugant sieną arba „vykdant neįleidimo procedūrą“.

Kitas dalykas, anot jo, susijęs su taktika.

„Mūsų pareigūnai, vykdydami tuos neįleidimus, atlieka tuos veiksmus, kurie turi didelę reikšmę mūsų taktikos prasme. Ir tikrai nenorėtume, kad ta informacija būtų labai lengvai prieinama Baltarusijos specialiosioms tarnyboms“, – sakė jis.

Kas pasieniečiams grasina?

R.Liubajevo teigimu, jam asmeniškai siųsti pranešimai buvo parašyti anglų kalba.

Žinutės buvo siunčiamos per socialinius tinklus iš neseniai sukurtų paskyrų. Jų turinį VSAT vadas pavadino juokingu.

„Pagal mūsų informaciją, pagal praktiką tai yra Baltarusijos specialiųjų tarnybų poveikio priemonė, ji irgi mane šiek tiek juokina. Jeigu man rašytų arabų įvairių teroristinių organizacijų atstovai, matyt, parašytų tai arba arabų kalba, arba bent parašytų lietuvių arba rusų kalba“, – kalbėjo VSAT vadas.

Kaltina nevyriausybines organizacijas

Komentuodamas teiginius, esą migrantai gali mėginti naudotis nevyriausybininkais, R.Liubajevas pabrėžė, kad tai esą nėra išskirtinai Lietuvos bruožas.

„Nevyriausybinių organizacijų dalyvavimas toje veikloje matomas ir prie kitų ES išorinių sienų. Mes šiuo atveju irgi turime pagrindą manyti, kad galimai tos organizacijos galėtų talkinti tokių migrantų atvykimui į Lietuvą.

Pakankamai dažnai gauname pranešimus apie tai, kad viena ar kita grupė yra strigusi prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos, mes tikriname informaciją ir dažniausiai tos grupės yra arba Baltarusijos teritorijoje arba jų visai nėra“, – kalbėjo jis ir pridūrė, kad tokios informacijos ir nevyriausybinių organizacijų gaunama nemažai, tačiau organizacijų įvardinti nenorėjo.

Tarptautinė praktika, anot jo, rodo, kad nevyriausybinės organizacijos – tikrai ne visos, procese dalyvauja aktyviai: „Viduržemio jūros regione net ir kartais plukdydamos neteisėtų migrantų grupes į vieną ar kitą ES šalį“.

Paklaustas kaip yra Lietuvoje, VSAT vadas sakė, kad konkrečias situacijas reikia vertinti atskirai.

Jis pabrėžė, kad yra ir gerų bendradarbiavimo su nevyriausybininkais pavyzdžių.

„Reikia daugiau orientuotis į tą pozityvą, bendradarbiavimą, kurį turėjome krizės metu, kur mums tikrai padėjo nevyriausybinės organizacijos. Kalbėti apie rimtą įsitraukimą mes neturime pakankamai informacijos ir medžiagos. Ir kol kas rimtų ikiteisminių tyrimų šiuo atveju mes nevykdome“, – aiškino jis.

Pasiprašė prieglobsčio

Komentuodamas migrantų grupės, kurią Lietuvoje aptiko LRT žurnalistai, situaciją, R.Liubajevas trečiadienį patvirtino, kad jiems leista būti Lietuvoje – šie žmonės jau pasiprašė prieglobsčio.

„Situacija tokia, kad buvo priimtas sprendimas įleisti tą grupę neteisėtų migrantų. Pagal mano informaciją neteisėti migrantai pasiprašė prieglobsčio. Šiuo metu atliekamos procedūros, testavimas, izoliavimas, karantinas“, – kalbėjo jis. Vėliau, anot VSAT vado, bus nagrinėjami prieglobsčio prašymai.

Iš viso grupėje buvo 13 žmonių, tačiau du migrantai, anksčiau buvę su šia grupe, neįleisti, nes nepriklausė šeimai. Visi kiti 11 asmenų – vienos šeimos nariai.

„Toks pakankamai retas atvejis, kai beveik visi tos grupės nariai buvo šeimos nariai“, – teigė R.Liubajevas.

Jis patvirtino, kad ši grupė bandė keletą kartų patekti į Lenkiją, tačiau nebuvo įleisti, vėliau Baltarusijos pasieniečių buvo nugabenti prie sienos su Lietuva ir išstumti.

Vidaus reikalų ministerija yra parengusi įstatymo projektą, kuriuo siūlo atskirti neteisėtus migrantus nuo prieglobsčio prašytojų, suteikti daugiau atsakomybių pasienio pareigūnams. R.Liubajevas sakė nenorintis komentuoti pataisų, nes tai – ne jo kompetencija.

„Mes atsakingi už įstatymų įgyvendinimą. Bet kalbant apie pasirengimą šiems pakeitimams (...) Mes iš esmės stipriname savo migracijos proceso valdymo funkcijas ne tik dėl galimų įstatymų pakeitimų, bet ir valdant neteisėtų migrantų apgyvendinimo, registracijos centrus“, – kalbėjo jis.

Dar labiau stiprinama apsauga

Vidaus reikalų ministerija trečiadienį pranešė, kad stebint pasikeitusią Baltarusijos režimo taktiką Lietuvos pasienyje, nutarta sustiprinti pažeidžiamiausių valstybės sienos ruožų apsaugą.

Reaguojant į tai, jog neteisėtus migrantus į Lietuvos teritoriją iš Baltarusijos pusės imta stumti mažiau apsaugotuose, miškinguose, sunkiau pasiekiamuose pasienio ruožuose, nuspręsta perdislokuoti pasieniečių ir kariuomenės pajėgas.

Sienos saugumui užtikrinti pažeidžiamuose ruožuose bus pasitelktos ir papildomos techninės sienos stebėjimo priemonės, sustiprintas žvalgybinis grėsmių identifikavimas. T

Taip pat parengtas planas kritiniams atvejams, jeigu į Lietuvą stumiamų migrantų skaičius staiga ženkliai išaugtų.

Šiemet iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai pateko 4 172 migrantai, nuo rugpjūčio 2 d. neįleista 4 230 neteisėtų migrantų.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min